Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για ουισκι


panomelene

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 
Ενας φιλος καπου βρηκε στην αποθήκη ενα μπουκαλι benmore selected scotch whisky
Το μπουκαλι φαίνεται υπερβολικά παλιό , ειναι σφραγισμένο απο το υπουργείο οικονομικών (αν θυμαμαι καλα) και λεει 1968 πανω 
Οσο και να έψαξα δεν το βρηκα με αυτο το μπουκάλι , σε λιγο περιμενω να μου στειλει τις φωτο απο το μπουκαλι να τις δειτε και εσεις , ειναι κανενας γνώστης γιατι εγω δεν ξερω τιποτα που να γνωριζει αν έχει κάποια αξία η κάτι αυτο το μπουκάλι ; 
Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει τεράστια πιθανότητα (σχεδόν βέβαιο βασικά)  να έχει χαλάσει 

 

πριν κάνα χρόνο είχα δοκιμάσει ουίσκι του '80κατι που κράταγε η μάνα ενός σπίτι του από τότε που γεννήθηκε και αν φαινόταν η φόλα που θα έτρωγα επειδή ήταν στο πλάι και είχε πάρει γεύση από το φελλό παρόλα αυτά το τόλμησα και φυσικά το έφτυσα και ξενέρωσα γιατί ψηνόμουν να δω πώς ήταν το glen όταν περίπου ήμουν κι εγώ μωρό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει πάρει αέρα δε θα έχει πάθει τίποτα. Που αν είναι σφραγισμένο όπως λες, λογικά δε θα έχει πάρει αέρα.

logistoulis, όταν ένα μπουκάλι έχει φελλό, πρέπει να τοποθετείται πλάγια, για να βρέχεται (ο φελλός) ώστε να μην ξερένεται και μπει αέρας μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια κουτα ετσι βρεθηκε χωρις να ξεραμε οτι υπαρχει , οπως φαινεται στην φωτο με το αυτοκόλλητο σφραγιδα πως λέγεται χωρις να εχει κοπεί ουτε απο την αλλη 

τωρα για αερα κτλπ δεν ξερω :P μπορω να ρωτησω καπου για αξια κτλπ; η εχει κανενας ιδεα αν εχει κάποια μεγάλη αξία ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αν δεν έχει πάρει αέρα δε θα έχει πάθει τίποτα. Που αν είναι σφραγισμένο όπως λες, λογικά δε θα έχει πάρει αέρα.

logistoulis, όταν ένα μπουκάλι έχει φελλό, πρέπει να τοποθετείται πλάγια, για να βρέχεται (ο φελλός) ώστε να μην ξερένεται και μπει αέρας μέσα.

ok ίσως και να έφταιγαν οι λοιπές συνθήκες φύλαξης, αλλά μετά από 30+ χρόνια αυτό που έτυχα εγώ είχε γίνει δηλητήριο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ουίσκι παλιώνει στο βαρέλι, όχι στη φιάλη. Στην ιδανική περίπτωση, θα έχει την ίδια γεύση, αν δεν έχει πάρει αέρα με κάποιο τρόπο. Αν έχει πάρει, θα είναι αηδία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, opcorsa είπε

για πετρελαιο για εντριβες θα ειναι τελειο

Ουτε για αυτο δεν κανει. Θα ειναι σαν νεφτι. Καλου κακου πριν το ανοιξεις μαθε πιο νοσπκομειο εφημερευει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, doctorkostis είπε

Το ουίσκι παλιώνει στο βαρέλι, όχι στη φιάλη. Στην ιδανική περίπτωση, θα έχει την ίδια γεύση, αν δεν έχει πάρει αέρα με κάποιο τρόπο. Αν έχει πάρει, θα είναι αηδία.

Έτσι. Σε καμία περίπτωση δε μπορείς να το θεωρήσεις ~40+ ετών, επειδή εμφιαλώθηκε κάπου το 1968.

Αν θα έχει πάρει κάποια αξία, αυτό θα οφείλεται στην (όποια) σπανιότητά του συναρτήσει της όποιας ζήτησης μπορεί να έχει, όχι στο ότι μπορεί κάποιος να το θεωρήσει παλαιωμένο.

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...