Προς το περιεχόμενο

GDPR: Τι είναι και πώς αλλάζει την καθημερινότητά μας;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο αισιόδοξο απο αυτή την ιστορία είναι οτι θα απαλλαγούμε απο τις θρασύτατες εισπρακτικές εταιριες και τους διάφορους ενδιάμεσους, αφου απέκτησαν τα στοιχεία μας χωρίς δική μας συγκατάθεση, αρα παραβιάζουν το βασικότερο άρθρο του GDPR. 

 

Κατά τα άλλα λυπάμαι τούς κακόμοιρους developers,  webmasters και admins σε εταιρίες και ιστοσελίδες που θα φάνε τρελό μανίκι για να προσαρμόσουν τα πάντα στις νέες απαιτήσεις του νόμου. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aris1986 είπε

Φιλε μου τα λεω και με περνανε για τρελο. Το εχω παθει απειρες φορες για πραγματα που δεν εχω ψαξει πριν στο google.

Αλλη φορα επαιζα επαιζα κιθαρα (ηλεκτρικη) και μου ειχε χαλασει κατι και ξεκουρδιζε, ανοιγω instagram να χαζεψω κανα "εργαλειο" για αυτο το εχω αλλωστε και να σου, κιθαρες, Yousician (Εφαρμογη) και κουρδιστηρια φυσικα.

Αλλη φορα μιλουσα για παυσιπονα να σου τα drug store και τα online φαρμακεια.

Σε πιστεύω απλά προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται. Θα το παρατηρήσω και εγώ γιατί παντού έχω ad block και δεν βλέπω διαφημίσεις αλλά αυτό που λες μου έχει εξάψει την περιέργεια πολύ μυστήριο. Αν σε παρακολουθούν και έτσι πάμε σε κάνα βουνό μόνο αν και εκεί θα στείλουν καμία αρκούδα να μας παρακολουθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, QuitLife said:

Σαφως και ειναι προσωπικα δεδομενα, προφανως αστιευεσαι. Απλα τα post θα πηγαινουν σε ενα αλλο χρηστη εικονικο, οπως στα περισσοτερα forum script (ηδη γινεται). Και θα πρεπει να αλλαζουν και τα QUOTED posts βεβαια. Ολα. Οτιδηποτε μπορει να οδηγησει πισω σε εναν χρηση που δεν θελει να υπαρχει στο συστημα.

Όχι, τα δημόσια μηνύματα στο forum ΔΕΝ είναι προσωπικά δεδομένα. Μπορεί να περιέχουν προσωπικά δεδομένα αλλά δεν είναι αυτά καθεαυτά προσωπικά δεδομένα. Όποτε ούτε αυτά ούτε τα quoted posts αλλάζουν. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, QuitLife είπε

Σαφως και ειναι προσωπικα δεδομενα, προφανως αστιευεσαι. Απλα τα post θα πηγαινουν σε ενα αλλο χρηστη εικονικο, οπως στα περισσοτερα forum script (ηδη γινεται). Και θα πρεπει να αλλαζουν και τα QUOTED posts βεβαια. Ολα. Οτιδηποτε μπορει να οδηγησει πισω σε εναν χρηση που δεν θελει να υπαρχει στο συστημα.

γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα; δημοσια συζητηση γινεται εν γνωση του. δηλαδη αμα ηταν σε καφενειο και τον ηχογραφουσε καποιος σε μια αντιστοιχη δημοσια συζητηση με την αδεια του, μετα τι θα του ελεγε, σβηστα γιατι ειναι προσωπικα δεδομενα; δεν νομιζω.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά από τα δικαιώματα των φυσικών προσώπων όπως:

Οι χρήστες θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν άπαξ διά παντός το προφίλ τους με όλα τα προσωπικά τους δεδομένα εφ’ όσον το επιθυμούν.

με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει; Είναι υποχρεωτικό να μπορούν να το κάνουν μόνοι τους δίνοντάς του τη δυνατότητα μέσα από το σύστημα ή αρκεί να μπορούν να ανοίξουν πχ ένα ticket και να το ζητούν από τον admin του συστήματος; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, baglig said:

Μερικά από τα δικαιώματα των φυσικών προσώπων όπως:


Οι χρήστες θα πρέπει να έχουν το δικαίωμα να διαγράψουν άπαξ διά παντός το προφίλ τους με όλα τα προσωπικά τους δεδομένα εφ’ όσον το επιθυμούν.

με ποιόν τρόπο μπορεί να γίνει; Είναι υποχρεωτικό να μπορούν να το κάνουν μόνοι τους δίνοντάς του τη δυνατότητα μέσα από το σύστημα ή αρκεί να μπορούν να ανοίξουν πχ ένα ticket και να το ζητούν από τον admin του συστήματος; 

 

Θεωρώ ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων θα δίνεται η δυνατότητα στους χρήστες να ανοίξουν ένα ticket για να το ζητούν. Ο Κανονισμός δεν θέτει τέτοια υποχρέωση στους υπεύθυνους επεξεργασίας ούτε θεωρώ σωστό να δίνεται δυνατότητα απευθείας στον χρήστη να επεμβαίνει στα προσωπικά δεδομένα του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στις περιπτώσεις που ο χρήστης είναι κάτω των 16 ετών, μία ιστοσελίδα θα πρέπει να βρει τον τρόπο να επικοινωνήσει με τον γονέα/κηδεμόνα του και να πάρει την συγκατάθεσή του (κάτι το οποίο βέβαια μπορεί εύκολα να παρακαμφθεί από πλευράς χρήστη όμως σε κάθε περίπτωση ένα site είναι υποχρεωμένο να το κάνει).

Ναι, γεια σας... είμαι η ιστοσελίδα - γιόκας σας είναι ο Γιαννάκης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προτιμουσα να εφτιαχναν νομοθεσια για το να κανουν εφικτο το δημοσιο χρημα να ελέγχεται απο  ολους τους πολιτες

ενω το  ιδιωτικο χρημα των πολιτων να μη μπορει να ελεγχει απο κανεναν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, pcos said:

θα προτιμουσα να εφτιαχναν νομοθεσια για το να κανουν εφικτο το δημοσιο χρημα να ελέγχεται απο  ολους τους πολιτες

ενω το  ιδιωτικο χρημα των πολιτων να μη μπορει να ελεγχει απο κανεναν!

Ε βέβαια, γιατί όλοι οι πολίτες είναι τόσο υπεύθυνοι με τον έλεγχο του δικού τους χρήματος που μπορούμε να τους εμπιστευόμαστε και το δημόσιο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ελεγχεται, οχι να το διαχειριζονται. δηλαδη το που πηγαινει και πως χρησιμοποιειται απο αυτους που εκλεγουμε. ;)

την τσεπη του ο καθενας ο,τι θελει την κανει, της βαζεi φωτια αν θελει :P

(τη σημερον ισχυει ακριβως το αναποδο)

Επεξ/σία από pcos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ερωτημα μου είναι το  εξής. 'Εστω ότι δεν θελεις να υπαρχουν τα προσωπικά σου δεδομένα πουθενά. Προφανώς αθα υπαρχουν σε κρατικες υπηρεσίες κλπ αλλα εστω ότι θες να διαγραφείς από όλα τα υπολοιπα.

 

Θα πρεπει να κανει αίτημα σε όλες αυτες τις εταιρίες που εχεις δώσει τα προσωπικά σου δεδομένα όλα αυτά τα χρόνια ή θα υπαρχει κεντρική διαχείριση; Θα πρεπει δηλαδή να παω σε καθε video club, διαγνωστικό κεντρο, courier, σουβλατζίδικό, forum κλπ και να ζητήσω διαγραφή; Ή θα υπαρχει μια κεντρική βαση από όπου θα ενημερωνονται όλοι(?) οι παραπάνω;

 

Εμενα πχ μου εχει σπάσει τα νευρα με τα μηνυματα του ενα καταστημα με οπτικά. Πριν 10 χρόνια είχα αγοράσει φακους από εκεί. Από τότε εχει πουληθεί και ο νέος ιδιοκτήτης αποφασισε να στελνει μηνυματα με προσφορές στο πελατολόγιο του παλιου. Για να μην μιλησω για προσφορές κωτσόβολου κλπ στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paredwse είπε

Όχι, τα δημόσια μηνύματα στο forum ΔΕΝ είναι προσωπικά δεδομένα. Μπορεί να περιέχουν προσωπικά δεδομένα αλλά δεν είναι αυτά καθεαυτά προσωπικά δεδομένα. Όποτε ούτε αυτά ούτε τα quoted posts αλλάζουν. 

από https://www.eugdpr.org/gdpr-faqs.html

What constitutes personal data?
Any information related to a natural person or ‘Data Subject’, that can be used to directly or indirectly identify the person. It can be anything from a name, a photo, an email address, bank details, posts on social networking websites, medical information, or a computer IP address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, fingolfingr said:

To ερωτημα μου είναι το  εξής. 'Εστω ότι δεν θελεις να υπαρχουν τα προσωπικά σου δεδομένα πουθενά. Προφανώς αθα υπαρχουν σε κρατικες υπηρεσίες κλπ αλλα εστω ότι θες να διαγραφείς από όλα τα υπολοιπα.

Θα πρεπει να κανει αίτημα σε όλες αυτες τις εταιρίες που εχεις δώσει τα προσωπικά σου δεδομένα όλα αυτά τα χρόνια ή θα υπαρχει κεντρική διαχείριση; Θα πρεπει δηλαδή να παω σε καθε video club, διαγνωστικό κεντρο, courier, σουβλατζίδικό, forum κλπ και να ζητήσω διαγραφή; Ή θα υπαρχει μια κεντρική βαση από όπου θα ενημερωνονται όλοι(?) οι παραπάνω;

Εμενα πχ μου εχει σπάσει τα νευρα με τα μηνυματα του ενα καταστημα με οπτικά. Πριν 10 χρόνια είχα αγοράσει φακους από εκεί. Από τότε εχει πουληθεί και ο νέος ιδιοκτήτης αποφασισε να στελνει μηνυματα με προσφορές στο πελατολόγιο του παλιου. Για να μην μιλησω για προσφορές κωτσόβολου κλπ στο κινητό.

Καταρχήν πρέπει πριν τις 25 Μαιου να σε ξαναρωτήσουν αν θέλεις email εφόσον στη φόρμα που είχαν ΔΕΝ ήταν τικαρισμένο και το τίκαρες εσύ ( τώρα πως μπορεί να αποδειχθεί αυτό είναι αλλο θέμα)
Κατά δεύτερο αν σε διαγωνισμούς εκθέσεις κτλ με φυλλάδια τίκαρες ότι θελεις διαφημιμήσεις πάλι θα συνεχίσουν

Κανονικά ΟΛΟΙ αυτοί πρέπει να σε ξαναρωτήσουν αν θες να παίρνεις email γιατί ούτε αυτοί ξέρουν αν θες καθώς επίσης και να σε ενημερώσουν οτι μπορείς να σταματήσεις να παίρνεις και αν δεν συμορφωρφοθούν πρέπει επίσης να σε ενημερώσουν ότι έχεις δικαίωμα να τους πας στα δικαστήρια 

Στην πράξη το προφανές είναι ότι επειδή τα πρόστιμα είναι ΜΕΓΑΛΑ οι ενοχλητικοί το ξέρουν και θα τα κόψουν. Στους υπόλοιπους θα ζητάς να σε διαγράψουν και αν τελικά δεν το κάνουν και ενοχλείσαι τόσο πολύ μπορείς να τους πας στα δικαστήρια για μη συμμόρφωση στο GDPR.

Και το πράγμα θα γίνει απλούστερο γιατί σε λίγο καιρό θα ιδρυθούν ΜΚΟ για το GDPR ( πως είναι οι ΜΚΟ για την προστασσια καταναλωτή ) όπου αν πηγαίνεις να κάνεις παράπονα και τους τηλεφωνούν από εκεί ( χωρίς παραπάνω ενέργεια δικαστικη κτλ) θα σε βγάζουν απο τη λίστα από το φόβο των προστιμων και μόνο

Σε κανα χρόνο το πολυ θα έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο.

( Έχω πάει σε καμια 10αρια ομιλίες και παρουσιάσεις του GDPR και πίστεψέ με οι περισσότεροι που έχουν site τα "ειχαν κάνει πάνω τους". )

 

Επεξ/σία από kotlousko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, insome είπε

από https://www.eugdpr.org/gdpr-faqs.html

What constitutes personal data?
Any information related to a natural person or ‘Data Subject’, that can be used to directly or indirectly identify the person. It can be anything from a name, a photo, an email address, bank details, posts on social networking websites, medical information, or a computer IP address.

ε είναι αυτό που λέγεται για πολλές ερμηνείες.

Π.χ κάνω ένα post: μένω στη Θεσσαλονίκη, οδό χλιμίτζουρα. Το λες για προσωπικό δεδομένο.

Σε άλλο post γράφω: τα καρπούζια είναι πράσινα. Δεν το λες προσωπικό δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραίος ο "νόμος" αλλά δεν βλέπω εφαρμογή του στην Ελλάδα.

Οι εταιρείες και το κράτος έπρεπε να είναι ήδη έτοιμες αφού η ημερομηνία εφαρμογής είναι πολύ κοντά. Αλλα σιγά. Ο ΣΕΓΑΣ πχ , τώρα θα αρχίσει να το σκέφτεται. Μεχρι να βρει σε ποιον θα δώσει τα χρήματα για να κάνει την εφαρμογή και μέχρι το κράτος να σκεφτεί πως θα υλοποιήσει τον ελενχο θα έχει βγει άλλος νόμος.

Να μην πούμε για το πως θα μαζευτούν τα πρόστιμα

http://www.runningnews.gr/item.php?id=35752

 

Α και με τα backup τι γίνεται; πως θα σβήνονται από εκεί τα δεδομένα;

 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...