Προς το περιεχόμενο

Τα κινητά «ενοχοποιεί» νέα μελέτη για τον διπλασιασμό των περιστατικών καρκίνου του εγκεφάλου


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χρόνια είναι γνωστή η βλαβερή επίπτωση της υπερβολικής χρήσης των κινητών παρόλα αυτά από έρευνες δεν έχει αποδειχθεί ότι μόνο αυτό οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stryder είπε

Χρόνια είναι γνωστή η βλαβερή επίπτωση της υπερβολικής χρήσης των κινητών παρόλα αυτά από έρευνες δεν έχει αποδειχθεί ότι μόνο αυτό οδηγεί σε εμφάνιση καρκίνου.

Μια πηγή;; ή γινε πιο συγκεκριμενος...Ποια είναι η βλαβερη επιπτωση?Αν και μου φαινεται λογικο κάθετι που κανεις σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμο να δημιουργει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paparovic είπε

Παρόλο που όντως οι τίτλοι είναι όπως το περιγράφεις, πάντως έχε στο νου σου ότι ποτέ δεν θα δεις δημοσιευμένο κάτι του στυλ "ναι, αυτό φταίει, κλείσαμε παιδιά, πάμε σπίτι". Πάντα θα έχει λέξεις του στυλ "ίσως", "μπορεί" κτλ. για 2 λόγους:

α) Η μεθοδολογία τους είναι στατιστική οπότε δεν μπορούν να είναι 100% σίγουροι για τίποτε non-trivial.

β) Μηνύσεις, κράξιμο κτλ.

Βέβαια συμβαίνει και το ανάποδο. Χωρίς ισχυρές ενδείξεις, βάζουν διάφοροι μεγαλόστομα "μπορεί" για brownie points.

Γνωρίζω αρκετά καλά, γι΄αυτό και το κράξιμο. Η λέξη "ενοχοποιώ" είναι πολύ βαριά και μόνο άσχετα κουτσοπομολίστικα θέματα την χρησιμοποιούν με τέτοιο τρόπο.

Το 100% σιγουριά δεν έχει νόημα στην επιστήμη. Μπορείς να το αποδείξεις εάν έχεις ικανοποιητική στατιστική 3,4,5σ. Το θέμα είναι ότι, χρειάζεσαι τεράστιο πληθυσμό για να φτάσεις σε τέτοια στατιστική για τέτοιες μικρές διακυμάνσεις, που πρακτικά μπορεί να είναι ακατόρθωτο. 

π.χ. Ακόμα και για τη ραδιενέργεια, που γνωρίζουμε τις επιπτώσεις σε μεγάλες δόσεις, ή και  σε acute δόσεις (σε σύντομο χρονικό διάστημα), δεν έχουμε ιδέα για τις επιπτώσεις σε μακροχρόνιες μικρές δόσεις (τύπου υποβάθρου), και απλά κάνουμε extrapolation της καμπύλης υποθέτοντας ότι το μοτίβο συνεχίζεται (5% αύξηση σε πιθανότητα καρκίνων ανα Sv). Τα όρια που υπάρχουν είναι "τυχαία" και βασίζονται στο προηγούμενο extrapolation δημιουργώντας αρκετά παράδοξα με σημαντικές συνέπειες ορισμένες φορές.

Για παράδειγμα, το background radiation είναι 2-3msv/year, το όριο πληθυσμού είναι 1msv/year και εργασίας είναι 20msv/year, με 50msv το μέγιστο. Στο Ramsar του Ιραν, το background radiation φτάνει και τα 260mSv/year. 10 πλάσιο και από τα όρια εργασίας. Παρόλα αυτά δεν υπάρχουν στοιχεία για αυξημένα προβλήματα στον τοπικό πληθυσμό παρόλο που θα έπρεπε να παρατηρηθούν σύμφωνα με το προηγούμενο μοτίβο. Αντιθέτως έχουν βρει και μειωμένα περιστατικά καρκίνου του πνεύμονα, παρόλες τις τεράστιες ποσότητες ραδονίου τις περιοχής.  

Από την άλλη μεριά, στη Φουσκίσματα εκκένωσαν εσπευσμένα περιοχές στα 200msv/year, τεράστια σε σχέση με τα όρια μικρότερα δε από την περιοχή του Ιραν, με μεγάλες συνέπειες για τους κατοίκους Εν τέλη οι απώλειες και τα προβλήματα ήταν πολλαπλάσια ακόμα και από τα χειρότερα σενάρια εαν τους άφηναν απλά εκεί μακροχρόνια. Νεκροί από τις εκκενώσεις νοσοκομείων, προβλήματα υγείας από το shock μετακίνησης,  οι κοπέλες θεωρούνται κοινωνικά στιγματισμένες με τεράστια κοινωνικά προβλήματα και αυτοκτονίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στη "Φουσκίσμα"  :P τους σκισαν στα πυρηνικά απόβλητα εδω  μας λενε οτι κανει και καλο ενα μπανακι σε πετρελαιοκηλιδες και ολα καλα :P Για  κινητα υπαρχει  και το SAR με πρωτα τα ποιο δημοφιλη smartphones των μεγαλύτερων Κινέζων και όχι μόνο κατασκευαστών - για δωρο στη πεθερα

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μια πηγή;; ή γινε πιο συγκεκριμενος...Ποια είναι η βλαβερη επιπτωση?Αν και μου φαινεται λογικο κάθετι που κανεις σε ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ βαθμο να δημιουργει πρόβλημα...

Αρχικά σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το σχόλιο μου φίλε μου,  

http://www.alfavita.gr/arthron/epistimi/telika-prokaloyn-karkino-ta-kinita

Δεν είναι πολύ αξιόπιστη πηγή βέβαια αλλά κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πριν δημοσιεύσω το σχόλιο μου.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, orgixmh είπε

Όσες εκπομπές και αν μαζέψεις παλικάρι μου λάμπα led δεν ανάβεις όπως ανάβεις με την εκπομπή κινητού και ο λόγος είναι ότι το σήμα χάνει εκθετικά την δύναμη του κάθε μερικά μέτρα. Σου το εξήγησε και ο kfots παραπάνω.
 

Μα ούτε ανάβεις LED με την εκπομπή του κινητού ....... μούφα ειναι αυτό ή έχει κάποια μπαταρία απο κάτω σε κάθε PCB. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Μα ούτε ανάβεις LED με την εκπομπή του κινητού ....... μούφα ειναι αυτό ή έχει κάποια μπαταρία απο κάτω σε κάθε PCB. 

Μπορείς να πάρεις το παρακάτω κιτ και να το διαπιστώσεις αν ανάβει ή όχι.
https://www.ebay.com/itm/Mobile-Phone-Signal-Flash-LED-Light-Radiation-Power-Supply-DIY-Kit-GSM-ICSK032A/262986395683?hash=item3d3b35f023:g:sAkAAOSw-K9ZGWMX
 

 

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Μπορείς να πάρεις το παρακάτω κιτ και να το διαπιστώσεις αν ανάβει ή όχι.
https://www.ebay.com/itm/Mobile-Phone-Signal-Flash-LED-Light-Radiation-Power-Supply-DIY-Kit-GSM-ICSK032A/262986395683?hash=item3d3b35f023:g:sAkAAOSw-K9ZGWMX
 

Και να ξοδέψω 1,5 ευρώ; δεν παίρνω την μηχανή του Ζωγράφου καλύτερα που θα μου τροφοδοτεί το σπίτι; χχαχαχαχαχαχαχαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Και να ξοδέψω 1,5 ευρώ; δεν παίρνω την μηχανή του Ζωγράφου καλύτερα που θα μου τροφοδοτεί το σπίτι; χχαχαχαχαχαχαχαχα 

Οκ κατάλαβα. μπορείς να γελάς όσο θέλεις αλλά η ενέργεια που εκπέμπετε είναι ικανή να ανάψει led, είχα τέτοιο μαραφέτι δώρο από το jim beam πριν αρκετά χρόνια. Κυκλοφορούσαν σαν μπρελόκ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΣΑ.
 


Έχει και αυτό μπαταρία ή απλά γράφεις δίχως πρώτα να κάνεις έστω μία τυπική έρευνα;

 

Επεξ/σία από orgixmh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stryder είπε

Αρχικά σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το σχόλιο μου φίλε μου,  

http://www.alfavita.gr/arthron/epistimi/telika-prokaloyn-karkino-ta-kinita

Δεν είναι πολύ αξιόπιστη πηγή βέβαια αλλά κάτι τέτοιο σκεφτόμουν πριν δημοσιεύσω το σχόλιο μου.

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

Αρχικα δεν εχει πηγή το ποστ...και επειδή είμαι στη δουλεια και δεν εχω πολύ χρονο να το ψαξω κατά ποσο εχει μελετηθεί και είναι αποδεκτη επιστημονικα η μελετη εχω να πω τα εξης:
Πρωτον το πειραμα είναι σε αρουραίους και δευτερον καταληγει το δημοσίευμα (οπου υποθετω ότι δεν το πηραν από το κεφαλι τους αλλα από την μελετη) ότι

"O Μπούτσερ των Εθνικών Ινστιτούτων Υγείας δήλωσε σε συνέντευξη Τύπου ότι η τυπική χρήση ενός κινητού «είναι πολύ, πολύ, πολύ χαμηλότερη από αυτό που μελετήσαμε». Διαβεβαίωσε ότι ούτε ο ίδιος ούτε η οικογένειά του θα αλλάξουν κάτι από τον τρόπο που χρησιμοποιούν το κινητό τους μετά τα νέα ευρήματα."

αρα μιλαμε για κατι θεωρητικο,σε φαση δηλαδή να ειχες το κινητο με ζελοτειπ στον εγκεφαλο σου 24/7...Η κατι παρομοιο. Αρα παλι δεν την θεωρω ακριβως αποδειξη. Με την ιδια λογικη αν τρωω 1κιλο ζαχαρη την μερα μπορω να αποδειξω ότι κατι θα παθω...Όπως και αν τρωω κιλα κρεας την μερα...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, orgixmh είπε

Οκ κατάλαβα. μπορείς να γελάς όσο θέλεις αλλά η ενέργεια που εκπέμπετε είναι ικανή να ανάψει led, είχα τέτοιο μαραφέτι δώρο από το jim beam πριν αρκετά χρόνια. Κυκλοφορούσαν σαν μπρελόκ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕΣΑ.
 


Έχει και αυτό μπαταρία ή απλά γράφεις δίχως πρώτα να κάνεις έστω μία τυπική έρευνα;


Ρε φίλε  πριν αρκετά χρόνια μπορεί μιας και τότε τα κινητά ήταν GSM και με χίλια ζόρια μπορούσες να φωτίσεις ένα LED ΑΝ είχες συγκεκριμένη συνδεσμολογία με κάποιον πυκνωτή (ο ποίος λειτουργούσε σαν buffer γέμιζε δηλαδή με ενέργεια και μετά την άδειαζε στο LED) 

Σήμερα δεν παίζει αυτό με την καμία... και ακόμη και τότε που έπιανε κάτι τέτοιο δεν σήμαινε τίποτα απολύτως...

και επίσης όσο αφορά τις άλλες ακτινοβολίες φυσικά και υπάρχουν τριγύρω σου εδώ ας πούμε ένα ράδιο που δεν χρειάζεται ρεύμα για να παίξει (crystal radios λέγονται τα συγκεκριμένα) λειτουργεί απλά με την ενέργεια των ραδιοσυχνοτήτων που εκπέμπουν οι μεγάλες κεραίες των σταθμών

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορέσαμε και βρήκαμε αντικειμενικές αιτίες καρκινογένεσης... πχ ραδιενέργεια, αμίαντος κλπ... Και δεν μπορούμε να βρούμε για την ακτινοβολία από τα κινητά? 

ΥΓ: μην μπείτε στον κόπο να απαντήσετε με ιστορίες συνωμοσίας... plz

Η ραδιενεργεια και ο αμιαντος δειξανε τα δοντια τους μετα τη χρηση τους για πολλα χρονια.

Η ακτινοβολια απο τα κινητα ειναι περιπου 20 χρονια τωρα και ολοι μας συμμετεχουμε στο πειραμα.

Μικρες οι πιθανοτητες για καρκινο μεχρι τωρα χωρις να ειμαστε σιγουροι ακομη.... αλλα δεν ειναι μονο ο καρκινος.

Θα μαθουμε μετα απο αρκετα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TopicStrarter είπε


Ρε φίλε  πριν αρκετά χρόνια μπορεί μιας και τότε τα κινητά ήταν GSM και με χίλια ζόρια μπορούσες να φωτίσεις ένα LED ΑΝ είχες συγκεκριμένη συνδεσμολογία με κάποιον πυκνωτή (ο ποίος λειτουργούσε σαν buffer γέμιζε δηλαδή με ενέργεια και μετά την άδειαζε στο LED) 

Σήμερα δεν παίζει αυτό με την καμία... και ακόμη και τότε που έπιανε κάτι τέτοιο δεν σήμαινε τίποτα απολύτως...

Μέχρι πριν 10 λεπτά έγραφες "Μα ούτε ανάβεις LED με την εκπομπή του κινητού...." τώρα μου λες ότι σήμερα δεν παίζει με την καμία αλλά παλιά μπορεί...
Δεν σου λέω αν παίζει ρόλο η όχι, σου λέω ότι σαν χομπίστας ηλεκτρονικός το έχω δει να δουλεύει, και τότε και σήμερα.
Αν δεν θέλεις να πιστέψεις εμένα ή τα χιλιάδες βίντεο ή  τα pcb's στο ebay ή τα homemade pcb's όπως αυτό που σου έστειλα είναι δικό σου πρόβλημα.

Σχετικά με το τι προβλήματα μπορεί αυτό να προκαλέσει στην υγεία δεν έχω ιδέα, το έγραψα και στην αρχή,  εσύ από την άλλη που  δεν γνώριζες καν ότι ένα σήμα μπορεί να τροφοδοτήσει ένα led πως εγγυάσαι ότι τα τηλέφωνα είναι αθώα αφού όπως φαίνεται οι γνώσεις σου είναι ελλιπείς και λανθασμένες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

κοπέλα που δούλευε σε εταιρεία κινητής τηλεφωνίας έπαθε τύφλωση κατά τα άλλα τα κινητά δεν ευθύνονται για καρκίνο :P

Εννοείται πως είναι ένοχα για καρκίνο

http://www.documentonews.gr/article/apozhmiwsan-ypallhlo-thlefwnikhs-etairias-poy-paroysiase-karkino-meta-apo-yperbolikh-xrhsh-kinhtoy

Το documento θεωρείται σοβαρή πηγή πληροφόρησης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...