Προς το περιεχόμενο

Διακοπή Συμβολαίου, Λόγω Επικινδυνότητας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα  σε όλους,

 

Είμαι φοιτητής και έχω νοικιάσει ένα σπίτι, έφερα χθές ενα ηλεκτρολόγο για να δούμε γιατί μια πρίζα δεν είχε τάση και ανακαλύψαμε το εξής: Στην εγκατάσταση δεν υπάρχει διάταξη
διαφορικού ρεύματος με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας μικρότερο ή ίσο με 30 mA. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν' ρελέ διαφυγής. Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και η απάντηση  ήταν η εξής: "Δεν θα πάθεις και κάτι αν σε χτυπήσει λίγο το ρεύμα, θα σφύξεις και λίγο.". Εγω θέλω να φύγω απο έδω, δεν μπορώ να αντιμετωπίζω τον κάθε "τρελό". Τι πρέπει να κάνω? Γνωρίζει κανείς?

Πάντως σύμφωνα με την εφημερίδα της κυβερνίσεως (συνημένο) είναι παράνομο.

Πάντα με καλή θέληση,

Battlecator

1222b_06.1158306907538.pdf

Επεξ/σία από Battlecator
Typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσο δυσκολό είναι να βρεις άλλο σπίτι , σε παίρνει να την πεις στον ιδιοκτήτη ή όχι? Εννοώ του τύπου είτε βάζεις ηλεκτρολόγο και το φτιάχνει ή φευγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαρίστω όλους για της απαντήσεις, αλλα για να ξέρεται ο τυπάς δεν πάει στα καλά του, έρχεται απο τον προηγούμενο μήνα και χτυπάει πόρτες για να του πληρώσω τον επόμενο μήνα... Θέλει μόνο  μετρητά, εδω μου λέει το καλοκαίρι που θα γυρίσω Αθήνα, θα έρχεσαι πίσω να με πληρώσεις γιατι λογαριασμό σε τράπεζα δεν σου δίνω...

Επεξ/σία από Battlecator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Battlecator είπε

Ευχαρίστω όλους για της απαντήσεις, αλλα για να ξέρεται ο τυπάς δεν πάει στα καλά του, έρχεται απο τον προηγούμενο μήνα και χτυπάει πόρτες για να του πληρώσω τον επόμενο μήνα... Θέλει μόνο  μετρητά, εδω μου λέει το καλοκαίρι που θα γυρίσω Αθήνα, θα έρχεσαι πίσω να με πληρώσεις γιατι λογαριασμό σε τράπεζα δεν σου δίνω...

Συμβόλαιο κάνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι έχω συμβόλαιο για ένα χρόνο, μπορώ να επικαλεστώ το εξής ΑΚ ?

Αρθρο: 588

Ημ/νία: 23.02.1946

Ημ/νία Ισχύος: 23.02.1946

Περιγραφή όρου θησαυρού: ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΜΙΣΘΩΤΗ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ-ΚΙΝΔΥΝΟ ΥΓΕΙΑΣ

 

Τίτλος Αρθρου
Κίνδυνος της υγείας του μισθωτή.

Λήμματα
ΕΝΟΧΕΣ, ΜΙΣΘΩΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΚΙΝΔΥΝΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΙΣΘΩΤΗ

 

Κείμενο Αρθρου

Στη μίσθωση κατοικίας, αν η χρήση τού μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο για την υγεία του μισθωτή ή των οικείων του που συγκατοικούν, ο μισθωτής έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση χωρίς να τάξει προθεσμία, και αν ακόμη κατά τη σύναψη της μίσθωσης ή την παράδοση του μισθίου γνώριζε τις επικίνδυνες συνθήκες ή παραιτήθηκε από τα σχετικά δικαιώματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, palasd said:

Στην εφορία γιατί ? Δεν έχει κάποια φορολογική παράβαση .  Άμα θες να φύγεις του το λες του δείχνεις το παραπάνω και άντε γειά.

Από 1-1-2016 είναι υποχρεωμένοι να παίρνουν το ενοίκιο μέσω τραπεζικού λογαριασμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...