Προς το περιεχόμενο

Διακοπή Συμβολαίου, Λόγω Επικινδυνότητας


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σωστά, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Διότι η κατάσταση για μένα είναι ενας εφιάλτης εδω πέρα με αυτόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Battlecator είπε

Ευχαρίστω όλους για της απαντήσεις, αλλα για να ξέρεται ο τυπάς δεν πάει στα καλά του, έρχεται απο τον προηγούμενο μήνα και χτυπάει πόρτες για να του πληρώσω τον επόμενο μήνα... Θέλει μόνο  μετρητά, εδω μου λέει το καλοκαίρι που θα γυρίσω Αθήνα, θα έρχεσαι πίσω να με πληρώσεις γιατι λογαριασμό σε τράπεζα δεν σου δίνω...

απορώ που τους βρίσκετε.

αν δε κάνω λάθος είναι υποχρεωτικό το ενοίκιο να μπαίνει σε τραπεζικό λογαριασμό. διορθώστε με αν κάνω λάθος.

εφόσον λοιπόν ισχύει αυτό, εγώ νοίκι δε θα του έδινα στο χέρι που να χτυπιέται κάτω. όχι για κανέναν άλλο λόγο απλά για να σπάσεις τον τσαμπουκά σε τέτοιους.

κάνε λοιπόν κι εσύ το ίδιο και σε κάθε περίπτωση ψάξε για άλλο σπίτι. εφόσον έχεις τέτοια θέματα θα εμφανιστούν και άλλα στη συνέχεια. οπότε θα είσαι συνέχεια στα νεύρα. δεν αξίζει για τον κάθε καραγκιόζη να χαλιέσαι.

επίσης αν αυτό που ανέφερες (ή ό,τι άλλο) σηκώνει καταγγελία, όταν θα φύγεις χτύπα και μια καταγγελία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικά είναι υποχρεωτικό και το πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου για να γυρίσεις την ΔΕΗ στο όνομα σου 

αποδείξεις έχεις? γιατί χωρίς καταθέσεις, χωρίς αποδείξεις μπορεί να σου πει ότι δεν έχεις πληρώσει τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η κατάθεση ενοικίου γίνεται πλέον μόνο μέσω τράπεζας, πώς κάνατε συμβόλαιο και σου ζητάει μετρητά; Μήπως το ίδιο το συμβόλαιο είναι μαϊμού;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Vangelis_D9 said:

Αφού η κατάθεση ενοικίου γίνεται πλέον μόνο μέσω τράπεζας, πώς κάνατε συμβόλαιο και σου ζητάει μετρητά; Μήπως το ίδιο το συμβόλαιο είναι μαϊμού;

Αυτό είναι σίγουρο; [Ότι δλδ γίνεται ΜΟΝΟ μέσω τράπεζας.]
Γιατί εγώ πχ δίνω το ενοίκιο στην γριούλα κι εκείνη μου δείνει κανονικά απόδειξη. [άρα δεν είμαστε παράνομοι, σωστά;]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Αυτό είναι σίγουρο; [Ότι δλδ γίνεται ΜΟΝΟ μέσω τράπεζας.]
Γιατί εγώ πχ δίνω το ενοίκιο στην γριούλα κι εκείνη μου δείνει κανονικά απόδειξη. [άρα δεν είμαστε παράνομοι, σωστά;]

Μπορεί να είναι σαν το συναλλαγές πάνω από 500€ μόνο μέσω τράπεζας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβόλαιο που να έπρεπε να μπεις να αποδεχτείς μέσω taxis κάνατε ή απλά κάποιο έγγραφο υπέγραψες ; (γιατί νομίζω είναι υποχρεωτικό πλέον το μέσω taxis, διαφορετικά είναι σαν να μην έχεις κάνει τίποτα).

Για να λες ότι θέλει μόνο μετρητά εικάζω ότι δεν έχετε κάνει κανονικό δηλωμένο συμβόλαιο ή διαφορετικά αν έχετε κάνει τότε άλλα λέει το συμβόλαιο και άλλα του δίνεις (πχ το συμβόλαιο λέει κάποιο υποτυπώδες συμβολικό ποσό) αλλιώς δεν θα τον ένοιαζε να φαίνονται τα χρήματα από το ενοίκιο. 

Αν δεν έχετε κάνει καν συμβόλαιο κανονικό όπως φαντάζομαι και η δεν έχει αλλάξει στο όνομά σου η ΔΕΗ τότε απλά φεύγεις αφού δεν υπάρχει συνεννόηση. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeJ είπε

Αν δεν έχετε κάνει καν συμβόλαιο κανονικό όπως φαντάζομαι και η δεν έχει αλλάξει στο όνομά σου η ΔΕΗ τότε απλά φεύγεις αφού δεν υπάρχει συνεννόηση. 

..συμφωνώ και εγώ, βρες πρώτα σπίτι και μετά εξοφλείς μέχρι σεντ οτι πρέπει τη στιγμή που θα φύγεις και θα είσαι κύριος. Και αν σου πει και τίποτα πες οτι ρώτησες τον πρώτο σου ξάδελφο που είναι στο δικηγορικό γραφείο του (βάλε ένα όνομα μεγαλοδικηγόρου) και οτι αν θέλει οτιδήποτε περαιτέρω θα πρέπει να μιλήσει μαζί του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Battlecator είπε

Καλησπέρα  σε όλους,

Είμαι φοιτητής και έχω νοικιάσει ένα σπίτι, έφερα χθές ενα ηλεκτρολόγο για να δούμε γιατί μια πρίζα δεν είχε τάση και ανακαλύψαμε το εξής: Στην εγκατάσταση δεν υπάρχει διάταξη
διαφορικού ρεύματος με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας μικρότερο ή ίσο με 30 mA. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν' ρελέ διαφυγής. Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και η απάντηση  ήταν η εξής: "Δεν θα πάθεις και κάτι αν σε χτυπήσει λίγο το ρεύμα, θα σφύξεις και λίγο.". Εγω θέλω να φύγω απο έδω, δεν μπορώ να αντιμετωπίζω τον κάθε "τρελό". Τι πρέπει να κάνω? Γνωρίζει κανείς?

Πάντως σύμφωνα με την εφημερίδα της κυβερνίσεως (συνημένο) είναι παράνομο.

Πάντα με καλή θέληση,

Battlecator

1222b_06.1158306907538.pdf

ΕΠΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Battlecator είπε

Καλησπέρα  σε όλους,

Είμαι φοιτητής και έχω νοικιάσει ένα σπίτι, έφερα χθές ενα ηλεκτρολόγο για να δούμε γιατί μια πρίζα δεν είχε τάση και ανακαλύψαμε το εξής: Στην εγκατάσταση δεν υπάρχει διάταξη
διαφορικού ρεύματος με ονομαστικό διαφορικό ρεύμα λειτουργίας μικρότερο ή ίσο με 30 mA. Για την ακρίβεια δεν υπάρχει καν' ρελέ διαφυγής. Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και η απάντηση  ήταν η εξής: "Δεν θα πάθεις και κάτι αν σε χτυπήσει λίγο το ρεύμα, θα σφύξεις και λίγο.". Εγω θέλω να φύγω απο έδω, δεν μπορώ να αντιμετωπίζω τον κάθε "τρελό". Τι πρέπει να κάνω? Γνωρίζει κανείς?

Πάντως σύμφωνα με την εφημερίδα της κυβερνίσεως (συνημένο) είναι παράνομο.

Πάντα με καλή θέληση,

Battlecator

1222b_06.1158306907538.pdf

Απλά σήκω και φύγε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Φυσικά και μπορείς, αλλά εγώ θα τον έδινα στεγνά στην εφορία πριν φύγω.

Η εφορία τι σχέση έχει με τις πρίζες?

6 ώρες πριν, palasd είπε

Στην εφορία γιατί ? Δεν έχει κάποια φορολογική παράβαση .  Άμα θες να φύγεις του το λες του δείχνεις το παραπάνω και άντε γειά.

Γιατί είναι μόδα 

Αμα σου πετάξει και τίποτα νερά η απο πάνω κάνε της καταγγελία στην ΥΠΑ.

-

Μην ακούτε συμβουλές από το τι θα έκανε ο καθένας, λες και ο καθένας θα έκανε πάντα το σωστό.

Όπως λέει και η κλάσσικη ελληνίδα μάνα "αν αυτός έπεφτε στο γκρεμό θα έπεφτες και εσύ".

Μάθε από κάποιος που ξέρει το θε΄μα επαγγελματικά τι μπορείς/πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρώτα τους γονείς σου που πληρώνουν (λογικά), τον λογιστή σου που έκανε αποδοχή (αν έκανε) του μισθωτηρίου.

Εδώ μέσα είναι εύκολο να λέμε να σηκωθείς και να φύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Battlecator

Για μένα δεν δικιολογείσαι να βλέπεις ένα σπίτι πριν το νοικιάσεις και να μην ελέγχεις βασικά πράγματα.Τι πήγες και έλεγξες δηλαδή όταν είδες το σπίτι για πρώτη φορά;

Μια απλή ματιά να έριχνες στον πίνακα θα έβλεπες αν έχει ρελέ διαφυγής ή όχι και δεν θα καθόσουν τώρα να μπαίνεις στα forum να ρωτάς τι και πως.

Κατά τα άλλα , εγώ στη θέση σου θα ρώταγα καταρχήν εαν μου επιτρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο και να βάλω από μόνος μου ένα ρελέ διαφυγής με χρέωση δική του , και εαν έπαιρνα αρνητική απάντηση θα ενημέρωνα οτι θα έφευγα.Φαντάζομαι του έχεις δώσει και εγγύηση σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...