Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Αραβικών


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αρχίσω ιδιαίτερα μαθήματα αραβικών στο σπίτι. Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και είδα ότι οι τιμές παίζουν 10-15€ την ώρα. Το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος εδώ μέσα; Πόσες ώρες μαθημάτων θα χρειαστούν για να αρχίσω να κάνω μια απλή συζήτηση στα Αραβικά; Πόσες ώρες μαθημάτων θα χρειαστούν ώστε να δώσω εξετάσεις για το πρώτο πτυχίο; Γνωρίζω ότι δεν υπάρχουν στάνταρ ώρες για αυτά που ρωτάω. Ένα μέσο όρο ζητάω. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή μου διδασκόταν 1 έτος αραβικά και τώρα τα μιλάει και μάλιστα κάνει μαθήματα ελληνικών σε άραβες, βέβαια τα έμαθε για επαγγελματικούς λόγους. Επειδή η γλώσσα δεν είναι σαν τα αγγλικά ή κάποια άλλη που μαθαίνουμε, να ρωτήσεις τον καθηγητή και πάρε γνώμη και από άλλους καθηγητές πόσο διάστημα θα χρειαστεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω οι ωρες εξαρτονται απο τον χρονο σου για διαβασμα αλλα υποθετω,δεν ειμαι ειδικος, 4-6 ωρες την εβδομαδα για ενα μηνα θα ειναι αρκετα για να κανεις μια συζητηση. Δεν ξερω πώς ειναι τα αραβικα βεβαια, αλλα για τις περισσοτερες γλωσσες περιπου ετσι λειτουργει. Ελπιζω να βοηθησα 😄

Επεξ/σία από Comic maniak
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες πιο πολύ να μάθεις να τα μιλάς δεν θα σου πάρει πάρα πολύ, αλλά αν θες να γράφεις και να διαβάζεις θα σε αποκαλώ μαζοχιστή, ετοιμάσου ν' αφιερώσεις όλη σου τη ζωή εκεί d015.gif

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TriLoBiTe είπε

Αν θες πιο πολύ να μάθεις να τα μιλάς δεν θα σου πάρει πάρα πολύ, αλλά αν θες να γράφεις και να διαβάζεις θα σε αποκαλώ μαζοχιστή, ετοιμάσου ν' αφιερώσεις όλη σου τη ζωή εκεί d015.gif

Δεν ειναι κινεζικα, νομιζω εχει μια λογικη το αραβικο αλφαβητο και μαθαινεται με νορμαλ προσπαθεια. Αλλα ναι, πού να ξεκινας τώρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sistah είπε

Δυστυχως το Duolingo δεν εχει αραβικα ακομη αλλα συντομα θα ολοκληρωθει η αναπτυξη της.

Έχει Klingon και δεν έχει αραβικά; :P Νόμιζα πως είχε αλλά μάλλον δεν το πρόσεξα καθώς δεν με ενδιέφερε η γλώσσα οπότε το αγνόησα.

7 λεπτά πριν, McNerd είπε

Δεν ειναι κινεζικα, νομιζω εχει μια λογικη το αραβικο αλφαβητο και μαθαινεται με νορμαλ προσπαθεια. Αλλα ναι, πού να ξεκινας τώρα... :P

Και τα κινέζικα έχουν λογική. Για τους κινέζους. Έχω κάνει 4 μήνες σε ένα πρόγραμμα του δήμου και είναι πολύ αποκαρδιωτική γλώσσα :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, McNerd είπε

Δεν ειναι κινεζικα, νομιζω εχει μια λογικη το αραβικο αλφαβητο και μαθαινεται με νορμαλ προσπαθεια. 

Σόρι  αλλά εγώ δεν βλέπω καμία λογική σ' αυτό. Εχω κάνει εγώ νορμάλ προσπάθεια και ξέρω d015.gif

Καλά, μπορεί να μην ήταν και πολύ νορμάλ :P

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Adanos said:

Έχει Klingon και δεν έχει αραβικά; :P Νόμιζα πως είχε αλλά μάλλον δεν το πρόσεξα καθώς δεν με ενδιέφερε η γλώσσα οπότε το αγνόησα.

Και τα κινέζικα έχουν λογική. Για τους κινέζους. Έχω κάνει 4 μήνες σε ένα πρόγραμμα του δήμου και είναι πολύ αποκαρδιωτική γλώσσα :wacko:

Αυτο ακριβως σκεφτηκα, ειναι δυνατον να εχει Klingon και να μην εχει αραβικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TriLoBiTe είπε

Σόρι  αλλά εγώ δεν βλέπω καμία λογική σ' αυτό. Εχω κάνει εγώ νορμάλ προσπάθεια και ξέρω d015.gif

Καλά, μπορεί να μην ήταν και πολύ νορμάλ :P

Τα κανες kull wahad? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εγώ κάποιες μέρες σε κάτι δωρεάν μαθήματα που κάνει μια οργάνωση. Είναι πα-λού-κια.... 
Μαθαίνεις όμως δυο τρία πράγματα αν προσπαθήσεις. Εγώ έμαθα όσο πήγαινα εκεί κάποιες λέξεις να τις γράφω κλτ. 
Θέλει πολλή προσπάθεια γιατί δεν έχει καμία απολύτως ελληνική/λατινική  "λογική".  Πρέπει να σκεφτείς εντελώς αλλιώς και αυτό είναι το δύσκολο. 
Θα ήθελα κι εγώ να ξανακάνω. Εγώ το άφησα λόγω οικονομικών που δεν είχα ούτε για τα μεταφορικά μου εκείνη την περίοδο. Ήταν δωρεάν τα μαθήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με λινκ και ομολογώ το λάθος μου. Στο ranking δυσκολίας τα αραβικά είναι στην ίδια βαθμίδα με κινέζικα-γιαπωνέζικα.

http://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου καταστρέψατε τα όνειρα... :(

Κατέβασα μια εφαρμογή και όντως κατάλαβα ότι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αγγλικά, ισπανικά κλπ.

Ίσως να το ξανασκεφτώ τελικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...