Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Stoliver είπε

αφιερωμένο στους "φακελωμένους". 

Τώρα ηρέμησα. Στα μηχανάκια με τα windows 98 είμαι σίγουρος οτι θα έχουν και κρυπτογράφηση στη βάση.

Αλήθεια, είχα πάει για ανανέωση διαβατηρίου και όλα τα μηχανήματα είχαν πέσει για μια βδομάδα.

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Τώρα ηρέμησα. Στα μηχανάκια με τα windows 98 είμαι σίγουρος οτι θα έχουν και κρυπτογράφηση στη βάση.

Αλήθεια, είχα πάει για ανανέωση διαβατηρίου και όλα τα μηχανήματα είχαν πέσει για μια βδομάδα.

Θα αλλαχτούν αυτά από του χρόνου. Θα ξαναγίνει διαγωνισμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2018 ακόμα μιλάμε για φακέλωμα? Παιδιά είστε φακελωμενοι ήδη και μάλιστα παντού. Για την τράπεζα, την εφορία , την ασφάλεια σας κλπ είστε ένας αριθμός που έχει καταχωρημένα τα πάντα. Μέχρι και η πιτσαρία της γειτονιας σας έχει τον αριθμό σας και τι έχετε παραγγείλει μέχρι σήμερα. Χαλαρώστε λίγο. Οι νέες ταυτότητες ενοχλούν μόνον όσους για κάποιο λόγο δεν θέλουν να αλλάξουν τις παλιές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, gianniskks είπε

Εν έτη 2018 ακόμα μιλάμε για φακέλωμα? Παιδιά είστε φακελωμενοι ήδη και μάλιστα παντού. Για την τράπεζα, την εφορία , την ασφάλεια σας κλπ είστε ένας αριθμός που έχει καταχωρημένα τα πάντα. Μέχρι και η πιτσαρία της γειτονιας σας έχει τον αριθμό σας και τι έχετε παραγγείλει μέχρι σήμερα. Χαλαρώστε λίγο. Οι νέες ταυτότητες ενοχλούν μόνον όσους για κάποιο λόγο δεν θέλουν να αλλάξουν τις παλιές. 

μάλλον κάποιοι τα κονομάνε από τις πλαστές ταυτότητες. 

Έτσι δρουν τα κυκλώματα που φτιάχνουν πλαστές ταυτότητες - athensvoice.gr  '"Μια πλαστή ταυτότητα μπορεί να ξεκινήσει από 400 ευρώ και να φτάσει στα 1.000 ευρώ"

Δεν είναι και λίγα....

Spoiler
Αναφορά σε κείμενο

Πονοκέφαλο δημιουργούν στους οργανισμούς ασφαλείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης οι πλαστές ελληνικές ταυτότητες, οι οποίες «διευκολύνουν» πρόσφυγες και μετανάστες να περάσουν στις χώρες του ευρωπαϊκού βορρά. Oι ελληνικές ταυτότητες μειονεκτούν σε ό,τι έχει να κάνει με τα διεθνή πρότυπα ασφαλείας και είναι δυστυχώς από τα πιο εύκολα έγγραφα για να πλαστογραφηθούν στην Ευρώπη. Δεν περιέχουν ψηφιακές πληροφορίες με μαγνητική ταινία ή τσιπ, όπως οι αντίστοιχες ευρωπαϊκές.
..... 
επιτυγχάνεται η μέγιστη ποιότητα η οποία μπορεί να περάσει εύκολα από απλούς ελέγχους. 

 


 

 

Επεξ/σία από Stoliver
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν ξέρω και πολλά όταν λέει , η νέα ταυτότητα θα είναι πλαστική και θα περιέχει μικροτσίπ με αποθηκευμένα τα βιομετρικά δεδομένα του κατόχου, πως ακριβώς θα είναι αποθηκευμένα τα δεδομένα αυτα στην κάρτα; Φαντάζομαι ότι μόνο οι αρχές θα μπορούν να τα δουν με κάποιον κωδικό; Γιατί αν μπορούν να τα δουν όλοι όσοι πάρουν την κάρτα στα χέρια τους αλίμονο μας αν μας την κλέψουν. Εγώ πάντως σαν καλός πολίτης εμπιστεύομαι το κράτος μου ότι θα τα φροντίσει όλα άψογα άλλωστε δεν μου έχει δώσει δείγματα να μην το εμπιστεύομαι😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stoliver είπε

μάλλον κάποιοι τα κονομάνε από τις πλαστές ταυτότητες. 

Έτσι δρουν τα κυκλώματα που φτιάχνουν πλαστές ταυτότητες - athensvoice.gr  '"Μια πλαστή ταυτότητα μπορεί να ξεκινήσει από 400 ευρώ και να φτάσει στα 1.000 ευρώ"

Δεν είναι και λίγα....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 


 

Καλά σοβαρά τώρα..Πιστεύετε ότι με τις νέες ταυτότητες θα είστε πιο ασφαλείς?Μέχρι σήμερα δλδ σας έχουν πλαστοποιήσει ήδη αυτές που έχετε και ανυπομονείτε για τις νέες?

Άνετα μπορούν να χακαριστούν από τη στιγμή που υπάρχει τσιπάκι πάνω ..Και μη μου πει κανείς και τι έγινε..

Επίσης ξεχάσατε ήδη τι έχει γίνει με πιστωτικές χρεωστικές που μπήκε τσιπακι για ασφάλεια άλλα μετά μπήκε και η ανέπαφη συναλλαγή για να κερδίζουμε 5 δευτερόλεπτα από τον πολύτιμο χρόνο μας...Ασφάλεια και ευκολία σου λέει..Αν βέβαια χάσεις την κάρτα και δεν το πάρεις γραμμή ο τυχερός που θα την βρει θα πλακωθεί στα ανέπαφα 25αρια μέχρι να το πάρεις χαμπάρι...Σουπερ ασφάλεια λοιπόν...Ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει μελλοντικά με τις νέες ταυτότητες..Που να μην ειμασταν και σε τεχνολογικό φόρουμ δηλαδή...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινα για καφέ σε γνωστή αλυσίδα κάθε εβδομάδα και πλήρωνα με χρεωστική.Μου λέει η υπάλληλος:-Γιατί δεν την κάνεις ανέπαφη;Ετσι την έχω και εγώ.Μάλλον την κούραζα με το Pos.Της είπα πως δεν είναι κόπος να βάζω το  pin.

Η κάρτα μου χρησιμοποιείται για μισθοδοσία και την χρησιμοποιώ για αγορές μέσω Paypal.Να την χάσω και μέχρι να την ακυρώσω να μου αδειάσουν τον μισθό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

με αποθηκευμένα τα βιομετρικά δεδομένα του κατόχου

Επειδή δεν το βρίσκω πουθενά, βιομετρικά δεδομένα θα είναι μόνο το δακτυλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis115 είπε

Γιατί αν μπορούν να τα δουν όλοι όσοι πάρουν την κάρτα στα χέρια τους αλίμονο μας αν μας την κλέψουν.

έτσι και αλλιώς θα δουν τα προσωπικά δεδομένα σου, Αν σου πάρουν την ταυτότητα. Το τσιπάκι απλά έχει τα ίδια δεδομένα με την ταυτότητα.

 

18 λεπτά πριν, aleilo03 είπε

Καλά σοβαρά τώρα..Πιστεύετε ότι με τις νέες ταυτότητες θα είστε πιο ασφαλείς?Μέχρι σήμερα δλδ σας έχουν πλαστοποιήσει ήδη αυτές που έχετε και ανυπομονείτε για τις νέες?

Άνετα μπορούν να χακαριστούν από τη στιγμή που υπάρχει τσιπάκι πάνω ..Και μη μου πει κανείς και τι έγινε..

θα είναι πιο ασφαλείς γιατί δεν θα πλαστογραφούνται. Στα σύνορα για παράδειγμα δεν θα περνάνε οι πλαστές ταυτότητες.  

Μαζί με το τσιπάκι, είναι ασφαλες. Δεν γίνεται να βασίζεσαι μονο στο τσιπάκι. (Υπάρχει βεβαια η ψηφιακή υπογραφή....

16 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Η κάρτα μου χρησιμοποιείται για μισθοδοσία και την χρησιμοποιώ για αγορές μέσω Paypal.Να την χάσω και μέχρι να την ακυρώσω να μου αδειάσουν τον μισθό;

Υπάρχει όριο στις αναλήψεις...

8 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Επειδή δεν το βρίσκω πουθενά, βιομετρικά δεδομένα θα είναι μόνο το δακτυλικό;

Τα βιομετρικά χαρακτηριστικά είναι μοναδικά, μετρήσιμα, φυσικά γνωρίσματα που χρησιμοποιούνται προκειμένου αναγνωριστεί η ταυτότητα ενός ατόμου. Τέτοια γνωρίσματα είναι μεταξύ των άλλων το πρόσωπο και τα δακτυλικά αποτυπώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ναι σαν το ηλεκτρονικό εισιτήριο του ΟΑΣΑ και ούτε στην εφορία δεν θα μπορούμε να μπούμε. Θα σου λένε και τον πρώτο καιρό, α το τμήμα μας δεν έχει μηχάνημα, πρέπει να πας στο ΑΤ Ομόνοιας να βγάλεις (αν μένεις λάρισσα πχ). Θα βγάλουν και πακέτα 4 + 1 για πολύτεκνους?

 

10 ώρες πριν, vali είπε

Κανονικά θα έπρεπε να καταργηθούν οι αριθμοί ταυτότητας ,αφμ και ότι άλλο και να υπάρχει μόνο το ΑΜΚΑ.

Ο αριθμός ταυτότητας αφορά το κάθε δελτίο όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και δεν μπορεί να καταργηθεί.

ΑΜΚΑ και ΑΦΜ όμως δεν μπορούν να συνδιαστούν. Το ΑΦΜ αφορά και νομικά πρόσωπα, όχι μόνο φυσικά. Πράγμα που σημαίνει ότι αν ήταν ένας αριθμός, θα έπρεπε κάθε νομικό πρόσωπο να βγάζει ΑΜΚΑ, πράγμα τελίως διαφορετικό με τον σκοπό του ΑΜΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Ναι. Αλλά ακόμα δεν βλέπω να λένε τι θα χρησιμοποιήσουνε για τις ταυτότητες.

Αναφορά σε κείμενο

O I.C.A.O. (International Civil Aviation Organisation) έχει ορίσει την αναγνώριση προσώπου ως το πρωτεύων βιομετρικό χαρακτηριστικό. Η αναγνώριση του δακτυλικού αποτυπώματος, έχει οριστεί ως εφεδρική και μη υποχρεωτική αναγνώριση.

Σύμφωνα με αυτό δεν θα χρειάζεται καν δακτυλικό (εκτός άμα το κρατάνε και δεν το use;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

50 χρόνια τώρα οι μπάτσοι δε καταγράφουν χαμενα Δ.Τ ούτε σε τεφτέρια τι διάολο εξακρίβωση να κάνουν :P

 

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Ναι. Αλλά ακόμα δεν βλέπω να λένε τι θα χρησιμοποιήσουνε για τις ταυτότητες.

Σύμφωνα με αυτό δεν θα χρειάζεται καν δακτυλικό (εκτός άμα το κρατάνε και δεν το use;)

Διάβασε : ΦΕΚ... είναι online.
 

Αναφορά σε κείμενο

4. Στο ενσωματωμένο ηλεκτρονικό μέσο αποθήκευσης, αποθηκεύονται φωτογραφία του κατόχου σε ψηφιακή μορφή, τα στοιχεία της Μηχανικώς Αναγνώσιμης Ζώνης του δελτίου (MRZ), τα στοιχεία που απαιτούνται
για τις Υπηρεσίες Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, καθώς και επώνυμο πατέρα, επώνυμο μητέρας, ύψος του κατόχου (μετά τη συμπλήρωση του 24ου έτους της ηλικίας), ο Δήμος εγγραφής και ο αριθμός δημοτολογίου και ο
τόπος έκδοσης του δελτίου.

 

Επεξ/σία από Stoliver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fsbmaniac είπε

Γεια σου ελληναρα μου κομμουνιστη και συνομοσιολογε ...τελικα υπαρχουν πολλες δικαιολογιες που ειμαστε ο χειροτερος λαος αναμεσα στην πολιτισμενη ευρωπη και η χωρα μας η χειροτερη οικονομικα... 100 χρονια πισω . Αλλα 50 χρονια μνημονιο ισως μας φερουν στα ισια...

Αυτό το σχόλιο το έχω δει πάρα πολλές φορές εδώ μέσα, είναι πραγματικά δυστυχές.

Αντί να χλευάζεις και να γράφεις αυτή την χαζομάρα, μπορείς να απαντήσεις σε κάποιες από τις ερωτήσεις των φίλων.

2 ώρες πριν, manolis115 είπε

Να ρωτήσω κάτι, γιατί δεν ξέρω και πολλά όταν λέει , η νέα ταυτότητα θα είναι πλαστική και θα περιέχει μικροτσίπ με αποθηκευμένα τα βιομετρικά δεδομένα του κατόχου, πως ακριβώς θα είναι αποθηκευμένα τα δεδομένα αυτα στην κάρτα; Φαντάζομαι ότι μόνο οι αρχές θα μπορούν να τα δουν με κάποιον κωδικό; Γιατί αν μπορούν να τα δουν όλοι όσοι πάρουν την κάρτα στα χέρια τους αλίμονο μας αν μας την κλέψουν. Εγώ πάντως σαν καλός πολίτης εμπιστεύομαι το κράτος μου ότι θα τα φροντίσει όλα άψογα άλλωστε δεν μου έχει δώσει δείγματα να μην το εμπιστεύομαι😂😂😂

Τα δεδομένα αποθηκεύονται σε μαγνητικό μέσο, σκέψου το σαν μνήμη, και μπορεί να τα δει μόνος όποιος έχει το κλειδί αποκρυπτογράφησης, ένα ιδιαίτερα πολύπλοκο κωδικό. Όλα αυτά είναι τυποποιημένα έτσι ώστε να μπορεί να διαβαστεί και από τις αρχές των χωρών του εξωτερικού. Πράγμα που συμβαίνει ήδη με τα διαβατήρια μας.

Επεξ/σία από Mourloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...