Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ασφαλίστρων


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα στην πολυκατοικία που κατοικώ ως ενοικιαστής από την φάτσα του 3ου ορόφου και συγκεκριμένα από το περβαζι του μπαλκονιού πέσανε στο πεζοδρόμιο κομμάτια από μάρμαρα. Έγινε συνέλευση ιδιοκτητών δεν ξέρω τι ακριβώς αποφάσισαν γνωρίζω όμως ότι προέβησαν σε σύναψη ασφάλισης αστικής ευθύνης για τέτοιου είδους κίνδυνους. Πως το ξέρω; από το μερίδιο των κοινοχρήστων. Και ερωτώ γιατί πρέπει να πληρώσω εγώ σαν ενοικιαστής ρε παιδιά;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diskimpex είπε

Νομιζω την  ασφαλεια την  πληρωνει αυτος που κανει χρηση του κτηριου.Ο ενοικιαστης.Εκτος αν εχει συμφωνηθει αλλο .

Κάνεις λάθος.
http://www.odp.gr/odigos/index.php/diaxeirisi-polykatoikias/mainmenu-35/item/26-ασφάλιση-αστικής-ευθύνης-του-διαχειριστή

Spoiler

Ασφαλιστήρια Γενικής Αστικής Ευθύνης Διαχειριστή πωλούν  οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στην χώρα μας, αλλά οι διαχειριστές δεν έχουν δείξει  σοβαρό ενδιαφέρον για να τα αγοράσουν. Τις περισσότερες φορές ασφαλίζονται επειδή τους υποχρεώνει ο κανονισμός της πολυκατοικίας, επιλέγοντας μικρά όρια ασφάλισης και στην πραγματικότητα είναι ανασφάλιστοι σε περίπτωση που προκληθεί κάποια σοβαρή ζημιά.Ένα ασφαλιστικό πρόγραμμα Γενικής Αστικής Ευθύνης Διαχειριστή, ασφαλίζει τους Ιδιοκτήτες ή/και τους διαχειριστές Πολυκατοικιών έναντι Τρίτων (Τρίτοι θεωρούνται οι ένοικοι, οι επισκέπτες της πολυκατοικίας καθώς και οι τυχόν διερχόμενοι) καλύπτοντας τις σωματικές βλάβες και τις υλικές ζημιές που είναι δυνατόν να προξενηθούν λόγω ατυχήματος, για το οποίο ευθύνεται ο ασφαλισμένος και που θα συμβεί στους κοινόχρηστους και κοινόκτητους χώρους του ασφαλιζόμενου κτιρίου και θα έχει άμεση σχέση με την λειτουργία και την χρήση αυτών των χώρων ή/και των ανελκυστήρων, καθώς και στον εμπρός από το κτίριο χώρο (δρόμο ή πεζοδρόμιο) και θα οφείλεται σε πτώση αντικειμένου που αποσπάστηκε από το σώμα του ασφαλιζόμενου κτιρίου. Σήμερα τα φθηνότερα ετήσια ασφάλιστρα ανά διαμέρισμα για τέτοιου είδους ασφαλιστήρια ξεκινούν από 2,5 euro και τα ακριβότερα μπορούν να φτάσουν τα 15 euro. Συνεπώς είναι ιδιαίτερα προσιτά και είναι αδιανόητο να μένουν ανασφάλιστοι οι κοινόχρηστοι και κοινόκτητοι χώροι και να μπαίνουν σε κίνδυνο οι περιουσίες τόσο του διαχειριστή όσο και των υπολοίπων συνιδιοκτητών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερεις τι λεει ο κανονισμος, το καθε συμβολαιο ,και οι αλλοι μεσα.Στο κτηριο που ειμαι τα πληρωνουν οι ενοικιαστες .

Επεξ/σία από Diskimpex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...