Προς το περιεχόμενο

GDPR: Τι είναι και πώς αλλάζει την καθημερινότητά μας;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Φιλε μου τα λεω και με περνανε για τρελο. Το εχω παθει απειρες φορες για πραγματα που δεν εχω ψαξει πριν στο google.

Αλλη φορα επαιζα επαιζα κιθαρα (ηλεκτρικη) και μου ειχε χαλασει κατι και ξεκουρδιζε, ανοιγω instagram να χαζεψω κανα "εργαλειο" για αυτο το εχω αλλωστε και να σου, κιθαρες, Yousician (Εφαρμογη) και κουρδιστηρια φυσικα.

Αλλη φορα μιλουσα για παυσιπονα να σου τα drug store και τα online φαρμακεια.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Έχουν διάφορα πειράματα για να δούνε αν ισχύει κάτι τέτοιο.. Μπορείς και μόνος σου να πάρεις κάτι το οποίο δεν σε ενδιαφέρει εσένα ή τον κύκλο σου και να μην είναι κάτι κοινό. Να βάλεις ένα δύο κινητά κοντά και να αρχίζεις να μιλάς για αυτό το θέμα όση ώρα θέλεις. Άμα σου βγάλει διαφήμιση μετά πες μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, kaliakman είπε

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

Έχουν διάφορα πειράματα για να δούνε αν ισχύει κάτι τέτοιο.. Μπορείς και μόνος σου να πάρεις κάτι το οποίο δεν σε ενδιαφέρει εσένα ή τον κύκλο σου και να μην είναι κάτι κοινό. Να βάλεις ένα δύο κινητά κοντά και να αρχίζεις να μιλάς για αυτό το θέμα όση ώρα θέλεις. Άμα σου βγάλει διαφήμιση μετά πες μας 

Tι να σου πω μπορει να κανω και λαθος, ξερω δεν γυρναν ολα γυρω απο μενα...

Παντως η ονομασια GDPR μου θυμίζει Βορειο Κορεα..!:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, vg1979 είπε

Ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος του Δημοσίου.. Θα πληρώσει πολλά φράγκα στις πιστοποιημένες εταιρείες για το τι γίνεται και τι θα πρέπει να κάνουν.. 

 

Το αρθρο παρελειψε να μας πει οτι υπαρχουν ενα σωρο εξαιρεσεις, οπως Νοσοκομεια και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η όλη ιστορία μπάζει από παντού.

εφοσον ένας υπάλληλος επιχείρησης έχει πρόσβαση για την τιμολόγηση στα στοιχεία πελατών, πες πως έχει διασφαλίσει ότι δεν θα κάνει export, τι τον εμποδίζει να βγάλει φωτο με το κινητό του 10 λίστες από την οθόνη ;

Γενικα, εκτός των σοβαρών περιπ5ωσεων βλέπε φβ, τα αλλα θα είναι για να εισπράτουν έσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με λιγα λογια:

1. Αρκετα πραγματα ειναι απο χρησιμα εως απαραιτητα και επρεπε να γινουν.

2. Πολλα απο οσα αναφερονται στην GDPR ειναι ουσιαστικα ευχολογια μια και ειναι ανεφικτα και αδυνατον να ελεγθουν.

3. Ειναι αδυνατον να επιβαλει προστιμα η EU σε μια πχ Ασιατικη η Αμερικανικη εταιρια. Ετσι τουλαχιστον λενε οι Αμερικανοι σε συζητησεις. Και επειδη καποιοι θα πουν οτι ΔΕΝ ειναι ετσι, να τους πω οτι εδω και αρκετα χρονια οι Αμερικανικες εταιριες hosting ειναι υποτιθεται υποχρεωμενες να χρεωνουν ΦΠΑ αν ο πελατης ειναι απο την Ευρωπη και να ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ το φπα στην Ευρωπη (κεντρικα). Ελα ομως που οι περισσοτερες το εχουν αυτο γραμμενο .... χωρις να υπαρχουν συνεπειες.

4. Ολη αυτη η ιστορια ειναι τεχνολογικα ΠΙΣΩ, μια και πχ δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ μεριμνα (αν κανω λαθος διορθωστε με) για Αναγνωριση φωνης και Εικονας. Και αλλα πολλα ψιλολογια..

Θα δουμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'πραγματικο προβλημα' ομως θα παραμενει...

Οταν ολοι ειναι με το κινητο στο χερι - και με οτι συνεπαγεται απο τη χρηση του, fb, instagram, και ολα τα 'ωραια' - απλα προσθετουμε 'στοιχεια σε μια καρτελα' που εχει το ονομα και το επωνυμο μας.

Το κινητο ειναι ενα απλο παραδειγμα...

VR? Καλη φαση, αλλα, οταν φτασουμε να ειμαστε αραχτοι σε μια καρεκλα με ολα τα νεα toys που εφερε και θα φερει η τεχνολογια και ολα γινονται απο το σπιτι με τον 'υπολογιστη' σε μερικα χρονια...

shit happens. you see, I wanted to change the world, but they wouldn't give me the damn source code.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας επιπλέον πονοκέφαλος των εταιρειών που επηρεάζονται από τους νέους κανονισμούς του GDPR είναι πως μεγάλο μέρος των τελευταίων είναι επίτηδες γραμμένο ώστε να ερμηνεύεται με πολλαπλούς τρόπους. Επειδή κανένας δεν θα ήθελε να βρεθεί αντιμέτωπος με τα ιλιγγιώδη πρόστιμα που προβλέπονται, φαντάζομαι πως στην πορεία θα υπάρξουν άπειρες διευκρινιστικές ερωτήσεις προς κάθε κατεύθυνση.

Να σημειώσω πάντως πως απ' όσα έχω ακούσει και καταλάβει σε γενικές γραμμές και σε πρώτη φάση αυτό που απαιτεί ο GDPR όταν προκύψει ένα ζήτημα (πχ. πρόσβαση προσωπικών στοιχείων πελατών από εταιρικά μέλη που κανονικά δεν θα έπρεπε να μπορούν να τα δουν) είναι να υπάρχουν σαφώς ορισμένες οι διαδικασίες για να αντιμετωπιστεί άμεσα το πρόβλημα (έστω και εκ των υστέρων) παρά να έχουν παρθεί προληπτικά αποτρεπτικά μέτρα για κάθε πιθανό ενδεχόμενο.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Ένας επιπλέον πονοκέφαλος των εταιρειών που επηρεάζονται από τους νέους κανονισμούς του GDPR

Δυστυχως δεν ειναι μονο προβλημα εταιριων, αλλα ολων, ακομα και των μικρο-bloggers. Ακομα και τα logs των webserver με τα IP,  σε βαζουν στην κατηγορια των data processors. Δεν υπαρχει κανεις ουσιαστικα που να μην επηρεαζεται. Συν το οτι  πρεπει γραψεις και στο blog/site δημοσια την διευθυνση σου κλπ.

Ουσιαστικα μαλλον το τελος των προσωπικων blogs και sites κατα την αποψη μου. Η τουλαχιστον η αρχη του τελους τους.

57 λεπτά πριν, retro4perfection είπε

Το 'πραγματικο προβλημα' ομως θα παραμενει...

Οταν ολοι ειναι με το κινητο στο χερι - και με οτι συνεπαγεται απο τη χρηση του, fb, instagram, και ολα τα 'ωραια' - απλα προσθετουμε 'στοιχεια σε μια καρτελα' που εχει το ονομα και το επωνυμο μας.

 

 

Ναι γιατι ολη αυτη η ιστορια ειναι για τα DATA και οχι για τον χρηστη (την ουσιαστικη του προστασια αν καταλαβαινεις τι θελω να πω).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και καποιοι ειπαν την ιστορια τους..ας πω και εγω τις δυο περιπτωσεις..

1)Ειμουν Κεντρο με ενα φιλαρακι και λεγαμε να παμε για ταινια..μετα απο λιγα λεπτα στελνει μνμ η cu για προσφορα cinema odeon 1+1.

2)Ειχαμε παει μια παρεα σε ενα καφε και παιζαμε επιτραπεζιο..μετα στο σπιτι ανοιγω facebook και βλεπω διαφημίση απο το παιχνιδι που παιζαμε.

Πρεπει να εχει γινει και κατι αλλο μετα απο αυτα τα δυο αλλα δεν μπορω να θυμηθω..Επισης ειχα διαβασει στο internet πως αν βαλεις το κινητο σου διπλα απο tv/youtube και "ακουει" ισπανικα για παραδειγμα, τοτε μετα θα σου εμφανιζονται ισπανικες διαφημίσεις..δεν ξερω αν ισχυει ομως αυτο.

Επεξ/σία από DTsuras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα. Γουσταρω τη 'τεχνολογια'. Ποτε δεν περιμενα ομως αυτη τη 'ραγδαια' εξελιξη...

Αν μου ελεγες οταν ημουν πιτσιρικας - τοτε που παιζαμε pacman και αργοτερα tetris στα 'μπλιμπλικια΄ με τα δεκαρικα - οτι θα χρησιμοποιουσαμε αυτοκινητα που δεν θα τα οδηγουσαμε εμεις, η θα 'ξεκλειδωναμε' το ?κινητο? με το δακτυλικο μας αποτυπωμα, θα σε κυταζα περιεργα...

+ food 4 thought το 'δακτυλικο αποτυπωμα' για ξεκλειδωμα π.χ.

Να μην προσθεσουμε και κατι αλλο στα στοιχεια μας τα ρημαδια? Ολα και κατι θα λειπει... obsolete χωρις fingerprint.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, DTsuras είπε

Μιας και καποιοι ειπαν την ιστορια τους..ας πω και εγω τις δυο περιπτωσεις..

1)Ειμουν Κεντρο με ενα φιλαρακι και λεγαμε να παμε για ταινια..μετα απο λιγα λεπτα στελνει μνμ η cu για προσφορα cinema odeon 1+1.

2)Ειχαμε παει μια παρεα σε ενα καφε και παιζαμε επιτραπεζιο..μετα στο σπιτι ανοιγω facebook και βλεπω διαφημίση απο το παιχνιδι που παιζαμε.

Πρεπει να εχει γινει και κατι αλλο μετα απο αυτα τα δυο αλλα δεν μπορω να θυμηθω..Επισης ειχα διαβασει στο internet πως αν βαλεις το κινητο σου διπλα απο tv/youtube και "ακουει" ισπανικα για παραδειγμα, τοτε μετα θα σου εμφανιζονται ισπανικες διαφημίσεις..δεν ξερω αν ισχυει ομως αυτο.

ΦΙλε μου μηπως λιγο πριν εψαχνες απο το κινητο σου καμια ταινια η κατι σχετικο ;

Επισης στο σπιτι μου εχω παρατηρησει οτι αν καποιος ΑΛΛΟΣ απο την οικογενεια (συνδεμενος με τον router με καλωδιο η wifi) ψαξει κατι, αμεσως παιρνω διαφημισεις και εγω σχετικες.

Κατι τετοιο σου συμβαινει και οχι κατι συνομωτικο.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα μου φαίνεται ότι είναι χρήσιμο να βλέπει το σύστημα για τι ψάχνω και να μου στέλνει διαφιμησεις για αυτό που ψάχνω. Θα έλεγα ότι πολλές φορές βρήκα αυτό που έψαχνα γρήγορα και σε καλύτερη τιμή από εκεί που το είχα βρει. Μήπως η διαφάνεια έχει τελικά περισσότερα πλεονεκτήματα από μειονεκτήματα?

Και όπως πάντα η γνώμη μου είναι αν δεν έχεις να κρύψεις τίποτε και είσαι νόμιμος στην ζωή σου δεν φοβάσαι ούτε τη διαφάνεια και την υποτιθέμενη παρακολούθηση στο διαδίκτυο. 

Για το ότι μας "ακούει"το κινητό μας ανά πάσα στιγμή απλά το θεωρώ τραβηγμένο και μη εφικτό εκτός και αν είναι στοχευμένη παρακολούθηση που και πάλι αν γίνει θα είναι γιατί θα έχουμε λερωμένη την φωλιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Και με τα posts του τι γίνεται? Θα σβήνονται από ένα topic με αποτέλεσμα να μην βγάζει νόημα μια συζήτηση?

τα ποστ δεν ειναι προσωπικα δεδομενα αφου εινια στην δημοσια θεα. γιατι να τα σβησουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, KilliK είπε

τα ποστ δεν ειναι προσωπικα δεδομενα αφου εινια στην δημοσια θεα. γιατι να τα σβησουν;

Σαφως και ειναι προσωπικα δεδομενα, προφανως αστιευεσαι. Απλα τα post θα πηγαινουν σε ενα αλλο χρηστη εικονικο, οπως στα περισσοτερα forum script (ηδη γινεται). Και θα πρεπει να αλλαζουν και τα QUOTED posts βεβαια. Ολα. Οτιδηποτε μπορει να οδηγησει πισω σε εναν χρηση που δεν θελει να υπαρχει στο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...