Προς το περιεχόμενο

Αντιμετωπιση καλαμιων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ξεφορτωθω καλαμιες που βρισκονται σε ενα κομματι του οικοπεδου ωστε να μπορω να το χρησιμοποιησω ως κηπο.

Δεν θα θελα να χρησιμοποιησω φαρμακα.Εχω σκεφτει 2 εναλλακτικες.

1)Καθαρισμο απο τα λοιπα αγριοχορτα και οργωμα με τρακτερ, δεν ξερω ομως αν οι ριζες ,ακομα και αν κομματιαστουν, επιβιωσουν και εχω φρεσκιες καλαμιες σε λιγο καιρο.

2)Επειδη θα χτιστει και σπιτι στο μπροστινο κομματι του οικοπεδου, σκεφτηκα οταν γινουν οι χωματουργικες εργασιες να βγαλουμε το χωμα σε μια εκταση περιπου 30τμ και βαθος 30-40 εκ που ειναι το προβλημα και να το αντικαταστησουμε με χωμα απο το μπροστινο μερος που δεν εχει καλαμιες.

Ποια λυση σας φαινεται καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ειναι δυσκολο ζιζανιο, και αν δεν οργωθει πολυ βαθια το χωραφι, δεν θα καταφερεις πολλα. Τωρα, απο τις οικονομικες λυσεις, τα κοβεις οσο πιο χαμηλα μπορεις/φρεζα, και μετα βαζεις απο πανω ειτε βοτσαλα/πετρες, ειχε μεγαλη στρωση απο πχ αχυρα.

Δευτερη λυση, μπορεις να αντεβασεις η να κατεβασεις το PH σε εκεινο το μερος, με θειαφι η με ασβεστη. Δεν αντεχουν τα πολυ αλκαλικα και τα πολυ οξινα εδαφη. Θα χρειαστεις ομως μετα αλλη διαδικασια για να φυτεψεις στο ιδιο μερος κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο να ξεμπερδεψεις... πραγματικα αθανατες ριζες....

με τρακτερ παντως δεν εχω δοκιμασει με βαθια φρεζα...

ολα τα αλλα δεν πετυχαν σε εμενα παντως... φυτοφαρμακα, κοψιμο, ραντισμα κλπ....

 

και η φωτια ισως να μην τα σταματησει τελειως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρακτέρ και όργωμα  αυτή την εποχή το μόνο που  θα καταφέρεις θα είναι να τις απλώσεις σε όλο το χωράφι απλά ξέχασέ το.Και από την πιο μικρή ρίζα βγαίνει καινούργιο.Καλάμι καρφώνεις στο χώμα και αν είναι χλωρό αμέσως ριζώνει.Άτιμο πράμα.Μόνο αν κάνεις το όργωμα τέλη Ιουλίου και είναι τελείως στεγνό το έδαφος χωρίς ίχνος υγρασίας μπορεί να πετύχει.

Απλά κόψιμο ρίξιμο πάνω στις ρίζες να στεγνώσουν για κανένα μήνα και φωτιά όπως είπε και ο  opcorsa .Δεν θα χαθούν αλλά θα περιοριστούν κάπως.

Εκείνο που δεν ξέρω αν έχει επιτυχία είναι το ψέκασμα στα φύλλα με ραουνταπ 36 SL το οποίο ψεκάζεις στο φύλλο και ξεραίνει αγριόχορτα.Και να μην πουν κάποιοι είναι μόνο για χόρτα σας λέω ότι με αυτό ξέρανα αρνό (αρσενική συκιά) πολύ μεγάλο.Το μυστικό.Δεν ψεκάζεις τέτοιο καιρό που υπάρχει πολύ υγρασία στο χώμα και τραβάνε οι ρίζες για τα φύλλα.Ψεκάζεις Αύγουστο που το χώμα είναι ξερό και τα φύλλα διψάνε οπότε αμέσως τραβάνε το φάρμακο και το πάνε μέχρι τη ρίζα .Απλά στην ψεκαστήρα μου η συνταγή έλεγε 100 ml και εγώ έβαζα πάνω από 250. Με δύο ψεκάσματα μέσα σε 20 μέρες τέλη Αυγούστου ο αρνός την άνοιξη (γιατί τότε θα δεις το αποτέλεσμα) μαράθηκε.

https://www.geoponiko-parko.gr/products/products-categories/fytoprostateftika-proionta-fytofarmaka/zizanioktona/1032-detail

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπε ο 4saken πως δεν θελει να χρησιμοποιησει φαρμακα - ποσο μαλλον να βαλει τον καρκινο το roundup.

Σαν τελικη λυση παντως καλυτερη φανταζει να αλλαξεις για μικρο χρονικο διαστημα το PH του σημειου που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους.

Ναι δεν θελω να ριξω φυτοφαρμακα, σχετικα με το PH διαβασα οτι το ξυδι μπορει να κανει δουλεια.

Να ριξω βοτσαλα η αχυρα δεν παιζει, θα θελα να φυτεψω στο σημειο.

Πως οριζεται το βαθυ οργωμα?Το τρακτερ οντως μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο.

Το να βγαλω μερικα κυβικα χωμα (30τμ x 0.4 βαθος=12 κμ) μιας και θα εχω χωματουργικες εργασιες ετσι κι αλλιως δεν θα βοηθησει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ειπε ο 4saken πως δεν θελει να χρησιμοποιησει φαρμακα - ποσο μαλλον να βαλει τον καρκινο το roundup.

Σαν τελικη λυση παντως καλυτερη φανταζει να αλλαξεις για μικρο χρονικο διαστημα το PH του σημειου που θες.

Δεν το πρόσεξα ή μάλλον μου διέφυγε διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις.Συμφωνώ απόλυτα αλλά αν ήξερες πόσοι γεωργοί το χρησιμοποιούν και σε πόσες  καλιέργειες  δεν θα έτρωγες τίποτε.Τα καλάμια εξάλλου δεν θα τα χρησιμοποιήσει σαν φαγώσιμα.:D

Μπορώ να σου πω ότι κάποιοι δεν το χρησιμοποιούν μόνο κοντά σε προϊόντα που έχουν για δική τους κατανάλωση και όχι μόνο.Ψεκάζουν π.χ. για βρωμούσα σήμερα και αντί να μαζέψουν φασολάκια σε μία βδομάδα που λένε οι οδηγίες μαζεύουν το άλλο πρωί και βουρ για τη Λαϊκή.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δε θες να χρησιμοποιησεις φαρμακα η επομενη 100% σιγουρη λυση ειναι εσκαφεας να αφαιρεσεις το πανω στρωμα του εδαφους που ειναι οι ριζες.... :P σοβαρα...

τρακτερ και λοιπες ιστοριες απλα θα καθυστερησουν την επανεμφανιση τους και μαλλον θα τις απλωσουν παντου.

ουτε καν η φωτια δε τις σκοτωνει καθως ενα ριζιδιο μα νεινει ζωντανο (που θα μεινει) θα γεμισει ο τοπος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, papoys1 said:

Δεν το πρόσεξα ή μάλλον μου διέφυγε διαβάζοντας τις διάφορες απαντήσεις.Συμφωνώ απόλυτα αλλά αν ήξερες πόσοι γεωργοί το χρησιμοποιούν και σε πόσες  καλιέργειες  δεν θα έτρωγες τίποτε.Τα καλάμια εξάλλου δεν θα τα χρησιμοποιήσει σαν φαγώσιμα.:D

Μπορώ να σου πω ότι κάποιοι δεν το χρησιμοποιούν μόνο κοντά σε προϊόντα που έχουν για δική τους κατανάλωση και όχι μόνο.Ψεκάζουν π.χ. για βρωμούσα σήμερα και αντί να μαζέψουν φασολάκια σε μία βδομάδα που λένε οι οδηγίες μαζεύουν το άλλο πρωί και βουρ για τη Λαϊκή.:P

Γνωριζω τα αποτελεσματα του γλυφοσατη στο οικοσυστημα γενικοτερα και δυστυχως ξερω πως το διαφημιζουν μερικοι μερικοι ως και.. ποσιμο.

Ασχολουμαι με βιολογικες καλλιεργειες, και κανεις οπου συναστρεφομαι δεν θελει ουτε καν να ακουει γιαυτο.

:)

2 hours ago, 4saken said:

Σας ευχαριστω ολους.

Ναι δεν θελω να ριξω φυτοφαρμακα, σχετικα με το PH διαβασα οτι το ξυδι μπορει να κανει δουλεια.

Να ριξω βοτσαλα η αχυρα δεν παιζει, θα θελα να φυτεψω στο σημειο.

Πως οριζεται το βαθυ οργωμα?Το τρακτερ οντως μπορει να κανει μεγαλυτερο κακο.

Το να βγαλω μερικα κυβικα χωμα (30τμ x 0.4 βαθος=12 κμ) μιας και θα εχω χωματουργικες εργασιες ετσι κι αλλιως δεν θα βοηθησει?


Το ξυδι ειναι ασυμφορο σε σχεση με τα παραπανω. Εκτος αν εχεις ακρη με εργοστασιο η παραγεις μεγαλες ποσοτητες ο ιδιος.

Αχυρα ριχνεις ως επιστρωση, ωστε να μην εχουν ευνοικες συνθηκες αναπτυξης τα διαφορα ζιζανια, αλλα και ως μερος της φυσικης λιπανσης, σε μορφη χουμου για το εδαφος, αλλα και για τους γεωσκωληκες.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Γνωριζω τα αποτελεσματα του γλυφοσατη στο οικοσυστημα γενικοτερα και δυστυχως ξερω πως το διαφημιζουν μερικοι μερικοι ως και.. ποσιμο.

Ασχολουμαι με βιολογικες καλλιεργειες, και κανεις οπου συναστρεφομαι δεν θελει ουτε καν να ακουει γιαυτο.

:)

οκ τότε σέβομαι τις επιλογές σου,αλλά μην περιμένεις να απαλλαγείς από τα καλάμια με ξύδι ασβέστη κ.λ.π. Είναι δύσκολη περίπτωση.

Η καλίτερη βιολογική λύση μηχάνημα  αφαίρεση του χώματος μέχρι να αφαιρεθούν όλες οι ρίζες και γέμισμα με καινούργιο χώμα.Και εγώ δεν το χρησιμοποιώ ασύστολα ποτέ μέσα σε καλλιέργειες αλλά για απαλλαγή κυρίως από βάτια και έτυχε να ξεράνω και τον αρνό το οποίο προσπαθούσε τόσο ο πεθερός μου παλαιότερα όσο και εγώ πολλά χρόνια να ξεράνουμε   με βιολογικές μεθόδους γιατί μου αχρήστευε ένα μεγάλο κήπο ξεραίνοντας ότι φυτεύαμε γύρω από αυτό και δεν μπορούσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, papoys1 said:

οκ τότε σέβομαι τις επιλογές σου,αλλά μην περιμένεις να απαλλαγείς από τα καλάμια με ξύδι ασβέστη κ.λ.π. Είναι δύσκολη περίπτωση.

Η καλίτερη βιολογική λύση μηχάνημα  αφαίρεση του χώματος μέχρι να αφαιρεθούν όλες οι ρίζες και γέμισμα με καινούργιο χώμα.Και εγώ δεν το χρησιμοποιώ ασύστολα ποτέ μέσα σε καλλιέργειες αλλά για απαλλαγή κυρίως από βάτια και έτυχε να ξεράνω και τον αρνό το οποίο προσπαθούσε τόσο ο πεθερός μου παλαιότερα όσο και εγώ πολλά χρόνια να ξεράνουμε   με βιολογικές μεθόδους γιατί μου αχρήστευε ένα μεγάλο κήπο ξεραίνοντας ότι φυτεύαμε γύρω από αυτό και δεν μπορούσαμε.

Το καναμε ετσι στο εξοχικο μου, παραθαλασσια Κορινθια. Εχουμε PH περιπου 5.5 στη περιοχη,  με ασβεστη και με επιστρωση φλοιων εκει δεν ειχαμε προβλημα. Σε μηχανημα για να κανει δουλεια, χρειαζεται αρωση ανω του μετρου, και παλι δεν ειναι σιγουρο. Εχουν εκπληκτικο τροπο αμυνας και πολλαπλασιασμου οι καλαμιες. Αυτο που κανουν επισης στο εξωτερικο, ειναι μηχανημα που ψεκαζει τον λαιμο τον φυτων με βραστο νερο, περιπου στους 200 βαθμους, και πεθαινουν τα φυτα ετσι. Δεν το εχω βρει ομως στην Ελλαδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Εύβοια εγώ σκεφτόμουνα σε ένα χωραφάκι να φυτέψω καλάμια προκειμένου να δημιουργήσω αντιανεμικό φράχτη για το μελτέμι που έχουμε μπόλικο, (είμαι προς Αιγαίο μεριά)   προκειμένου να φυτέψω  μερικά δέντρα κυρίως ξυνά. Αυτό που με προβληματίζει είναι η γεωμετρική επέκταση μετά.

Κάποιοι μου είπαν για κυπαρίσσια αλλά λένε ότι δηλητηριάζουν το έδαφος και δεν φυτρώνει τίποτε κοντά τους.Άλλοι για ροδιές αλλά αργεί η ανάπτυξή τους.

Τελικά ο καθένας έχει τα τα δικά του που τον βασανίζουν.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, papoys1 said:

Στην Εύβοια εγώ σκεφτόμουνα σε ένα χωραφάκι να φυτέψω καλάμια προκειμένου να δημιουργήσω αντιανεμικό φράχτη για το μελτέμι που έχουμε μπόλικο, (είμαι προς Αιγαίο μεριά)   προκειμένου να φυτέψω  μερικά δέντρα κυρίως ξυνά. Αυτό που με προβληματίζει είναι η γεωμετρική επέκταση μετά.

Κάποιοι μου είπαν για κυπαρίσσια αλλά λένε ότι δηλητηριάζουν το έδαφος και δεν φυτρώνει τίποτε κοντά τους.Άλλοι για ροδιές αλλά αργεί η ανάπτυξή τους.

Τελικά ο καθένας έχει τα τα δικά του που τον βασανίζουν.:)

Ναι γνωριζω, εχετε πολυ αερα προς τα εκει, και δεντρα ανεμοθραυστες ειναι απαραιτητα. Τα κωνοφορα εχουν διαφορους προστατευτικους μηχανισμους για να μην αναπτυσονται πολλα αλλα ειδη βλαστησης τριγυρω τους, ειδικα τα πευκα. Μην νομιζεις πως αυτο συμβαινει και για χιλιομετρα βεβαια, αλλα για περιπου 5 μετρα θα εχεις πολυ συγκεκριμενες επιλογες για να βαλεις κατι αλλο.

Για τετοιες περιπτωσεις παντως, ειμαι υπερμαχος των χαρουπιων. Ειναι ειθαλες, υπερανθεκτικο στο κλιμα μας, εχει σχετικα λιγους εχθρους, και προπαντως δημιουργει εκπληκτικο μικροκλιμα, τοσο για τις χαμηλες, οσο και για τις υψηλες θερμοκρασιες. Και φυσικα ενδείκνυται ως ανεμοθραυστης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 4saken είπε

Επειδη θα χτιστει και σπιτι στο μπροστινο κομματι του οικοπεδου, σκεφτηκα οταν γινουν οι χωματουργικες εργασιες να βγαλουμε το χωμα σε μια εκταση περιπου 30τμ και βαθος 30-40 εκ που ειναι το προβλημα και να το αντικαταστησουμε με χωμα απο το μπροστινο μερος που δεν εχει καλαμιες.

Η μόνη λύση… όλα τα υπόλοιπα απλά δεν θα κάνουν τίποτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...