Προς το περιεχόμενο

Επιδόσεις και console parity - Spinoff από Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παιχνίδια φτιάχνονται για κονσόλες και στο PC δίνουν gimmick settings απλά με μικροδιαφορές που απαιτούν τόνους καλύτερο HW. Πάνε οι χρυσές εποχές του PC Gaming(Crysis) που ήσουν πολύ μπροστά από τις κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommybertsen είπε

Κάπως έτσι το εξηγώ κι εγώ... Γιατί αν ήταν πραγματικά optimized θα είχα διαφορά στα επιμέρους settings... Ώστε να είμαι σε πιο "smooth" μονοπάτια... Παρόλα αυτά δεν "γκρινιάζω", το απόλαυσα και με τα 35-40fps στην Αλεξάνδρεια :P 

Το console parity που λέγαμε :P 

Καταραμένες κονσόλες. 

Ειχα δοκιμάσει 45αρι stable και δεν μπορούσα να παίξω ούτε μισό λεπτό. Ποιος εγώ που έπαιζα στα 25 στο laptop με την 840m και έλεγα κομπλέ είμαι. 

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Τα παιχνίδια φτιάχνονται για κονσόλες και στο PC δίνουν gimmick settings απλά με μικροδιαφορές που απαιτούν τόνους καλύτερο HW. Πάνε οι χρυσές εποχές του PC Gaming(Crysis) που ήσουν πολύ μπροστά από τις κονσόλες.

Κρίμα είναι όμως ρε συ. Τουλάχιστον έχουμε τα 60+ fps τα καλύτερα textures και τα gimmicks. Απλά να δίνεις 600 για gpu και να εχεις πάνω κάτω ίδια γραφικά με το ps4 με τη σάπια 1.8gflops κάρτα δεν μου αρέσει και πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτη η παραμυθα με τα ιδια γραφικα ειναι αστειο....εδω το ps4 δεν εχει καν AF για τι ειδους γραφικα μιλατε ? 

Ελα να βαλουμε στην 4Κ μου το ps4 (pro)  και το pc μου να δουμε κατα ποσο τα γραφικα θα ειναι ιδια....

Οι 40 τοννοι θολουρα του ps4 σε σχεση με το απολυτο image clarity, texturing, geometry, shadowing και και..... δεν ειναι καθολου ιδια!

Επεξ/σία από hitman69
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στο PC έχεις AF..Ακόμα και με forced 16xAF από driver ο δρόμος στο AC: O αλλά και στο FC5 είναι θολός και το LoD είναι άθλιο. Τα γραφικά είναι ίδια, απλά στο PC με SweetFX αλλά και λόγω υψηλότερης ανάλυσης γίνεται πιο καθαρή η εικόνα. Μην ψήνεσαι, console parity έχεις παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hitman69 είπε

Aυτη η παραμυθα με τα ιδια γραφικα ειναι αστειο.

Ακόμη και περισσότερο clarity κλπ κλπ να έχουμε , τα graphic settings είναι διακοσμητικά σε πολλά games. Εκεί εστιάζουμε. Τώρα αν έχουμε σούπερντούπερ καλύτερα γραφικά στο PC κλπ, ο καθένας όπως το βλέπει. Ότι έχουμε, έχουμε, ας μην υπερβάλλουμε. Με τι κόστος όμως...

Επεξ/σία από tommybertsen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ενώ στο PC έχεις AF..Ακόμα και με forced 16xAF από driver ο δρόμος στο AC: O αλλά και στο FC5 είναι θολός και το LoD είναι άθλιο. Τα γραφικά είναι ίδια, απλά στο PC με SweetFX αλλά και λόγω υψηλότερης ανάλυσης γίνεται πιο καθαρή η εικόνα. Μην ψήνεσαι, console parity έχεις παντού.

αμα ηταν ιδια ...ολοι κονσολες θα παιρναμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κονσόλα δεν παίρνεις για τα 30FPS, το controller και την χαμηλή ανάλυση. Κατά τα άλλα οπτικά είναι ίδιο ένα παιχνίδι με μικροδιαφορές στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Κονσόλα δεν παίρνεις για τα 30FPS, το controller και την χαμηλή ανάλυση. Κατά τα άλλα οπτικά είναι ίδιο ένα παιχνίδι με μικροδιαφορές στο PC.

Ένα ακόμα συν τον υπολογιστών. Παίζεις σε 21:9 κάτι που δεν γίνεται στις κονσόλες. Επίσης δεν είναι το ίδιο να παίξω στα 30 στο ps4 pro και στα 75 στον υπολογιστή. Προφανώς αυτό πληρώνουμε στους υπολογιστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι frame-rate και πιο καθαρή εικόνα λόγω υψηλότερης ανάλυσης/SweetFX έχεις στο PC, αλλά κατά τα άλλα μην ψήνεστε είναι ίδια τα παιχνίδια. Δεν θα ήταν ίδια αν βλέπαμε τις διαφορές που υπάρχουν στο πρώτο Crysis μεταξύ PC και κονσόλας.

1909577-pcplz_1_.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι frame-rate και πιο καθαρή εικόνα λόγω υψηλότερης ανάλυσης/SweetFX έχεις στο PC, αλλά κατά τα άλλα μην ψήνεστε είναι ίδια τα παιχνίδια. Δεν θα ήταν ίδια αν βλέπαμε τις διαφορές που υπάρχουν στο πρώτο Crysis μεταξύ PC και κονσόλας.

1909577-pcplz_1_.jpg

Wow τι διαφορές είναι αυτές? Απίστευτο. Ίδια παιχνίδια δεν είναι γιατί όπως είπες βάζεις sweet fx κάνα mod έχεις παραπάνω fps και αν συγκρίνεις δίπλα δίπλα PC Ultra και ps4 pro η διαφορά κάνει μπαμ σε παιχνίδια που εκμεταλλευονται σωστά μια gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα παιχνίδια τα έφτιαχναν για PC και έκαναν scale down στις κονσόλες αντίστοιχες διαφορές θα βλέπαμε σε όλα τα παιχνίδια. Φτιάχνονται για κονσόλες όμως και απλά στο PC δίνουν κάποια περιθώρια για καλύτερο texture filtering, λίγο καλύτερα shadows κλπ που απλά κάνουν μικροδιαφορές.

Αυτό εδώ δεν είναι διαφορά ας πούμε..Τουλάχιστον στο W3 μπορείς να πειράξεις το cfg και να το βελτιώσεις πολύ στο PC, στα περισσότερα δεν γίνεται.

maxresdefault.jpg

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν τα παιχνίδια τα έφτιαχναν για PC και έκαναν scale down στις κονσόλες αντίστοιχες διαφορές θα βλέπαμε σε όλα τα παιχνίδια. Φτιάχνονται για κονσόλες όμως και απλά στο PC δίνουν κάποια περιθώρια για καλύτερο texture filtering, λίγο καλύτερα shadows κλπ που απλά κάνουν μικροδιαφορές.

Αυτό εδώ δεν είναι διαφορά ας πούμε..Τουλάχιστον στο W3 μπορείς να πειράξεις το cfg και να το βελτιώσεις πολύ στο PC, στα περισσότερα δεν γίνεται.

maxresdefault.jpg

Αυτό που έβαλες όντως είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλά θυμάμαι στο YouTube που έβλεπα stock Witcher 3 με ps4 είχε πολύ μεγάλη διαφορά έλειπαν πράγματα από το ps4. Και εμένα δεν μου αρέσει που γίνονται port τα περισσότερα αλλά τι μπορούμε να κάνουμε. Σκέψου όμως ένα gta 5 με redux και ένα gta 5 στο ps4. Άλλο παιχνίδι. Κονσόλες αρκετοί περνουν απλά για pro fifa δεν ασχολούνται με πολλά παιχνίδια όπως εμείς στον υπολογιστή. Και στον υπολογιστή όταν κάθομαι χαλαρώνω έχω 5 10 tabs στον Chrome και παίζω και το παιχνίδι. Η κονσόλα δεν κάνει για κάτι άλλο. Τώρα που σιγά σιγά θα μπορούμε να παίξουμε Red dead uncharted last of us στον υπολογιστή με emulator μένουν 3 4 παιχνίδια exclusives στο ps4 που δεν είναι λόγος αγοράς της κονσόλας. Σκέψου Mario galaxy η breath of the wild με έναν dolphin cemu η εμπειρία είναι 10 φορές ανώτερη με HD textures mods ειδικά στο Zelda κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Heybro είπε

Αυτό που έβαλες όντως είναι ακριβώς το ίδιο. Αλλά θυμάμαι στο YouTube που έβλεπα stock Witcher 3 με ps4 είχε πολύ μεγάλη διαφορά έλειπαν πράγματα από το ps4. Και εμένα δεν μου αρέσει που γίνονται port τα περισσότερα αλλά τι μπορούμε να κάνουμε. Σκέψου όμως ένα gta 5 με redux και ένα gta 5 στο ps4. Άλλο παιχνίδι. Κονσόλες αρκετοί περνουν απλά για pro fifa δεν ασχολούνται με πολλά παιχνίδια όπως εμείς στον υπολογιστή. Και στον υπολογιστή όταν κάθομαι χαλαρώνω έχω 5 10 tabs στον Chrome και παίζω και το παιχνίδι. Η κονσόλα δεν κάνει για κάτι άλλο. Τώρα που σιγά σιγά θα μπορούμε να παίξουμε Red dead uncharted last of us στον υπολογιστή με emulator μένουν 3 4 παιχνίδια exclusives στο ps4 που δεν είναι λόγος αγοράς της κονσόλας. Σκέψου Mario galaxy η breath of the wild με έναν dolphin cemu η εμπειρία είναι 10 φορές ανώτερη με HD textures mods ειδικά στο Zelda κτλ. 

Ναι ενώ στο PC δεν υπάρχουν άτομα που παίζουν μόνο LoL, CS:GO, Dota κλπ... 

Ουσιαστικά οι 3 βασικές διαφορές όσον αφορά το gaming είναι όπως είπαμε ανάλυση, framerate και keyboard mouse. More than enough for me :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Ναι ενώ στο PC δεν υπάρχουν άτομα που παίζουν μόνο LoL, CS:GO, Dota κλπ... 

Ουσιαστικά οι 3 βασικές διαφορές όσον αφορά το gaming είναι όπως είπαμε ανάλυση, framerate και keyboard mouse. More than enough for me :P

Αυτοί που παιζουν lol cs Dota στον υπολογιστή έχουν κάρτα μέχρι 1050ti βαριά βαριά και υπολογιστή 10ετιας. Οπότε αξίζουν όσο αξίζει το ps4. Δεν θα σκάσουν 600 στην κάρτα γραφικών και άλλα 400 στον επεξεργαστή για lol και Dota. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Heybro είπε

Αυτοί που παιζουν lol cs Dota στον υπολογιστή έχουν κάρτα μέχρι 1050ti βαριά βαριά και υπολογιστή 10ετιας. Οπότε αξίζουν όσο αξίζει το ps4. Δεν θα σκάσουν 600 στην κάρτα γραφικών και άλλα 400 στον επεξεργαστή για lol και Dota. 

Γιατί νομίζεις είναι πολλοί αυτοί που σκάνε τόσα χρήματα για hardware... Την μειοψηφία αποτελούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...