Προς το περιεχόμενο

Facebook: Δε χρησιμοποιούμε το μικρόφωνο των φορητών συσκευών σας για στοχευμένη διαφήμιση


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρέ insomnia έλεος με τον Μάρκο τον ζ-ουγκ-ενμπεργκ, τα άρθρα πέφτουν πολυβόλο,του κάνετε την καλύτερη διαφήμηση, δέν είναι να πείς πως άμα κλείσει το ρημάδι το fb θα πάει στο ταμείο απόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω παρατηρησει με διαφημιση φαρμακειου μια μερα που μιλαγα με καποιον και ψαχναμε κατι απο φαρμακειο.

Μετα λιγη ωρα εσκασε διαφημιση για φαρμακειο, το οποιο ειναι εντελως εκτος των ''ενδιαφεροντων'' μου για αυτο και μου εκανε εντυπωση και το παρατηρησα. Προσπαθησα να το ξανακανω μετα απο λιγο  με ''λεξεις κλειδια'', αλλα δεν πετυχε. Υποθετω θα υπαρχει καποιος αλγοριθμος της προκοπης για να αποφευγει κατι τετοιο και να τσιμπαει μονο  τις ''αληθινες'' καταστασεις.

Εκτιμω οτι το πιθανοτερο ειναι να συμβαινει και να ειναι αληθεια αυτη η ιστορια με τις στοχευμενες διαφημισεις μεσω μικροφωνου.

Δεν εχω facebook στο κινητο, αλλα διαφορες αλλες εφαρμογες (android).

Προφανως και αν μπορει να το κανει το facebook μπορουν και πολλοι αλλοι και η ...καλυτερη των περιπτωσεων θα ειναι αυτο να γινεται μονο για διαφημιστικους σκοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, skiabox είπε

Η παρακολούθηση είναι καλή.

Δημιουργεί υπεραξία.

 

Δηλαδή;

Δεν το έχω πετύχει ξανά αυτό με την υπεραξία σε σχέση με την παρακολούθηση.

Αν μπορείς λίγο πιο αναλυτικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα θεωρώ λίγο υπερβολή όλα αυτά.. 

Βλέπουμε 10δες ασχετες διαφημίσεις κάθε μέρα, και αν κάτσει μια στο θέμα που μας ενδιαφέρει τότε λέμε για κατασκοπεία. 

Λογικο είναι, και βάσει των πιθανοτήτων. 

Εμένα πχ που μου βγάζει συνέχεια διαφημίσεις για το κότσι στις πατούσες τι σημαίνει? 

ΥΓ : όχι, δεν την βρίσκω με πατούσες.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι βλέπετε διαφημίσεις ρε σεις. Adblock δεν βάζετε? Έχω να δω αρκετά χρόνια διαφημίσεις και στο κινητό και στον υπολογιστή. Το Facebook πάντως κόψτε το όσο είναι καιρός μόνο καλό δεν κάνει. Τις ώρες που περνάτε εκεί αξιοποιήστε τες διαφορετικά όπως και μακριά από Instagram αν θέλετε να δείτε κωλους πάτε σε κάνα τσοντοσαιτ. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είμαστε μια εκπομπή λόγου που ο καθένας βγάζει τα σώψυχα του θα σας πώ και εγώ τι μου συμβαίνει...

Μιλάω κάθε μέρα με κολλητούς για πορνοστάρ σε τηλ και νέτ και ποτέ ΠΟΤΕ όμως την πόρτα μου δεν χτύπησε μια τύπισσα απο αυτές που ΄΄θαυμάζω΄΄,ποτέ ένα ταξί με μια κουκλάρα οδηγό δεν με πήγε σε ερημιές για γούστα,ποτέ δεν μετακόμισε δίπλα ή απέναντι μια milfάρα που κάνει γυμνή δουλειές και να ξεμένει απο ζάχαρη!

Ποτέ δεν μου έκανε αίτημα φιλίας κάποια πορνοστάρ (έστω Β-Γ διαλογής που τις έχουν για ζέσταμα ρε αδερφέ) και να πείς δεν έχω fb,insta,tweeter  τα πάντα όλα.

Δηλαδή εμένα ακόμα και τεχνιτή νοημοσύνη χεσμέν@ με έχει;

Πείτε μου τι πρέπει να κάνω άμα του κάνω μια μήνυση αυτού του Μark θα με πάρει στα σοβαρά αυτός και το μαγαζάκι του;

Επεξ/σία από ratpack3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Heybro είπε

Πολλοι βλέπετε διαφημίσεις ρε σεις. Adblock δεν βάζετε? Έχω να δω αρκετά χρόνια διαφημίσεις και στο κινητό και στον υπολογιστή. Το Facebook πάντως κόψτε το όσο είναι καιρός μόνο καλό δεν κάνει. Τις ώρες που περνάτε εκεί αξιοποιήστε τες διαφορετικά όπως και μακριά από Instagram αν θέλετε να δείτε κωλους πάτε σε κάνα τσοντοσαιτ. 

Θα σου απαντησω  για τις διαφημισεις.

Βλεπω συνειδητα διαφημισεις, αφενος μεν για να ενημερωνομαι για νεα προιοντα και υπηρεσιες, αφετερου για να ενισχυω (οικονομικα) ιστοσελιδες που μου αρεσουν (οπως η παρουσα).

Αν καποιο site παλι δεν το γουσταρω, του τραβαω ενα adblock και ετσι οποτε μπαινω δεν το ενισχυω με το να μου εμφανιζει διαφημισεις, ας παρει μονο ενα απλο κλικ...

Οι διαφημισεις δεν ειναι απαραιτητα κατι το κακο. Βεβαια μου εχει τυχει να βρω και καποιες ενοχλητικες, οποτε εκει(εαν μπορω) τραβαω ενα adblock και ξεμπερδευω. 

Να πω και κατι αλλο. Οτι δικτυα οπως το fb κανουν στοχευμενες διαφημισεις σε ενοχλητικο πολλες φορες βαθμο (απο τα μηνυματα που γραφει κανεις π.χ.) θεωρηστε το δεδομενο(τσεκαρισμενο πολλες φορες). Το θεμα ειναι αν εχουν προχωρησει και ενα βημα παραπανω με τα μικροφωνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kokoviosR είπε

Θα σου απαντησω  για τις διαφημισεις.

Βλεπω συνειδητα διαφημισεις, αφενος μεν για να ενημερωνομαι για νεα προιοντα και υπηρεσιες, αφετερου για να ενισχυω (οικονομικα) ιστοσελιδες που μου αρεσουν (οπως η παρουσα).

Αν καποιο site παλι δεν το γουσταρω, του τραβαω ενα adblock και ετσι οποτε μπαινω δεν το ενισχυω με το να μου εμφανιζει διαφημισεις, ας παρει μονο ενα απλο κλικ...

Οι διαφημισεις δεν ειναι απαραιτητα κατι το κακο. Βεβαια μου εχει τυχει να βρω και καποιες ενοχλητικες, οποτε εκει(εαν μπορω) τραβαω ενα adblock και ξεμπερδευω. 

Να πω και κατι αλλο. Οτι δικτυα οπως το fb κανουν στοχευμενες διαφημισεις σε ενοχλητικο πολλες φορες βαθμο (απο τα μηνυματα που γραφει κανεις π.χ.) θεωρηστε το δεδομενο(τσεκαρισμενο πολλες φορες). Το θεμα ειναι αν εχουν προχωρησει και ενα βημα παραπανω με τα μικροφωνα...

Σεβαστό και σωστό αυτό που κάνεις απλά δεν θα ήταν καλύτερο πχ να δίνεις 10 20 ευρώ το χρόνο στο insomnia χωρίς να βλέπεις ενοχλητικές διαφημίσεις? Προσωπικά θα τα έδινα αν μπει κάτι τέτοιο. Όσα site γράφουν ότι δεν γίνεται να δω το περιεχόμενο αν δεν κλείσω το adblock απλά δεν ξανά πατάω εκεί. Καλύτερα συνδρομή παρά με το ζόρι διαφημίσεις. Και στο YouTube το ίδιο έχω χρόνια να δω διαφήμιση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Αλλο κακο να μην μας βρει...προσωπικα χεστηκα και να ισχυει δεν εχω δα και κανενα κρατικο μυστικο..

Aκριβώς αυτό ! Ελπιζω να με ακουνε και οταν τραγουδάω και να μου βγάλουν δίσκο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...