Προς το περιεχόμενο

Σεπόλια, γνώμες.


Locke_John

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και Χρόνια πολλά.

Σκέφτομαι για αγορά μικρου διαμερίσματος (γκαρσονιέρα μέχρι 10000€) στην Αθήνα και έχω βρει ένα ενδιαφέρον ακίνητο,του 1960,χωρίς ασανσέρ, μεσαίου ορόφου.

Θα το επισκεφτώ να το δω από κοντά.

Επειδή είμαι νέος στην Αθήνα, δε γνωρίζω καθόλου τις περιοχές.

Τα Σεπολια, πώς θα τα χαρακτηρίζατε ως περιοχή;

Εγώ θέλω ησυχία,ασφάλεια, εύκολες μετακινήσεις, σχετικά εύκολη δυνατότητα παρκαρίσματος.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιες απαντήσεις.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά τα τελευταία χρόνια μετά δηλαδή την κατασκευή τού μετρό ή περιοχή έχει ανέβει αρκετά ακόμα βέβαια δεν είναι τέλεια έχει τα θετικά και τα αρνητικά.

Που ακριβώς είναι το σπίτι που σε ενδιαφέρει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σεπόλια δεν θα την χαρακτήριζα περιοχή με ησυχία, ευκολο παρκάρισμα και "ασφάλεια". Είναι μια περιοχή που συνεχώς θα υποβαθμίζεται, αν και εχει πολύ καλές συγκοινωνίες (γενικά πολλές λύσεις). Επισης σπίτι του 60 σημαίνει σπιτι σχεδόν 60 ετών, οποτε μεγαλα κοστη σε συντήρηση. Απο την αλλη λογω θεσης θα μπορουσες να το δεις σαν επενδυση για airbnb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα απέφευγα να αγοράσω ακίνητο του '60, εκτός κι αν το σπίτι που σκοπεύεις να αγοράσεις είναι πλήρως ανακαινισμένο εσωτερικά. Η κατάσταση της πολυκατοικίας εξωτερικά πως είναι; Είναι σαν κάτι ασυντήρητες πολυκατοικίες που κοντεύει να γίνει μαύρη η εξωτερική πρόσοψη επειδή δεν έχει βαφτεί ποτέ; Το οτι δεν έχει ασανσέρ είναι αδιάφορο μόνο αν μιλάμε για ισόγειο διαμέρισμα, αποτελεί αρκετά αρνητικό στοιχείο για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση. Σκέψου το καλά γιατί η τιμή μπορεί να φαίνεται ελκυστική αλλά μελλοντικά αν θελήσεις να το πουλήσεις δεν θα το αγοράζει κανένας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά διαμέρισμα χωρίς ασανσέρ το ξεχνάς. Δεν θα σε βολέψει σε τίποτα. 

Ακόμη κ αν προς το παρόν δεν σε ενοχλεί επειδή είσαι νέος, σκέψου πως στο μέλλον θα έρθουν παιδιά, σουπερμάρκετ, βαλίτσες, γηρατειά των οικειων σου κτλ. 

Του 60 κ 10.000 για ποιο λόγο; 

Για πόσα τετραγωνικά μιλάμε; 

Σεπολια και παρκάρισμα δεν πάνε μαζί... 

Οσο για την ασφάλεια ας σε κατατοπισουν οι γνωστές αν και δεν έχω την καλύτερη γνώμη για την περιοχή στον συγκεκριμένο τομέα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πείσατε παιδιά,να τ'αποφυγω...

Επαναδιατυπωνω λοιπόν ζήτηση, διαμέρισμα όσο μικρό να'ναι, έως 15000€, σε οποιαδήποτε περιοχή Αττικής.

Ζητούμενα: Ασφάλεια, μετακινήσεις, "ησυχία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 15.000 λοιπόν βρίσκεις γκαρσονιέρα σε όροφο (από 1ο κ πάνω), χρονολογίας 80 κ μετά,  σε πολυκατοικία με ασανσέρ. Τσέκαρε περιοχές όπως Ζωγράφου, Γουδί, Νέα Σμύρνη, Παγκράτι. 

Ήσυχες περιοχές (όσο ήσυχη μπορεί να είναι μια περιοχή του κέντρου), αρκετοί φοιτητές κ με καλές συγκοινωνίες, ακόμα κ με τα πόδια φτάνεις στο κέντρο... 

Πάρκινγκ λίγο πολύ χάλια με Γουδί κ Νέα Σμύρνη σε καλύτερη μοίρα. 

Οσο για την ασφάλεια νομίζω ότι όλη η Αθήνα στον συγκεκριμένο τομέα πάσχει αλλά τουλάχιστον οι συγκεκριμένες περιοχές είναι σε καλύτερη μοίρα από άλλες πιο υποβαθμισμενες περιοχές του κέντρου. 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά ένα μεγάλο θέμα είναι η περιοχή και η αρχική τιμή αγοράς του διαμερίσματος αλλά μην ξεχνάς και τα έξοδα που θα προκύψουν εξαιτίας της τρέχουσας κατάστασης και λειτουργικότητας του σπιτιού ώστε να μπορείς για αρχή να μείνεις χωρίς προβλήματα και αναφέρομαι από τα βασικότερα προς τα λιγότερο βασικότερα: Μόνωσεις/Υγρασίες (αν είναι τελευταίος όροφος), υδραυλικά, ηλεκτρολογικά, αλουμίνια.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Με πείσατε παιδιά,να τ'αποφυγω...

Επαναδιατυπωνω λοιπόν ζήτηση, διαμέρισμα όσο μικρό να'ναι, έως 15000€, σε οποιαδήποτε περιοχή Αττικής.

Ζητούμενα: Ασφάλεια, μετακινήσεις, "ησυχία".

Αν θες ησυχία να κοιτάξεις να βρεις να μείνεις σε στενό δρόμο που να μην διέρχονται αυτοκίνητα πέραν όσων γειτόνων ψάχνουν να παρκάρουν, δεν σου λέω να μείνεις στην έρημο αλλά να κοιτάξεις αυτό το κομμάτι, υπάρχουν δρόμοι που άλλες φορές είναι ήσυχοι και άλλες έχουν πολύ φασαρία, ακόμα και μαρούσι που μένουν συγγενείς μου ή Πεύκη που έχει διαμέρισμα η μητέρα μου σε πολυκατοικία που απέχει 10-15 μέτρα από τον δρόμο και ο δρόμος είναι χαμηλής κίνησης αλλά υπάρχει θόρυβος από πρωί ως μεσημέρι. 

Ασφάλεια δεν υπάρχει πουθενά πλέον. Κλέβουν και ληστεύουν παντού.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Ευχαριστώ όλους για απαντήσεις!Μ έχετε βοηθήσει ήδη πολύ.

Καλλιθέα,ως περιοχή, "εγκρίνεται";

με 10 χιλιαρικα μαρεσει που θες να παρεις και σπιτι..σκυλοσπιτο ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 15.000 θελει γκαρσονιερα στην Αττικη με:

1. Ησυχια

2. Ασφαλεια

3. Ευκολες μετακινησεις

4. Παρκινγκ ή στη χειροτερη ευκολο παρκαρισμα.

 

Αναρωτιεμαι αν εχει ξεχασει ενα μηδενικο στο ποσο ή αν οντως πιστευει οτι με 15.000 αγοραζει διαμερισμα σε Παπαγου, Ψυχικο, Ν. Ψυχικο, Γλυφαδα, Ελληνικο, Βουλιαγμενη κλπ.

 

Γενικα, εχε στο μυαλο σου οτι με 15.000 δεν παιρνεις καλα καλα ουτε αμαξι μικρης κατηγοριας, κι εσυ θες οχι απλα διαμερισμα αλλα διαμερισμα με καμποσες προυποθεσεις που ανεβαζουν την τιμη γεωμετρικα...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον Ταύρο  αγαπητέ, στον Ταύρο! όπως θα 'λεγε και το χαμένο αεκτζήδικο τέκνο

 

34 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Καλλιθέα,ως περιοχή;

Δεν τη λες και πρότυπο ησυχίας αλλά είναι στον Ταύρο κοντά οπότε μια χαρά

Επεξ/σία από TriLoBiTe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bill999r είπε

Με 15.000 λοιπόν βρίσκεις γκαρσονιέρα σε όροφο (από 1ο κ πάνω), χρονολογίας 80 κ μετά,  σε πολυκατοικία με ασανσέρ. Τσέκαρε περιοχές όπως Ζωγράφου, Γουδί, Νέα Σμύρνη, Παγκράτι. 

Ήσυχες περιοχές (όσο ήσυχη μπορεί να είναι μια περιοχή του κέντρου), αρκετοί φοιτητές κ με καλές συγκοινωνίες, ακόμα κ με τα πόδια φτάνεις στο κέντρο... 

Πάρκινγκ λίγο πολύ χάλια με Γουδί κ Νέα Σμύρνη σε καλύτερη μοίρα

Οσο για την ασφάλεια νομίζω ότι όλη η Αθήνα στον συγκεκριμένο τομέα πάσχει αλλά τουλάχιστον οι συγκεκριμένες περιοχές είναι σε καλύτερη μοίρα από άλλες πιο υποβαθμισμενες περιοχές του κέντρου. 

Μαλλον υπαρχει κι αλλο Γουδι, γιατι σ αυτο που ξερω εγω, εκανα κανα μισαωρο κυκλους μεχρι να παρκαρω...

3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Με πείσατε παιδιά,να τ'αποφυγω...

Επαναδιατυπωνω λοιπόν ζήτηση, διαμέρισμα όσο μικρό να'ναι, έως 15000€, σε οποιαδήποτε περιοχή Αττικής.

Ζητούμενα: Ασφάλεια, μετακινήσεις, "ησυχία".

Πρωτα μαθε την Αθηνα και μετα ψαξε για σπιτι. Ενα σπιτι μακρια απο τη δουλεια σου ειναι καθημερινη ταλαιπωρια. Δεν ειναι χωριο η Αθηνα να πηγαινεις παντου σε 10'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bill999r είπε

Σεπολια και παρκάρισμα δεν πάνε μαζί... 

Οσο για την ασφάλεια ας σε κατατοπισουν οι γνωστές αν και δεν έχω την καλύτερη γνώμη για την περιοχή στον συγκεκριμένο τομέα. 

Έμενα στα Σεπόλια απ το 90 και ακόμα και κοντά στο μετρό παρκάρεις άνετα νταλίκα..

Τώρα αν θες με το που βγεις απ το αμάξι να μπαίνεις κατευθείαν στο σπίτι σου ε ψάξε για διαμέρισμα με πάρκινγκ..

Επεξ/σία από jdm_mst
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...