Προς το περιεχόμενο

To Pc ανοιγει και κλείνει αμέσως


THD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα εκεί που έπαιζα lol, μου τραβαει ενα freezαρισμα το Pc. Απο τα ακουστικα ακουγοταν ενας δυνατος ηχος, και ειχε κολησει. Το κλεινω κατευθείαν. Και τωρα πηγα να το ανοίξω, παταω το κουμπι, ανοιγει για 1 δευτερολεπτο, κλεινει αμεσως μετα, και μετα ξανανοιγει για αλλο ενα δευτερόλεπτο, και ξανακλεινει και ούτω καθ εξης. Δοκιμασα clear CMOS, δεν εγινε κατι. Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Mr.kostas είπε

Για βγαλε και ξανα βαλε τις ram και οταν το ανοιγεις πριν κλεισει τι δειχνει ακριβως? 

Και κοιτα λιγο θερμοκρασιες

Το pc δεν bootαρει. Εβγαλα τις ραμ, τις ξαναεβαλα, τωρα μενει για περισσοτερα δευτερα "ανοιχτος". Οταν λεω ανοιχτος εννοω να δουλευουν φωτακια fanακια, αλλα δεν μπουταρει. Κολλαει στο code 55, το οποιο ειναι no memory installed ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα παρομοιο προβλημα και εγω εξαρταται απο διαφορα μπορει να φταιει η ραμ ή το τροφοδοτικο ή οι θερμοκρασιες ή μπορει και ακομη να εκανες καποιο update στα windows. Εγω σε συμβουλευω να περιμενεις καποια επιπλεον βοηθεια απο καποιον εδω μεσα που θα εχει λιγο περισσοτερες γνωσεις αμα δεν βρεθει λυσει καντου ενα format και τελειωσε.  Εγω παντος αυτο το προβλημα που ειχα που ειτε μου εκανε restart μονο του ειτε απλα μου κολαγε εφτεγαι το λειτουργικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Δοκίμασε να βάλεις μονο 1 stick μνήμης. (μια το ένα μια το άλλο)

Αυτο σκεφτηκα και εγω να κανω. Δοκίμασα να τον ανοιξω με το ενα ram dimm. Στα windows δεν bootαρε, αλλα καταφερα να μπω bios. Εκανα ενα reset to defaults, και δοκιμασα και με το αλλο dimm, και μπαινει κανονικα στο bios, αλλα τωρα δεν βλεπει τον ssd που εχω τα windows, και επομενως δεν μπουταρει. Δοκιμασα να αλλαξω sata καλωδιο και sata port πανω στην μητρικη, αλλα τιποτα. Δεν θελει να τον δει. Θα τον δοκιμασω τωρα σε ενα αλλο pc και θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, THD είπε

Αυτο σκεφτηκα και εγω να κανω. Δοκίμασα να τον ανοιξω με το ενα ram dimm. Στα windows δεν bootαρε, αλλα καταφερα να μπω bios. Εκανα ενα reset to defaults, και δοκιμασα και με το αλλο dimm, και μπαινει κανονικα στο bios, αλλα τωρα δεν βλεπει τον ssd που εχω τα windows, και επομενως δεν μπουταρει. Δοκιμασα να αλλαξω sata καλωδιο και sata port πανω στην μητρικη, αλλα τιποτα. Δεν θελει να τον δει. Θα τον δοκιμασω τωρα σε ενα αλλο pc και θα ενημερωσω.

μήπως ο SSD "τετέλεστε";

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

μήπως ο SSD "τετέλεστε";

Πολυ πιθανό δυστυχως.  Σε κάποιες ωρες θα ειμαι σίγουρος. Ευτυχως πρεπει να ειναι εντος εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δοκίμαζα τροφοδοτικό απο άλλο pc αρχικά, η θα έβγαζα την gpu (το cpu αυτό άν θυμάμαι καλά έχει igpu), και θα δοκίμαζα εάν κάνει boot με μειωμένο φορτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εγώ θα δοκίμαζα τροφοδοτικό απο άλλο pc αρχικά, η θα έβγαζα την gpu (το cpu αυτό άν θυμάμαι καλά έχει igpu), και θα δοκίμαζα εάν κάνει boot με μειωμένο φορτίο.

Δοκιμασα να bootαρω χωρις την gpu. Η μητρική εχει κατι διακοπτακια που ενεργοποιούν ή απενεργοποιούν καθε pcie slot ξεχωριστα. Οποτε έκλεισα το σλοτ της καρτας, έβαλα το hdmi στην μητρική και δοκιμασα, αλλα το ιδιο. Τον αλλο HDD που εχω συνδεδεμενο τον βλεπει. Οποτε μαλλον ο SSD πεθανε

Επεξ/σία από THD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, THD είπε

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα εκεί που έπαιζα lol, μου τραβαει ενα freezαρισμα το Pc. Απο τα ακουστικα ακουγοταν ενας δυνατος ηχος, και ειχε κολησει. Το κλεινω κατευθείαν. Και τωρα πηγα να το ανοίξω, παταω το κουμπι, ανοιγει για 1 δευτερολεπτο, κλεινει αμεσως μετα, και μετα ξανανοιγει για αλλο ενα δευτερόλεπτο, και ξανακλεινει και ούτω καθ εξης. Δοκιμασα clear CMOS, δεν εγινε κατι. Καμια ιδεα;

Με ολα αυτα θα επρεπε να ψυλιαστεις οτι το τελευταιο που φταιει ειναι ο ssd.

Το οτι δεν τον βλεπει μπορει να οφειλεται μεχρι και στο τροφοδοτικο που δε δινει σωστα ρευμα.
Αφου εχεις "παιξει" με τις ram βγαλε ολες τις συσκευες ( dvd δισκους  καρτες )  και ασε μονο τον ssd επανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, δοκίμασα τον SSD και σε pc φιλου, και δεν τον βλεπει. Οποτε λογικα ο ssd τετελεσται ετσι;

15 ώρες πριν, webparts είπε

Με ολα αυτα θα επρεπε να ψυλιαστεις οτι το τελευταιο που φταιει ειναι ο ssd.

Το οτι δεν τον βλεπει μπορει να οφειλεται μεχρι και στο τροφοδοτικο που δε δινει σωστα ρευμα.
Αφου εχεις "παιξει" με τις ram βγαλε ολες τις συσκευες ( dvd δισκους  καρτες )  και ασε μονο τον ssd επανω.

Μα τωρα μπαινει κανονικά bios. Τον ssd δεν βλεπει, που εχει το OS. Εναν αλλο σκληρο που εχω τον βλεπει κανονικά. Τι αλλο θα μπορουσε να το προκαλει αυτο; Τις ραμ τις διαβαζει κανονικά, και τα 8gb

Επεξ/σία από THD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, THD είπε

Λοιπόν, δοκίμασα τον SSD και σε pc φιλου, και δεν τον βλεπει. Οποτε λογικα ο ssd τετελεσται ετσι;

Μα τωρα μπαινει κανονικά bios. Τον ssd δεν βλεπει, που εχει το OS. Εναν αλλο σκληρο που εχω τον βλεπει κανονικά. Τι αλλο θα μπορουσε να το προκαλει αυτο; Τις ραμ τις διαβαζει κανονικά, και τα 8gb

Δεν έχει καμία σχέση ο ssd ακόμα και αν τα τίναξε.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν έχει καμία σχέση ο ssd ακόμα και αν τα τίναξε.

Βρε παιδια μην μιλάτε αινιγματικά. Τι μπορει να φταιει δηλαδη; Τι να δοκιμασω για να δω τι φταιει; BIOS μπαινω κανονικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...