Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ενημερώνει τους χρήστες που τα δεδομένα τους έχουν ληφθεί από την Cambridge Analytica


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ότι και να ακούσω για το fb δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.;)

Και μετά λένε ότι οι θεωρίες συνωμοσίας για το fb είναι είναι hoax, κουραφέξαλα και πράσινα άλογα απαντάω.

Ένα είναι το σίγουρο με η χωρίς fb όλοι παρακολουθούνται :devil:

 

Επεξ/σία από Χάρης Μυλωνίδης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, nhzt είπε

αλλά κυρίως με πείραξε όταν κάποιοι φίλοι και κολλητοί αντί με πάρουν τηλ για την γιορτή μου, μου έστελναν μήνυμα στο fb

Αυτό

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως κανουν ετσι ερωτηματολογιο ηταν με την συγκαταθεση των χρηστων... Kαι εκαναν update την καμπανια τους.Ελεος πια...

Ολοι τα ιδια κανουν...

Ψαχνουν τον Μαρκο τωρα να του διασπασουν την εταιρια βλεπω...

 

PS: Δεν εχω fb 5 μηνες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τη γκρίνια που έχει ξεσπάσει από όλους τους υποκριτές. Αν δημοσιεύεις τα πάντα για τη ζωή σου στο FB ή γενικότερα στο ίντερνετ, είσαι άξιος της μοίρας σου και δε μπορείς να παραπονιέσαι για υποκλοπή. 

Μάλλον κάποιοι μύρισαν αποζημιώσεις και τρεξανε να παρεξηγηθουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jimmy08 είπε

Δεν καταλαβαίνω τη γκρίνια που έχει ξεσπάσει από όλους τους υποκριτές. Αν δημοσιεύεις τα πάντα για τη ζωή σου στο FB ή γενικότερα στο ίντερνετ, είσαι άξιος της μοίρας σου και δε μπορείς να παραπονιέσαι για υποκλοπή. 

Μάλλον κάποιοι μύρισαν αποζημιώσεις και τρεξανε να παρεξηγηθουν. 

Εντάξει κοίτα, άλλο χρησιμοποιώ τα δεδομένα σου για να σου δείχνω στοχευμένες διαφημίσεις και άλλο για να δώσω τα πολιτικά σου πιστεύω σε εταιρείες και αυτές με την σειρά τους να επηρεάσουν τις εκλογές.

Υπάρχει μεγάλη απόσταση. Οι περισσότεροι ξέρανε για το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilisios είπε

Κοίτα να δεις, ή το Insomnia διαβάζει Unboxholics ή οι Unboxholics διαβάζουν Insomnia!

Δε γνωρίζω τι συμβαίνει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι εσύ διαβάζεις Edgar Alan Poe κι εγώ διαβάζω στην τουαλέτα περιοδικό Sporty από το 2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Εντάξει κοίτα, άλλο χρησιμοποιώ τα δεδομένα σου για να σου δείχνω στοχευμένες διαφημίσεις και άλλο για να δώσω τα πολιτικά σου πιστεύω σε εταιρείες και αυτές με την σειρά τους να επηρεάσουν τις εκλογές.

Υπάρχει μεγάλη απόσταση. Οι περισσότεροι ξέρανε για το πρώτο.

Αν θυμάμαι καλά δεν τα έδωσε καν το FB αλλά τα πήρανε με κακόβουλο τρόπο χωρίς την έγκριση του FB. 

Δεύτερον, ότι και να ανεβάσεις στο FB μπορεί κάποιος με τα κατάλληλα μέσα να βρει πρόσβαση. Επομένως τα δημοσιευμένα σου στοιχεία δεν είναι προσωπικά πλέον και αν θεωρείς το αντίθετο τότε είσαι το λιγότερο αφελής. 

Και όσο και να χτυπούσαν τον εαυτό τους καθυσυχαστηκά  στην πλάτη ότι "χρησιμοποιούνται μόνο για διαφημίσεις" τείνουν όλο και περισσότερο στο "αφελείς". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το facebook , δεν μαρέσει το κονσεπτ , δεν μαρέσει να εκθέτω τον εαυτό μου σε ανθρώπους που δεν θέλω να εκτεθώ και δεν νιώθω καμία βαθύτατη ανάγκη να με επιβεβαιώσει κανείς επειδή έβγαλα καλή φωτογραφία τα μούτρα μου, το ίδιο απαιτώ και από τον άνθρωπο που έχω δίπλα μου. 
Όταν ένα προϊόν είναι δωρεάν το προϊόν είσαι εσύ έλεγε ο παππούς μου , δεν γουστάρω λοιπόν να είμαι το προϊόν κανενός, δεν θέλω να είμαι κομμάτι των στατιστικών που βγαίνουν μέσα από το fb και δεν θέλω να χαλαστώ ποτέ με την κοπέλα μου γιατί μπορεί να ζηλέψω εγώ ή εκείνη για κάτι τόσο χαζό όσο το facebook...
Όσο γι αυτούς που στηρίζουν σθεναρά την επιλογή τους να έχουν fb και επιχειρηματολογούν ή δικαιολογούν την επιλογή αυτή λέγοντας το γνωστό "το έχω για να μιλάω με τους φίλους μου, να μαθαίνω νέα τους κλπ αηδίες"  έχω να πω πως δεν μου χρειάζεται να κάνω chat για να μάθω τη κάνει η αδελφή μου , ο κολλητός μου ή ο θείος μου στην Ξάνθη, τους τηλεφωνώ και μιλάμε ή πηγαίνω να τους δω...στην τελική πως έχει προκύψει αυτή η τόσο έντονη ανάγκη για επικοινωνία;;;όλοι πλέον με κάποιον μιλάνε, όλοι πάνω από τα κινητά έχουν κάτι να πούνε ...  και αν τους διακόψεις σου λένε "έχω λίγο δουλειά τώρα" έχει γίνει "δουλειά" το να μιλάς στο FB;; μια ασταμάτητη ροή άχρηστων πληροφοριών στον εγκέφαλό μας, πληροφορίες που δεν τις χρειάζεται κανείς...
Δεν είμαι συντηρητικός άνθρωπος , ούτε οπισθοδρομικός, ούτε τεχνοφοβικός αντίθετα η τεχνολογία είναι η δουλειά μου απλά ξέρω πιστεύω να διαχωρίζω την ήρα από το σιτάρι...πατάω στα δικά μου πόδια χωρίς ανάγκη για μόνιμη διαδικτυακή επιβεβαίωση...Προτιμώ πιο χειροπιαστά πράγματα να με κάνουν ευτυχισμένο και θέλω 2 φίλους στην πραγματική ζωή μου που θα είναι εκεί , παρά 300 friends στο fb και να νιώθω μόνος...

Επεξ/σία από nikοs
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο να ηρεμήσουμε με την καραμέλα "Εσύ τα ανέβασες, καλά να πάθεις". Έχω facebook (κυρίως για το messenger και επειδή η παρέα μου δεν μεταναστεύει στο discord) με ψεύτικο όνομα, χωρίς να ανεβάζω φωτογραφίες κτλ αλλά σιγά που δεν έχουν τα προσωπικά μου δεδομένα ένα σωρό άλλα "έμπιστα"(ας γελάσω) site που αναγκαστικά τα βάζεις (gmail το κινητό, paypal/ebay/amazon διευθύνσεις, τηλέφωνα, τραπεζικούς λογαριασμούς). Έχω πολλά θέματα με το facebook και το πως χρησιμοποιείται αλλά δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι να μην γίνονται τα προσωπικά δεδομένα του καθενώς κωλοχαρτο για να τα κάνει ο καθένας ότι θέλει και μάλιστα να βγάζει και κέρδος από αυτά. Και μάλιστα, την ίδια στιγμή που βγαίνουν "έρευνες" και "ερευνάρες" και κυνήγι μαγισσών για τη σημασία της προστασίας της πνευματικής ιδιοκτησίας (τραγουδιών, ταινιών κτλ) και πόσο η πειρατεία καταστρέφει τον χωροχρονικό συνεχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Αν θυμάμαι καλά δεν τα έδωσε καν το FB αλλά τα πήρανε με κακόβουλο τρόπο χωρίς την έγκριση του FB. 

Δεύτερον, ότι και να ανεβάσεις στο FB μπορεί κάποιος με τα κατάλληλα μέσα να βρει πρόσβαση. Επομένως τα δημοσιευμένα σου στοιχεία δεν είναι προσωπικά πλέον και αν θεωρείς το αντίθετο τότε είσαι το λιγότερο αφελής. 

Και όσο και να χτυπούσαν τον εαυτό τους καθυσυχαστηκά  στην πλάτη ότι "χρησιμοποιούνται μόνο για διαφημίσεις" τείνουν όλο και περισσότερο στο "αφελείς". 

Δεν τα πήρανε με καθόλου κακόβουλο. Το μόνο μεμπτό είναι το πως τα χρησιμοποίησαν. Αυτό δεν "ήξερε" το facebook.

Όπως και να χει, δεν θα συμφωνήσω ούτε, ούτε θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το θέμα είναι πολύπλοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Δεν τα πήρανε με καθόλου κακόβουλο. Το μόνο μεμπτό είναι το πως τα χρησιμοποίησαν. Αυτό δεν "ήξερε" το facebook.

Όπως και να χει, δεν θα συμφωνήσω ούτε, ούτε θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το θέμα είναι πολύπλοκο.

Από ότι είχα διαβάσει η εφαρμογή που είχε χρησιμοποιηθεί για τη διεξαγωγή της υποτιθέμενης έρευνας, απέκτησε πρόσβαση στα δεδομένα των χρηστών που συμμετείχαν αλλά και των φίλων τους. Και για αυτό νομίζω δεν είχε γνώση το FB. 

Όπως και να'χει, καμία διαφωνία. Εγώ απλά δηλώνω την έλλειψη συμπόνοιας προς τα "θύματα". Αν ήταν από την αρχή συνηδειτοποιημενοι σε ότι αφορά τη χρήση των κοινωνικών δικτύων δε θα έφταναν σε αυτό το σημείο. Αν θες να δημοσιεύεις τα πάντα στο ίντερνετ, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τυχόν συνέπειες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmy08 είπε

Αν θες να δημοσιεύεις τα πάντα στο ίντερνετ, πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για τυχόν συνέπειες. 

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κυνηγήσεις αυτόν που έφταιξε, αν έφταιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Αυτό

δεν καταλαβαίνω το ύφος και που ενοχλεί αυτό που έγραψα ...

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Συμφωνώ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα κυνηγήσεις αυτόν που έφταιξε, αν έφταιξε.

Στο τι έφταιξε; που σου έδωσε πρόσβαση σε μια υπηρεσία του δωρεάν; ή γιατί δεν ήξερες ότι υπάρχει κίνδυνος;  Το σωστό είναι αυτό που είπε ο nikos πιο πάνω : όταν σου δίνουν ένα προϊόν δωρεάν, τότε το προϊόν είσαι εσύ.

3 ώρες πριν, nikοs είπε

Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με το facebook , δεν μαρέσει το κονσεπτ , δεν μαρέσει να εκθέτω τον εαυτό μου σε ανθρώπους που δεν θέλω να εκτεθώ και δεν νιώθω καμία βαθύτατη ανάγκη να με επιβεβαιώσει κανείς επειδή έβγαλα καλή φωτογραφία τα μούτρα μου, το ίδιο απαιτώ και από τον άνθρωπο που έχω δίπλα μου. 
Όταν ένα προϊόν είναι δωρεάν το προϊόν είσαι εσύ έλεγε ο παππούς μου , δεν γουστάρω λοιπόν να είμαι το προϊόν κανενός, δεν θέλω να είμαι κομμάτι των στατιστικών που βγαίνουν μέσα από το fb και δεν θέλω να χαλαστώ ποτέ με την κοπέλα μου γιατί μπορεί να ζηλέψω εγώ ή εκείνη για κάτι τόσο χαζό όσο το facebook...
Όσο γι αυτούς που στηρίζουν σθεναρά την επιλογή τους να έχουν fb και επιχειρηματολογούν ή δικαιολογούν την επιλογή αυτή λέγοντας το γνωστό "το έχω για να μιλάω με τους φίλους μου, να μαθαίνω νέα τους κλπ αηδίες"  έχω να πω πως δεν μου χρειάζεται να κάνω chat για να μάθω τη κάνει η αδελφή μου , ο κολλητός μου ή ο θείος μου στην Ξάνθη, τους τηλεφωνώ και μιλάμε ή πηγαίνω να τους δω...στην τελική πως έχει προκύψει αυτή η τόσο έντονη ανάγκη για επικοινωνία;;;όλοι πλέον με κάποιον μιλάνε, όλοι πάνω από τα κινητά έχουν κάτι να πούνε ...  και αν τους διακόψεις σου λένε "έχω λίγο δουλειά τώρα" έχει γίνει "δουλειά" το να μιλάς στο FB;; μια ασταμάτητη ροή άχρηστων πληροφοριών στον εγκέφαλό μας, πληροφορίες που δεν τις χρειάζεται κανείς...
Δεν είμαι συντηρητικός άνθρωπος , ούτε οπισθοδρομικός, ούτε τεχνοφοβικός αντίθετα η τεχνολογία είναι η δουλειά μου απλά ξέρω πιστεύω να διαχωρίζω την ήρα από το σιτάρι...πατάω στα δικά μου πόδια χωρίς ανάγκη για μόνιμη διαδικτυακή επιβεβαίωση...Προτιμώ πιο χειροπιαστά πράγματα να με κάνουν ευτυχισμένο και θέλω 2 φίλους στην πραγματική ζωή μου που θα είναι εκεί , παρά 300 friends στο fb και να νιώθω μόνος...

δεν είσαι καθόλου οπισθοδρομικός και μην σε νοιάζει που μερικοί χρήστες του fb  (εδώ μέσα ή έξω) υπερασπίζονται το ξεπούλημα και την δημοσιοποίηση των προσωπικών τους δεδομένων. 

Facebook και Instagram έχουν τα δημόσια πρόσωπα, οι celebrities και οι ψωνάρες.

Για τα δημόσια πρόσωπα π.χ. πολιτικούς το καταλαβαίνω και είναι λογικό να επικοινωνούν και να ανεβάζουν διάφορα θέματα της πολιτικής.

Για τους celebrities και αυτούς τους καταλαβαίνω, ότι τους έχει πιάσει ο οίστρος της αυτοπροβολής και της επίδειξης.

Για τους ψωνάρες, με πλήρες προφίλ, ακόμα και το ΑΦΜ αναρτημένο .... ακόμα ερευνάται.

Όλοι πάντως κηνηγάνε ένα like παραπάνω (υπ όψιν ότι ήμουν και γω κάποτε χρήστης fb)

Θέλεις fb; .... ανώνυμα και με ψευδώνυμο . Για μένα το καλύτερο είναι το twitter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...