Προς το περιεχόμενο

GDPR: Τι είναι και πώς αλλάζει την καθημερινότητά μας;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Απίστευτα πράγματα δεν το γνώριζα αυτό δηλαδή μόνο με flight mode είσαι σίγουρος σε άλλη περίπτωση μπορεί να σε ακούει το ίδιο σου το τηλέφωνο. 

μπορεί να ακουστεί υπερβολικό, άλλα, πιστεύω ούτε και το flight mode βοηθάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, markos9 είπε

μπορεί να ακουστεί υπερβολικό, άλλα, πιστεύω ούτε και το flight mode βοηθάει. 

Πως θα σε ακούσουν από εκεί εφόσον δεν θα υπάρχει σύνδεση ούτε με ίντερνετ ούτε με GSM? Εκτός αν ειναι σαν την ταινία eagle eye και το μάτι του Θεού που βλέπουν παντού τα πάντα. Αν πάντως μπορούν όντως να κάνουν κάτι τέτοιο είναι τρομακτικό με την μετέπειτα χειραγώγηση της μάζας.

Ακομα και τις τρομοκρατικες ενέργειες είναι πολύ πιθανό να τις κάνουν οι ίδιοι ώστε να έχουν δικαιολογίες για να τους χτυπάνε εκεί κάτω. Αναλώσιμος είναι ο κόσμος άλλωστε. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, smpt είπε

ωραίος ο "νόμος" αλλά δεν βλέπω εφαρμογή του στην Ελλάδα.

Οι εταιρείες και το κράτος έπρεπε να είναι ήδη έτοιμες αφού η ημερομηνία εφαρμογής είναι πολύ κοντά. Αλλα σιγά.

Α και με τα backup τι γίνεται; πως θα σβήνονται από εκεί τα δεδομένα;

Απο τελος Μαιου ΑΡΧΙΖΕΙ μια 6 μηνη προσαρμογη και οχι εφαρμογη, αν εχω καταλαβει καλα. Ετσι και αλλιως ολο αυτο το τερας θα παρει πολλα χρονια για να ολοκληρωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πως θα σε ακούσουν από εκεί εφόσον δεν θα υπάρχει σύνδεση ούτε με ίντερνετ ούτε με GSM? Εκτός αν ειναι σαν την ταινία eagle eye και το μάτι του Θεού που βλέπουν παντού τα πάντα. Αν πάντως μπορούν όντως να κάνουν κάτι τέτοιο είναι τρομακτικό με την μετέπειτα χειραγώγηση της μάζας.

Ακομα και τις τρομοκρατικες ενέργειες είναι πολύ πιθανό να τις κάνουν οι ίδιοι ώστε να έχουν δικαιολογίες για να τους χτυπάνε εκεί κάτω. Αναλώσιμος είναι ο κόσμος άλλωστε. 

Offline εγγραφή σε buffer και αποστολή όταν κάνει recover η σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πως θα σε ακούσουν από εκεί εφόσον δεν θα υπάρχει σύνδεση ούτε με ίντερνετ ούτε με GSM? Εκτός αν ειναι σαν την ταινία eagle eye και το μάτι του Θεού που βλέπουν παντού τα πάντα. Αν πάντως μπορούν όντως να κάνουν κάτι τέτοιο είναι τρομακτικό με την μετέπειτα χειραγώγηση της μάζας.

Ακομα και τις τρομοκρατικες ενέργειες είναι πολύ πιθανό να τις κάνουν οι ίδιοι ώστε να έχουν δικαιολογίες για να τους χτυπάνε εκεί κάτω. Αναλώσιμος είναι ο κόσμος άλλωστε. 

δεν ξέρω, όπως είπα μπορεί να είναι και υπερβολικό αυτό... αυτό που ξέρω, είναι ότι δεν θέλω να πιστεύω ότι ισχύουν τέτοια σενάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πως θα σε ακούσουν από εκεί εφόσον δεν θα υπάρχει σύνδεση ούτε με ίντερνετ ούτε με GSM? Εκτός αν ειναι σαν την ταινία eagle eye και το μάτι του Θεού που βλέπουν παντού τα πάντα. Αν πάντως μπορούν όντως να κάνουν κάτι τέτοιο είναι τρομακτικό. 

Θεωρητικά μπορεί η εφαρμογή να κρατάει τα δεδομένα και να τα στελνει όταν εχεις σύνδεση.

 

Προχθες είχαμε την συγκεκριμένη συζήτηση με μια κοπέλα στην δουλεια που της φαινόταν περιεργο ότι οι διαφημισεις στο FB αφορούν πραγματα που εχει συζητήσει πρόσφατα χωρίς να τα ψάξει. Τελικά ίσως να μην ήταν απλά ιδέα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kotlousko είπε


ΥΓ. Τα backup επίσης υπόκεινται στο GDPR. Είναι τήρηση προσωπικών δεδομένων χωρίς άδεια εφόσον εσύ έχεις ζητήσει να σβηστείς. Εφόσον συμβαίνει αυτό δεν πρέπει να υπάρχεις ούτε σε Backup. Αν γίνει καταγγελία και έλεγχος εφόσον έχεις ζητήσει να σβηστείς και σε βρουν σε backup αυτός που το κρατάει έχει πρόβλημα ! Και ναι η νοοτροπία είναι "κράτα τα μωρέ δεν πιάνουν χώρο έχουμε tera free"....ΤΣΟΥ είναι παράνομο ! 

Ετσι ειναι, ακομα και τα backup. Ακομα και τα logs των webservers.

Ακομα και οι καρτες ποντων στα Σουπερ Μαρκετ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Offline εγγραφή σε buffer και αποστολή όταν κάνει recover η σύνδεση.

Πολύ ακραίο μου φαίνεται αν δεν αποδειχτεί δεν μπορώ να το πιστέψω. 

2 λεπτά πριν, markos9 είπε

δεν ξέρω, όπως είπα μπορεί να είναι και υπερβολικό αυτό... αυτό που ξέρω, είναι ότι δεν θέλω να πιστεύω ότι ισχύουν τέτοια σενάρια. 

Ούτε εγώ θέλω αλλά κανείς δεν εξουσιάζει τον κόσμο χωρίς παράνομες τακτικές. Επίσης αν ο άνθρωπος ήταν καλό ον δεν θα φτιάχναμε έναν κόσμο όπως αυτός που ζούμε. 

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Θεωρητικά μπορεί η εφαρμογή να κρατάει τα δεδομένα και να τα στελνει όταν εχεις σύνδεση.

Προχθες είχαμε την συγκεκριμένη συζήτηση με μια κοπέλα στην δουλεια που της φαινόταν περιεργο ότι οι διαφημισεις στο FB αφορούν πραγματα που εχει συζητήσει πρόσφατα χωρίς να τα ψάξει. Τελικά ίσως να μην ήταν απλά ιδέα της.

Για το Facebook γίνεται χρόνια αυτό για αυτό πάντα έχω ad block η χειραγώγηση είναι πολύ κακό πράγμα. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πολύ ακραίο μου φαίνεται αν δεν αποδειχτεί δεν μπορώ να το πιστέψω. 

Ούτε εγώ θέλω αλλά κανείς δεν εξουσιάζει τον κόσμο χωρίς παράνομες τακτικές. Επίσης αν ο άνθρωπος ήταν καλό ον δεν θα φτιάχναμε έναν κόσμο όπως αυτός που ζούμε. 

Για το Facebook γίνεται χρόνια αυτό για αυτό πάντα έχω ad block η χειραγώγηση είναι πολύ κακό πράγμα. 

<<Ούτε εγώ θέλω αλλά κανείς δεν εξουσιάζει τον κόσμο χωρίς παράνομες τακτικές. Επίσης αν ο άνθρωπος ήταν καλό ον δεν θα φτιάχναμε έναν κόσμο όπως αυτός που ζούμε. >> συμφωνώ απόλυτα σε αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, paredwse είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί είναι τελείως λάθος; Στο κάτω-κάτω, εσύ φέρεις το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού σου, όχι εγώ. 

Αναφορά σε κείμενο

In terms of what is acceptable, it's a really fine line. My current thinking - and one that seems to be vaguely backed up by the authorities here, as non-committal as they always are about any of this - is that accounts and account data should all be purged if a user asks for it to be purged, but posts should not (because posts are a collaborative work)... unless that post has something in it that is personally identifiable.

The remnants of a deleted account should not include the username as originally posted with but all be reverted to a generic 'Guest' post or similar because even that could potentially be used to identify someone (as it potentially includes the ability to glue data together, see under pseudonymisation)

The reality is that this is a nightmare of compliance, and I can fully see why you don't want to bother with it. However unfortunately some of us are stuck with it. And I don't want to let you believe you're as immune to it as you might not actually be...

 

Επισης ενδιαφερον :

 

https://invisioncommunity.com/news/product-updates/how-invision-communitys-tools-can-help-with-gdpr-compliance-r1052/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, QuitLife είπε

Με λιγα λογια:

1. Αρκετα πραγματα ειναι απο χρησιμα εως απαραιτητα και επρεπε να γινουν.

2. Πολλα απο οσα αναφερονται στην GDPR ειναι ουσιαστικα ευχολογια μια και ειναι ανεφικτα και αδυνατον να ελεγθουν.

3. Ειναι αδυνατον να επιβαλει προστιμα η EU σε μια πχ Ασιατικη η Αμερικανικη εταιρια. Ετσι τουλαχιστον λενε οι Αμερικανοι σε συζητησεις. Και επειδη καποιοι θα πουν οτι ΔΕΝ ειναι ετσι, να τους πω οτι εδω και αρκετα χρονια οι Αμερικανικες εταιριες hosting ειναι υποτιθεται υποχρεωμενες να χρεωνουν ΦΠΑ αν ο πελατης ειναι απο την Ευρωπη και να ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ το φπα στην Ευρωπη (κεντρικα). Ελα ομως που οι περισσοτερες το εχουν αυτο γραμμενο .... χωρις να υπαρχουν συνεπειες.

4. Ολη αυτη η ιστορια ειναι τεχνολογικα ΠΙΣΩ, μια και πχ δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ μεριμνα (αν κανω λαθος διορθωστε με) για Αναγνωριση φωνης και Εικονας. Και αλλα πολλα ψιλολογια..

Θα δουμε ....

Η Arvixe με χρεωνει κανονικα 24% αλλα δε γνωριζουμε εαν το αποδίδει φυσικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Η Arvixe με χρεωνει κανονικα 24% αλλα δε γνωριζουμε εαν το αποδίδει φυσικα :)

Η Arvixe ανηκει εδω και 4 χρονια στον Endurance ομιλο, οποτε ειναι απιθανο να ΜΗΝ τα αποδιδει. Λογω μεγεθους (=φοβου για προστιμα) επισης εχει προσαρμοστει με την EU directive.

https://www.webhostingsecretrevealed.net/blog/site-updates-news/the-who-what-when-of-endurance-international-group-eig/

(επισης ειναι χαλια μαυρα οι υπηρεσιες της .....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, QuitLife said:

Απο τελος Μαιου ΑΡΧΙΖΕΙ μια 6 μηνη προσαρμογη και οχι εφαρμογη, αν εχω καταλαβει καλα. Ετσι και αλλιως ολο αυτο το τερας θα παρει πολλα χρονια για να ολοκληρωθει.

Μάλιστα. Προφανώς έχεις βαθιά γνώση του Κανονισμού, όχι αστεία. 

1 hour ago, QuitLife said:

Ναι υποθεσω επισης οτι ουτε οι αξιολογησεις των αγγελιων συνιστουν προσωπικα δεδομενα, ετσι ; 

Για τελευταία φορά: Το περιεχόμενο των αξιολογήσεων όπως και το περιεχόμενο των posts σε ένα forum ΔΕΝ είναι προσωπικά δεδομένα αυτά καθ'εαυτά. 

1 hour ago, QuitLife said:

Καλό είναι όταν αντιγράφεις κάτι, να αναφέρεις και την πηγή. Για να κρίνουν και οι αναγνώστες την αξιοπιστία και τη σοβαρότητα του μηνύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ιδιο πραμα λετε,  απ τη στιγμη που το ονομα αντικατασταθει με deleted ή καποια γενικουρα του τυπου guest123 το ποστ δεν χρειάζεται να διαγραφει. Για αξιολογησεις δεν συζηταω καν, αναθεμα και αν καταλαβαινω το σκεπτικό καποιου που θελει οι αξιολογησεις να εξαφανίζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...