Προς το περιεχόμενο

Mark Zuckerberg στο Κογκρέσο για την υπόθεση Cambridge Analytica: «Ήταν λάθος μου και λυπάμαι»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δέν είναι καλό ότι τον κάλεσαν να καταθέσει στο κογκρέσο, πολλές υποθέσεις μετά την κλήση πήγαν σε δίκη,δέν αποκλείω να τον δούμε και με πορτοκαλί συνολάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι πολέμιοι του Fb που κορόιδευαν τους:” έσβησα το fb και είμαι καλά” που είναι τώρα; Λες να σβήσανε και αυτοί το fb τους επειδή έγινε μόδα!;:P

#delete _facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα ξέρω να πώ .....GET A LIFE ! με το FB ετοιμοι για ταινία TRON βλέπω πολύ κόσμο....

Οταν ανεβάζεις τα προσωπικά σου data σα ζώον και μετά ανακαλύπτεις οτι η γή ειναι στρόγγυλη έχεις θέμα στο κεφάλι...

Και είσαι και ελέφαντας....

Βγείτε έξω να γνωρίσετε κόσμοοοοοοο έλεος....

 

Επεξ/σία από ArisArts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ότι το αμερικανικό κογκρέσο τον κατηγορεί και τον ανακρίνει για 5 ώρες, ο ίδιος παραδέχεται το λάθος του και λυπάται, αλλά οι insomniacs αναρωτιούνται που είναι το πρόβλημα, αφού συμφωνήσαμε με τους όρους... με ξεπερνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ArisArts είπε

 

Βγήτε έξω να γνωρίσετε κόσμοοοοοοο έλεος....

 

εγω βγαίνω, αυτοι που γνωρίζω μου ζητάνε φβ ομως και αφου δεν έχω τελικά προτιμούν τους άλλους που έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρη θεωρία συνωμοσίας! Όσοι δε θέλουν να μοιραστούν τα προσωπικά τους δεδομένα με τον Μάρκο είναι οπισθοδρομικοί και καλά θα κάνουν να πάνε να ζήσουν σε σπηλιές!... Δεν υπάρχει τίποτα να κρύψω γιατί δεν είμαι εγκληματίας... Το χειρότερο είναι ότι τον πολεμούσαν και εισαγγελείς... Ανόητοι νεάντερταλ! Ουουου ρε! Ουουου!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Οι πολέμιοι του Fb που κορόιδευαν τους:” έσβησα το fb και είμαι καλά” που είναι τώρα; Λες να σβήσανε και αυτοί το fb τους επειδή έγινε μόδα!;:P

#delete _facebook

Π@παρια σβησανε.Σε κουβεντα τις προαλλες με τυπους που ειχα να δω καιρο με ρωταγαν γιατι δεν με βλεπουν πια στο φβ,αν εγινε κατι,αν τσακωθηκα με αλλη/ο κι αλλα χιλιαδυο. Απορουσαν και κοιταζαν σαν να βλεπεις εξωγηινο 1η φορα. Μιλαμε για παρανοια

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mjaros said:

Λες και φταίει ο Ζούκι για όλα τα κακά στο σύμπαν.

Από τη μία δημιούργησε μία υπηρεσία διαμοιρασμού δεδομένων, την οποία χρησιμοποιούν δωρεάν 1 δις χρήστες και από την άλλη οι χιονονιφάδες γκρινιάζουν που κάποιος εκμεταλλεύτηκε τα δεδομένα.

Άμα δεν θες να ξέρει όλος ο κόσμος τι έφαγες για μεσημεριανό, τι σ#$%@α βγαίνεις στο μπαλκόνι και το φωνάζεις;

 

1 hour ago, Malthador said:

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς γιατί κατηγορείται το FB. Έχει όρους χρήσης τους οποίους έχουμε δεχτεί με την εγγραφή μας, πρακτικά ότι ανεβαίνει στο FB ανήκει σε αυτό και μπορεί να κάνει τα δεδομένα ότι θέλει μέσες άκρες.

Γενικότερα, πάντως, ο κόσμος είναι βλαμένος, χαρίζει πληροφορίες δωρεάν και μετά κλαίγεται, αστεία πράγματα.

 

1 hour ago, drmanakias said:

Το house of cards έκανε Spoil. :-D:P

Ρε παιδιά για καθήστε λίγο ,όλα αυτά γνωστά δεν ήτανε ? Όταν μόνος σου παρέχεις πληροφορίες σε γκάλοπ όπως λέει ότι έγινε στο fb και γενικά πληροφορίες τι περίμεναν μετά, το λεει ξεκάθαρα στους όρους . Το google δλδ τι πρέπει να το κάνουν που συλλέγει άπειρες πληροφορίες και της πουλάει κανονικά και με τον νόμο για adds  (αναφέρω αυτό διότι είναι το μεγαλύτερο , αλλά το ίδιο ισχύει για apple, Microsoft κτλπ) όταν σου λέει  ξεκάθαρα “συλλέγουμε” πληροφορίες τι περιμένατε . off topic  Έτσι από απορία όσοι χρησιμοποιείτε google photos και το έχετε κάνει sync με το drive , κάνε αναζήτηση στο drive μία τυχαία λέξη να δείτε τι αποτελέσματα θα βγάλει. Κάθε φωτογραφία που ανεβαίνει σκανάρετε και όλα τα δεδομένα αποθηκεύονται , ακόμα και το κείμενο μέσα από μία οθόνη στα 50μ μπορεί να σου βγάλει σαν αποτέλεσμα αν συμπίπτει με την αναζήτηση . Στείλτε μνμ από hungouts , “Ταξίδι Ιταλία” να δεις τι καλά τις επόμενες μέρες θα σου βγάζει «τυχαία» adds Alitalia , rynair και Booking .

 

 

 

 

στο λινκ αυτό υπάρχει η ακριβής ανάλυση για του τι συνέβη (και είναι και ωραίο ανάγνωσμα)

https://motherboard.vice.com/en_us/article/mg9vvn/how-our-likes-helped-trump-win

 

καταλαβαίνω τι λέτε για το τι "ποστάρει" ο κόσμος αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι αυτό που μας απασχολεί. είναι σα να έχουμε συναινέσει να ηχογραφούνται οι συνομιλίες μας από τον πάροχο του τηλεφώνου και κάποιος τρίτος να του υπέκλεψε και να χρησιμοποίησε αυτές τις συνομιλίες για να επηρεάσει  εκλογικό αποτέλεσμα σε μια χώρα. φαντάζομαι πως σε αυτό το σενάριο το να βγει κάποιος και να πει "ε και εσύ τι μιλάς στο τηλέφωνο, τα ήθελες και τα έπαθες" δεν είναι και το πιο σοφό σχόλιο...

 

ναι πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το τι ποστάρουμε και που αλλά τέτοιου μεγέθους πλατφόρμες πρέπει να διασφαλίζουν σε ποιον και με ποιον τρόπο είναι διαθέσιμα δεδομένα τόσο μεγάλης έκτασης. και φυσικά αν εντοπίζουν κάτι λάθος (όπως έγινε με την cambridge analytica) να το διορθώνουν και όχι να το βάζουν κάτω από το χαλάκι.

 

όσο για τα depositions του Μαρκου στο Κονγκρέσο μη αγχώνεστε, θεατράκι είναι, τα μέλη της επιτροπής έχουν λάβει παχιά donations από το Facebook στις προεκλογικές τους καμπάνιες.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lek88 είπε

Μάρκο τα έχεις κάνει σκ@@@! Να με συμπαθάς! 

Δεν φταιει αυτος αν τα ζα διατυμπανιζουν το καθε τι

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως βλεπω εναν ελληνα πολίτικο στο πρόσωπο του. κλασικές διπλωματικές απαντησεις και μανουβρες.Για να μην σχολιασω το γεγονος οτι ειναι σαν πρεζακι!!! Ελπιζω πραγματικα να συμβει κατι κακο στο facebook μετά απο όλα αυτα.Θα βοηθήσει πολλους και πολλες να φυγουν απο αυτη την μάστιγα που κατακλύζει ανθρωπους ολων των ηλικιων !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...