Προς το περιεχόμενο

Η Cloudflare παρουσιάζει DNS υπηρεσία στη διεύθυνση 1.1.1.1 για πιο γρήγορο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Μπορεις σε παρακαλω να μου τοε ξηγησεις αναλυτικοτερα αυτο?

Ανοίγοντας VPN έχεις άλλες ρυθμίσεις δικτύου πολύ απλά. Για επιβεβαίωση δες και με DNS leak test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 179
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, tsf είπε

Ipv4 ή ipv6…?

Εξαρτάται ποιο δουλευεις.

Αν και τα δυο, τοτε περνας ρυθμισεις και στα δυο

2 ώρες πριν, tzelen είπε

Ενδιαφέρον. Αν αλλάξεις DNS, ετούτοι μήπως κόβουν...εχμ...εκπαιδευτικά site? :P

της cloudflare δεν κοβουν τιποτα, απλά ειναι πιο γρήγοροι κατά περιπτωση.

Για διαφημίσεις/family δες το σχολιο

https://www.insomnia.gr/forums/topic/673011-η-cloudflare-παρουσιάζει-dns-υπηρεσία-στη-διεύθυνση-1111-για-πιο-γρήγορο-internet/?do=findComment&comment=56387720

@skiabox

Η εικονα με τις μετρήσεις απο τι ειναι; Προγραμμα; Σελίδα bench; Και ποιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, isay είπε
9 ώρες πριν, tsf είπε

Ipv4 ή ipv6…?

Εξαρτάται ποιο δουλευεις.

Αν και τα δυο, τοτε περνας ρυθμισεις και στα δυο

Ακόμα και σε περίπτωση dual stack (IPv4 && IPv6) η αλλαγή σε dns ipv4  will do.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι paragontas-x το δοκιμασα και ειναι οντως γρηγορότερο απο οτι πριν.Για εμενα η διαφορα μου μοιαζει αρκετα καλη και τους κράτησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα ενα εκτενες test με τους κάτωθι dns servers

  • nova dns (πάροχος)
  • opendns
  • cloudflare
  • adguard
  • ultradns

και τα αποτελεσματα για το μεσο χρόνο αποκρισης ήταν τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

Mean response (in milliseconds):
--------------------------------
193.92.3.11      ##### 20.69
193.92.150.2     ##### 21.41
1.1.1.1          ##### 21.87
Google Public DN ############## 68.33
SYS-176.103.130. ################## 84.03
UltraDNS         ################### 89.17
OpenDNS          ##################################################### 261.53

Οποτε είναι πρακτικά το ίδιο γρήγοροι με του πάροχου nova/forthner, 3 φορές πιο γρήγοροι απο το google dns και 4 φορες πιο γρήγορο απο το αγαπημένο μου adguard.

Το openDns ... εκτος πραγματικότητας, ουτε σχολιασμό δε αξίζει.

Άρα οσοι ειναι με forthnet δεν θα καταλάβουν διαφορα, ίσως και καλυτερα να μην τους αλλαξουν.

Αν ο cloudflare ειχε κόφτη διαφημίσεων (εστω malware-phising sites) καραξιζε να αλλαχτεί, χωρίς δευτερη σκέψη, αλλά τώρα ειναι επιλογή του εκάστοτε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ το εβαλα και εγω.Δεν ξερω τι λενε τα αλλα γατακια πιο πανω για ταχυτητες αλλα εμενα κανει ταξιδια στον χρονο το ρουτερ εγινε χρονομηχανη ανοιγει τις σελιδες πριν καν σκεφτω τι σελιδα θελω να ανοιξω.Το νομπελ εχω στο τσεπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, thessalonik είπε

Πηγα στις προχωρημενες ρυθμισεις δεν με αφηνει να ορισω ip address και dns

στο huwaei παταω επανω στο wifi βαζω  προχωρημενες ρυθμισεις και αλλαζω απο dhcp σε στατικη και βαζω στατικη ip και dns.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, isay said:

Έκανα ενα εκτενες test με τους κάτωθι dns servers

  • nova dns (πάροχος)
  • opendns
  • cloudflare
  • adguard
  • ultradns

και τα αποτελεσματα για το μεσο χρόνο αποκρισης ήταν τα παρακάτω:

Οποτε είναι πρακτικά το ίδιο γρήγοροι με του πάροχου nova/forthner, 3 φορές πιο γρήγοροι απο το google dns και 4 φορες πιο γρήγορο απο το αγαπημένο μου adguard.

Το openDns ... εκτος πραγματικότητας, ουτε σχολιασμό δε αξίζει.

Άρα οσοι ειναι με forthnet δεν θα καταλάβουν διαφορα, ίσως και καλυτερα να μην τους αλλαξουν.

Αν ο cloudflare ειχε κόφτη διαφημίσεων (εστω malware-phising sites) καραξιζε να αλλαχτεί, χωρίς δευτερη σκέψη, αλλά τώρα ειναι επιλογή του εκάστοτε.

 

 

Αυτή η διαφορά υπάρχει γιατί οι DNS της Νόβα και της cloudflare βρίσκονται στην Ελλάδα ενώ οι άλλοι 3 κάπου στην κεντρική Ευρώπη. Δεν ξέρω σε ποια site δοκίμασες και τι απόκριση είχαν αυτά αλλά αν θες να δεις τις ταχύτητες του resolving κοίτα εδώ https://www.dnsperf.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, timos71 είπε

Αυτή η διαφορά υπάρχει γιατί οι DNS της Νόβα και της cloudflare βρίσκονται στην Ελλάδα ενώ οι άλλοι 3 κάπου στην κεντρική Ευρώπη. Δεν ξέρω σηε ποια site δοκίμασες και τι απόκριση είχαν αυτά αλλά αν θες να δεις τις ταχύτητες του resolving κοίτα εδώ https://www.dnsperf.com

Ηθελα δοκιμή προσαρμοσμένη στις πραγματικές συνθήκες της συνδεσης μου συν οτι διαβασα αρκετους με nova που εγραψαν οτι δεν ειδαν διαφορα. Η δοκιμή εγινε με το namebench σε linux που αρχικά φτιαχνει μια μεγαλη λιστα απο τα top domains στην alexa και μετα αρχίζει τις μετρήσεις. Ετσι τα αποτελέσματα βασιζονται σε μεγαλο δειγμα και μεγαλη διασπορα στατιστικου δειγματος. Άρα τα αποτελεσματα για τη δοκιμή μου ήταν σωστά (ειδικά η σειρα) και εμενα με ενδιεφερε να κανω πρακτικο benchmark. Αν εμπαινα με αλλο παροχο ή ήμουν σε άλλη χώρα εννοείται θα ειχα αλλα αποτελεσματα.

Στα υποψη για οποιον δοκιμάσει δικό του test, το namebench κάνει πάρα πολύ ώρα αλλα αν δεν θελετε να επηρεάσετε σημαντικα τις μετρήσεις, εκεινη την ώρα ΔΕΝ πρεπει να ασχολείστε σοβαρα τη γραμμή σας, δηλαδη απλο broswing ειναι ανεκτό, αλλα youtube και streaming/torrents δεν ειναι καλο.

Το dnsperf μου το ειπε νωριτερα ο skaibox και το μελετησα, αλλά ήθελα πρακτική εικόνα με βαση της δική μου γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...