Προς το περιεχόμενο

Νέο ψυγείο...


qwertyuiop2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω πως υπάρχει ψιλοαντίστοιχο θέμα (ψάχνω για) αλλά θα ήθελα να ανοίξω καινούριο, ώστε να μη χάσω καμία πρόταση από αυτές που θα συλλέξω. :)

Όπως ίσως θυμάστε κάποιοι από παλαιό θέμα που είχα ανοίξει, το ψυγείο μου, ένα robert bosch του 1990 περίπου (!!!!) μου άφησε χρόνους τελικά, και παρότι θα μπορούσα να το επισκευάσω με κανα 100άρι, νομίζω ήρθε η ώρα της απόφασης για καινούριο, λιγότερο θορυβώδες, πιο οικονομικό στη λειτουργία, και, επιτέλους no frost.

Aυτά που θέλω να έχει είναι:

1) 230-250 λίτρα συντήρηση και 60-70 κατάψυξη. Το νυν ήταν 252/76 σύμφωνα με το καρτελάκι του.

2) No frost. Δηλαδή να μην πιάνει πάγο. Τώρα αν αυτό θα λέγεται full/semi/ultra , δεν ξέρω. Οι μαρκετίστικοι όροι δε με απασχολούν, θέλω απλώς να μην το ξεπαγώνω κάθε λίγο.

3) Όχι περισσότερο από 65 πόντους πλάτος και βάθος (οπωσδήποτε αυτά, δε θα μπαίνει στην κουζίνα αλλιώς).

4) Budget στα 350 περίπου ευρώ.  Πάω και ως τα 400 αν βρεθεί κάτι σούπερ ουάου με διθυραμβικά σχόλια κλπ, αλλά με τίποτα παραπάνω. 

Προκρίνονται εννοείται αξιόπιστες και "λιτές" λύσεις έναντι fancy και αμφιβόλων. Παρότι μικρός (23), δεν έχω εμπιστοσύνη καμία στα υπερβολικά περίπλοκα εσωτερικά κυκλώματα που έχουν ειδικά οι κορεάτες, με κουμπάκια εδώ, κουμπάκια εκεί κλπ. Απλώς αυξάνονται οι πιθανότητες να χαλάσει ένα μηχάνημα που κάνει μια χαρά τη δουλειά του με απλότητα. Δεν είναι τυχαίο το ότι η miele, στα ακριβότερά της μοντέλα ακόμη, έχει μηχανικούς θερμοστάτες - ροδέλες. ;)

 

Δεκτές συμβουλές ως προς το τί να κάνω το παλιό. :P  Αν το θέλει κανείς για ανταλλακτικά έναντι συμβολικού ποσού, εννοείται ας στείλει pm. Αλλιώς τι, παλιατζής;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. :)

 

 

 

 

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά απο Pitsos  ( οχι ολα τα μοντέλα) έχω γράψει σχετικό θέμα κάπου εδώ μέσα για κρότους απόψυξης σε ψυγείο Pitsos.Έχει κλείσει πλέον αλλα κυκλοφορανε ακόμα συσκευές τους στην αγορά.Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες μάρκες με το ιδιο πρόβλημα.Διάβασε το βιβλιαράκι που έχουν μέσα τα ψυγεία για όποιο διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xp-user είπε

Μακρυά απο Pitsos  ( οχι ολα τα μοντέλα) έχω γράψει σχετικό θέμα κάπου εδώ μέσα για κρότους απόψυξης σε ψυγείο Pitsos.Έχει κλείσει πλέον αλλα κυκλοφορανε ακόμα συσκευές τους στην αγορά.Πιθανόν να υπάρχουν και άλλες μάρκες με το ιδιο πρόβλημα.Διάβασε το βιβλιαράκι που έχουν μέσα τα ψυγεία για όποιο διαλέξεις.

Ναι κι εγώ δεν έχω ακούσει τα καλύτερα. Έχουν και μέτρια ποιότητα κατασκευής πλέον τα περισσότερα, βάσει αυτών που είδα στον Κωτσόβολο τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dhmak είπε

Το έχω στα υπόψη, αλλά με προβληματίζει ότι το έχουν μόνο μαγαζιά - μπανανίες στην Αθήνα (και 2-3 φουλ επαρχιακά). Δεν είναι λίγο επίφοβο - παλιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας σε ενα πολυκατάστημα ηλεκτρικων και θα διαλεξεις ενα ψυγείο οχι ψυγειοκαταψυκτη με ροδέλες, δηλαδη μηχανικο, οχι ηλεκτρονικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

θα πας σε ενα πολυκατάστημα ηλεκτρικων και θα διαλεξεις ενα ψυγείο οχι ψυγειοκαταψυκτη με ροδέλες, δηλαδη μηχανικο, οχι ηλεκτρονικό 

Yπάρχει κανένα της προκοπής - με μεγάλη ποικιλία στην Αθήνα; Ο Κωτσόβολος στην Κηφισίας μου φάνηκε μπαρουφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...