Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Αραβικών


fotodv7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αραβικη γραφη εχει κοινους ηχους με την ελληνικη και η γενικοτερη λογικη ειναι κοντινη οσον αφορα το στησιμο μιας λεξης δηλαδη καθε συμβολο αντιστοιχει σε ηχο,αλλωστε το ελληνικο αλφαβητο και το αραβικο εχουν κοινη καταγωγη,σε αντιθεση με το κινεζικο hanzi που ειναι αλλο συμπαν και δεν μιμειται ηχους αλλα εννοιες.

 

Περα απο εκει,γραφεις απο δεξια προς αριστερα,η γραφη ειναι abjad δηλαδη οι λεξεις εχουν μονο συμφωνα και τα φωνηεντα  συμπληρωνονται(μονο κατα το διαβασμα) αναλογα την λεξη, για να αλλαξει το νοημα και το δυσκολοτερο ολων οτι καθε γραμμα εχει αλλη μορφη αναλογα την θεση που εχει σε μια λεξη και πολλα γραμματα συνδεονται με αλλα αμα ειναι στην μεση μιας προταση ,δημιουργωντας νεα σχηματα,τρεχα γυρευε.

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, McNerd είπε

Επανέρχομαι με λινκ και ομολογώ το λάθος μου. Στο ranking δυσκολίας τα αραβικά είναι στην ίδια βαθμίδα με κινέζικα-γιαπωνέζικα.

http://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty

Να τον ακούς τον τριλοπάη.. Καλό το λινκ/σάη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotodv7 είπε

Μου καταστρέψατε τα όνειρα... :(

Κατέβασα μια εφαρμογή και όντως κατάλαβα ότι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με αγγλικά, ισπανικά κλπ.

Ίσως να το ξανασκεφτώ τελικά! 

Τα αραβικά είναι σημιτική γλώσσα και δεν εχει καμμια σχέση με τις ινδοευρωπαικές γλώσσες, όπως η ελληνική.

Πέραν αυτού οι μισοί της ήχοι μοιάζουν σαν να κατεβάζεις λαδομπούκια και να πνίγεσαι, ενώ οι άλλοι μισοί ακούγονται σαν να γλύφεις χωλς καραμέλες και να προσπαθεις να βηξεις για να καθαρισεις το λαιμό σου.

Τελος εχεις να αντιμετωπίσεις και την αλλόκοτη γραφή.

Για να μην πουμε οτι οποιος μαθαινει ξενη γλώσσα συνηθως φαντασιώνεται οτι καμακώνει την αντιστοιχη ξενη καλλονή - με τις αραβισσες αυτο δεν παίζει, λογω μπούρκας και απαγόρευσης δημοσιας προσέγγισης σε άγνωστη γυναικα... κοψει τσουτσούνι... θα μου πεις οτι υπαρχουν κι οι πιο νορμαλ αραβες, αλλά γενικά αυτο το πέσιμο που κανει το γκρικ καμακι, δεν τυγχανει θετικης αντιμετωπισης απο το ασθενες αραβικο φυλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, McNerd είπε

Επανέρχομαι με λινκ και ομολογώ το λάθος μου. Στο ranking δυσκολίας τα αραβικά είναι στην ίδια βαθμίδα με κινέζικα-γιαπωνέζικα.

http://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty

Σωστά, αλλά αυτό αφορά αγγλόφωνους. Πιστεύω αυτή η λίστα διαφέρει για κάθε γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Cro-Magnon είπε

Τα αραβικά είναι σημιτική γλώσσα και δεν εχει καμμια σχέση με τις ινδοευρωπαικές γλώσσες, όπως η ελληνική.

Πέραν αυτού οι μισοί της ήχοι μοιάζουν σαν να κατεβάζεις λαδομπούκια και να πνίγεσαι, ενώ οι άλλοι μισοί ακούγονται σαν να γλύφεις χωλς καραμέλες και να προσπαθεις να βηξεις για να καθαρισεις το λαιμό σου.

Τελος εχεις να αντιμετωπίσεις και την αλλόκοτη γραφή.

Για να μην πουμε οτι οποιος μαθαινει ξενη γλώσσα συνηθως φαντασιώνεται οτι καμακώνει την αντιστοιχη ξενη καλλονή - με τις αραβισσες αυτο δεν παίζει, λογω μπούρκας και απαγόρευσης δημοσιας προσέγγισης σε άγνωστη γυναικα... κοψει τσουτσούνι... θα μου πεις οτι υπαρχουν κι οι πιο νορμαλ αραβες, αλλά γενικά αυτο το πέσιμο που κανει το γκρικ καμακι, δεν τυγχανει θετικης αντιμετωπισης απο το ασθενες αραβικο φυλο.

Τι λετε κυριε?

Επεξ/σία από Shadows
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Shadows είπε

Τι λετε κυριε?

Βοηθάω το σύντροφο να διαλέξει ξένη γλώσσα με βάση τετριμμένες στερεοτυπες αντιλήψεις για τη συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ισπανικά με βλέπω! Το αστείο είναι ότι έχω βρει περισσότερες αγγελίες για Αραβικά ιδιαίτερα μαθήματα στην περιοχή μου παρά για ισπανικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Για ισπανικά με βλέπω! Το αστείο είναι ότι έχω βρει περισσότερες αγγελίες για Αραβικά ιδιαίτερα μαθήματα στην περιοχή μου παρά για ισπανικά 

Πήγες από την πιο δύσκολη γλώσσα στην πιο εύκολη, αραβικά ισπανικά ένα τσιγάρο δρόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Για ισπανικά με βλέπω! Το αστείο είναι ότι έχω βρει περισσότερες αγγελίες για Αραβικά ιδιαίτερα μαθήματα στην περιοχή μου παρά για ισπανικά 

Αλλαξε τοτε σπιτι...πηγαινε σε αλλη περιοχη που εχει ιδιατερα μαθηματα πιο ευκολης γλωσσας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...