Προς το περιεχόμενο

Αντιμετωπιση καλαμιων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα σε στεναχωρήσω αλλά οριστική λύση θα δώσεις μόνο  με  χημικό και συγκεκριμένα αυτό : https://www.syngenta.gr/product/crop-protection/zizanioktono/fusilade-125-ec

Το ραουνταπ  στα καλάμια δεν θα κάνει σχεδόν τίποτα .

Πρώτα κόβεις τα καλάμια και μετά μόλις βγουν τα νέα και τρυφερά βλαστάρια τότε εφαρμόζεις το Fusilade , με καλύτερα αποτελέσματα το καλοκαίρι όταν διψάει το φυτό και θα κυκλοφορήσει ποιο εύκολα στους χυμούς του το φάρμακο .

Μπορεί να μην αρέσει σε κανέναν η χημεία αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση την χρειάζεσαι .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εφαρμόζετε το σκεύασμα σε ζιζάνια που βρίσκονται υπό stress (ξηρασία,
χαμηλές θερμοκρασίες, βοσκή). Η αποτελεσματικότητα του προϊόντος μπορεί
να ελαττωθεί όταν το έδαφος είναι στεγνό και η σχετική υγρασία μικρότερη
του 60%.
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός είναι να αναγκάσεις το φυτό να "πιεί " με το ζόρι όσο περισσότερο φάρμακο γίνετε και για αυτό όταν θέλουμε να ξεπαστρέψουμε δύσκολα ζιζάνια , π.χ. βάτα , καλάμια προτιμούμε το καλοκαίρι που τα φυτά διψάνε . Για ψεκασμό μιλάω στα φύλλα του φυτού .  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα για να ξερεις, απαγορευεται η πωληση χημικων φυτοφαρμακων, εφοσων δεν εχεις πιστοποιηση η δεν εισαι γεωπονος.

http://www.minagric.gr/index.php/el/for-farmer-2/crop-production/fytoprostasiamenu/elenxoifitoprostateytikonmenu/525-ethniko-sxe-drashs/1590-sxedio-drashs-gevrgikon-farmakon-gr

Τωρα, για προτεινομενα διασυστηματικα, ουδεν σχολιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ισχύει η συνταγογράφηση των γεωργικών  φαρμάκων , και υπάρχει διαχωρισμός ανάμεσα σε επαγγελματικής και ερασιτεχνικής χρήσης .

Τώρα για το αν εφαρμόζετε ή αν μπορεί να εφαρμοστεί θέλει πάρα πολλές ώρες συζήτηση και  ανάλυση που δεν νομίζω να έχει κανείς όρεξη , τουλάχιστον εγώ δεν έχω .

Ακόμα δεν είναι ξεκάθαρο ποια είναι για ερασιτεχνική χρήση .

Πρακτικά είναι μια ακόμα γραφειοκρατική διαδικασία που δεν έχει κανένα νόημα να υπάρχει έτσι όπως εφαρμόζεται .

Τα πιστοποιητικά χρήσης να δεις τη πλάκα είχαν , το μοναδικό νόημα ήταν να πάρουν τα κεκ από 70 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) το άτομο ανά πενταετία (5 χρόνια έχουν ισχύ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Παιδια θα ξεκινησω με  απομακρυνση του χωματος σε βαθος 1m και οργωμα.Αν δεν πιασει θα καταφυγω αναγκαστικα σε χημικα.

Είναι η καλύτερη λύση. Και με μισό μέτρο αφαίρεση χώματος κατά τη γνώμη μου είσαι εντάξει.  Αν φυτρώσουν πάλι μερικά, σκάβεις και αφαιρείς την ρίζα.

Με αυτόν τον τρόπο καθάρισα περίπου 150τ.μ. καλάμια σε ένα αγροτεμάχιο χωρίς τη χρήση ζιζανιοκτόνων ή οτιδήποτε άλλου προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vasdim1 είπε

Είναι η καλύτερη λύση. Και με μισό μέτρο αφαίρεση χώματος κατά τη γνώμη μου είσαι εντάξει.  Αν φυτρώσουν πάλι μερικά, σκάβεις και αφαιρείς την ρίζα.

Με αυτόν τον τρόπο καθάρισα περίπου 150τ.μ. καλάμια σε ένα αγροτεμάχιο χωρίς τη χρήση ζιζανιοκτόνων ή οτιδήποτε άλλου προϊόντος.

Καθαρά από περιέργεια ρωτάω , ποιο ήταν το κόστος για αυτή την δουλειά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, siracos είπε

Καθαρά από περιέργεια ρωτάω , ποιο ήταν το κόστος για αυτή την δουλειά ;

Η δουλειά αυτή έγινε πριν είκοσι χρόνια. Είχα αγοράσει ένα αγροτεμάχιο 800τμ  το οποίο οι γείτονες το είχαν μετατρέψει σε χωματερή συν τα καλάμια που είχε μέσα. Πέταξα 10 με 12 φορτηγά σκουπίδια , καλάμια και χώμα. Το χώμα αντικαταστάθηκε με 6 - 7 φορτηγά. Όλη η δουλειά μου κόστισε, αν θυμάμαι καλά, 70.000 δραχμές.  Πάντως και σήμερα τα μηχανήματα δουλεύουν με την ώρα και τα φορτηγά με το δρομολόγιο. Αν κάποιος ξέρει από χωματουργικά μπορεί να σου πει σημερινές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Εύβοια για κάποια δουλειά,σκάψιμο και πέταμα του χώματος πλήρωσα 70 ευρώ την ώρα για εκσκαφέα και φορτωτή , 4 ώρες 280 ευρώ.

Δεν ξέρω για την περιοχή σου αλλά συνήθως εκεί κυμαίνονται οι τιμές.Εξαρτάτε σε τι απόσταση θα πετάει τα χώματα με το φορτηγό.Εμένα ήταν κοντά και τελείωσε σύντομα αλλά ήταν πολλά χώματα.Εσένα δεν είναι τόσα πολλά αν είναι και κοντά το σημείο σε 2-3 ώρες καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Update!

Η τσαπα εγδαρε το εδαφος με αποτελεσμα να ερθουν πολλες ριζες στην επιφανεια, εβγαλα οσα μπορουσα με το χερι το επομενο βημα ηταν να ρθει το τρακτερ να οργωσει, παντου (ακομα και σε σημεια που δεν υπηρχαν καλαμια εβγαιναν ριζες.Ξαναμανα με το χερι να βγαζω ριζες, οι μεγαλυτερες σε μεγεθος γλυκοπατατας.Απογοητευτηκα οταν αρχισα να σκαβω λακους για φυτεμα και συνεχιζα να βγαζω ριζες σε σημεια που υποτιθεται ειχα καθαρισει.

Για 2 εβδομαδες δεν ειχε βγει τιποτα,σιγα σιγα ομως αρχισαν να εμφανιζονται, μερα παρα μερα βγαζω καμια δεκαρια καλαμια. Δεν με πειραζει τα περιμενα πολυ χειροτερα, τουλαχιστον βγαινουν ευκολα, καποια στιγμη θα τελειωσουν που θα παει. Το θετικο ειναι οτι περα απο καλαμια δεν εχει πολλα ζιζανια (ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εχει κυπερη, οποιος εχει καταλαβαινει).

Αν κρινω απο το οτι μετα απο μια βδομαδα οι ριζες που ειναι στην επιφανεια εχουν ξεραθει, φανταζομαι οτι ενα οργωμα τον Ιουλιο θα ηταν μια καλη λυση για οσους δεν βιαζονται η δεν θελουν να χρησιμοποιησουν χημικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...