Προς το περιεχόμενο

πολιτικος μηχανικος ή ΗΜΤΥ ;


dimitriss00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimitriss00 είπε

Είναι λίγο δύσκολο σε αυτή την ηλικία,να ξέρω τι θέλω να κάνω..ουσιαστικά Δεν ξέρω τι μου αρέσει πιο πολύ γι'αυτό θέλω ν ξέρω περίπου τα αντικείμενα και την επαγγελματική αποκατάσταση ώστε να δω τι μου αρέσει περισσότερο και να πάω εκεί 

μην κολλάς στην επαγγελματική αποκατάσταση γιατι απλά είναι κάτι που ειδικά στην ελλάδα αλλάζει συνεχώς.

Το σημαντικό είναι να κάνεις κάτι που σ αρέσει. Το να λες τα μαθηματικά κ η φυσική σου αρέσουν είναι τόσο γενικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimitriss00 είπε

Είναι λίγο δύσκολο σε αυτή την ηλικία,να ξέρω τι θέλω να κάνω..ουσιαστικά Δεν ξέρω τι μου αρέσει πιο πολύ γι'αυτό θέλω ν ξέρω περίπου τα αντικείμενα και την επαγγελματική αποκατάσταση ώστε να δω τι μου αρέσει περισσότερο και να πάω εκεί 

Πρόβλημά σου αν δεν μπορείς να βρεις από μόνος σου τι σου αρέσει. Δεν γίνεται να σου δείξει ο άλλος τι σου αρέσει περισσότερο εσένα. Ψάξε στο διαδίκτυο για το αντικείμενο τους τομείς και τι πραγματεύεται η κάθε επιστήμη, ο ΠΜ από τον ΗΜΜΥ είναι δύο εντελώς διαφορετικές επιστήμες. Επίσης το αν θα σου αρέσει κάτι δεν έχει καμία σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση. Ξεκαθάρισε αν θες κάτι για τα λεφτά ή για το αντικείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καπου εδω φαινεται ο ανεπαρκης επαγγελματικος προσανατολισμος. 

νεοι (βαζω και μενα μεσα) ψαχνουν τι θα σπουδασουν ρωτωντας random τυπους σε ενα random φορουμ. 

καλα κανεις και ρωτας, δε σε κατηγορω και εγω στην ιδια φαση ημουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην δηλωσεις καμια απο τις δυο

και μονο που ρωτας σημαινει οτι καμια απο τις δυο δεν σε ελκυει τοσο, ωστε και να την κυνηγησεις, να την παρακολουθησεις με χαρα και ορεξη

ωστε στο τελος και να την αγαπησεις και να γινεις πραγματικα καλος και ευτυχισμενος σε καποιο τομεα...

συν το γεγονος οτι μπορει και να φας την θεση απο καποιον που μπορει πραγματικα να ηταν το ονειρο του. (ψιλα γραμματα)

 

φυσικα αν τα παραπανω ειναι ακατανοητα για την ωρα θα τα καταλαβεις στον πραγματικο κοσμο της καθε σχολης και στον εργασιακο στιβο οταν βγεις

το θεμα τοτε θα ειναι πως αν ανακαλυψεις οτι εισαι σε λαθος τομεα αν θα εχεις το κουραγιο να το παρεις παλι απο την αρχη ...

 

ισχυει φυσικα η περιπτωση ολα τα παραπανω να ειναι μπουρδες και απλα να μπεις σε οποια σχολη σου κληρωσει

να την τελειωσεις οπως οπως, να βρεις και μια οτι κατσει δουλεια

να πεφτει ο μισθος (οποιος προσταζει η καθε εποχη) και η ζωη συνεχιζεται απλα και ωραια :)  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σαν ΗΜΤΥ σου λέω πως ότι και να επιλέξεις στην Ελλάδα είναι δύσκολα τα πράγματα. Θα πρέπει να έχεις προσανατολισμό το εξωτερικό. 

 

Παρόλα αν επέλεγα ξανά πάλι την ίδια σχολή θα επέλεγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, redykt είπε

και καπου εδω φαινεται ο ανεπαρκης επαγγελματικος προσανατολισμος. 

νεοι (βαζω και μενα μεσα) ψαχνουν τι θα σπουδασουν ρωτωντας random τυπους σε ενα random φορουμ. 

καλα κανεις και ρωτας, δε σε κατηγορω και εγω στην ιδια φαση ημουν :)

Γενικά είναι δύσκολο να γίνει σωστός επαγγελματικός προσανατολισμός. Θυμάμαι που είχα πάει σε μια ημερίδα ενός που ασχολιόταν με αυτά και τα πράγματα που μας είχε πει οι περισσότεροι τα ξέραμε ήδη. Αυτό που είναι δύσκολο να σου μεταφέρει κάποιος είναι βιωματικά πως περνάει ο ίδιος στη σχολή και το επάγγελμα του, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει ένας επαγγελματίας και καλά ειδικός. Μια καλή λύση που είχα σκεφτεί είναι να διοργανώνονται μια δυο φορές το χρόνο εκτενείς ημερίδες με φοιτητές και επαγγελματίες εθελοντές  από κάθε σχολή στην οποία θα παρουσιάζουν τη σχολή/δουλειά τους και μετά θα λύνουν απορίες των παιδιών. Νομίζω θα ηταν θετικό να υπήρχε κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Lelouch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, redykt είπε

και καπου εδω φαινεται ο ανεπαρκης επαγγελματικος προσανατολισμος. 

νεοι (βαζω και μενα μεσα) ψαχνουν τι θα σπουδασουν ρωτωντας random τυπους σε ενα random φορουμ. 

καλα κανεις και ρωτας, δε σε κατηγορω και εγω στην ιδια φαση ημουν :)

και τελικα τι εκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, GoDRiC- said:

και τελικα τι εκανες;

κατεληξα να σπουδαζω πληρ. και τηλεπ. στο ΕΚΠΑ. 

ειμαι απολυτα ευχαριστημενος μεχρι στιγμης, παροτι η σχολη ειναι αρκετα πιο δυσκολη απο αυτο που περιμενα. 

εγω πραγματικα δεν ειχα κατι που να με ελκυει. ολα τα επαγγελματα ωραια ακουγονταν στα αφτια μου. με εξαίρεση φυσικα καποια, που οντως δε μου αρεσαν με τη καμια. 

ασε που ειχαμε και τους κλασικους "δουλεια δε πρόκειται να βρεις" , "θα σερβιρεις καφεδες"  και λοιπα  εικονογραφημενα. 

Για την ιστορια θα επελεγα ΗΜΤΥ. Οι πολιτικοι εχουν ξοφλησει στο ελλαντα προ πολλου. (εκτος αν πας εξω of course) 

Και κατι τελευταιο:

ολες οι σοβαρες σχολες θελουν διαβασμα για να βγουν, και ποσο μαλλον με καλο βαθμο(και δε μιλαω για 9 και 10). αυτα τα "παρταρω ολη μερα", "αραζω καφετερια", "παω μπανσκο για σκι" δεν υφιστανται. 

 

 

 

 

 

6 hours ago, Lelouch said:

Γενικά είναι δύσκολο να γίνει σωστός επαγγελματικός προσανατολισμός. Θυμάμαι που είχα πάει σε μια ημερίδα ενός που ασχολιόταν με αυτά και τα πράγματα που μας είχε πει οι περισσότεροι τα ξέραμε ήδη. Αυτό που είναι δύσκολο να σου μεταφέρει κάποιος είναι βιωματικά πως περνάει ο ίδιος στη σχολή και το επάγγελμα του, πράγμα που δεν μπορεί να κάνει ένας επαγγελματίας και καλά ειδικός. Μια καλή λύση που είχα σκεφτεί είναι να διοργανώνονται μια δυο φορές το χρόνο εκτενείς ημερίδες με φοιτητές και επαγγελματίες εθελοντές  από κάθε σχολή στην οποία θα παρουσιάζουν τη σχολή/δουλειά τους και μετά θα λύνουν απορίες των παιδιών. Νομίζω θα ηταν θετικό να υπήρχε κάτι τέτοιο.

συμφωνω απολυτως.

ο επαγγελματικος προσανατολισμος στο σχολειο ειναι του στυλ "σαρεσει να βοηθας αρρωστους; γινε νοσοκομος" 

κατι παρομοιο με τις ημεριδες που αναφέρεις νομιζω πως γινεται σε μας στο ΕΚΠΑ. εχω πετυχει γυμνασια και λυκεια να ερχονται για ενημερωση σε μαθηματικο, πληροφορικη κ. α

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Πρόβλημά σου αν δεν μπορείς να βρεις από μόνος σου τι σου αρέσει. Δεν γίνεται να σου δείξει ο άλλος τι σου αρέσει περισσότερο εσένα. Ψάξε στο διαδίκτυο για το αντικείμενο τους τομείς και τι πραγματεύεται η κάθε επιστήμη, ο ΠΜ από τον ΗΜΜΥ είναι δύο εντελώς διαφορετικές επιστήμες. Επίσης το αν θα σου αρέσει κάτι δεν έχει καμία σχέση με την επαγγελματική αποκατάσταση. Ξεκαθάρισε αν θες κάτι για τα λεφτά ή για το αντικείμενο. 

 

20 ώρες πριν, redykt είπε

και καπου εδω φαινεται ο ανεπαρκης επαγγελματικος προσανατολισμος. 

νεοι (βαζω και μενα μεσα) ψαχνουν τι θα σπουδασουν ρωτωντας random τυπους σε ενα random φορουμ. 

καλα κανεις και ρωτας, δε σε κατηγορω και εγω στην ιδια φαση ημουν :)

Νομίζω ότι ελάχιστοι σε αυτή την ηλικία και μικρότερη ξέρουν πραγματικά τι θέλουν και είναι συνειδητοποιημένοι. Είναι πολύ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε την καρδιά σου το ένστικτό σου και το σημαντικοτερο αυτό που σ'αρεσει περισσότερο, μόνο τότε θα επιτυχείς να σαι σίγουρος,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2018 στις 1:54 ΜΜ, dimitriss00 είπε

για βοηθηστε ρε παιδια να επιλεξω ποια σχολη να δηλωσω;;

ποια ειναι πιο ενδιαφερουσα και η απασχοληση πολιτικου ειναι ευελικτη η περιρισμενη σε δρομους γεφυρες κλπ;; 

  εχουν απηχηση στο εξωτερικο και καλους μισθους;; 

μιλαμε για πολιτικους μηχανικους και ΗΜΤΥ στην πατρα

5/10 χαριστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Νομίζω ότι ελάχιστοι σε αυτή την ηλικία και μικρότερη ξέρουν πραγματικά τι θέλουν και είναι συνειδητοποιημένοι. Είναι πολύ δύσκολο.

Ούτε εμείς ήμασταν συνειδητοποιημένοι και μην σου πω οτι ακόμα και οι μεγάλοι/συγγενείς που ερχόντουσαν σπίτι την χρονιά που έδινα πανελλήνιες και ανοίγαμε συζητήσεις για το τι θέλω να γίνω έλεγαν πράγματα που τα μισά ήταν σωστά τα μισά λάθος. Η ουσία είναι να μπεις στο διαδίκτυο, να ψάξεις μόνος σου τα μαθήματα των σχολών, να δεις τι γράφουν στις ιστοσελίδες τους για την δραστηριότητα, να βρεις κάποιο εξειδικευμένο forum επαγγελματιών/αποφοίτων των σχολών σου και να ρωτήσεις εκεί, να ψάξεις γκρουπάκια από το fb κάτι που εγώ δεν το είχα όταν έψαχνα, μόνο κάτι παλαιολιθικά φορουμ που έμπαιναν ορισμένοι μηχανικοί. Το να ρωτάς άλλους να σου πούνε τι σου αρέσει είναι απλά ανέκδοτο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ούτε εμείς ήμασταν συνειδητοποιημένοι και μην σου πω οτι ακόμα και οι μεγάλοι/συγγενείς που ερχόντουσαν σπίτι την χρονιά που έδινα πανελλήνιες και ανοίγαμε συζητήσεις για το τι θέλω να γίνω έλεγαν πράγματα που τα μισά ήταν σωστά τα μισά λάθος. Η ουσία είναι να μπεις στο διαδίκτυο, να ψάξεις μόνος σου τα μαθήματα των σχολών, να δεις τι γράφουν στις ιστοσελίδες τους για την δραστηριότητα, να βρεις κάποιο εξειδικευμένο forum επαγγελματιών/αποφοίτων των σχολών σου και να ρωτήσεις εκεί, να ψάξεις γκρουπάκια από το fb κάτι που εγώ δεν το είχα όταν έψαχνα, μόνο κάτι παλαιολιθικά φορουμ που έμπαιναν ορισμένοι μηχανικοί. Το να ρωτάς άλλους να σου πούνε τι σου αρέσει είναι απλά ανέκδοτο.

Συμφωνώ, αλλά ακόμα κι εδώ μπορεί να πάρει απαντήσεις που θα τον βοηθήσουν. Πχ κάποιοι που έβγαλαν αυτές τις σχολές, τι έκαναν μετά κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2018 στις 7:03 ΜΜ, bilya είπε

Θα κάνει μάστερ ενω θα χει ήδη ένα (5ετη σχολή)?? Επίσης το επάγγελμα είναι νεκρό Ελλάδα. 

Ts μην κοίτας τα μαθήματα στην σχολή είναι απλά μια ένδειξη με τι θα ασχοληθείς. Οι σχολές που ρωτάς είναι η μέρα με την νύχτα που δεν έχουν τίποτα κοινό μεταξυ τους. 

Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν πολλά αντικείμενα  όπου μεταξύ τους δεν έχουν άμεση σχέση πχ συγκοινωνιολόγος, δομοστατικος οπότε για αρχή πρέπει να σκεφτείς τι δουλειά θα θες να κάνεις.

(Στην Ελλάδα δυστυχώς μπορούν να κάνουν κ πράγματα πέρα απο το γνωστικο τους αντικείμενο)

Σε πολλές περιπτώσεις στα εκσωτερικά δεν το μετράνε ως μεταπτυχιακό. Ή εάν το κάνουν δεν πληρώνουν το ίδιο με κάποιον που έχει κάνει 60-120ECTS πρόγραμμα μετά το μπάτσελορ.

Θέλει προσοχή, ιδίως εάν ο φίλος περιμένει να φύγει από Ελλάδα μετά το πέρας των σπουδών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...