Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα με ποιανουν τα ψυχολογικά μου με τη σκεψη οτι υπαρχουν τοσο ηλιθ/ψεκασμενα ζωα με δικαιωμα ψηφου κιολας που παπαγαλιζουν οτι τους τσιπαρουν οταν εφοριες/τραπεζες/ασφαλιστικες πουλουν τα στοιχεια μας :P

Επεξ/σία από Damachi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Stoliver είπε

5 μέρες; Πως γίνεται αυτό; 

Η ταυτότητα πρέπει να είναι σε καλή κατάσταση. Αν δεν έχει λήξει, πρέπει να σε δεχτούν, τους αρέσει δεν τους αρέσει....

Ταξιδεψα εως το Λονδινο, μου ελεγξαν την ταυτοτητα εδω και δεν υπηρχε κανενα προβλημα, η αγγλιδα ομως στραβωσε γιατι τις φανηκε κωλοχαρτο, το κοιταζε με μεγενθυτικο φακο, το εδειχνε στον διπλανο της, συζητουσαν, περιμενα, φωναξε εναν αλλο τυπο, το κοιταξε και αυτος με τον μεγενθυτικο... τα 2-3 λεπτα σκεφτομουν την ταινια με εναν τυπο που ειχε μεινει κολλημενος μεσα στο αεροδρομιο. Εαν δεν μου επετρεπαν την εισοδο στην χωρα τι θα εκανα μεχρι να ερθει η μερα για την επιστροφη;

20 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Στο δίπλωμα οδήγησης πληρώνεις ένα σωρό παράβολα και άτομα (σχολή, γιατρούς)  στη ταυτότητα πληρώνεις μόνο ένα τυπικό ποσό ως κόστος της κάρτας

Ο Ωνάσης θα πρέπει να περιμένει μέχρι το 2023 να βγάλει τη νέα ταυτότητα ή μπορεί κάποιος να πάει απτη πρώτη μέρα άσχετε με το επίθετό του;

Δες ξανα τι εγραψα, για να αλλαξω το διπλωμα ειπα, εχω το κλασικο χαρτινο ροζ τριπτυχο, και δεν βολευει, φουσκωνει το πορτοφολι πολυ και ειναι μεγαλο. Αυτο για να το αλλαξω θελει παραβολο εαν θυμαμαι καλα ενα 50αρικο. Για να αλλαξεις το χαρτι σε πλαστικο δεν θελει ξανα γιατρους, ουτε εξετασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Ταξιδεψα εως το Λονδινο, μου ελεγξαν την ταυτοτητα εδω και δεν υπηρχε κανενα προβλημα, η αγγλιδα ομως στραβωσε γιατι τις φανηκε κωλοχαρτο, το κοιταζε με μεγενθυτικο φακο, το εδειχνε στον διπλανο της, συζητουσαν, περιμενα, φωναξε εναν αλλο τυπο, το κοιταξε και αυτος με τον μεγενθυτικο... τα 2-3 λεπτα σκεφτομουν την ταινια με εναν τυπο που ειχε μεινει κολλημενος μεσα στο αεροδρομιο. Εαν δεν μου επετρεπαν την εισοδο στην χωρα τι θα εκανα μεχρι να ερθει η μερα για την επιστροφη;

Δες ξανα τι εγραψα, για να αλλαξω το διπλωμα ειπα, εχω το κλασικο χαρτινο ροζ τριπτυχο, και δεν βολευει, φουσκωνει το πορτοφολι πολυ και ειναι μεγαλο. Αυτο για να το αλλαξω θελει παραβολο εαν θυμαμαι καλα ενα 50αρικο. Για να αλλαξεις το χαρτι σε πλαστικο δεν θελει ξανα γιατρους, ουτε εξετασεις.

Κατάλαβα... δεν ειναι τίποτα αυτό.. απλά βλέπουν την τεχνολογία εκτύπωσης...για αυτό βάζουν μεγενθυτικούς φακούς... μάλλον η κοπελιά ήταν καινούρια στην δουλεία της... και φώναξε και τους συναδέλφους της.

30 ευρώ είναι το παράβολο για την εκτύπωση του διπλώματος οδήγησης. + το κόστος της φωτογραφίας ,τύπου διαβατηρίου. Όμως, τον Μάρτιο του 2019 λήγει η σύμβαση με την εταιρία που εκτυπώνει τα διπλώματα και διαβατήρια .... οπότε στο μέλλον μπορεί να είναι πιο φτηνό το παράβολο.(το ελπίζω) 

1 λεπτό πριν, Damachi είπε

Στη Γερμανια μελος της ΕU μπαινεις  ακομα  σε 'Ειδικο Ελεγχο ' αμα εχεις Ελλ . κωλοχαρτο ;

Απ'όσο ξέρω, όχι. Επιλεκτικοί είναι οι έλεγχοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Damachi είπε

Στη Γερμανια μελος της ΕU μπαινεις  ακομα  σε 'Ειδικο Ελεγχο ' αμα εχεις Ελλ . κωλοχαρτο ;

Εχει σταματησει αυτη η ιστορια, εχουν συμφωνησει να εχουμε καποιους δικους μας αστυνομικους εκει και καποιους δικους τους αστυνομικους εδω (στα αεροδρομια προφανος, δεν εχουν εξουσια περα απο τους ελεγχους του αεροδρομιου).
Κατι διαβασα για αντιστοιχους ελεγχους σε αλλες χωρες της ευρωπης, δεν συγκρατησα χωρα.
Περισσοτερες λεπτομεριες μπες στο travelstories.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλεκτρονικό εισητήριο, χρεωστικές και πιστωτικές κάρτες υποχρεωτικές, ηλεκτρονική ταυτότητα, όλα είναι για το καλό μας και μόνο δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος κρυμμένος πού γίνονται όλα αυτά μόνο το καλό μας. Όπως όλα τα άλλα τόσα χρόνια που συμβαίνουν στην Ελλάδα μας έγιναν για το δικό μας καλό, το κράτος έχει αποδείξει ότι το μόνο που θέλει είναι το οφελός μας. Τα κοινωνικά δίκτυα και αυτά για το καλό μας δημιουργήθηκαν για να βελτιωθούν οι κοινωνικές μας σχέσεις με τους άλλους, για να μην υπάρχει μοναξιά, για να επικοινωνούμε πιο εύκολα. Όντως όλα για το δικό μας καλό. Οπώς λέει η ταινία όταν θα έρθουν να πάρούν εσένα δεν θα υπάρχει πια κανείς να αντιδράσει.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κρατήσω την παλιά όσο πάει, μια χαρά είναι. Όταν γίνει υποχρεωτικό βλέπουμε. Όπως και το δίπλωμα. 

Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό αλλά δεν βρίσκω και λόγο να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία.

Επεξ/σία από zio10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Damachi είπε

Στη Γερμανια μελος της ΕU μπαινεις  ακομα  σε 'Ειδικο Ελεγχο ' αμα εχεις Ελλ . κωλοχαρτο ;

Σταμάτησε. Την προηγούμενα βδομάδα πήγα. Ούτε  καν με κοίταξαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Ταξιδεψα εως το Λονδινο, μου ελεγξαν την ταυτοτητα εδω και δεν υπηρχε κανενα προβλημα, η αγγλιδα ομως στραβωσε γιατι τις φανηκε κωλοχαρτο, το κοιταζε με μεγενθυτικο φακο, το εδειχνε στον διπλανο της, συζητουσαν, περιμενα, φωναξε εναν αλλο τυπο, το κοιταξε και αυτος με τον μεγενθυτικο... τα 2-3 λεπτα σκεφτομουν την ταινια με εναν τυπο που ειχε μεινει κολλημενος μεσα στο αεροδρομιο. Εαν δεν μου επετρεπαν την εισοδο στην χωρα τι θα εκανα μεχρι να ερθει η μερα για την επιστροφη;

Δες ξανα τι εγραψα, για να αλλαξω το διπλωμα ειπα, εχω το κλασικο χαρτινο ροζ τριπτυχο, και δεν βολευει, φουσκωνει το πορτοφολι πολυ και ειναι μεγαλο. Αυτο για να το αλλαξω θελει παραβολο εαν θυμαμαι καλα ενα 50αρικο. Για να αλλαξεις το χαρτι σε πλαστικο δεν θελει ξανα γιατρους, ουτε εξετασεις.

Ποια ταινία; Το terminal με τον Tom Hanks; Στην Αγγλία εχω ακούσει στα αεροδρόμια γενικά εχουν πολύ εξονυχιστικούς ελέγχους  , στην υπόλοιπη Ευρωπη όπου εχω πάει αέρα έχω περάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..."για να σας έχουν φακελωμένους"... είπαν και έτρεξαν να το αναρτήσουν σε όλα τα μέσα κοινωνικής (τρομάρα τους) δικτύωσης.:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάστε πλέον για να καταλάβετε τι ρόλο θα βαράει το φακέλωμα στο μέλλον:

https://www.nytimes.com/2018/01/04/business/china-alibaba-privacy.html

https://www.wired.com/story/age-of-social-credit/

https://medium.com/@spmx/chinese-credit-controversy-ea0e94872914

Ανάλογα με το "credit score" που θα έχεις θα μπορείς να κάνεις κάποιες, μερικές ή καθόλου συναλλαγές.

 

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...