Προς το περιεχόμενο

Φορολογικές δηλώσεις 2018


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Δεν ξέρω που στηρίζετε τα περί επιστροφής και ΕΝΦΙΑ.

Τα τελευταία 3 χρόνια είχα επιστροφή 30-80€. Κάθε χρόνο είχα και ΕΝΦΙΑ , παραπάνω από το ποσό αυτό.

Την πρώτη χρονιά, δεν πήρα την επιστροφή αν και εξόφλησα τον ΕΝΦΙΑ μετρητά.

Τη δεύτερη χρονιά, πηρα την επιστροφή κατευθείαν στην τράπεζα , χωρίς καμία ενέργεια, περίπου 1 μήνα μετά την υποβολή της δήλωσης (υπέβαλα Μάιο και πήρα την επιστροφή μέσα στον Ιούνιο). Όταν βγήκε ο ΕΝΦΙΑ, το Σεπτέμβριο πήγα στη ΔΟΥ και συμψηφισα την επιστροφή της προηγούμενης χρονιάς (που δεν είχα λάβει ακόμα).

Την τρίτη χρονιά (πέρυσι), έγινε ότι και προπερσυ: μπήκε η επιστροφή στην τράπεζα αυτόματα και χωρίς καμία ενέργεια από την πλευρά μου, μέσα στον Ιούνιο.

Φέτος είμαι μηδενικός.

Επομένως, τα περι επιστροφής, ΕΝΦΙΑ κλπ δεν στηρίζονται πουθενά. Κάτι άλλο καθορίζει το αν και πότε θα πιστωθεί η επιστροφή, αλλά αυτό μάλλον δεν είναι η ύπαρξη ΕΝΦΙΑ.

Προφανως δεν υπαρχει γενικος  ενιαιος κανονας, κανουν ότι θελουν ή αναλογα με την εφορια. Ωστε εσυ τη πρωτη χρονια δεν πηρες την επιστροφη, τη δευτερη χρονια πηρες την επιστροφη της δευτερης χρονιας, ενώ της πρωτης τη συμψηφισες με τον ενφια.

Κι εγω πληρωσα ενφια χωρις να λαβω την επιστροφη, γιαυτο και απορησα με τους φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, πρώτα πήρα την επιστροφή του '16 και τότε κατάλαβα ότι αυτή του '15 έκανε φτερά, γι' αυτό πήγα και ζήτησα συμψηφισμό όταν βγήκε ο ενφια του '16. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Chris_saxo vts είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτά που είπα πως δηλώνονται?

Άνεργη φιλοξενούμενη με μηδέν εισόδημα, άνω των 70 ετών εξαιρείται από την υποχρεωτική προσκόμιση ηλεκτρονικών αποδείξεων.

Θα συμπληρώσεις τον κωδικό 049 με το ποσό των χάρτινων αποδείξεων για την κάλυψη του τεκμαρτού εισοδήματος.

 

https://www.newsbeast.gr/financial/taxes/arthro/3465116/pii-forologoumeni-prepi-na-mazevoun-chartines-apodixis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lycabettus είπε

Άνεργη φιλοξενούμενη με μηδέν εισόδημα, άνω των 70 ετών εξαιρείται από την υποχρεωτική προσκόμιση ηλεκτρονικών αποδείξεων.

Θα συμπληρώσεις τον κωδικό 049 με το ποσό των χάρτινων αποδείξεων για την κάλυψη του τεκμαρτού εισοδήματος.

https://www.newsbeast.gr/financial/taxes/arthro/3465116/pii-forologoumeni-prepi-na-mazevoun-chartines-apodixis

Σε υπέρ ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, teddy71 είπε

Ερώτηση ! Φιλοξενία μπορεί να δηλωθεί και σε δευτερεύουσα κατοικία????

Για ποιο λόγο ;

Φιλοξενία κάνουμε μόνο στην κύρια κατοικίας μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια...

ειμαι υπαλληλος με μπλοκακι και πηγα να κανω το Ε3

Αφου τα συμπληρωσα ολα στο Ε3, μου βγαζει μηνυμα οτι με βαση τα στοιχεια της υπηρεσιας μας, εμφανιζονται ΚΑΔ που σχετιζονται με την εμπορικη ιδιοτητα και δε μπορειτε να συμπληρωσετε στον κωδικο 007 ΝΑΙ (ν.4172/13 αρ.12 παρ.2 περιπτωση στ) μισθωτος με μπλοκακι-φορολογικα με λιγα λογια. 

εννοειται οτι τοσα χρονια με τον ιδιο καδ δεν ειχα προβλημα και εχω ενα και μοναδικο ΚΑΔ που αφορα υπηρεσιες....

εχει κανει κανενας μπλοκακιας το Ε3 και να μου πει με ποιον συγκεκριμενο ΚΑΔ του περασε χωρις προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lycabettus είπε

Για ποιο λόγο ;

Φιλοξενία κάνουμε μόνο στην κύρια κατοικίας μας

Εισαι σιγουρος ? Αν εχουμε ενα εξοχικο δεν μπορουμε εκει να φιλοξενησουμε καποιον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, lycabettus είπε

Για ποιο λόγο ;

Φιλοξενία κάνουμε μόνο στην κύρια κατοικίας μας

Ο λόγος είναι τα τεκμήρια... κατέβασαν οι κυβερνώντες τους μισθούς αλλά ξέχασαν τα τεκμήρια στα υψη...

Να προσθέσω ότι η δευτερεύουσα κατοικία είναι σε αστικό κέντρο, δεν είναι εξοχικη και είναι σε διαφορετική πόλη από την κυρία κατοικία. Το ερωτημα που θέτω είναι αν στην δευτερεύουσα κατοικία που είναι σε πόλη μπορεί να δήλωθει ότι φιλοξενούν το τέκνο τους.

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teddy71 είπε

Ο λόγος είναι τα τεκμήρια... κατέβασαν οι κυβερνώντες τους μισθούς αλλά ξέχασαν τα τεκμήρια στα υψη...

Να προσθέσω ότι η δευτερεύουσα κατοικία είναι σε αστικό κέντρο, δεν είναι εξοχικη και είναι σε διαφορετική πόλη από την εξοχική.

Δεν καταλαβα τι σχεση εχουν τα τεκμηρια με την φιλοξενια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν καταλαβα τι σχεση εχουν τα τεκμηρια με την φιλοξενια .

Φυσικά και έχουν... Αν είσαι φιλοξενούμενος δεν έχεις το τεκμηριο της κατοικίας. Αν είσαι κυριος της οικίας ή σου έχουν κάνει δωρεάν παραχώρηση έχεις τεκμήριο ανάλογα των τμ. Ενώ ως δευτερεύουσα κατοικία τα τεκμήρια είναι το μισό ποσό.

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, teddy71 είπε

Φυσικά και έχουν... Αν είσαι φιλοξενούμενος δεν έχεις το τεκμηριο

Ναι αλλα γιατι να απαογορευεται να εισαι φιλοξενουμενος σε δευτερευουσα κατοικια καποιου ?Τι διαφορα εχει απο το να εισαι στην κυρια κατοικια του ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι αλλα γιατι να απαογορευεται να εισαι φιλοξενουμενος σε δευτερευουσα κατοικια καποιου ?Τι διαφορα εχει απο το να εισαι στην κυρια κατοικια του ?

Αυτό ρωτάω να μάθω και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ισως εκανα παρανοηση .

 

Αν η δευετερευουσα κατοικια ειναι δικια σου προφανως και δεν μπορεις να δηλωσεις φιλοξενια . Αν ομως ειναι καποιο αλλα γιατι να μην γινεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που έρθει παιδί στην οικογένεια π.χ. κάποιες εβδομάδες μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής, υπάρχει δυνατότητα να γίνει αλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...