Προς το περιεχόμενο

Τριτενέργεια και ασυδοσία/κατάχρηση εξουσίας ΟΠΑΠ


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν θα ήθελα να ακούσω την άποψη ατόμων σχετικών με τον νόμο (δικηγόροι φοιτητές κτλ) πάνω σε ένα θέμα που με προβληματίζει αρκετά. 

Βρισκόμουν Ελλάδα πρόσφατα (βασικά πηγαινοέρχομαι τακτικά) και ήθελα να δω αν κέρδισε ένα δελτίο που έπαιξα μέσω (προσοχή στην μαυρισμένη λέξη) της σελίδας thelotter.com. 

Και προσπαθώντας να μπώ στην σελίδα διακόπηκε η σύνδεσή μου και "αναχαιτίστηκε" το sll handshake φορτώνοντας μου αυτή την μπαρούφα https://www.gamingcommission.gov.gr/Forbidden-Black-List.htm


Με μια φωτογραφία δύο τυχαίων ατόμων με τζελ να παριστάνουν πως καταλαβαίνουν την βλέπουν μπροστά τους και πως κάνουν κάτι... 

Παρακάτω γράφει "Επιχειρήσατε πρόσβαση σε ιστότοπο μέσω του οποίου παρέχονται μη αδειοδοτημένες υπηρεσίες τυχερών παιγνίων." 

 

Και διαβάζοντας λιγο παραπάνω το θέμα βλέπω πως όλη αυτή η καταστολή των συνταγματικών μου δικαιωμάτων προκαλείται απο μια μη κυβερνιτική οργάνωση χρηματοδοτούμενη απο τον ίδιο τον ΟΠΑΠ(ιδιοτική εταιρία πια μιας και τον ξεπουλήσαμε σε εξευτελιστική τιμή-ποιος ξέρει τι μίζες πέσανε για να συμβεί αυτό-)  με όνομα "Επιτροπή Εποπτίας και Ελέγχου Παιγνίων" 

Δεν μαυρίζω/χρωματίζω λέξεις τυχαία παρακαλώ δώστε βάση.

1) Η σελίδα που πήγα να επισκεφθώ ΔΕΝ παρέχει υπηρεσίες τυχερών παιγνίων ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία που να πρέπει να αδειοδοτηθεί στην Ελλάδα.

Εκτελούν απλά υπηρεσία μεσάζοντα. 

Δηλαδή: 

ΔΕΝ εκδίδουν οι ίδιοι κάποιο λαχείο,ξυστό,κουπόνι κτλ κτλ

ΔΕΝ κάνουν οι ίδιοι κάποια κλήρωση ή διαγωνισμό ή καταμέτρηση κτλ κτλ

ΔΕΝ αποδίδουν οι ίδιοι κάποιο έπαθλο, χρήματα, δώρο κτλ κτλ 

ΔΕΝ βρίσκονται στην Ελλάδα ούτε δραστηριοποιούνται οικονομικά στην Ελλάδα (για να χρειάζονται έγκριση ή άδεια από την Ελλάδα για αυτό που κάνουν in the first place)

 

Απλά τους πληρώνω (ή ο οποιοσδήποτε χρήστης/ πελάτης) να πάνε για λογαριασμό μου να γράψουν ένα δελτίο σε κάποια χώρα (έχει όλες τις νόμιμες λοταρίες όλων των χωρών ) με τα νούμερα που θα τους πω και να μου στείλουν το δελτίο στον λογαριασμό μου.

κάτι σαν ντελίβερι απλά αντι να πάνε να μου παραγγείλουν πίτσα και να μου την φέρουν πάνε και μου γράφουν ένα δελτίο που θα τους πω στην χώρα που θα τους πω να πάνε.

Πχ όπως εδώ 



 

Αυτό που υποπτεύομαι έγινε είναι πως ο οπάπ έβαλε τα "αστέρια" του να σαρώσουν το internet και να ψάξουν domain που να μοιάζουν με καζίνο ή online λοταρίες και μετά να τα δώσουν αυτά στην ΜΚΟ που ουσιαστικά ελέγχουν και χρηματοδοτούν και επειδή κάποιος πήρε μίζα σε κάποιο υπουργείο τους δώσανε το δικαίωμα να παρανομήσουν και να μπλοκάρουν όλες τις σελίδες μιας λίστας που τους έδωσε ο οπαπ (όπως κάνουν σε μη δημοκρατικές χώρες πχ Κίνα και Τουρκία)  χωρίς ούτε καν να ψάξει αν όντως οι σελίδες που πάει να αποκλείσει εμπίπτουν στην δικαιολογία που κοτσάρει στην σελίδα της ΜΚΟ (βασικά πιστεύω ότι το έψαξαν απλά τους χαλάει τον τζίρο και είπαν δεν βαριέσαι θα την βάλουμε και αυτή στο μπλόκο.. γιατί αυτός ειναι ο πραγματικός λόγος μπλοκαρίσματος η πιθανή απώλεια τζίρου του ιδιωτικού ΟΠΑΠ!!!! ούτε δικτατορία να είχαμε που επιτρέπουμε ιδιώτες να μπλοκάρουν σε εθνικό επίπεδο πρόσβαση στο internet με δικαιολογία κάποιο νομικό παραθυράκι) 

 

2) Ακόμη και να ήταν η σελίδα αυτή σελίδα λοταρίας/τυχερών παιγνίων/στοιχημάτων που ΔΕΝ ειναι δεν έχουν κανένα δικαίωμα να βάλουν τον ISP να εμπλακεί στην επικοινωνία μου με την σελίδα και να εμποδίσει το φόρτωμα της σελίδα πλασάροντας μου ψεύτικα δεδομένα που δεν ζήτησα να φορτωθούν (την δική τους σελίδα απο την ΜΚΟ που παρέθεσα πιο πάνω) 

Είναι τόσο αντισυνταγματικό (άρθρο 5Α ,14 και 19 συγκεκριμένα το 19 παραβιάζεται την στιγμή που ο ISP μπαίνει ανάμεσα στο SSL handshake μου με την σελίδα) όσο και αντικανονικά μιας και η ΕΕ έχει ψηφίσει τους κανονισμούς που απαρτίζουν το net-neutrality στους οποίους ειναι σαφέστατο το ότι ο ISP δεν μπορεί να μπλοκάρει την πρόσβασή κάποιου σε οποιαδήποτε σελίδα! 
 (και όχι δεν υπάρχει καμία δικαστική απόφαση ενάντια στην σελίδα ή τον ιδιοκτήτη του thelotter.com ούτε στην σελίδα της ΜΚΟ δεν υπάρχει αναφορά στον "νόμο" που ισχυρίζονται ότι εξ αυτού νομίμως κάνουν ότι κάνουν)

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξε απλά DNS server και άσε εδώ τους ISP να νομίζουν ότι μπορούν να μπλοκάρουν κάτι.

Δοκίμασε το 1.1.1.1 που και από ότι φαίνεται αυτή την στιγμή είναι πολύ γρήγορο (αν όχι το γρηγορότερο) αλλά και private. 

Επεξ/σία από Allokotos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που υποπτεύομαι έγινε είναι πως ο οπάπ έβαλε τα "αστέρια" του να σαρώσουν το internet και να ψάξουν domain που να μοιάζουν με καζίνο ή online λοταρίες και μετά να τα δώσουν αυτά στην ΜΚΟ που ουσιαστικά ελέγχουν και χρηματοδοτούν και επειδή κάποιος πήρε μίζα σε κάποιο υπουργείο τους δώσανε το δικαίωμα να παρανομήσουν και να μπλοκάρουν όλες τις σελίδες μιας λίστας που τους έδωσε ο οπαπ (όπως κάνουν σε μη δημοκρατικές χώρες πχ Κίνα και Τουρκία)  χωρίς ούτε καν να ψάξει αν όντως οι σελίδες που πάει να αποκλείσει εμπίπτουν στην δικαιολογία που κοτσάρει στην σελίδα της ΜΚΟ (βασικά πιστεύω ότι το έψαξαν απλά τους χαλάει τον τζίρο και είπαν δεν βαριέσαι θα την βάλουμε και αυτή στο μπλόκο.. γιατί αυτός ειναι ο πραγματικός λόγος μπλοκαρίσματος η πιθανή απώλεια τζίρου του ιδιωτικού ΟΠΑΠ!!!! ούτε δικτατορία να είχαμε που επιτρέπουμε ιδιώτες να μπλοκάρουν σε εθνικό επίπεδο πρόσβαση στο internet με δικαιολογία κάποιο νομικό παραθυράκι) 

Αφού το ξέρεις τι ρωτάς; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Allokotos είπε

Άλλαξε απλά DNS server και άσε εδώ τους ISP να νομίζουν ότι μπορούν να μπλοκάρουν κάτι.

Δοκίμασε το 1.1.1.1 που και από ότι φαίνεται αυτή την στιγμή είναι πολύ γρήγορο (αν όχι το γρηγορότερο) αλλά και private. 

Το χρησιμοποιώ έτσι και αλλιώς δεν έχει να κάνει με το DNS αυτοί απλά μπλοκάρουν και κάνουν hijack στην σύνδεση.. μόνο με VPN λύνεται το θέμα τέσπα εγώ χέστηκα όσο αφορά το πρακτικό κομμάτι ξέρω πως να κινηθώ δεν τους έχω ανάγκη (επίσης νομίζω υπάρχει mirror που ξεχάσαν να το βάλουν στην λίστα ) απλά άνοιξα το ποστ για συζήτηση ως προς το δεοντολογικό/ηθικό και νομικό κομμάτι του θέματος. 

Δηλαδή ούτε σε δικτατορία να ήμασταν.. Έχει κάποιος λεφτά σε αυτή την χώρα; κάνει ότι θέλει!  Πραγματικά δεν απέχει πολύ αυτό απο τις αντίστοιχες κινήσεις Ερντογάν να μπλοκάρει tweeter youtube κτλ οι σελίδες μπορεί να ειναι διαφορετικού περιεχομένου, ναι, αλλά η ουσία της απόφασης ειναι η ίδια κόβει ένας μαχαραγιάς ότι νομίζει ότι δεν τον συμφέρει αγνοώντας για τα δικαιώματα των πολιτών. 

 

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αυτό που υποπτεύομαι έγινε είναι πως ο οπάπ έβαλε τα "αστέρια" του να σαρώσουν το internet και να ψάξουν domain που να μοιάζουν με καζίνο ή online λοταρίες και μετά να τα δώσουν αυτά στην ΜΚΟ που ουσιαστικά ελέγχουν και χρηματοδοτούν και επειδή κάποιος πήρε μίζα σε κάποιο υπουργείο τους δώσανε το δικαίωμα να παρανομήσουν και να μπλοκάρουν όλες τις σελίδες μιας λίστας που τους έδωσε ο οπαπ (όπως κάνουν σε μη δημοκρατικές χώρες πχ Κίνα και Τουρκία)  χωρίς ούτε καν να ψάξει αν όντως οι σελίδες που πάει να αποκλείσει εμπίπτουν στην δικαιολογία που κοτσάρει στην σελίδα της ΜΚΟ (βασικά πιστεύω ότι το έψαξαν απλά τους χαλάει τον τζίρο και είπαν δεν βαριέσαι θα την βάλουμε και αυτή στο μπλόκο.. γιατί αυτός ειναι ο πραγματικός λόγος μπλοκαρίσματος η πιθανή απώλεια τζίρου του ιδιωτικού ΟΠΑΠ!!!! ούτε δικτατορία να είχαμε που επιτρέπουμε ιδιώτες να μπλοκάρουν σε εθνικό επίπεδο πρόσβαση στο internet με δικαιολογία κάποιο νομικό παραθυράκι) 

Αφού το ξέρεις τι ρωτάς; :P 

Ρωτάω να δω τι λένε και οι υπόλοιποι γιατί ώρες ώρες νομίζω ότι απλά ονειρεύομαι (βλέποντας εφιάλτη) και πως δεν ειναι έτσι η πραγματικότητα.... Ελλάς το μεγαλείο σου! :P  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια δεν είναι ΜΚΟ μην γράφουμε ότι θέλουμε, είναι ανεξάρτητη αρχή. 
Ο μεσάζοντας είναι πράκτορας, δεν εκτελεί υπηρεσίες; Τι άλλο θα διαβάσουμε.
Βρήκαμε τον φταίχτη, το ελληνικό κράτος, θα έπρεπε όσοι πήραν άδεια και φορολογούνται ΕΔΩ να έχουν ίδια δικαιώματα με τον κάθε Αρουμπέζο και Κουρασιανό μπουκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου εχει βγαλει αντιστοιχο μηνυμα παιζοντας Slotomania στο facebook...

Καποιο free gift το οποιο πηγαινε μεσω της σελιδας του Slotomania και μετα στο Facebook....

Μιλαμε για παιχνιδι στο facebook που αμα θες ριχνεις χρηματα γιατι δεν μπορουν να ελεγξουν τις πληρωμες του FB.

Αλλα αμα πας στην δικη του σελιδα σε blockαρει... Πολυ γελιο!!

 

Παντως το χειροτερο που εχω να πω για τον ΟΠΑΠ ειναι οταν πριν κανενα 8μηνο πηγα να ριξω ενα Joker (δεν παιζω ουτε στοιχημα ουτε προπο κινο κτλ) και ειχα το μωρο στο καροτσι μαζι μου δεν με αφησαν να μπω,επειδη ο νομος  απογορευει να μπει ανηλικος στο πρακτορειο...

Ρε σεις 3 μηνων ειναι τι να καταλαβει και να εθιστει.????? Πατε καλα ???

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, G.TH. είπε

Βέβαια δεν είναι ΜΚΟ μην γράφουμε ότι θέλουμε, είναι ανεξάρτητη αρχή. 
Ο μεσάζοντας είναι πράκτορας, δεν εκτελεί υπηρεσίες; Τι άλλο θα διαβάσουμε.
Βρήκαμε τον φταίχτη, το ελληνικό κράτος, θα έπρεπε όσοι πήραν άδεια και φορολογούνται ΕΔΩ να έχουν ίδια δικαιώματα με τον κάθε Αρουμπέζο και Κουρασιανό μπουκ.

Καταρχήν σταμάτα το υφάκι σε παρακαλώ, ευχαριστώ. Πάμε τώρα στο ποστ σου.

 

 

9 ώρες πριν, G.TH. είπε

Βέβαια δεν είναι ΜΚΟ μην γράφουμε ότι θέλουμε, είναι ανεξάρτητη αρχή. 

Που έχει μηδενική διαφορά είδικά όταν η ανεξάρτητη αρχή ειναι μη κατοχυρωμένη συνταγματικά (όπως στην περίπτωση μας) ειναι απλά έννοιες που δεν καταλαβαίνω γιατί τις αναφέρεις μιας και πέρα της φιλοσοφικής συζήτησης δεν έχει καμία απολύτως σημασία ως προς το θέμα!
Δηλαδή αν ειναι ανεξάρτητη αρχή καλώς/κακώς κάνει ότι κάνει και αν ειναι ΜΚΟ τότε το αντίθετο;
 

9 ώρες πριν, G.TH. είπε

Ο μεσάζοντας είναι πράκτορας, δεν εκτελεί υπηρεσίες; Τι άλλο θα διαβάσουμε.

Τι ακριβώς διάβασες δηλαδή; και τι σημασία έχει που ο μεσάζοντας εκτελεί υπηρεσίες; 
Και ο ντελιβεράς υπηρεσία εκτελεί ενέχεται και αυτός στο μπλοκάρισμα του οπάπ; και μάλιστα οι υπηρεσίες εκτελούνται εκτός Ελλάδας!

 

Να σου πω έκλεισα ξενοδοχείο στην Ιταλία μέσω μιας ξένης ιστοσελίδας.. υπηρεσία εκτέλεσε και αυτή... επειδή εγώ ειμαι Έλληνας θα πρέπει το ιταλικό ξενοδοχείο ή η ξένη σελίδα να πληρώσει ΦΠΑ στην Ελλάδα ή να πάρει κάποια άδεια απο την Ελλάδα;

Τι άλλο θα διαβάσουμε κυριολεκτικά! σε αυτό συμφωνούμε! .

 

9 ώρες πριν, G.TH. είπε

Βρήκαμε τον φταίχτη, το ελληνικό κράτος, θα έπρεπε όσοι πήραν άδεια και φορολογούνται ΕΔΩ να έχουν ίδια δικαιώματα με τον κάθε Αρουμπέζο και Κουρασιανό μπουκ.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω τι γράφεις εδώ θα σταθώ μόνο στην λέξη "μπούκ" και θα σχολιάσω πως όχι δεν ειναι bookie, ο bookie ειναι αυτός που διεξάγει έναν διαγωνισμό και επωφελείται απο τα έσοδα του διαγωνισμού.

Αυτοί απλά γράφουν ένα δελτίο για λογαριασμό μου, τα λεφτά του δελτίου πάνε στον εκάστοτε κρατικό ή ιδιωτικό οργανισμό (πχ εθνικό λαχείο Ισπανίας) και βάζουν ενα μικρό fee για τον κόπο που κάνανε. Ούτε ελέγχουν τις συμμετοχές ούτε διανέμουν τα κέρδη ούτε τίποτα τέτοιο. 

Bookie θα ήταν αν οι ίδιοι εξέδιδαν το δελτίο ή έπαιρναν λεφτά για στοιχήματα κτλ πράγμα που δεν συμβαίνει. 

Και όπως είπα και πιο πάνω ακόμη και να ήταν bookie (που δεν είναι!) πάλι παραβιάζουν το netneutrality και το σύνταγμα μπλοκάροντας την σελίδα. 

Ο μόνος τρόπος για να μπλοκάρεις μια μεμονωμένη σελίδα (και όχι τσούρμο όσες πάρει ο χάρος) ειναι αν τελεσιδικήσει απόφαση δικαστηρίου πως ο ιδιοκτήτης της σελίδα εμπλέκεται σε παράνομες δραστηριότητες (και αυτό ακόμη το παραθυράκι στο πλαίσιο του netneutrality δίνεται κυρίως για λόγους παιδικής πορνογραφίας και πειρατείας πνευματικών δικαιωμάτων)

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, k_w_t είπε

Παντως το χειροτερο που εχω να πω για τον ΟΠΑΠ ειναι οταν πριν κανενα 8μηνο πηγα να ριξω ενα Joker (δεν παιζω ουτε στοιχημα ουτε προπο κινο κτλ) και ειχα το μωρο στο καροτσι μαζι μου δεν με αφησαν να μπω,επειδη ο νομος  απογορευει να μπει ανηλικος στο πρακτορειο...

Ρε σεις 3 μηνων ειναι τι να καταλαβει και να εθιστει.????? Πατε καλα ???

Εεεμ... Έτσι ξεκίνησαν όλοι. Πρώτα ένα τζόκερ με τον μπαμπά από το καρότσι, μετά στοίχημα, ιππόδρομο και τέλος θα καταλήξει με πόρνες και ναρκωτικά στο Las Vegas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Καταρχήν σταμάτα το υφάκι σε παρακαλώ, ευχαριστώ. Πάμε τώρα στο ποστ σου.

 

Που έχει μηδενική διαφορά είδικά όταν η ανεξάρτητη αρχή ειναι μη κατοχυρωμένη συνταγματικά (όπως στην περίπτωση μας) ειναι απλά έννοιες που δεν καταλαβαίνω γιατί τις αναφέρεις μιας και πέρα της φιλοσοφικής συζήτησης δεν έχει καμία απολύτως σημασία ως προς το θέμα!
Δηλαδή αν ειναι ανεξάρτητη αρχή καλώς/κακώς κάνει ότι κάνει και αν ειναι ΜΚΟ τότε το αντίθετο;
 

Τι ακριβώς διάβασες δηλαδή; και τι σημασία έχει που ο μεσάζοντας εκτελεί υπηρεσίες; 
Και ο ντελιβεράς υπηρεσία εκτελεί ενέχεται και αυτός στο μπλοκάρισμα του οπάπ; και μάλιστα οι υπηρεσίες εκτελούνται εκτός Ελλάδας!

Να σου πω έκλεισα ξενοδοχείο στην Ιταλία μέσω μιας ξένης ιστοσελίδας.. υπηρεσία εκτέλεσε και αυτή... επειδή εγώ ειμαι Έλληνας θα πρέπει το ιταλικό ξενοδοχείο ή η ξένη σελίδα να πληρώσει ΦΠΑ στην Ελλάδα ή να πάρει κάποια άδεια απο την Ελλάδα;

Τι άλλο θα διαβάσουμε κυριολεκτικά! σε αυτό συμφωνούμε! .

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω τι γράφεις εδώ θα σταθώ μόνο στην λέξη "μπούκ" και θα σχολιάσω πως όχι δεν ειναι bookie, ο bookie ειναι αυτός που διεξάγει έναν διαγωνισμό και επωφελείται απο τα έσοδα του διαγωνισμού.

Αυτοί απλά γράφουν ένα δελτίο για λογαριασμό μου, τα λεφτά του δελτίου πάνε στον εκάστοτε κρατικό ή ιδιωτικό οργανισμό (πχ εθνικό λαχείο Ισπανίας) και βάζουν ενα μικρό fee για τον κόπο που κάνανε. Ούτε ελέγχουν τις συμμετοχές ούτε διανέμουν τα κέρδη ούτε τίποτα τέτοιο. 

Bookie θα ήταν αν οι ίδιοι εξέδιδαν το δελτίο ή έπαιρναν λεφτά για στοιχήματα κτλ πράγμα που δεν συμβαίνει. 

Και όπως είπα και πιο πάνω ακόμη και να ήταν bookie (που δεν είναι!) πάλι παραβιάζουν το netneutrality και το σύνταγμα μπλοκάροντας την σελίδα. 

Ο μόνος τρόπος για να μπλοκάρεις μια μεμονωμένη σελίδα (και όχι τσούρμο όσες πάρει ο χάρος) ειναι αν τελεσιδικήσει απόφαση δικαστηρίου πως ο ιδιοκτήτης της σελίδα εμπλέκεται σε παράνομες δραστηριότητες (και αυτό ακόμη το παραθυράκι στο πλαίσιο του netneutrality δίνεται κυρίως για λόγους παιδικής πορνογραφίας και πειρατείας πνευματικών δικαιωμάτων)

Αδερφέ.
Βρήκες την άκρη. Έπαιζες και καλά έκανες. Τους τσίμπησαν και έπεσε μαύρο. Σε καταλαβαίνω. Αν ταξιδεύεις εκτός θα την βρεις την άκρη ξανά. Αν όχι, κουράγιο.
Σε κάθε περίπτωση το ξεχνάς και προχωράς παρακάτω.
Με βάση το νόμο 4002/2011 άρθρα 25-55 είναι παράνομο να συμμετέχεις σε οποιοδήποτε παιχνίδι ή λοτταρία χωρίς κρατική άδεια. Είσαι στην Ελλάδα, ε δεν μπορείς να παίξεις στην Κόστα Ρίκα. Τα εξηγεί όλα στο νόμο.

Προσωπικά περίμενα να είχε κλειδωθεί σα τα θρεντ με το πως κατεβάζω το Χ παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2018 στις 1:54 ΠΜ, TopicStrarter είπε


Και προσπαθώντας να μπώ στην σελίδα διακόπηκε η σύνδεσή μου και "αναχαιτίστηκε" το sll handshake φορτώνοντας μου αυτή την μπαρούφα https://www.gamingcommission.gov.gr/Forbidden-Black-List.htm


Με μια φωτογραφία δύο τυχαίων ατόμων με τζελ να παριστάνουν πως καταλαβαίνουν την βλέπουν μπροστά τους και πως κάνουν κάτι... 
 

Εγώ αναρωτιέμαι ο δεξιός στην εικόνα για ποιο λόγο να βάλει τζέλ....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και στον TOpicStarter φαίνεται πως του αρέσει για κάποιο λόγο αυτή η λέξη (άσχετα με το ότι δεν έχει ιδέα για τι μιλαει) να προσθεσω ότι δεν υπάρχει καμία συνταγματικη διάφορα μεταξύ ενός μήλου και ενός πορτοκαλιού .

3 ώρες πριν, ladakis είπε

δυο πραγματα με δυστυχούν σε αφορητο σημείο: Τα τοπικ που ο τοπικ στρατερ ρωτάει και απανταει μονος του και απλα περιμένει  ανυπομονα επιβεβαίωση και οι συσκευασίες μουστάρδας που δεν αδειάζουν μεχρι τελος ευκολα και ακοπα.

Ποια η συνταγματική διαφορά μεταξύ μιας άδειας συσκευασίας μουστάρδας και μιας γεμάτης ?

Επίσης ακόμα και αν η συσκευασία ήταν άδεια (που δεν είναι) λόγω net neutrality θα ήταν το ίδιο και η ketchup ...άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, G.TH. είπε

Αδερφέ.
Βρήκες την άκρη. Έπαιζες και καλά έκανες. Τους τσίμπησαν και έπεσε μαύρο. Σε καταλαβαίνω. Αν ταξιδεύεις εκτός θα την βρεις την άκρη ξανά. Αν όχι, κουράγιο.
Σε κάθε περίπτωση το ξεχνάς και προχωράς παρακάτω.
Με βάση το νόμο 4002/2011 άρθρα 25-55 είναι παράνομο να συμμετέχεις  να διεξάγεις(ως επιχείρηση) οποιοδήποτε παιχνίδι ή λοτταρία χωρίς κρατική άδεια. Είσαι στην Ελλάδα, ε δεν μπορείς να παίξεις στην Κόστα Ρίκα. Τα εξηγεί όλα στο νόμο.

Προσωπικά περίμενα να είχε κλειδωθεί σα τα θρεντ με το πως κατεβάζω το Χ παιχνίδι.

Και τώρα παίζω μέσω VPN όπως έγραψα πιο πάνω είναι απλά φίλτρο για αυτούς που δεν ξέρουν απο τεχνολογία αυτό που βάλανε.

Με αυτό που δεν παίζω όμως είναι με τα δικαιώματα μου ως πολίτης. 

Ο νόμος που αναφέρεις είναι σχετικός με επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα  και που διεξάγουν τεχνικά/τυχερά παίγνια κτλ 

 

Η σελίδα στην οποία αναφέρομαι ΔΕΝ δραστηριοποιείται στην Ελλάδα 

ούτε διεξάγει τυχερά/τεχνικά παίγνια στοίχημα κτλ

Θελήματα κάνει στην ουσία απλά ειδικής φύσεως (συμπληρώνει αγοράζει δελτία για λογαριασμό των πελατών της)

 

Τέλος ακόμη και αν ήταν σε αυτή την κατηγορία και να δραστηριοποιούταν ως επιχείρηση στην Ελλάδα παλι δεν έχει να λέει γιατί αυτό που θα έπρεπε να γίνει ειναι το κράτος να τους κλείσει και όχι τα τσιράκια του οπάπ να παρεμβένουν στις επιστολές (packets) που στέλνω εγώ σε αυτούς προκειμένω να μου στερήσουν το δικαίωμα στην πληροφορία.

Μπορεί πρακτικά να έχει το ίδιο αποτέλσμα αλλά ηθικά και ουσιαστικά ειναι διαφορετικό το να βάλεις λουκέτο σε μια επιχείρηση απο το να απαγορεύεις τους ανθρώπους να περπατάνε στην γειτονιά που βρίσκεται. 

37 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μιας και στον TOpicStarter φαίνεται πως του αρέσει για κάποιο λόγο αυτή η λέξη (άσχετα με το ότι δεν έχει ιδέα για τι μιλαει) να προσθεσω ότι δεν υπάρχει καμία συνταγματικη διάφορα μεταξύ ενός μήλου και ενός πορτοκαλιού .

Ποια η συνταγματική διαφορά μεταξύ μιας άδειας συσκευασίας μουστάρδας και μιας γεμάτης ?

Επίσης ακόμα και αν η συσκευασία ήταν άδεια (που δεν είναι) λόγω net neutrality θα ήταν το ίδιο και η ketchup ...άρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ δεν ξέρω γιατί πράμα μιλάω και πρέπει να σε πιστέψουμε εσένα γιατί έδωσες 0 επιχειρήματα και έχεις μεγαλύτερο νούμερο στο καντράν.. εσύ θα ξέρεις περισσότερα απο εμένα ε; αν πάει με το νούμερο τότε ναι έχεις προτεραιότητα είσαι μεγάλο εγώ είμαι μόνο 22. 

Απο εκει και πέρα και η Αμερική έχει ίδιους αν όχι πιο αυστηρούς νόμους για την διεξαγωγή τυχερών παιγνίων χωρίς άδεια (λόγω vegas μαφίας, παράνομα πάσης φύσεως στοιχήματα μέσω τηλεφώνων κτλ που ήταν πρόβλημα μεγάλο για αυτούς απο το 1900 ακόμη ) όπως φαίνεται στο βίντεο όμως που παρέθεσα ο υπεύθυνος του Oregon lottery λέει πως το ψάξανε (πριν απονείμουν το έπαθλο στον ιρακινό νικητή που συμπλήρωσε όντως στο ιρακ το δελτίο στην Αμερική μέσω υπαλλήλου του the lotter) και καταλήξανε πως είναι καθόλα νόμιμη η διαδικασία.

Άρα ξέρεις περισσότερα και απο αυτούς να υποθέσω έ; 

Μαρέσει πάντως που εσύ και άλλος ένας(που αρχίζετε σιγά σιγά να κάνετε ping pong με τα quotes μεταξύ σας σαν κλασικό duo) λέτε το μακρύ και το κοντό σας με 0% συνάφεια/βάση πάνω στο θέμα δηλαδή 100% offtopic/troll/derail και  απλά κοροϊδεύετε ουσιαστικά τον άλλον χωρίς κανένα λόγο και με 0 λογική/επιχειρήματα... μοντερέιτορς να σας μπανάρουν δεν υπάρχουν εδώ απότι βλέπω... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...