Προς το περιεχόμενο

Ντουλάπα με φύλλα συρόμενα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zoranb είπε

Γνώσεις... τι εννοείς, εντάξει δεν είναι και πυρηνική φυσική. Έχω κάνει διάφορες κατασκευές με ξυλεία, οκ δεν είμαι κ εντελώς πρωτάρης :-)
Σχετικά με τον οδηγό που λες, μπορείς να ποστάρεις το link να ρίξω μια ματιά;

και ομως ειναι επιστημη και κρυβει μυστικα η κατασκευη ντουλαπας

μπες και στο καναλι του εχει και κατσκευες ντουλαπας

αν ειναι αν φτιαξεις και ντουλαπα κοιτα τα κουτια να ειναι γωνιασμενα και να χρησιμοποιησεις για πλατες 8αρα μελαμινη και χι σμαλτινη

 

Επεξ/σία από postfire
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, δίκιο έχεις και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποτιμήσω την εμπειρία κ τεχνογνωσία που αποκομίζει κανείς από αυτή την ενασχόληση όπως όλες άλλωστε.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερασητεχνης ειμαι και εγω απλα εχω ασχοληθει παρα πολυ και τα φτιαχνω πλεον ολα μονος μου

αν εισαι αθηνα μπορω να σου πω που θα περνεις ξυλα

ολοι οι ξυλουργοι εκει πανε

Επεξ/σία από postfire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zoranb είπε

Εντάξει, δίκιο έχεις και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να υποτιμήσω την εμπειρία κ τεχνογνωσία που αποκομίζει κανείς από αυτή την ενασχόληση όπως όλες άλλωστε.  :-)

Όπως κ να το κάνουμε είναι τέχνη. 

Αλλα αν ασχοληθείς αρκετά νομίζω θα πετύχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. 

Πολύ ωραίο θέμα παρεμπιπτόντως... 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σας παιρνει σε χωρο, βαλτε ανοιγομενες. Η ιδια ντουλαπα με ανοιγομενα φυλλα, ειναι 10εκ μικροτερη σε βαθος(σας τρωνε χωρο οι ραγες). Δηλαδη κερδισεις σε χωρο δωματίου. Και πιστευω οτι αντεχει καλυτερα στο χρονο.

η δικη μου συρρομενη διαλυσε γρηγορα. Βεβαια ηταν κακη κατασκευη εξαρχης, και οχι φτηνη ουτε απο τα lidl κτλ...

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ δεν έχω χώρο, γι'αυτό προτιμώ τις συρόμενες! Άραγε εκτός από τις συρόμενες, υπάρχει κ άλλος τρόπος ώστε να διπλώνουν ίσως τα φύλα για εξοικονόμηση χώρου; Σαν φυσαρμόνικα για παράδειγμα, μπορούν να μαζεύουν;

Η δική σου όταν λες πως διάλυσε γρήγορα, τί έπαθε δηλαδή;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, postfire είπε

ερασητεχνης ειμαι και εγω απλα εχω ασχοληθει παρα πολυ και τα φτιαχνω πλεον ολα μονος μου

αν εισαι αθηνα μπορω να σου πω που θα περνεις ξυλα

ολοι οι ξυλουργοι εκει πανε

δημοσια μπορεις να μας πεις;
Εχω αρκετα μαγαζια που μπορω να προτεινω να μην πατε καν απο εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

δημοσια μπορεις να μας πεις;
Εχω αρκετα μαγαζια που μπορω να προτεινω να μην πατε καν απο εξω.

ναι γιατι οχι

μουχταρης-xylopolis

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zoranb είπε

Γνώσεις... τι εννοείς, εντάξει δεν είναι και πυρηνική φυσική. Έχω κάνει διάφορες κατασκευές με ξυλεία, οκ δεν είμαι κ εντελώς πρωτάρης :-)
Σχετικά με τον οδηγό που λες, μπορείς να ποστάρεις το link να ρίξω μια ματιά;

Εάν θέλεις να τοποθετήσεις σε υπάρχουσα ντουλάπα προκειμένου αντικαταστήσεις ανοιγόμενα,πρέπει πρώτα να τοποθετήσεις μία φάσα εξωτερικά 10 πόντων σταθερή πάνω στην οποία θα βιδωθεί ο μηχανισμός δίφυλλος ή τρίφυλλος στο οποίο θα τρέχουν τα συρόμενα φύλλα.

Εάν η ντουλάπα είναι ελεύθερη δεν γίνεται με φάσα γιατί που θα στηριχθεί;;; Έτσι πρέπει να τοποθετήσεις περιμετρικά καινούργια φύλλα από την αρχή πάνω στα ήδη υπάρχοντα τα οποία να βγαίνουν 10 πόντους πιο έξω από τα παλιά.Ήθελα και εγώ να αλλάξω σε μία μόνος ήταν φασαρία ,πήγα σε ένα άλλο μάστορα γιατί έχασα τον αρχικό Πολωνό ο  οποίος μου ζήτησε ένα τρελό ποσό και το εγκατέλειψα.

 

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Αν σας παιρνει σε χωρο, βαλτε ανοιγομενες. Η ιδια ντουλαπα με ανοιγομενα φυλλα, ειναι 10εκ μικροτερη σε βαθος(σας τρωνε χωρο οι ραγες). Δηλαδη κερδισεις σε χωρο δωματίου. Και πιστευω οτι αντεχει καλυτερα στο χρονο.

η δικη μου συρρομενη διαλυσε γρηγορα. Βεβαια ηταν κακη κατασκευη εξαρχης, και οχι φτηνη ουτε απο τα lidl κτλ...

Πιθανώς πήρες κινέζικο μηχανισμό και όχι από τα lidl για να χαλάσει τόσο γρήγορα.:P 

Εγώ που έχω από τα δύο συνιστώ με τα 1000 συρόμενο καλής ποιότητας vialex ή ΙΚΕΑ και όχι του στυλ leroy merlin ή  praktiker οι οποίοι μάλλον είναι κινέζικοι και θα χαλάσουν γρήγορα.Από την άλλη ναι χρειάζεσαι 10 πόντους παραπάνω στην τοποθέτηση αλλά για να ανοίγουν οι πόρτες της ντουλάπας πρέπει να έχουν τουλάχιστον 40 πόντους ελεύθερο χώρο γιατί δεν μπορεί να τις κάνεις και στενότερες.Άρα στην ουσία κερδίζεις τουλάχιστον 30 πόντους.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zoranb είπε

Εάν δεν υπάρχει τίποτα και αποφασίζω σε κενό χώρο του δωματίου να βάλω ντουλάπα, η οποία θα ακουμπάει σε τρείς τοίχους, εκεί τι παίζει; 

τι εννοεις?

ταμαμ θα μπει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zoranb είπε

Χμμ δεν ξέρω με τι τρόπο θα κάνω την ένωση της ντουλάπας με το τοίχο!

Με αυτο εδω, πανω κατω και σε καθε πλαινο. Απο την μεσα μερια στις γωνιες. Βαζεις πρωτα την πλατη και αυτο απο μεσα.
https://www.lygnos.gr/details1.php?lang=1&wh=1&the1id=5&the2id=48&theid=48&open1=5&open2=48&thepid=2190&page=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να το εξηγησω αλλιως; Καλυτερα κοιταξε σε μια στημενη ντουλαπα σαν και αυτη που θες να φτιαξεις. Πηγαινε σε σπιτι συγγενη/φιλου και ανοιξε να δεις πω το κανει ο μαστορας. Εναλλακτικα κοιτα πως τα κανει το ΙΚΕΑ, μπορεις να δεις και τα εγχειριδια τους μαλιστα απο το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...