Προς το περιεχόμενο

GDPR: Τι είναι και πώς αλλάζει την καθημερινότητά μας;


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paredwse είπε

Μάλιστα. Προφανώς έχεις βαθιά γνώση του Κανονισμού, όχι αστεία. 

Για τελευταία φορά: Το περιεχόμενο των αξιολογήσεων όπως και το περιεχόμενο των posts σε ένα forum ΔΕΝ είναι προσωπικά δεδομένα αυτά καθ'εαυτά. 

Καλό είναι όταν αντιγράφεις κάτι, να αναφέρεις και την πηγή. Για να κρίνουν και οι αναγνώστες την αξιοπιστία και τη σοβαρότητα του μηνύματος.

Δεν αντιλαμβανομαι γιατι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος εναντιον μου.

Ηρεμα. Το ποιος ξερει τι και τι ισχυει θα το δειξουν οι επομενοι μηνες. Εδω θα ειμαστε ελπιζω ολοι και θα τα λεμε.

Προς το παρον ουτε οι δικηγοροι δεν μπορουν να τα ξερουν ολα και αυτα συζητανε  σε ολα τα cms support forums κλπ.

 

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

Το ιδιο πραμα λετε,  απ τη στιγμη που το ονομα αντικατασταθει με deleted ή καποια γενικουρα του τυπου guest123 το ποστ δεν χρειάζεται να διαγραφει. Για αξιολογησεις δεν συζηταω καν, αναθεμα και αν καταλαβαινω το σκεπτικό καποιου που θελει οι αξιολογησεις να εξαφανίζονται..

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο πραγμα. Εγω ειπα οτι αν ενα οποιοδηποτε post/σχολιο/αγγελια μπορει να με ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΕΙ σαν ατομο, τοτε πρεπει να αλλαζει σε κατι αλλο. Δεν ειπα/εννουσα για διαγραφη, ειπα για "ανωνυμοποιηση".

Τις αξιολογησεις τις αναφερω σαν ενα παραδειγμα. Ποσώς με ενδιαφερει προσωπικα το θεμα, ουτε εχω προβλημα. Απλα ειναι ενα τρανταχτο παραδειγμα. Αν μπορει ενα συνολο αξιολογησεων να δειχνει πλεον ενα ατομο. Με ενδιαφέρει περισσοτερο μην χαθουν οι αξιολογησεις και οχι κατι αλλο.

Απλα μου κανει εντυπωση η απολυτη βεβαιοτητα μερικων για την ερμηνια τι ειναι προσωπικα δεδομενα και τι οχι. Αυτο πχ που γραφω τωρα εχει η οχι προσωπικα στοιχεια ; Δεν εχει το IP μου ; Δεν μπορεις εσυ να δεις οτι με λενε Κωστα (στις αξιολογησεις μου) και απο τις αγγελιες μου οτι μενω Μαρουσι ; Μερικες αγγελιες δεν εχουν και τα κινητα καποιων για επικοινωνια ; Πολλα ερωτηματα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, QuitLife είπε

Δεν αντιλαμβανομαι γιατι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος εναντιον μου.

Ηρεμα. Το ποιος ξερει τι και τι ισχυει θα το δειξουν οι επομενοι μηνες. Εδω θα ειμαστε ελπιζω ολοι και θα τα λεμε.

Προς το παρον ουτε οι δικηγοροι δεν μπορουν να τα ξερουν ολα και αυτα συζητανε  σε ολα τα cms support forums κλπ.

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο πραγμα. Εγω ειπα οτι αν ενα οποιοδηποτε post/σχολιο/αγγελια μπορει να με ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΕΙ σαν ατομο, τοτε πρεπει να αλλαζει σε κατι αλλο. Δεν ειπα/εννουσα για διαγραφη, ειπα για "ανωνυμοποιηση".

Τις αξιολογησεις τις αναφερω σαν ενα παραδειγμα. Ποσώς με ενδιαφερει προσωπικα το θεμα, ουτε εχω προβλημα. Απλα ειναι ενα τρανταχτο παραδειγμα. Αν μπορει ενα συνολο αξιολογησεων να δειχνει πλεον ενα ατομο. Με ενδιαφέρει περισσοτερο μην χαθουν οι αξιολογησεις και οχι κατι αλλο.

Απλα μου κανει εντυπωση η απολυτη βεβαιοτητα μερικων για την ερμηνια τι ειναι προσωπικα δεδομενα και τι οχι. Αυτο πχ που γραφω τωρα εχει η οχι προσωπικα στοιχεια ; Δεν εχει το IP μου ; Δεν μπορεις εσυ να δεις οτι με λενε Κωστα (στις αξιολογησεις μου) και απο τις αγγελιες μου οτι μενω Μαρουσι ; Μερικες αγγελιες δεν εχουν και τα κινητα καποιων για επικοινωνια ; Πολλα ερωτηματα.

να το παρουμε απο την αρχη, ολα αυτα που συζηταμε θα γινουν μονο οταν ο χρηστης ζητησει να διαγραφει ο λογαριασμος του. αρα λοιπον απο τη στιγμη που στο σερβερ εχει διαγραψει οτιδηποτε εχει να κανει μ εσενα (αρα και την ip), μπορει πολυ ανετα να χρησιμοποιηθει ψευτικο ψευδονυμο (guest) ωστε να μη διαγραφουν τα ποστ του λογαριασμου.

στις αγγελιες το τηλεφωνο και οι αξιολογησεις θα μπορουν να υπαρχουν σε διαφορετικο ψευτικο λογαριασμο και αμα καποιος θελει να ξανακανει account με το ιδιο τηλεφωνο τοτε θα αντικαθησταται ο ψευτικος με το καινουργιο λογαριασμο χωρις να χαθουν οι αξιολογησεις

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, QuitLife said:

Δεν αντιλαμβανομαι γιατι το μισος και ο αλληλοσπαραγμος εναντιον μου.

Ηρεμα. Το ποιος ξερει τι και τι ισχυει θα το δειξουν οι επομενοι μηνες. Εδω θα ειμαστε ελπιζω ολοι και θα τα λεμε.

Προς το παρον ουτε οι δικηγοροι δεν μπορουν να τα ξερουν ολα και αυτα συζητανε  σε ολα τα cms support forums κλπ.

Δεν ξερω αν λεμε το ιδιο πραγμα. Εγω ειπα οτι αν ενα οποιοδηποτε post/σχολιο/αγγελια μπορει να με ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΕΙ σαν ατομο, τοτε πρεπει να αλλαζει σε κατι αλλο. Δεν ειπα/εννουσα για διαγραφη, ειπα για "ανωνυμοποιηση".

Τις αξιολογησεις τις αναφερω σαν ενα παραδειγμα. Ποσώς με ενδιαφερει προσωπικα το θεμα, ουτε εχω προβλημα. Απλα ειναι ενα τρανταχτο παραδειγμα. Αν μπορει ενα συνολο αξιολογησεων να δειχνει πλεον ενα ατομο. Με ενδιαφέρει περισσοτερο μην χαθουν οι αξιολογησεις και οχι κατι αλλο.

Απλα μου κανει εντυπωση η απολυτη βεβαιοτητα μερικων για την ερμηνια τι ειναι προσωπικα δεδομενα και τι οχι. Αυτο πχ που γραφω τωρα εχει η οχι προσωπικα στοιχεια ; Δεν εχει το IP μου ; Δεν μπορεις εσυ να δεις οτι με λενε Κωστα (στις αξιολογησεις μου) και απο τις αγγελιες μου οτι μενω Μαρουσι ; Μερικες αγγελιες δεν εχουν και τα κινητα καποιων για επικοινωνια ; Πολλα ερωτηματα.

Λυπάμαι αλλά όταν υποστηρίζεται ότι οι αξιολογήσεις και τα μηνύματα συνιστούν προσωπικά δεδομένα και ότι ο Κανονισμός δεν αρχίζει από τις 26 Μαΐου αλλά αρχίζει η προσαρμογή των υπόχρεων τότε και ο Κανονισμός αρχίζει 6 μήνες μετά, δεν χρειάζεται κανένα άλλο σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paredwse είπε

Λυπάμαι αλλά όταν υποστηρίζεται ότι οι αξιολογήσεις και τα μηνύματα συνιστούν προσωπικά δεδομένα και ότι ο Κανονισμός δεν αρχίζει από τις 26 Μαΐου αλλά αρχίζει η προσαρμογή των υπόχρεων τότε και ο Κανονισμός αρχίζει 6 μήνες μετά, δεν χρειάζεται κανένα άλλο σχόλιο.

Το αν αποτελουν προσωπικα δεδομενα αυτα τα δυο και αν θα μπορει πχ να διαγραφεται ενας χρηστης και να μενουν τα Post με το ονομα του θα το δουμε. Αν αυτο εννοεις. Αν εννοεις κατι αλλο ....

Οσο για τον Κανονισμο, μπορει να αρχιζει στις 25 Μαιου μετα απο 2 χρονια προσαρμογης, αλλα προφανως θα υπαρξει ενα διαστημα προσαρμογης μια και απο οτι διαβαζω σχεδον κανεις δεν ειναι καν ετοιμος (εκτος των μεγαλων παικτων).

Και ευχαριστω για τον απαξιωτικο τονο. Αυτα απο μενα, καλη τυχη !

5 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

να το παρουμε απο την αρχη, ολα αυτα που συζηταμε θα γινουν μονο οταν ο χρηστης ζητησει να διαγραφει ο λογαριασμος του. αρα λοιπον απο τη στιγμη που στο σερβερ εχει διαγραψει οτιδηποτε εχει να κανει μ εσενα (αρα και την ip), μπορει πολυ ανετα να χρησιμοποιηθει ψευτικο ψευδονυμο (guest) ωστε να μη διαγραφουν τα ποστ του λογαριασμου.

στις αγγελιες το τηλεφωνο και οι αξιολογησεις θα μπορουν να υπαρχουν σε διαφορετικο ψευτικο λογαριασμο και αμα καποιος θελει να ξανακανει account με το ιδιο τηλεφωνο τοτε θα αντικαθησταται ο ψευτικος με το καινουργιο λογαριασμο χωρις να χαθουν οι αξιολογησεις

Ναι εγω ετσι το αντιλαμβανομαι. οτι λες στην πρωτη παραγραφο. Λειτουργια που ΗΔΗ υπαρχει στα περισσοτερα forum script οταν διαγραφεις ενα χρηστη. Σε ρωταει να τα σβησω ΟΛΑ η να τα μεταφερω σε ενα αλλο χρηση (Guest 124 πχ). Βεβαια δεν εχω δει να αλλαζουν τα quoted posts το ονομα, παρα μονο σε μια εφαρμογη (lithium).

Επισης σημειωσε οτι ο καθε χρηστης εχει το δικαιωμα ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ να ζητησει να διαγραφουν στοιχεια του (comments, posts). Χωρις να διαγραφει ο λογαριασμος του.

Οσο για τις αγγελιες, κατα την γνωμη μου εχει δικαιωμα ο χρηστης να ζητησει να διαγραφουν απο το αρχειο και εκει ειναι η απορια μου με τις αξιολογησεις. Αν χαθουν παλιες αγγελιες, οι αξιολογησεις πως θα λειτουργουν ; Η ενα αλλο παραδειγμα, αν ο ΕΝΑΣ συμμετεχων ζητησει να διαγραφει μια αγγελια ή αξιολογηση, ο αλλος τι θα γινει ;

Ειναι πολλα τα θεματα και πραγματικα απορω πως θα εφαρμοστουν (δεν εννοω εδω στο Insomnia). Μεχρι και PORTABILITY προβλεπεται. Δλδ να παιρνω τα δεδομενα μου και να τα πηγαινω αλλου. Εξαιρετικα μπερδεμενα πραγματα, και δυσκολοεφαρμοστα.

Στο Wordpress βλεπω μια ταση να αναπτυσσεται, να μπορεις ΜΟΝΟΣ σου να σβηνεις οτι θελεις απο μια σελιδα. Αντιλαμβανεσαι τι θα γινει αν οντως ισχυσει κατι τετοιο. Site που εχουν επενδυσει σε ολα αυτα (στην πληθωρα δεδομενων που δημιουργουν ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ και οχι το site) ; Εχω ενα hobby Wordpress τουριστικο για μια αγαπημενη πολη στην Ευρωπη. Σκεφτομαι τι θα γινει αν αρχισουν και μου ζητανε να σβησω φωτο (οχι με προσωπα), Q & A blog posts, comments που εχω κλπ ; Το εχω 10 χρονια και ειναι το hobby μου.

ιδωμεν .....

(το πρωι διαβασα καποιους να ισχυριζονται οτι και η εταιρια που φιλοξενει τα δεδομενα σου πρεπει να εχει καποιες σχετικες προδιαγραφες. Αμα εισαι δλδ στην Αμερικη καληνυχτα. Επισης διαβασα οτι θα υπαρξει προβλημα μεγαλο με Ρωσικες εταιριες που δραστηριοποιουνται και στην Ευρωπη  λογω διαφορών στους νομους τους. πραγματικα τρεχα γυρευε.)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενα ενδιαφερον topic σχετικα με το Forum του Wordpress. Δειτε τις απαντησεις του Wordpress admin (πως βλεπει το θεμα η Auttomatic):

 

https://wordpress.org/support/topic/gdpr-and-the-forum-of-wordpress-org/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Από ότι βλέπω, αυτό που λέει ο admin του WordPress είναι το ίδιο με αυτό που λέει κι ο paredwse: οι δημοσιεύσεις ενός χρήστη στο φόρουμ δεν αποτελούν προσωπικά δεδομένα, εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (όπου π.χ. αναφέρεις στο μήνυμα όνομα, στοιχεία επικοινωνίας κλπ). Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν αφαιρείται ολόκληρη η δημοσίευση, αλλά μόνο τα συγκεκριμένα στοιχεία.

 

Αν έχω καταλάβει καλά, μάλιστα, ούτε και το nickname θεωρείται από μόνο του προσωπικό δεδομένο, από τη στιγμή που έχουν διαγραφεί τα προσωπικά στοιχεία και παύει πλέον να υπάρχει η σύνδεση μεταξύ τους (κάτι που φαίνεται λογικό, άλλωστε). Το user123 μπορεί να ταυτοποιηθεί με συγκεκριμένο άτομο αν ξέρουμε ότι σε αυτό αντιστοιχεί κάποιο προσωπικό στοιχείο (όνομα, τηλέφωνο, διεύθυνση κλπ). Από τη στιγμή που τα προσωπικά στοιχεία του προφίλ διαγράφονται εντελώς, το να βλέπεις ότι ο user123 έκανε την τάδε δημοσίευση δεν αποκαλύπτει τίποτα για το ποιός μπορεί να είναι.

 

Αυτό που δεν ξέρω (και νομίζω πως θα μπορούσε να είναι μία από τις ερωτήσεις για το podcast της Δευτέρας) είναι το κατά πόσο θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση σε αυτό η περίπτωση που κάποιος χρήστης έχει nickname που προδίδει έστω κι έμμεσα προσωπικά δεδομένα - π.χ. dpapadopoulos ή giorgos1980 (ή ακόμα και το δικό μου nickname θα ήταν ένα καλό παράδειγμα για το πού θα έμπαιναν αυτά τα όρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bilya είπε

Παιδιά μην κολλάτε μονο στα του ίντερνετ. Η οδηγία αυτή επιρεαζει τους πάντες, απο τράπεζες μεχρι και δημόσιους οργανισμούς. 

Μακάρι γιατί κάποιος πούλησε τα στοιχεία μου σταθερό / κινητό και με έχουν πριξει στις σούπερ ντουπερ προσφορές από κινητές τηλεφωνίες, adsl Κτλπ.

Για να γίνει η δουλειά τους πριζουν εμένα. Τι πρακτικες και αυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ψάχνω, τόσο πιο σύνθετο είναι το θέμα.

Το μεγάλο πάρτυ θα γίνει σε δημόσιο/δήμους που θα τους πάρουν τ σώβρακα για να μας προστατεύσουν.

τοτε η ICAP και η Infobank δεν θα έχουν λόγο ύπαρξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/30/2018 στις 10:50 ΜΜ, Hal9000 είπε

Yeap

Σενάριο:

"το isnomnia μου απαίτησε να δηλώσω το κινητό μου τηλεφωνώ και το e-mail μου.

δεν θελω αυτα τα στοιχεια να τα κατέχει το site αλλα θελω να συνεχίσω να χρησιμοποιώ κανονικα τον ιστοτοπο αυτον με ολες τις λειτουργίες του χωρις περιορισμό"

 

- τι γίνετε σε αυτη την περίπτωση;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπαίνω στο Vofadone my account.

Σκάει popup που λέει ' Για την καλύτερη και πιο εύκολη διαχείριση των προσωπικών δεδομένων σε όλους τους αριθμούς του μητρώου σου, μπορείς να ενεργοποιήσεις όλες τις παρακάτω επιλογές άμεσα πατώντας αποδέχομαι. '
Έχει ένα τεράστιο κόκκινο ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΙ και δίπλα αλλά αν θυμάμαι καλά πάτησα σε ένα άλλο κουμπί που λέει περισσότερα.

Μέσα εκεί λέει:

Εάν έχετε 2+ συνδέσεις, πατήστε παρακάτω "αποδοχή & ενεργοποίηση όλων", για πιο εύκολη διαχείριση των προσωπικών σας δεδομένων και επικοινωνιών. Διαφορετικά, πατήστε "Αποθήκευση".

Αν έχεις όπως εεγώ 4 νουμερα πρέπει να πας σε κάθε ένα και να ρυθμίσεις πως δεν αποδέχεσε για κάθε υπηρεσία ξεχωριστά.

Με ενοχλεί πως μας περνάνε για χαζούς. Είμαι ο μόνος ;

 

 

.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Έχω αναπτύξει κάποιες ιστοσελίδες και δεν γνωρίζω αν χρειάζεται σε όλες να εφαρμοστεί GDPR. Οι περισσότερες είναι μόνο για πληροφορίες για την κάθε επιχείρηση με μία φόρμα επικοινωνίας (όνομα, email, τηλέφωνο). Θα χρειαστεί και σε αυτές πολιτική απορρήτου και checkbox αποδοχής στη φόρμα; Γνωρίζετε κάποιο άρθρο-οδηγό για τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν στις σελίδες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...