Προς το περιεχόμενο

Βουλγαρία - Κάπιταλ Κοντρόλ - Wordpress - Paypal


Borden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα/Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μπορώ να κινώ σάιτ wordpress με τα plug-in του και με τα όλα του, όπως και τη δυνατότητα να μπορώ να αναζητήσω τις υπηρεσίες διάφορων επαγγελματιών μέσω Fiverr και πληρώνοντας μέσω Paypal για την βελτιστοποίηση του. Απ' ότι καταλαβαίνω κι έχω ψάξει όμως, λόγω κάπιταλ κοντρόλ αυτό δεν είναι εφικτό (και το γεγονός ότι δεν μπορώ να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα επειδή δεν εργάζομαι δεν βοηθάει).

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στη Βουλγαρία:

α) Χρειάζεται κάτι παραπάνω από ταυτότητα για να ανοίξω λογαριασμό; (κάποιο αρχικό ποσό, κτλπ)

β) Σε ποια τράπεζα θα μου προτείνατε να πάω;

γ) Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος μετακίνησης; (αμάξι δεν υπάρχει, ΚΤΕΛ, Τρένο, Αεροπλάνο;)

δ) Τον λογαριασμό πως τον κινώ από Ελλάδα; Δεν πιστεύω να πρέπει να κάνω συνεχώς ταξίδια Βουλγαρία για να βάζω ή να βγάζω χρήματα!

ε) Αν έχω λογαριασμό στη Βουλγαρία με χρήματα μέσα, θα μπορώ να κάνω το σάιτ που ανέφερα; Επίσης, θα μπορώ να κάνω αγορές από χώρες του εξωτερικού; (sportsdirect.com πχ)

στ) Υπάρχει κάτι που παραβλέπω ή δεν καταλαβαίνω σωστά στο όλο σκεπτικό μου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Επεξ/σία από Borden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου απαντήσω σε κάποιες ερωτήσεις σου, για τις οποίες η απάντηση είναι η ίδια σε όποια τράπεζα και αν είσαι.

δ) Όλες οι τράπεζες πλέον έχουνε υπηρεσία ebanking, οπότε θα μπορείς να κάνεις ότι θέλεις απο το κινητό σου χωρίς να πηγαίνεις στη τράπεζα.

ε) Εαν έχεις λογαριασμό, θα έχεις IBAN και θα βγάλεις και χρεωστική κάρτα που θα τραβάει απο το λογαριασμό, οπότε θα κάνεις ότι θέλεις.Με τη κάρτα θα τραβάς μετρητά απο ΑΤΜ αλλά και θα φορτίζεις τον λογαριασμό σου με κατάθεση σε ΑΤΜ. Ενδέχεται όμως να υπάρχει κάποια προμήθεια, θα το δεις στην τράπεζα που θα επιλέξεις.

Υπάρχει μία γερμανική τράπεζα ονόματι Ν26, τσέκαρε την, ίσως να είναι καλύτερη επιλογή. Έχω κάνει εγγραφή αλλά κάνει εδώ και πόσο καιρό validate τα στοιχεία μου...

 

Επεξ/σία από Dimitrios51
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dimitrios51 Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά και για το χρόνο που αφιέρωσες. Σωραιος!

@MakeGreeceSexyAgain Πολύ καλή περίπτωση! Θα το κοιτάξω εκτενέστερα. Thank you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, MakeGreeceSexyAgain είπε

Κάνε LeuPay.

Την εχεις χρησιμοποιησει την leupay εσυ; Κοιτάω κάποιες εναλλακτικες της Ν26 και εγώ και βρήκα αυτη που αναφερεις και μου φαίνεται αρκετά καλή και απο άποψη προμηθειών...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Για να ανοίξω λογαριασμό σε Ελληνική τράπεζα μου είπαν εδώ στο φόρουμ ότι πρέπει να έχω κάρτα ανεργίας από ΟΑΕΔ, κάτι που δεν έχω και δυσκολεύομαι αυτή τη στιγμή να βγάλω γιατί θέλει ένα σωρό δικαιολογητικά.

Έκανα λογαριασμό σε Ν 26 και σε Revolut και σε Leupay (αν και ακόμα δεν έχει εγκριθεί γιατί έχει πρόβλημα το application τους για το validation).

Θέλω να βάλω όπως είπα κάποια χρήματα στο Paypal μου και απ' ότι βλέπω η μόνη λύση είναι να ανοίξω λογαριασμό Βουλγαρία και να linkaro το λογαριασμό σε N 26 και μετά σε Paypal.

Ή μήπως υπάρχει ένας πιο απλός τρόπος με τα παραπάνω δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλακιες σου λενε ,οτι πρεπει να εχεις καρτα ανεργιας.

Βουλγαρια ,για πιο λογο θες λογαριασμο τραπεζας απο εκει?

Αν ειχες βουλγαρικη ταυτοτητα ,πας και εισαι ετοιμος μονο με ταυτοτητα.Τωρα για τους αλλους δεν ξερω τι ζητανε και αν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα καθε τραπεζα στην ΕΕ ζηταει λιγο-πολυ τα ιδια εγγραφα

Επομενως,χωρις να εχω εμπειρια με Βουλγαρια,θεωρω οτι ουτε στη Βουλγαρια θα επρεπε να αρκει η ταυτοτητα

Συνηθιστερα οι τραπεζες ζητουν να δειξεις μισθοδοσια ή εισοδημα,καποια αποδειξη ΔΕΚΟ,κατι να δειχνει το ΑΦΜ σου

Δηλαδη μια ευρωπαικη τραπεζα που πας με μετρητα στο χερι και λες θελω να ανοιξω λογαριασμο παρολο που δεν ζω και δεν εργαζομαι στην χωρα σας,κανονικα σου δειχνει την πορτα της εξοδου και τιποτε αλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Κανονικα καθε τραπεζα στην ΕΕ ζηταει λιγο-πολυ τα ιδια εγγραφα

Επομενως,χωρις να εχω εμπειρια με Βουλγαρια,θεωρω οτι ουτε στη Βουλγαρια θα επρεπε να αρκει η ταυτοτητα

Συνηθιστερα οι τραπεζες ζητουν να δειξεις μισθοδοσια ή εισοδημα,καποια αποδειξη ΔΕΚΟ,κατι να δειχνει το ΑΦΜ σου

Δηλαδη μια ευρωπαικη τραπεζα που πας με μετρητα στο χερι και λες θελω να ανοιξω λογαριασμο παρολο που δεν ζω και δεν εργαζομαι στην χωρα σας,κανονικα σου δειχνει την πορτα της εξοδου και τιποτε αλλο.

Βουλγαρια για να ανοιξεις λογαριασμο το μονο που θελουν ειναι να εχεις βουλγαρικη ταυτοτητα,σε αυτη αναγραφεται ενα προσωπικο αριθμο για καθε πολιτη.Στις βουλγαρικς ταυτοτητες αναγραφεται και που μενει ο καθενας και ετσι δεν ζητανε λογοριασμο ΔΕΚΟ.Βουλγαρια δεν εχουν ΑΦΜ.Τωρα για να παρεις δανειο ειναι αλλα που ζητανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Σύμφωνα με την απόφαση, από 1ης Μαρτίου:

  • Αίρονται οι περιορισμοί στο άνοιγμα νέων λογαριασμών. Συγκεκριμένα, επιτρέπεται το άνοιγμα λογαριασμού από φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή άλλη οντότητα καθώς και η προσθήκη συνδικαιούχου σε υφιστάμενο λογαριασμό σε πιστωτικό ίδρυμα, ανεξαρτήτως της δημιουργίας νέου κωδικού πελάτη (Customer ID).
Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BarcodeCrew είπε

Βουλγαρια για να ανοιξεις λογαριασμο το μονο που θελουν ειναι να εχεις βουλγαρικη ταυτοτητα,σε αυτη αναγραφεται ενα προσωπικο αριθμο για καθε πολιτη.Στις βουλγαρικς ταυτοτητες αναγραφεται και που μενει ο καθενας και ετσι δεν ζητανε λογοριασμο ΔΕΚΟ.Βουλγαρια δεν εχουν ΑΦΜ.Τωρα για να παρεις δανειο ειναι αλλα που ζητανε

Και αν αλλαξεις σπιτι ,αλλαζεις και ταυτοτητα ; Kαι οι παλιες ελληνικες εγραφαν κατοικια .Αλλα επειδη συνηθως δεν ισχυε ζηταγαν ΔΕΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...