Προς το περιεχόμενο

Την αναστολή λειτουργίας του UberX στην Ελλάδα ανακοίνωσε η Uber


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, masteripper said:

Χαίρομαι ιδιαίτερα για το γρήγορο σχόλιο σου γιατί ξέρω πόσο "αντικειμενικός" είσαι....:D

Εγώ δεν χαίρομαι ακόμη γιατί κουβαλάς τη νοοτροπία του παρελθόντος (με την κακή έννοια) και δεν μπορείς να καταλάβεις πως το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε καμία uber & beat.

Εγώ σαν σχεδόν καθημερινός χρήστης ταξί θα συνεχίζω να βρίσκω τρόπους ώστε να έχω την υπηρεσία που επιθυμώ και αν όλες οι εναλλακτικές ακυρωθούν, απλά θα σταματήσω να χρησιμοποιώ ταξί. Είμαι όμως αισιόδοξος γιατί τώρα που έγινε η αρχή δεν σταματάει με τίποτα. Θα προσαρμοστεί και η uber στο μοντέλο της beat και όλα καλά! :)

---------------------

PS: Μετά από σχεδόν 7 χρόνια συνεχόμενης χρήσης taxibeat/beat, βγαίνω προχθές από το hondo στην Ομόνοια και ήθελα να πάω προς Κεραμεικό. Βλέπω τους ταρίφες στη σειρά εκεί απ'έξω στη ΜΗ ΝΟΜΙΜΗ πιάτσα και λέω "αντε ας πάρω από εδώ τον πρώτο" (αν και σε μη νόμιμες πιάτσες έχω δικαίωμα να διαλέξω όποιο όχημα θέλω).

- Γεια σας, προς Κεραμεικό πάμε, Πειραιώς στο ύψος της γέφυρας Πουλοπουλου.

- Δεν έχω ρέστα, έχετε ψιλά?

- Έχω ένα 5ευρο

- Δεν έχω ρέστα, θέλω πιο ψιλά...

- Sorry δεν έχω τόσα κέρματα

- Πάρε τον πίσω μου οδηγό

Ξεφορτώνω τις τσάντες και πάω στον απο πίσω...

- Γιατί κατεβήκατε από τον μπροστά?

- Δεν είχε ρέστα από 5ευρω...

- Α και που πάτε?

- Εκεί

- Κατεβείτε και πάμε μπροστά να του ζητήσουμε το λόγο και θα σας "φτιάξω" εγώ να σας πάει με το ζόρι...

- Γιατί? Δεν σας άρεσε ούτε κι εσάς που θέλω να πάω κάπου κοντά?

- Όχι δεν είναι αυτό...

Κατεβαίνει και πάει στον μπροστά ζητώντας του το λόγο... Ο άλλος του φωνάζει και μετά μου κάνουν νεύμα να ξανακατέβω και να πάω μπροστά στον πρώτο...

Βάζω τα γέλια, ξεφορτώνω τις τσάντες, στέκομαι μπροστά τους, βγάζω κινητό, καλώ beat... Ταυτόχρονα κορνάρουν και οι πιο πίσω στη σειρά που προθυμοποιήθηκαν και καλά να με εξυπηρετήσουν...

Για καλή μου τύχη έρχεται ένα μοντέλο skoda του κουτιού υπερυψωμένο που έμοιαζε κάπως και σαν SUV με έναν οδηγό σιδερωμένο και ατσαλάκωτο! Άρχοντας! Είχε και android auto και του εξηγούσα πως το car play είναι καλύτερο! :ph34r:

Δεν θα το συγχωρέσω ποτέ στον εαυτό μου που τόλμησα μετά από τόσα χρόνια να πάρω ταξί "χύμα"... :P

 

 

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εγώ δεν χαίρομαι ακόμη γιατί κουβαλάς τη νοοτροπία του παρελθόντος (με την κακή έννοια) και δεν μπορείς να καταλάβεις πως το πρόβλημα δεν βρίσκεται σε καμία uber & beat.

Εγώ σαν σχεδόν καθημερινός χρήστης ταξί θα συνεχίζω να βρίσκω τρόπους ώστε να έχω την υπηρεσία που επιθυμώ και αν όλες οι εναλλακτικές ακυρωθούν, απλά θα σταματήσω να χρησιμοποιώ ταξί. Είμαι όμως αισιόδοξος γιατί τώρα που έγινε η αρχή δεν σταματάει με τίποτα. Θα προσαρμοστεί και η uber στο μοντέλο της beat και όλα καλά! :)

---------------------

PS: Μετά από σχεδόν 7 χρόνια συνεχόμενης χρήσης taxibeat/beat, βγαίνω προχθές από το hondo στην Ομόνοια και ήθελα να πάω προς Κεραμεικό. Βλέπω τους ταρίφες στη σειρά εκεί απ'έξω στη ΜΗ ΝΟΜΙΜΗ πιάτσα και λέω "αντε ας πάρω από εδώ τον πρώτο" (αν και σε μη νόμιμες πιάτσες έχω δικαίωμα να διαλέξω όποιο όχημα θέλω).

- Γεια σας, προς Κεραμεικό πάμε, Πειραιώς στο ύψος της γέφυρας Πουλοπουλου.

- Δεν έχω ρέστα, έχετε ψιλά?

- Έχω ένα 5ευρο

- Δεν έχω ρέστα, θέλω πιο ψιλά...

- Sorry δεν έχω τόσα κέρματα

- Πάρε τον πίσω μου οδηγό

Ξεφορτώνω τις τσάντες και πάω στον απο πίσω...

- Γιατί κατεβήκατε από τον μπροστά?

- Δεν είχε ρέστα από 5ευρω...

- Α και που πάτε?

- Εκεί

- Κατεβείτε και πάμε μπροστά να του ζητήσουμε το λόγο και θα σας "φτιάξω" εγώ να σας πάει με το ζόρι...

- Γιατί? Δεν σας άρεσε ούτε κι εσάς που θέλω να πάω κάπου κοντά?

- Όχι δεν είναι αυτό...

Κατεβαίνει και πάει στον μπροστά ζητώντας του το λόγο... Ο άλλος του φωνάζει και μετά μου κάνουν νεύμα να ξανακατέβω και να πάω μπροστά στον πρώτο...

Βάζω τα γέλια, ξεφορτώνω τις τσάντες, στέκομαι μπροστά τους, βγάζω κινητό, καλώ beat... Ταυτόχρονα κορνάρουν και οι πιο πίσω στη σειρά που προθυμοποιήθηκαν και καλά να με εξυπηρετήσουν...

Για καλή μου τύχη έρχεται ένα μοντέλο skoda του κουτιού υπερυψωμένο που έμοιαζε κάπως και σαν SUV με έναν οδηγό σιδερωμένο και ατσαλάκωτο! Άρχοντας! Είχε και android auto και του εξηγούσα πως το car play είναι καλύτερο! :ph34r:

Δεν θα το συγχωρέσω ποτέ στον εαυτό μου που τόλμησα μετά από τόσα χρόνια να πάρω ταξί "χύμα"... :P

Άλλο Beat άλλο Uber..σε αυτο δεν υπάρχει αντίρρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, possiz είπε

Κι εγώ  γαμώτο ήθελα να γίνω χειρουργός αλλά δεν με αφήνουν. Σκατά ελεύθερη αγορά. 

Εντελώς άστοχο το παράδειγμα σου, αλλά άμα θες να γίνεις χειρούργος μπορείς να γίνεις, δεν στο απαγορεύει κανείς. Απλά θα χρειαστείς περί τα 10 χρόνια σπουδών και ειδίκευσης για να μπορέσεις να το εξασκήσεις. Για να γίνει οδηγός απλά χρειάζεσαι χαμόγελο, υπομονή και 4 ρόδες, άρα είναι πιο εύκολο να γίνεται μαζικά από πολλούς. Γι αυτό το λόγω αν θες να εξελιχθείς και να έχεις μέλλον να κυνηγάς την εξέλιξη και όχι να την κόβεις. Όχι ότι η UBER είναι η εξέλιξη αλλά αν λειτουργήσει σε νόμιμο πλαίσια θα είναι μια αρχή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, masteripper είπε

Άλλο Beat άλλο Uber..σε αυτο δεν υπάρχει αντίρρηση....

Μα το πρόβλημα του συνδικάτου δεν είναι η uber, αλλά ο οποιοσδήποτε τρόπος χρήσης ταξί πέραν του κλασικού τρόπου (πιάτσα, σήκωμα χεριού κ.α.) Απλά η uber είναι η κορυφή του παγόβουνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στην εφαρμογή της uber και διάβασα την ανακοίνωση που λέει και η σελίδα αλλά στον χάρτη, τα αυτοκινητάκια φαίνεται να κινούνται κανονικά και να κάνουν διαδρομές. Παρόλο της αναστολής υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί η uber με λιγότερα οχήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετα με το αν θα επρεπε η οχι να λειτουργουν , λειτουργουσαν παρανομα. με πλαστα χαρτια να δηλωνουν οτι εχουν κλεισει το αμαξι για τρεις ωρες. ψευτικα κομμιστρα κτλ .

φανταζομαι και στην εφορια αλλα δηλωναν.  οποτε στο καλο.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιρνω ουτε ταξι ουτε uber. No problem to me. Ταξιτζηδες βαρανε μυγες και οι uberades καριεριστες ολοι πολλα λεφτα να' ουμε βγαζανε :P...

Τελευταια φορα που πηρα ταξι πριν 4 χρονια νομιζα οτι ισχυει ακομα το Χριστουγεννιατικο δωρο και του εδωσα ενα ευρω.

Το γυρισε πισω ηταν τιμιος και μου ειπε: "Που ζεις φιλαρακι εχει καταργηθει" αλλα εγω του το αφησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, vforvendetta85 είπε

Μα το πρόβλημα του συνδικάτου δεν είναι η uber, αλλά ο οποιοσδήποτε τρόπος χρήσης ταξί πέραν του κλασικού τρόπου (πιάτσα, σήκωμα χεριού κ.α.) Απλά η uber είναι η κορυφή του παγόβουνου.

Άλλο Uber...ΑΛΛΟ οι άλλοι...υπάρχει πελώρια διαφορά...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως το μονο που καταλαβα απο δω μεσα ειναι οτι φωναζετε που εκλεισε γιατι ηταν φθεινοτερο και οχι καλυτερο. Το λεω αυτο γιατι αναφορες σε uber taxi/ taxibeat περασανε και δεν ακουμπησαν γιατι ειναι ακριβοτερες απο το uberx αλλα καλυτερες απο τα κλασσικα ταξι. Επιλογες εχετε κιαλλες απλα εχουν τις θεσμοθετιμενες τιμες. Το uberx λειτουργουσε παρανομα γιαυτο το σταματησαν, θα καναρχισει εφοσον πλεον πληρει τους κανονισμους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, masteripper είπε

Επειδή σήμερα πολλοί έχουν να ρίξουν την χολή τους για την "κίτρινη συντεχνία"...θα ήθελα να βγεί ένας απο αυτούς που σήμερα θα υπερασπιστούν την "καημένη" την Uber και να έχει 1 εμπορικό μαγαζί ότι νάναι...απλώς να βγεί και να πει εγώ έχω 1 μαγαζί με .....για να μπορέσω να το εξηγήσω στους υπόλοιπους που δεν ....

Όπως το περίμενα....κανείς...οπότε λογικό η αδυναμία στην κατανόηση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, butters είπε

Εννοώ να υπάρχει ένα κοινό πλαίσιο κανόνων για όλους. Π.χ. οι συλλήψεις των Uber οδηγών έγιναν γιατί "Συγκεκριμένα, οι συλληφθέντες οδηγοί εντοπίσθηκαν να μεταφέρουν επιβάτες, έναντι χρηματικού αντιτίμου, με προκρατήσεις μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής Uber, χωρίς όμως να προκύπτουν οι αντίστοιχες συμβάσεις που η επιχείρηση συνάπτει με το μισθωτή." (https://goo.gl/84SJ9m). 

Ούτως ή άλλως και η εταρεία δε δήλωσε ότι αποχωρεί, υποθέτω ότι θα βρει τρόπο να διαθέσει την υπηρεσία εκ νέου με βάση το νομοθετικό πλαίσιο.

Δε λέω να υπάρξει προστασία μιας κάστας, αλλά ούτε και καταστρατήγηση του νομοθετικού πλαισίου. Τα κόμιστρα έχουν να κάνουν επίσης και με τους φόρους και τα έξοδα. Αν στα ίδια πλαίσια η Uber ή οποιοσδήποτε άλλος παρέχει καλύτερες ή φθηνότερες υπηρεσίες θα έχουν και περισσότερους πελάτες.

Τι εννοείς "κοινό πλαίσιο για όλους" ?

Στο ταξί που παίρνεις στο δρόμο κάνεις κάποια σύμβασης ως μισθωτής ?

Ισα ίσα, είναι η διαφορετική αντιμετώπιση που υπάρχει / δημιουργήθηκε για να διώξει την uber (είναι πολλοί οι ψήφοι).

Είμαι πάντα υπέρ της μη καταστρατήγησης νομοθετικών πλαισίων. Εδώ όμως γίνεται το ανάποδο. Φτιάχνεται ένα νομοθετικό πλαίσιο κατα παραγγελία. Δεν τιμωρείται αυτός που καταστρατηγεί το νόμο. Επιλέγουμε ποιόν θέλουμε να τιμωρήσουμε και φτιάχνουμε τον αντίστοιχο νόμο.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, txcellas είπε

Μπήκα στην εφαρμογή της uber και διάβασα την ανακοίνωση που λέει και η σελίδα αλλά στον χάρτη, τα αυτοκινητάκια φαίνεται να κινούνται κανονικά και να κάνουν διαδρομές. Παρόλο της αναστολής υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί η uber με λιγότερα οχήματα; 

9 Απριλίου σταματάει μέχρι να δουν τι μπορεί να γίνει με το νομοσχέδιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...