Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θέλει να επιβάλει τη χρήση του Edge για συνδέσμους από το Windows Mail app


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο μίσος για 10 και edge. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και απο τα δυο. Σίγουρα το να σου επιβάλλει κάτι κάποιος δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οκ δεν χάλασε και ο κόσμος. Τα ίδια λέγανε και για την προστασία που ενσωματώνει . Προσωπικά δεν θέλω να αγοράσω άλλο προϊόν όποτε γιατί να μην τα έχει όλα μέσα ένα λειτουργικό ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Και 'γω είμαι ευχαριστημένος. Αρκετοί δεν είναι ευχαριστημένοι. Ευτυχώς για αυτούς υπάρχουν αρκετές καλές επιλογές. Λειτουργικά, mail clients, browsers. Πάντως δε με απασχολεί γιατί δεν είναι ευχαριστημένοι οι άλλοι. Είναι λογικό να υπάρχουν διαφορετικές προτιμήσεις.

Όσον αφορά την επιλογή της MS να ανοίγουν τα links από δική της εφαρμογή με δική της εφαρμογή... 

Νομίζω ότι είναι δικαίωμά της. Αν θα γίνει δεκτή από τους χρήστες είναι άλλο θέμα. 

Αντίστοιχη συμπεριφορά μπορεί να έχουν άλλες εφαρμογές όπως π.χ. μια εφαρμογή τύπου file manager. Τα αρχεία να ανοίγουν με προκαθορισμένες εφαρμογές. 

Π.χ. μια εταιρία μπορεί να έχει εφαρμογές τύπου file manager, media player και pdf reader. Είναι δικαίωμά της να επιλέξει από τη δική της εφαρμογή file manager, να ανοίγουν αρχεία συγκεκριμένου τύπου με τις αντίστοιχες δικές της εφαρμογές και όχι με άλλες ανταγωνιστικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να μου αναλύσεις περισσότερο (με επιχειρήματα) την ωραία πρότασή σου. 

Παραπάνω έγραψα ότι είναι δικαίωμα του εκάστοτε dev (ακόμη και αν αυτή είναι η MS) να κρίνει πώς θα ανοίγουν αρχεία (ή uris)που δεν μπορεί να τα διαχειριστεί η εφαρμογή του. Έτσι λειτουργούν οι store εφαρμογές. Τέτοια είναι και η εφαρμογή mail. 

Ο καθένας μπορεί να φτιάξει το δικό email client και τον δικό του browser. Και 'γω αν είχα δική μου εφαρμογή τύπου browser και είχα παράλληλα δική μου εφαρμογή email client, πιθανόν να ακολουθούσα την ίδια συμπεριφορά. Δεν καταλαβαίνω προς τι η φασαρία. Υπάρχουν τόσοι email clients. 

Το αν θα γίνει αποδεκτό από τους χρήστες (της εφαρμογής mail της MS), είναι άλλο ζήτημα. Όπως και το τι πιστεύει ο καθένας από μας.

Υ.Γ 1. Ακόμη και αν όντως ισχύσει (μπορεί να αλλάξουν την επιλογή) και είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα για κάποιον να ανοίγει ένα link στον ;edge από το email, μπορεί να κάνει αντιγραφή τη διεύθυνση και μετά επικόλληση στον browser της αρεσκείας του. 

Όλα τα άλλα είναι να 'χουμε να λέμε. Δε χάλασε ο κόσμος.

Υ.Γ 2. Δεν ξέρω αν η ερώτηση για την ηλικία μου είναι ειρωνική, γιατί μου φάνηκε ως τέτοια. Αν όντως δεν είναι ειρωνική, δεν είμαι 28.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοιες κινησεις μου φαινονται απολυτως λογικες παροτι δε τις επιδοκιμαζω. Η Microsoft, οσων αφορα τα προϊοντα της πλην των Windows και του Office, εχει τεθει λιγο στο περιθωριο. Κανενας δεν αγοραζε τα τηλεφωνα της, κανενας δε χρησιμοποιει τον browser της, το Hotmail (σημερα Outlook) εχει χασει τη μαχη απο τους Gmailαδες κ.ο.κ. Δε θα μου φανει παραξενο αν σε 2-3 χρονια δε μπορεις καν να συγχρονισεις λογαριασμο Gmail στην native εφαρμογη Mail και σε αφηνει μονο αν η διευθυνση σου ειναι outlook. Καλως η κακως, προσπαθει να σπρωξει τα προϊοντα της με οποιονδηποτε τροπο γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Σε συμπλήρωση των παραπάνω, η Google δεν έχει μεταφέρει καμία εφαρμογή της στο store της MS.

Είχε μόνο ανεβάσει στο MS store (ως εφαρμογή) link προς κατέβασμα του Google Chrome (desktop έκδοση).

Από τη μία θέλουμε (ή μας βολεύει)  η MS να «διαφημίζει» τη Google και την Apple (στο desktop λειτουργικό της), από την άλλη δεν μας πειράζει αν οι άλλοι δύο δεν υποστηρίζουν/υποστήριξαν το store της, γιατί ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε εφαρμογές από το store της MS.   

Με λίγα λόγια είναι τρομερό ζήτημα που δεν ανοίγουν τα links με τον Chrome από δική της εφαρμογή από το Store, αλλά όχι και τόσο μεγάλο πρόβλημα που η Google δεν παρέχει καμία εφαρμογή της στο MS Store.

Αν αυτά είναι βιασμός της λογικής, περιμένω να διαβάσω τον αντίλογο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, marios28 είπε

Με λίγα λόγια είναι τρομερό ζήτημα που δεν ανοίγουν τα links με τον Chrome από δική της εφαρμογή από το Store, αλλά όχι και τόσο μεγάλο πρόβλημα που η Google δεν παρέχει καμία εφαρμογή της στο MS Store.

Αν αυτά είναι βιασμός της λογικής, περιμένω να διαβάσω τον αντίλογο.

Εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιός ο λόγος ύπαρξης του store στα windows.

Για τα 10 s που είναι λειτουργικό που απευθύνεται σε χρήστες με μικρή εξοικείωση με την τεχνολογία και ειναι αποκλεισμένη η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών εκτός store, να το δικαιολογήσω. 

Για ποιο λόγο όμως να υπάρχει ας πούμε το Chrome στο store της MS; Και γιατί το ότι δεν υπάρχει το θεωρείς βιασμό της λογικής; (αν κατάλαβα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιός ο λόγος ύπαρξης του store στα windows.

Για τα 10 s που είναι λειτουργικό που απευθύνεται σε χρήστες με μικρή εξοικείωση με την τεχνολογία και ειναι αποκλεισμένη η δυνατότητα εγκατάστασης εφαρμογών εκτός store, να το δικαιολογήσω. 

Για ποιο λόγο όμως να υπάρχει ας πούμε το Chrome στο store της MS; Και γιατί το ότι δεν υπάρχει το θεωρείς βιασμό της λογικής; (αν κατάλαβα καλά)

Δεν κατάλαβες καλά για το τελευταίο. Πήγαινε σε παραπάνω σχόλιο, σχετικό με δικά μου προηγούμενα γραφόμενα. Διάβασε παραπάνω. Καμία σχέση με τον Chrome. 

Επίσης, αν δεν έχεις καταλάβει ποιος ο λόγος ύπαρξης του store στα Windows, μάλλον δεν έχεις καταλάβει πού το πάει η MS (χωρίς να αποκλείεται αλλαγή πλάνων αν και φαντάζει απίθανο με τα σημερινά δεδομένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν κατάλαβες καλά για το τελευταίο. Πήγαινε σε παραπάνω σχόλιο, σχετικό με δικά μου προηγούμενα γραφόμενα. Διάβασε παραπάνω. Καμία σχέση με τον Chrome. 

Επίσης, αν δεν έχεις καταλάβει ποιος ο λόγος ύπαρξης του store στα Windows, μάλλον δεν έχεις καταλάβει πού το πάει η MS (χωρίς να αποκλείεται αλλαγή πλάνων αν και φαντάζει απίθανο με τα σημερινά δεδομένα).

Δεν έχω καταλάβει που το παει γιατί δεν έχω ασχοληθεί να το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Δεν έχω καταλάβει που το παει γιατί δεν έχω ασχοληθεί να το ψαξω.

Δε θα χρειαστεί να το ψάξεις για τα επόμενα 5 (ίσως και 10 χρόνια). Αν εξελιχθούν τα πράγματα όπως (θέλει να) εξελιχθούν θα το ψάξεις θες δε θες, εκτός αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό (όχι της MS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δε θα χρειαστεί να το ψάξεις για τα επόμενα 5 (ίσως και 10 χρόνια). Αν εξελιχθούν τα πράγματα όπως (θέλει να) εξελιχθούν θα το ψάξεις θες δε θες, εκτός αν χρησιμοποιείς άλλο λειτουργικό (όχι της MS).

Windows μόνο στη δουλειά χρησιμοποιώ και μάλιστα ακόμα τα 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος που γίνεται αυτό ρε μάγκες κι ονομάζεται Sets, εν ολίγοις έχει δημιουργηθεί ένας τρόπος για να ομαδοποιούνται πολλές εφαρμογές σε ένα παράθυρο για πολύ εξελιγμένο workflow οπότε για να συμβαίνει αυτό απρόσκοπτα πρέπει όλες οι εφαρμογές να είναι συμβατές! 

Αλλά όπως πολύ λογικά λέτε κάποιοι, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποείται το Mail App. Βάλτε Thunderbird η ξέρω γι τι άλλο... Απλά έτσι, ειδικά οι casual χρήστες, θα χάσετε την ευκολία του καλοσχεδιασμένου περιβάλλοντος UWP (στο οποίο ανήκει ο Edge και το Mail App) μόλις κυκλοφορήσουν ευρέως οι συσκευές ARM με Windows που τρέχουν και εφαρμογές x86... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι άλλο πράγμα να πλασάρει την εφαρμογή της ως καλύτερη εμπειρία εάν ανοίγουν τα links με τον edge λόγω compatibility ή ότι άλλο και άλλο να σε υποχρεώνει.

Στο δεύτερο είναι η ένσταση.

Και το app του Facebook ανοίγει τα links εντός, αλλά αν θέλεις αλλάζεις τη ρύθμιση και τα ανοίγεις με όποιον browser θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μεταφέρει τον Edge σε άλλες πλατφόρμες (για να συγχρονίζεις) ,δεν πρόκειται  να δει άσπρη μέρα . Κρίμα γιατί ήταν τούμπανο σε επιδόσεις όσο θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, marios28 said:

Ακριβώς. Σε συμπλήρωση των παραπάνω, η Google δεν έχει μεταφέρει καμία εφαρμογή της στο store της MS.

Είχε μόνο ανεβάσει στο MS store (ως εφαρμογή) link προς κατέβασμα του Google Chrome (desktop έκδοση).

Από τη μία θέλουμε (ή μας βολεύει)  η MS να «διαφημίζει» τη Google και την Apple (στο desktop λειτουργικό της), από την άλλη δεν μας πειράζει αν οι άλλοι δύο δεν υποστηρίζουν/υποστήριξαν το store της, γιατί ούτως ή άλλως δεν χρησιμοποιούμε εφαρμογές από το store της MS.   

Με λίγα λόγια είναι τρομερό ζήτημα που δεν ανοίγουν τα links με τον Chrome από δική της εφαρμογή από το Store, αλλά όχι και τόσο μεγάλο πρόβλημα που η Google δεν παρέχει καμία εφαρμογή της στο MS Store.

Αν αυτά είναι βιασμός της λογικής, περιμένω να διαβάσω τον αντίλογο.

 

τι έγραψες βρε φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...