Προς το περιεχόμενο

Gaming PC - 1200/1500€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, narta είπε

Ε τότε γιατί του λες να πάρει σαβουρα 29αρα uw? Τόσα λεφτά θα δώσει...

Και τι να πάρει? Να δώσει 800 για τις σάπιες Asus με τα πολλά θέματα bleeding που γίνετε χαμός με επιστροφές? Και αν θέλει ultra wide η άλλη λύση ειναι η ίδια σε 34αρα η μεγαλύτερη ανάλυση που εκεί τα πράγματα ζορίζουν πολύ. Δεν υπάρχει άλλη λύση με καρτα τύπου 1080 αυτή τη στιγμή. Η συγκεκριμένη στα 270 που πήρα είναι η ιδανική για 1080 κάρτα. Ips χωρίς bleeding σωστή ανάλυση για την αναλογία και 75fps που τα βγάζουν οι κάρτες μέχρι 1080 σχετικά άνετα. Σάπιες θεωρώ όλες τις 16:9 οθόνες και κυρίως τα TN panels μιας και έχω 250 ώρες στην LG που πήρα και μόνο καλά λόγια έχω να πω για παραπάνω hertz η ανάλυση ούτε για αστείο η 1070ti είναι οριακή στα πολύ βαριά παιχνίδια. 

 

Σκέψου το κάτι σαν περνω Ferrari και την πάω στο χώμα. Άχρηστη θα πάει. Περνω 144hz 2k οθόνη και παίζω στα 60fps. Άχρηστη δεν πάει? 29αρι all the way εκτός αν θέλει να βγάλει τα μάτια του με το 34αρι. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

Δεν το επιασες αλλα ok gg.

Κατάλαβα ότι το είπες καθαρά για τρολαρισμα αλλά ξέρεις δεν αφήνω τίποτα να πέσει και ότι γράφω το δικαιολογώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικο που δικαιολογησες ειναι οι επιλογες ΣΟΥ και οχι οι επιλογες που εχει το παλικαρι. Ναι οκ εσυ παιζεις παιχνιδια 6-7 ωρες την ημερα (θελω να μου δανισεις λιγο χρονο) και συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια ομως ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ με αυτα που ζηταει ο ts. Θελει flight simulator, αρα realestate>min framerate. Δεν ειναι η αρχη και το τελος των παιχνιδιων fps και τα 3rd ps.

 

kthxb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Το μοναδικο που δικαιολογησες ειναι οι επιλογες ΣΟΥ και οχι οι επιλογες που εχει το παλικαρι. Ναι οκ εσυ παιζεις παιχνιδια 6-7 ωρες την ημερα (θελω να μου δανισεις λιγο χρονο) και συγκεκριμενα παιχνιδια τα οποια ομως ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ με αυτα που ζηταει ο ts. Θελει flight simulator, αρα realestate>min framerate. Δεν ειναι η αρχη και το τελος των παιχνιδιων fps και τα 3rd ps.

kthxb

Μπορείς να προτείνεις κάτι πιο ιδανικό για τον ts? Γιατι flight simulator παίζει θα του πρότεινες 16:9 με περιορισμένο οπτικό πεδίο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34αρα uw με 1060. ΟΧΙ 29αρα.

 

Εχω 27αρα 16:9 και η 34 uw απλα δινει ενα 30% περισσοτερο πλατος. Η 29αρα κοβει και σε υψος αρα the bullogirgos για flight sim

 

Στους 30 ποντους εισαι ενα Α4 αποσταση. Την παλευεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, narta είπε

34αρα uw με 1060. ΟΧΙ 29αρα.

Εχω 27αρα 16:9 και η 34 uw απλα δινει ενα 30% περισσοτερο πλατος. Η 29αρα κοβει και σε υψος αρα the bullogirgos για flight sim

Στους 30 ποντους εισαι ενα Α4 αποσταση. Την παλευεις;

Ανάλυση 2560x1080 δηλαδή? Δεν είναι λίγη για 34αρα? Δεν έχω μετρήσει ακριβώς μπορεί να είναι και 40 το θέμα είναι ότι δεν με κουράζει σε αντίθεση με την 55αρα στα 2.5 μέτρα που έχω. Η 1060 έχει 350 μια καλή 6gb έκδοση. Η 1070ti έχει 490 και θα έχει κοντά 70% πάνω επιδόσεις. 

Κάτι τέτοιο προτείνεις δηλαδή με κατώτερη κάρτα. Δεν ξερω πόσο καλά θα δουλέψει ειδικά με την 1060 και αν έχει θέμα με την ανάλυση σε τέτοια αναλογία. Γιατί είναι και το ppi στη μέση. 

 

 

Screenshot_20180509-150144.png

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti 11GB 880euro
AMD Ryzen 7 1700X 252euro 

ΜΗΤΡΙΚΗ  οτι θές  70euro
ΚΟΥΤΙ ότι θες 60euro
ΣΚΛΗΡΟΣ οτι θες 45euro

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ότι θες  70ευρό 

ΜΝΗΜΕΣ RAM DDR4 3200 160ευρώ

ενολίγης πάρε το υπογραμισμένο και τα υπόλοιπα ότι θές!!

 

 

Πείτε με τρελό αλλά εγώ αυτό θα του πρότεινα.

 

 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μάγκες ο παλίκαρος πήρε τρεις προτάσεις;; τα ζυγίζει βλέπει κανένα review και αποφασίζει. Μην το κουράζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η βασική χρήση είναι Flight Sims, θα πήγαινα σε 8700Κ, 16gb RAM και μια 1070 το πολύ.

Καλύτερα να δοθεί βάρος στην single threaded απόδοση, γιατί αυτή μετράει βασικά στους similators.

Επίσης, από ό,τι είδα θέλει 2ο μόνιτορ και υπάρχει ήδη μια 24" 1080p. Προσωπικά για flight sims, επειδή ήδη βγάζουν χαμηλά fps οι περισσότεροι, θα έμενα στα 1080p, και θα πήγαινα σε μια 27άρα πάλι 1080p.

Συγγνώμη αλλά δεν διάβασα όλες τις προτάσεις και μπορεί να έχουν ειπωθεί κάποια πράγματα ήδη, απλά ήθελα να υπενθυμίσω τί χρειάζεται ένας simulator για να τρέξει καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο 8600k αρκει οταν περσι ο ιδανικοτερος ηταν ο 7700k. Ενας λογος επιπλεον οταν παει σε μεγαλυτερη αναλυση. Εαν και εφοσον κατσει στο 34αρι το 24αρι θα καταργηθει εκ των πραγματατων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγαλύτερη ανάλυση από 1080p ίσως δυσκολευτεί να βγάλει playable fps. Αυτό λέω ουσιαστικά. Είναι δύσκολα θηρία οι simulators. Προσωπικά δεν θα ανέβαινα σε ανάλυση αν ήξερα ότι αυτό θα μου κόστιζε σεβαστό ποσοστό fps σε έναν simulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εξυπακουεται αν ανεβει σε χρημα θα παει σε 8700k αν θυμαμαι καλα ειναι η τριτη φορα που το σημειωνω. Επισης να ξαναπω οτι οθονη δεν αλλαζεις οπως τις καρτες ειναι επενδυση αν θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη είναι επένδυση απλά δεν έχει νόημα να πάρει 2k144hz οθόνη και να παίζει σε 2k και με 60fps. Όταν υπάρχουν ανάλογες κάρτες για αυτό ναι πάρε και την ανάλογη οθόνη. Δεν γνωρίζω τα παιχνίδια που παίζει ακριβώς ο TS να δούμε πόσο βαριά ειναι και τότε θα διαλέξει ανάλογη κάρτα και οθόνη. 

 

Δηλαδή να δώσει ένα 700αρι για οθόνη και να μην την αξιοποιήσει όταν μπορεί να πάρει μια με 300 τώρα και στο μέλλον η συγκεκριμένη στα 700 θα έχει 300 και τότε θα την αξιοποιήσει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Heybro είπε

Η οθόνη είναι επένδυση απλά δεν έχει νόημα να πάρει 2k144hz οθόνη και να παίζει σε 2k και με 60fps. Όταν υπάρχουν ανάλογες κάρτες για αυτό ναι πάρε και την ανάλογη οθόνη. Δεν γνωρίζω τα παιχνίδια που παίζει ακριβώς ο TS να δούμε πόσο βαριά ειναι και τότε θα διαλέξει ανάλογη κάρτα και οθόνη. 

 

Ρε 'συ σε αλλο θεμα γραφεις; Ποιος προτεινε 144z;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...