Προς το περιεχόμενο

Πώς θα είναι οι νέες βιομετρικές ταυτότητες


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 hour ago, Stoliver said:

Σκέψου ότι για να κάνει κάποιος πλαστή ταυτότητα η οποία έχει μικροκύκλωμα, πρέπει να κάνει και την κάρτα πλαστή και το τσιπάκι. 
X05KrcY.jpg

Έπρεπε να λέει Αφροδίτη Αφροδίτου κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dali13gr είπε

Από το 2007 στην Ευρώπη και δειλά - δειλά (χωρίς άδεια ακόμα) στις ΗΠΑ.

Μπαρούφες με περικεφαλαία! Διάβασε τι λέει το ίδιο το Paypal στη σελίδα του! Δεν είναι τράπεζα στην Ευρώπη και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ!

Είναι άξιο θαυμασμού πόσο ελαφρά παίρνουν μερικοί κάποια για τα οποία πολλοί έφαγαν ξύλο, μπήκαν φυλακή ή και δολοφονήθηκαν για να τα κατακτήσουν και τα πετούν ένα-ένα από το παράθυρο.

Και πήγαινέ το ένα βήμα παραπέρα. Πες πως σου ζητούν φωτοτυπία μπρος-πίσω από μια κατινο-εταιρεία για μια υπηρεσία Α. Σου φακελώνουν τα στοιχεία σου σε μια βάση, κάποιος εξυπνάκιας τη χακάρει και διαρέει τα στοιχεία σου όπου λάχει. Θα μου πεις η ταυτότητα είναι σουπερ-hitech και σούπερ-secure... Yeah! Όπως και όλες οι υπηρεσίες στη χώρα μας.

Άντε καληνύχτα!

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρικυμία εν κρανίω...

"Η PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A. είναι νομίμως εξουσιοδοτημένη ως πιστωτικός οργανισμός στο Λουξεμβούργο, με την έννοια του Άρθρου 2 του Νόμου της 5ης Απριλίου 1993 για τον οικονομικό τομέα, όπως τροποποιήθηκε και τελεί υπό την προληπτική επίβλεψη της ρυθμιστικής αρχής του Λουξεμβούργου, του Commission de Surveillance du Secteur Financier, με καταστατική έδρα στο Λουξεμβούργο L-1150."

Εντέλει κατέληξες εκεί που το πηγαίνες με υπόγειο τρόπο: Κάψιμο στο φακέλωμα των νέων ταυτοτήτων.

Επεξ/σία από dali13gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας κάνετε πλακα ρε παιδιά , τριάντα χιλιάδες πεθαμένοι περνάνε σύνταξη και και εσείς μιλάτε για φακέλωμα , άντε μπας και γίνουμε σοβαρό κράτος επιτέλους , αλλα βεβαια είναι φακέλωμα όταν το κράτος προσπαθεί να οργανωθεί , όταν δίνεις όλα τα προσωπικά σου δεδομένα σε facebook viber skype και ξέρω και εγώ που αλλου δεν υπάρχει πρόβλημα , και δεν γνωρίζεις και που θα καταλήξουνε κιόλας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dali13gr είπε

Τρικυμία εν κρανίω...

"Η PayPal (Europe) S.à r.l. et Cie, S.C.A. είναι νομίμως εξουσιοδοτημένη ως πιστωτικός οργανισμός στο Λουξεμβούργο, με την έννοια του Άρθρου 2 του Νόμου της 5ης Απριλίου 1993 για τον οικονομικό τομέα, όπως τροποποιήθηκε και τελεί υπό την προληπτική επίβλεψη της ρυθμιστικής αρχής του Λουξεμβούργου, του Commission de Surveillance du Secteur Financier, με καταστατική έδρα στο Λουξεμβούργο L-1150."

Εντέλει κατέληξες εκεί που το πηγαίνες με υπόγειο τρόπο: Κάψιμο στο φακέλωμα των νέων ταυτοτήτων.

Διάβασε το καλύτερα αυτό: "Πιστωτικός Οργανισμός". Κάτι τέτοιο είναι και η Visa, και η Mastercard κλπ. Δεν είναι τράπεζα. Και από το παραπάνω δεν αναφέρει καν πως έχει "τραπεζική" άδεια (που δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν έχεις τη παραμικρή ιδέα από οικονομικά).

Άστο καλύτερα! Έλα να μιλήσουμε ξανά όταν το μόνο που θα μπορείς να πεις θα είναι ένα LOL ή ένα WTF.  Δεν είναι μακρυά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ... Όταν ξέρεις κάτι μισό και παρόλα αυτά επιμένεις, φαίνεσαι ανόητος. Διάβασε εδώ όλο το άρθρο. Και για να σε βοηθήσω περισσότερο:

Αναφορά σε κείμενο

As part of the deal, PayPal, which already has a banking licence in Europe, will be able to offer PayPal-branded Visa debit cards.

Αναφορά σε κείμενο

Until now, PayPal has used its banking licence largely for treasury functions. The deal with Visa opens up a broader customer base as the company shifts towards retail banking.

LOL και WTF δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, MTX είπε

μας κάνετε πλακα ρε παιδιά , τριάντα χιλιάδες πεθαμένοι περνάνε σύνταξη και και εσείς μιλάτε για φακέλωμα , άντε μπας και γίνουμε σοβαρό κράτος επιτέλους , αλλα βεβαια είναι φακέλωμα όταν το κράτος προσπαθεί να οργανωθεί , όταν δίνεις όλα τα προσωπικά σου δεδομένα σε facebook viber skype και ξέρω και εγώ που αλλου δεν υπάρχει πρόβλημα , και δεν γνωρίζεις και που θα καταλήξουνε κιόλας

Γατάκια εμένα ο πατέρας μου έχει ταυτότητα που γράφει Βασίλειον της Ελλάδος,και η φωτό μου του διπλώματος με έχει με κοτσίδα και τώρα δεν έχει μείνει τρίχα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

 

Τέλειο μου φαίνεται το συγκεκριμένο αν και δεν έχει να κάνει με φακέλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dali13gr είπε

 

Τέλειο μου φαίνεται το συγκεκριμένο αν και δεν έχει να κάνει με φακέλωμα.

Έχει να κάνει με το φακέλωμα γιατί χρησιμοποιεί δεδομένα από πολλές πηγές για να σου βγάλει μια έκπτωση ή αύξηση στην ασφάλεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kapodistrias είπε

Έχει να κάνει με το φακέλωμα γιατί χρησιμοποιεί δεδομένα από πολλές πηγές για να σου βγάλει μια έκπτωση ή αύξηση στην ασφάλεια σου.

Τα δεδομένα που στέλνεις εσύ, όπως η διαδρομή π.χ. Και ακούγεται λογικό: Εφόσον θέλεις να πας από πιο επικίνδυνο δρόμο, τότε θα με πληρώσεις περισσότερα γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες να έχεις ατύχημα.

Σκέψου και το ανάποδο όμως. Εντάξει κυρία ασφαλιστική, εγώ θα πάω από τον πιο ασφαλή δρόμο αλλά αν πάθω ατύχημα, τότε θα με αποζημιώσεις και με μεγαλύτερο ποσό γιατί ΕΣΥ μου πρότεινες να πάω από εκεί.

(πως φτάσαμε από τις νέες ταυτότητες στις ασφαλιστικές του 2030 δεν το κατάλαβα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 2:58 ΜΜ, Digital-Entity είπε

Δεν ξέρω τι διαβάζεις αλλά "Σύμφωνα με την απόφαση, η διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας, από την ημερομηνία έκδοσής τους, ορίζεται σε δεκαπέντε (15) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το δωδέκατο (12) έτος της ηλικίας τους."

ακριβώς αυτό 15 πέντε χρόνια γράφει αλλαγή λογο διαφοροποίησης χαρακτηριστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...