Προς το περιεχόμενο

Διακοπή Συμβολαίου, Λόγω Επικινδυνότητας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Μια απλή ματιά να έριχνες στον πίνακα θα έβλεπες αν έχει ρελέ διαφυγής ή όχι και δεν θα καθόσουν τώρα να μπαίνεις στα forum να ρωτάς τι και πως.

Μπα μη νομιζεις. Kι εγω εχω νοικιάσει σπιτι και δεν ειχα δει οτι δεν ειχε ρελε διαφυγης.  Ενημέρωσα τον ιδιοκτητη οταν μου το ειπε ηλεκτρολόγος που ειχε έρθει για βλάβη στο σπιτι και έσπευσε να πληρωσει για να βάλει. 

Και γενικά οι περισσότεροι που ψάχνουν για σπιτια, θεωρουν οτι το να έχει ρελε ειναι κάτι που εννοείται, οποτε δε το κοιτάς καν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως όταν σπούδαζα και έψαχνα σπίτια , πάντα κοίταζα υδραυλικά και ηλεκτρολογικά και μετά όλα τα δευτερεύοντα.Εκτός και εαν δεν σας νοιάζει η ασφάλειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εγώ πάντως όταν σπούδαζα και έψαχνα σπίτια , πάντα κοίταζα υδραυλικά και ηλεκτρολογικά και μετά όλα τα δευτερεύοντα.Εκτός και εαν δεν σας νοιάζει η ασφάλειά σας.

Tα υδραυλικά πως τα κοίταγες δηλαδή ; 

Εντάξει τώρα, δεν έχει όλος ο κόσμος έστω και στοιχειώδεις γνώσεις για τις κατασκευές

Εμένα η μάνα μου αγόρασε σπίτι πριν 27~28 χρόνια στο οποίο έχουν ρίξει σε 2 δεκάρες ασφάλειες όλο το σπίτι (πλην πλυντηρίου / κουζίνας / θερμοσίφωνα), και μιλάμε για 90 τμ σπίτι, όχι γκαρσονιέρα

Λες να καταλάβαινε από τέτοια ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Tα υδραυλικά πως τα κοίταγες δηλαδή ; 

Εντάξει τώρα, δεν έχει όλος ο κόσμος έστω και στοιχειώδεις γνώσεις για τις κατασκευές

Εμένα η μάνα μου αγόρασε σπίτι πριν 27~28 χρόνια στο οποίο έχουν ρίξει σε 2 δεκάρες ασφάλειες όλο το σπίτι (πλην πλυντηρίου / κουζίνας / θερμοσίφωνα), και μιλάμε για 90 τμ σπίτι, όχι γκαρσονιέρα

Λες να καταλάβαινε από τέτοια ; 

Τι εννοείς πως τα κοίταγα; Δεν είναι αστροφυσική.Κοιτάς εαν υπάρχουν διαρροές.

Εαν δεν ξέρεις πως να ελέγξεις ένα σπίτι , μην έχεις μετά απαιτήσεις όταν θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα.Και στην τελική εαν κάποιος νομίζει οτι δεν το κατέχει (που δεν είναι επιπέδου επιστήμης αλλά λέμε) , βάζει έναν γνωστό του που ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τι εννοείς πως τα κοίταγα; Δεν είναι αστροφυσική.Κοιτάς εαν υπάρχουν διαρροές.

Εαν δεν ξέρεις πως να ελέγξεις ένα σπίτι , μην έχεις μετά απαιτήσεις όταν θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα.Και στην τελική εαν κάποιος νομίζει οτι δεν το κατέχει (που δεν είναι επιπέδου επιστήμης αλλά λέμε) , βάζει έναν γνωστό του που ξέρει.

Υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα που μπορεί να βγάλει ένα σπίτι τα οποία είναι πρακτικά αδύνατον να ελέγξεις σε 10 / 20 λεπτά που το βλέπεις (μιλάμε για ενοικίαση)

Ούτε μπορεί ο καθένας που δε ξέρει να φέρνει μαζί του έναν υδραυλικό, έναν ηλεκτρολόγο, έναν πλακατζή, έναν αλουμινά και έναν μαραγκό για να δει αν όλα είναι οκ 

Τέλος πάντων μη το πάμε μακρυά, αν ο TS θέλει να φύγει και ψάχνεται για δικαιολογία, μπορεί να χρησιμοποιήσει την έλλειψη ρελέ ως τέτοια 

Αν του αρέσει το σπίτι, απλά το συζητάει με τον ιδιοκτήτη του

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Υπάρχουν πάρα πολλά προβλήματα που μπορεί να βγάλει ένα σπίτι τα οποία είναι πρακτικά αδύνατον να ελέγξεις σε 10 / 20 λεπτά που το βλέπεις (μιλάμε για ενοικίαση)

Ούτε μπορεί ο καθένας που δε ξέρει να φέρνει μαζί του έναν υδραυλικό, έναν ηλεκτρολόγο, έναν πλακατζή, έναν αλουμινά και έναν μαραγκό για να δει αν όλα είναι οκ 

Τέλος πάντων μη το πάμε μακρυά, αν ο TS θέλει να φύγει και ψάχνεται για δικαιολογία, μπορεί να χρησιμοποιήσει την έλλειψη ρελέ ως τέτοια 

Αν του αρέσει το σπίτι, απλά το συζητάει με τον ιδιοκτήτη του

Να μη το πάμε μακρυά αλλά εσύ άρχισες για τη μάνα σου , τους πλακατζίδες , τους αλουμινάδες και τους μαραγκούς.Ότι να ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Εαν δεν ξέρεις πως να ελέγξεις ένα σπίτι , μην έχεις μετά απαιτήσεις όταν θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα.Και στην τελική εαν κάποιος νομίζει οτι δεν το κατέχει (που δεν είναι επιπέδου επιστήμης αλλά λέμε) , βάζει έναν γνωστό του που ξέρει.

ρε σε πείραξε κανείς και λες οτι θες; Απο που και ωσπου η άγνοια κάποιων (ακόμη και στοιχειωδών κατ' εσένα), σε αποτρέπει να διεκδικήσεις ο,τι νόμιμο δικαίωμα έχεις; ψάξου (εσωτερικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, some1 είπε

ρε σε πείραξε κανείς και λες οτι θες; Απο που και ωσπου η άγνοια κάποιων (ακόμη και στοιχειωδών κατ' εσένα), σε αποτρέπει να διεκδικήσεις ο,τι νόμιμο δικαίωμα έχεις; ψάξου (εσωτερικά...)

Μάθε πρώτα να διαβάζεις και μετά να πετάς εξυπνακίστικες μπούρδες περί εσωτερικού ψαξίματος.

Ανέφερα οτι δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από το σπίτι οτι δεν θα σου παρουσιάσει το όποιο πρόβλημα τη στιγμή που δεν κάνεις πρώτα έναν έλεγχο.Δεν είπα οτι δεν πρέπει να διεκδικήσει τα νόμιμα ο ts.Άλλωστε του το ανέφερα οτι εγώ στη θέση του θα έφευγα από το συγκεκριμένο σπίτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 ώρες πριν, tarantules είπε

Μάθε πρώτα να διαβάζεις και μετά να πετάς εξυπνακίστικες μπούρδες περί εσωτερικού ψαξίματος.

Ανέφερα οτι δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις από το σπίτι οτι δεν θα σου παρουσιάσει το όποιο πρόβλημα τη στιγμή που δεν κάνεις πρώτα έναν έλεγχο.Δεν είπα οτι δεν πρέπει να διεκδικήσει τα νόμιμα ο ts.Άλλωστε του το ανέφερα οτι εγώ στη θέση του θα έφευγα από το συγκεκριμένο σπίτι.

Φυσικά και θα έχεις απαιτήσεις να είναι όλα ΟΚ, ασχέτως αν δεν τα έλεγξες ένα ένα  

Το πιο απλό παράδειγμα να σου πω

Πας να δεις ένα σπίτι 

Ανάβεις ποτέ τον θερμοσίφωνα να τσεκάρεις αν λειτουργεί ;  

Και άντε, άναψε το λαμπάκι, αν είναι καλοκαίρι και έχει ηλιακό πως θα καταλάβεις ότι η αντίσταση δουλεύει ; 

Εγώ σε καινούριο σπίτι την είχα πατήσει έτσι ακριβώς 

Μπήκα Ιούλιο, και πήρα χαμπάρι 2 μήνες μετά ότι τα είχε παίξει ο θερμοστάτης 

Με την λογική τη δική σου, δε θα έπρεπε να μου τον φτιάξει η ιδιοκτήτρια 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, tarantules είπε

Τι εννοείς πως τα κοίταγα; Δεν είναι αστροφυσική.Κοιτάς εαν υπάρχουν διαρροές.

Εαν δεν ξέρεις πως να ελέγξεις ένα σπίτι , μην έχεις μετά απαιτήσεις όταν θα αρχίσουν να παρουσιάζονται προβλήματα.Και στην τελική εαν κάποιος νομίζει οτι δεν το κατέχει (που δεν είναι επιπέδου επιστήμης αλλά λέμε) , βάζει έναν γνωστό του που ξέρει.

ΠΟΥ ακριβως θα δεις αν υπάρχουν διαρροές βρε tarantules? Ναι αν στάζει η βρυση θα το δεις. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ (εκτός και αν ειναι κάτι πάρα πολύ σοβαρό που κάνει καραμπάμ.)αν δεν εισαι υδραυλικός το λιγότερο. Ιδέα δεν μπορεις να έχεις. Και όλες τις βρυσες να ανοίξεις δε μπορεις να ξέρεις αν υπάρχει διαρροή. Ακόμα και τον προηγουμενο λογαριασμο ΕΥΔΑΠ να ζητήσεις (που δεν ειναι υποχρεωμενος να στον δειξει κάποιος). Μη λέτε πράγματα που επειδη τα ξέρετε εσεις, πρέπει να τα ξέρουν όλοι. 

Οτι λέει ο Αριστιδης απο πάνω.

Θα κάτσεις μιση ωρα να δεις αμα λειτουργει ο θερμοσιφωνας?Θα μπεις σε αυτη τη διαδικασία ελεγχου? Σε έδιωξε ο ιδιοκτήτης.

Και στη φάση που ειμαστε πλέον οι ενοικιαστές, τα καλά σπιτια σπανιζουν και αν δε τα έχουν δωσει για rbnb οι ιδιοκτητες, γινεται παρέλαση για το ποιος θα το πάρει.

Τυπικο έλεγχο να δεις οτι δουλευει οτι μπορεις να τσεκάρεις εκεινη τη στιγμη κάνεις. Πχ η τέντα ειναι οκ ή ειναι σκσιμένη? Η βρυσες ειναι ολες οκ? Ακουγεται τιποτε περιεργο? Ως εκει φτάνεις.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν διαβάσατε το αρχικό μου post , αναφέρθηκα στο βασικότερο που πρέπει να προσέξει κάποιος και που είναι και το πρόβλημα του ts.Δηλαδή το ρελέ διαφυγής που είναι πανεύκολο να δεις εαν έχει μπει ή όχι.Αφήσατε λοιπόν το ρελέ στην άκρη , που είναι και το θέμα μας και αρχίσατε να μου λέτε για θερμοσύφωνες , αλουμινάδες , πλακατζήδες ,μαραγκούς και λοιπούς.Την πάτε την κουβέντα εκεί που γουστάρετε.Άλλα είπα , άλλα καταλάβατε.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μόνα που μπορεις να δεις στα υδραυλικά,είναι αν χάνει καμια βρύση ή κανένα σιφώνι,άντε αν έχεις λιγες παραπάνω γνώσεις να τσεκαρεις αν ο γενικός του νερού κλείνει και τέτοια ψιλολογια

 

Τίποτα παραπάνω δεν μπορείτε να δείτε στα υδραυλικά σε ένα ενοικιαζόμενο σπίτι.

 

Σε σπίτι κολλητού μου,που ήθελε να το νοικιασει,με πήρε μαζί και το ελενξα στα περισσότερα ηλεκτρολογικά και υδραυλικά και του έβγαλα οτι θέλει καμία 400€ επισκευές (ήταν παλαιά  κατασκευή) μολις το άκουσε κ ιδιοκτητης,που το είπε ο κολλητός μου, λέει παιδιά δεν μπορώ να τα φτιαξω,και δεν ήξερα ότι έχει τόσες ζημιές  :P:ph34r:

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tarantules είπε

Εαν διαβάσατε το αρχικό μου post , αναφέρθηκα στο βασικότερο που πρέπει να προσέξει κάποιος και που είναι και το πρόβλημα του ts.Δηλαδή το ρελέ διαφυγής που είναι πανεύκολο να δεις εαν έχει μπει ή όχι.Αφήσατε λοιπόν το ρελέ στην άκρη , που είναι και το θέμα μας και αρχίσατε να μου λέτε για θερμοσύφωνες , αλουμινάδες , πλακατζήδες ,μαραγκούς και λοιπούς.Την πάτε την κουβέντα εκεί που γουστάρετε.Άλλα είπα , άλλα καταλάβατε.

Καλή συνέχεια

Ναι και αρχισες να λες στον ts πως με μια ματιά θα το έβλεπε κτλ. Και σου απάντησα πως και εγω έτυχε να μη το προσέξω και γενικά δεν ξέρεις σε ποιους μπορει απευθήνεσαι και τι γνωσεις μπορει να έχει κάποιος. Αν ειναι δηλαδη άσχετος να μη ρωτήσει στο φόρουμ?

Μόνος σου το γυρισες στα υδραυλικά και ειπες οτι πρέπει να ελεγχουμε για διαρροές. Ουσιαστικά εσυ άνοιξες τη κουβέντα και εκνευριστηκες μόνος σου :P:P:P   Ευχαριστουμε για τις συμβουλες όμως.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...