Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ PC RYZEN 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Απλα εγω δεν ειμαι καλος γνωστης του αντικειμένου ετσι ωστε να σκαλιζω bios για oc του cpu αλλα και για να πειραξω τις μνημες απο εκει μεσα η να κανω καποιο bios update και λεω ισως με βολευει καλυτερα ο i5 απο αποψη οτι ειναι λιγο καλυτερος σε διαφορες μετρησεις πιο οικονομικος αλλα και απλα θα τα συνδεσω ολα θα πατησω το κουμπι και ολα θα τρεχουν οπως πρεπει.

Μα και τον intel να πάρεις οι μνήμες δεν θα τρέξουν αυτόματα στα 3200mhz. Λογικά στα 2666mhz θα είναι default. 

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Μα και τον intel να πάρεις οι μνήμες δεν θα τρέξουν αυτόματα στα 3200mhz. Λογικά στα 2666mhz θα είναι default. 

Ναι δεν με πειραζει αυτο απλα εγω μιλαω για ενα γενικο συνολο που θα με εξυπηρετεί καλυτερα απο αποψη τι με βολεύει καλυτερα ποιο ειναι πιο οικονομικο και τι αποδόσεις εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε πχ για αυτο εδω το σετ.?Screenshot_2018-05-18-15-47-27-982_com.android.browser.png.8a2fc7cdf18d362a60d7dc4c71bbb600.png

Μόλις τώρα, ThodorisFel είπε

Τι λετε πχ για αυτο εδω το σετ.?Screenshot_2018-05-18-15-47-27-982_com.android.browser.png.8a2fc7cdf18d362a60d7dc4c71bbb600.png

Και συνολικο κοστος βγαινει στα 359 100€ λιγοτερα απο σετ ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Μα και τον intel να πάρεις οι μνήμες δεν θα τρέξουν αυτόματα στα 3200mhz. Λογικά στα 2666mhz θα είναι default. 

Default θα τρέξουν, θα σηκώσει αυτόματα το bios το default xmp profile που θα είναι 3200.

Αν είναι ΜΟΝΟ για gaming δες τον Intel. Αλλά ο 2600 θα είναι overall λίγο καλύτερος αν ασχοληθείς πχ και με λίγο video editing, rendering κλπ.

Οι gaming μητρικές, δεν έχουν κάτι που θα κάνει το σύστημα ταχύτερο από μόνες τους, αλλά έχουν καλύτερη ποιότητα πυκνωτών, ολοκληρωμένων κλπ που δίνουν δυνατότητα καλύτερου over clocking, και συνήθως είναι πιο extreme σε σχεδίαση με led κλπ γιατί αυτά τα φρου φρου πουλάνε στους gamers.

Οι gaming κάρτες γραφικών εκτός των ανωτέρω έρχονται συνήθως και υπερχρονισμενες από το εργοστάσιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ThodorisFel είπε

Τι λετε πχ για αυτο εδω το σετ.?Screenshot_2018-05-18-15-47-27-982_com.android.browser.png.8a2fc7cdf18d362a60d7dc4c71bbb600.png

Και συνολικο κοστος βγαινει στα 359 100€ λιγοτερα απο σετ ryzen

Επειδή είσαι του multiplayer τύπου παιχνιδιών, και η τάση τους δείχνει ότι θα αγαπάνε όλο και ποιο πολύ τους πολλούς πυρήνες, θα σου έλεγα να κοιτάξεις από 6/12 και πάνω... Δλδ: 2600 ή 8700 σκέτο αφού Oc δεν ψήνεσαι να μάθεις να κάνεις. Εννοείται για τα υπάρχοντα παιχνίδια είναι υπεραρκετός ο 8400 με τους 6 πυρήνες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο και εγω βρισκομαι σε πολυ δυσκολη θεση επειδη ακουω και διαφορα και δεν μπορω να αποφασισω γιατι ναι μεν οι r5 πολυ δυνατοι και καλοι αλλα intel στις μετρησεις ειναι μπροστα.Για αυτο και εγω Θελω κατι vfm που να αντεξει μια 5αετια και μετα βλεπουμε. Επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με oc και γενικοτερα δεν εχω μπει καν σε κοπο να μπω σε bios κλπ θελω ενα σετακι που απλα κουμπωνω βιδωνω παταω start και ειναι ετοιμο. Για αυτο λεω πως ισως εμενα προσωπικα θα με βολεψει καλυτερα ο intel. Απλα στο σετ που διαλεξα μαλλον η mobo δεν ειναι και πολυ καλη. Εχετε να προτείνετε κατι αλλο vfm για intel μεχρι 120€.? Αν καταλαβα καλα οι μητρικες z370 ειναι καλυτεροι.? Οι ram πρεπει να ειναι οκ. Βαζω 8 και μετα αν χρειαστει συμπληρωνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από αντίδραση στο κατεστημένο θα πάω σε σύνθεση ryzen 2600. Μόλις τα παραλάβω όλα και ετοιμαστεί θα στείλω πμ στον radio και θα μου πει τι θα σκαλίσω για oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Εγώ από αντίδραση στο κατεστημένο θα πάω σε σύνθεση ryzen 2600. Μόλις τα παραλάβω όλα και ετοιμαστεί θα στείλω πμ στον radio και θα μου πει τι θα σκαλίσω για oc.

Kαλη επιτυχια σου ευχομαι φιλε μου και καλο building. Να το εχεις το μηχανημα και να το χαιρεσαι. Ποια μητρικη και ποιες μνημες επελεξες.? Εγω παλι βρισκομαι σε μια φαση που δεν μπορω να αποφασισω αλλα μαλλον κατα 60% με βλεπω για intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ThodorisFel είπε

Kαλη επιτυχια σου ευχομαι φιλε μου και καλο building. Να το εχεις το μηχανημα και να το χαιρεσαι. Ποια μητρικη και ποιες μνημες επελεξες.? Εγω παλι βρισκομαι σε μια φαση που δεν μπορω να αποφασισω αλλα μαλλον κατα 60% με βλεπω για intel

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να καταλήξεις και εσύ για να το χαρείς. Εγώ είμαι εδώ 

και κάνω την σύνθεση που μου πρότεινε ο radio.

Και ένας φίλος μου κομπιουτερας fan boy που μου είχε φτιάξει το πρωτο μου υπολογιστή, όταν του έδωσα τη σύνθεση του radio με τον ryzen, μου είπε όχι intel 8400 θα βάλεις. Εγώ όμως θα βάλω ryzen 5 2600.

Επεξ/σία από notist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ThodorisFel είπε

Απλα στο σετ που διαλεξα μαλλον η mobo δεν ειναι και πολυ καλη. Εχετε να προτείνετε κατι αλλο vfm για intel μεχρι 120€.?

H Asus Prime B360 plus; Μια χαρά μητρική είναι. Παραπάνω δεν αξίζει να δώσεις για Ζ370 αφού δεν μπορείς να κάνεις overclock τον 8400. Αν θες να πάρεις ακριβή Β360 πήγαινε εδώ https://www.skroutz.gr/s/14585479/Asus-Rog-Strix-B360-G-Gaming.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, notist είπε

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να καταλήξεις και εσύ για να το χαρείς. Εγώ είμαι εδώ 

και κάνω την σύνθεση που μου πρότεινε ο radio.

Και ένας φίλος μου κομπιουτερας fan boy που μου είχε φτιάξει το πρωτο μου υπολογιστή, όταν του έδωσα τη σύνθεση του radio με τον ryzen, μου είπε όχι intel 8400 θα βάλεις. Εγώ όμως θα βάλω ryzen 5 2600.

Εχεις σκοπο αργοτερα να κανεις oc η απλα εισαι fan της amd.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThodorisFel είπε

Εχεις σκοπο αργοτερα να κανεις oc η απλα εισαι fan της amd.?

Γιατί να πρέπει να κάνει oc? Overall καλύτερος θα είναι και stock. Σε μερικά games θα χάνει λίγο αλλά με 1060; Κλάιν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, notist είπε

Σε ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να καταλήξεις και εσύ για να το χαρείς. Εγώ είμαι εδώ 

και κάνω την σύνθεση που μου πρότεινε ο radio.

Και ένας φίλος μου κομπιουτερας fan boy που μου είχε φτιάξει το πρωτο μου υπολογιστή, όταν του έδωσα τη σύνθεση του radio με τον ryzen, μου είπε όχι intel 8400 θα βάλεις. Εγώ όμως θα βάλω ryzen 5 2600.

Όποιον και να βάλεις θα έχεις εξαπυρηνο που θα κρατήσει. Με τον 2600 απλά, θα έχεις και περιθώριο αναβάθμισης σε κανά τριαρι-τεσσαρι χρόνια στην ίδια μητρικη, κάτι το οποίο με την Ιντελ δύσκολα να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, radiohead είπε

Όποιον και να βάλεις θα έχεις εξαπυρηνο που θα κρατήσει. Με τον 2600 απλά, θα έχεις και περιθώριο αναβάθμισης σε κανά τριαρι-τεσσαρι χρόνια στην ίδια μητρικη, κάτι το οποίο με την Ιντελ δύσκολα να δούμε.

Καλα για αυτο δεν παίρνω και ορκο γιατι η τεχνολογία τρεχει με ταχυτητες φωτος. Τα ιδια μου ελεγαν το 2014 οταν εχτισα το pc με fx6350 και μου ελεγαν θα βαλεις am3+ αλλα τωρα αναγκάζομαι να τα αλλαξω ολα. Οχι πως το μετανιωσα απλα ψαχνω την καλυτερη λυση τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThodorisFel είπε

Εχεις σκοπο αργοτερα να κανεις oc η απλα εισαι fan της amd.?

Καλημέρα. Μπα απλά δεν κολλάω σε μια μάρκα και από τι στιγμή που ανέβηκε και η amd,την επέλεξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...