Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία: Τέλος στα μετρητά για συναλλαγές άνω των 10.000 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, QuitLife είπε


Στο Βελγιο το 60% ενος τιμολογιου παει στο κρατος για φορο και ασφαλιση. Τυχαινει να το ξερω απο πρωτο χερι. ΑΛΛΑ η φοροδιαφυγη στο Βελγιο μια χαρα παει και αυτο το ξερω απο πρωτο χερι εχοντας περασει ενα μικρο διαστημα εκει.

Επισης στο Βελγιο δινεις 60% και ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. Δεν εχει κατι αλλο. Ουτε σε γιατρους πχ. Πας σε ΟΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙΣ, τον πληρωνεις και τα παιρνεις πισω ολα απο το ταμειο. Τοσο απλο.

Ταχουμε πει 10000 φορες, να τον πιασουν και να τον σκισουν. Ποιος τους εμποδιζει. Κανεις. Απολυτως κανεις.

Δηλαδή είναι καλύτερο να τον σκίσουν από το να προσπαθήσουν να τον κάνουν να μην φοροδιαφευγει? Οι σωστοί φόροι και οι σωστοί πολίτες κάνουν ένα σωστό κράτος. Τα 300 ζώα της βουλής πρέπει να περνουν max 1000 το μήνα και όχι 22χιλιαδες που περνουν τώρα με αφορολόγητο 200χιλιαδες όταν εμείς έχουν 8500. Άχρηστοι που δεν έχουν ούτε ένα ένσημο τα ζώα. 

7 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Δεν του δίνουμε "εμείς" αξία. Αξία του δίνει το κράτος, που σου λέει έχω αυτό το νόμισμα το οποίο έχει αυτή την αξία. Για ανταλλαγές, παροχές υπηρεσιών κλπ αντί να δίνετε τσουβάλια με σιτάρι και ελιές, θα δίνετε αυτό. Πολύ χοντρικά, δεν ξέρω να σου πω ακριβώς πώς δουλεύουν τα fiat λεφτά.

Χρήματα είναι αυτά χρήματα και αυτά που έχω στην κάρτα. Σε 5 λεπτά πληρώνω 10 λογαριασμους μέσω ebanking. Άντε πάνε να δεις στις τράπεζες όσοι στήνονται. Τα μετρητά στα κλέβουν κιόλας ενώ με την κάρτα είσαι σίγουρος και να στην κλέψουν την ακυρώνεις επιτόπου και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Heybro είπε

Δηλαδή είναι καλύτερο να τον σκίσουν από το να προσπαθήσουν να τον κάνουν να μην φοροδιαφευγει? Οι σωστοί φόροι και οι σωστοί πολίτες κάνουν ένα σωστό κράτος. Τα 300 ζώα της βουλής πρέπει να περνουν max 1000 το μήνα και όχι 22χιλιαδες που περνουν τώρα με αφορολόγητο 200χιλιαδες όταν εμείς έχουν 8500. Άχρηστοι που δεν έχουν ούτε ένα ένσημο τα ζώα. 

Βεβαια. Θα σκισουν τους πρωτους επαναστατες 100 και μετα τελος. Τοσο απλο. Απο το να στοχοποιουν τους παντες. 

Βεβαια πρεπει να γινει και κατι αλλο. Να σκισουν και την ΜΑΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στο Δημοσιο. ΠΧ στα Δημοσιο Νοσοκομεια που κανουν χειρουργια. Λεμε τωρα. Γιατι εκει περα απο το μαυρο χρημα, το αδικημα ειναι διπλο μια και δεν εχουν ΚΑΝ δικαιωμα να εκδωσουν παραστατικα.

Ενα απλο παραδειγμα εγραψα, μην κανω καταχρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Βεβαια. Θα σκισουν τους πρωτους επαναστατες 100 και μετα τελος. Τοσο απλο. Απο το να στοχοποιουν τους παντες. 

Βεβαια πρεπει να γινει και κατι αλλο. Να σκισουν και την ΜΑΥΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ στο Δημοσιο. ΠΧ στα Δημοσιο Νοσοκομεια που κανουν χειρουργια. Λεμε τωρα. Γιατι εκει περα απο το μαυρο χρημα, το αδικημα ειναι διπλο μια και δεν εχουν ΚΑΝ δικαιωμα να εκδωσουν παραστατικα.

Ενα απλο παραδειγμα εγραψα, μην κανω καταχρηση.

Πολλά πρέπει να γίνουν φίλε. Και ένας τρόπος είναι να καταργηθεί τελείως το μετρητο σε χώρες μπουρδελο όπως η δική μας. Πας σε ένα Beach bar καλοκαίρι περνεις 3 μπύρες σου λέει 20 ευρώ. Τα δίνεις ρωτάς που είναι η απόδειξη και σου λένε δεν δίνουμε. Σκίσιμο αλλά κοιμούνται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, Heybro είπε

Χρήματα είναι αυτά χρήματα και αυτά που έχω στην κάρτα. Σε 5 λεπτά πληρώνω 10 λογαριασμους μέσω ebanking. Άντε πάνε να δεις στις τράπεζες όσοι στήνονται. Τα μετρητά στα κλέβουν κιόλας ενώ με την κάρτα είσαι σίγουρος και να στην κλέψουν την ακυρώνεις επιτόπου και τέλος. 

Είμαι κατά της κατάργησης των μετρητών. Γνωρίζω τα οφέλη που έχει το ηλεκτρονικό χρήμα για τους πολίτες, δεν είπα ποτέ ότι υποστηρίζω να πας να στήνεσαι σα το βλάκα σε 10 υπηρεσίες για να πληρώσεις με μετρητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Είμαι κατά της κατάργησης των μετρητών. Γνωρίζω τα οφέλη που έχει το ηλεκτρονικό χρήμα για τους πολίτες, δεν είπα ποτέ ότι υποστηρίζω να πας να στήνεσαι σα το βλάκα σε 10 υπηρεσίες για να πληρώσεις με μετρητά.

Εισαι κατα για αυτο που ειπες παραπανω? Οτι δηλαδη μονο το μετρητο σου ανηκει ενω οτι εχεις στην τραπεζα δεν ειναι δικο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, QuitLife είπε

Δωσε μου ονομα και επωνυμο η κινητο και θα σου απαντησω συντομα.

Ώπα συγγνώμη, νόμιζα τα είχατε ήδη όλα αυτά όλοι σας επειδή απλά πληρώνω την πίτσα και τις μπύρες με πιστωτική κάρτα

Αλλά δεν περίμενα τέτοια αποστομωτική απάντηση. Βγαλμένη Αντιγραμμένη από τα στέκια του /r/privacy. Περίμενα κάτι καλύτερο να πω την αλήθεια

Από εδώ και εμπρός θα περιοριστώ στην καραμέλα "δεν έχω κάτι να κρύψω". Τουλάχιστον θα το διασκεδάζω με τις ψευδο-επιστημονικές ρητορικές αναλύσεις που θα παίρνω σαν απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατακια οι Αυστραλοι, εδω εμεις που εχουμε 500 ευρω το οριο και (στην ουσια) δεν τηρείται, θα τηρειθει με οριο τα 10000 αυστραλεζικα δολλαρια (6300 ευρω περιπου), πανε καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 λεπτά πριν, Heybro είπε

Εισαι κατα για αυτο που ειπες παραπανω? Οτι δηλαδη μονο το μετρητο σου ανηκει ενω οτι εχεις στην τραπεζα δεν ειναι δικο σου?

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, QuitLife είπε

Ειπα. Να δωσει εδω ΔΗΜΟΣΙΑ Ονομα, Επιθετο η κινητο, και θα τα βρω ολα. Θα αρχισω απο τον Τειρεσια ετσι για ζεσταμα.

Φιλε μου δυστυχως ζεις σε αλλο πλανητη.

Γιατι οι απατεωνες (οχι οι φτωχοδιαβολοι) κλεβουν διαφορετικα. Μα ... πραγματικα ... εισαστε τοσο ασχετοι μερικοι. Που ζειτε ;

Μα μα μα νόμιζα τα είχατε ήδη όλα, κι εσύ κι ολόκληρος ο πλανήτης. Τι, δεν είχα διαβάσει καλά;;;

Αναφορά σε κείμενο

Ηθελα να ξερω: τους ενθερμους θιασωτες της 100% ψηφιακης πληρωμης, δεν τους προβληματιζει (τουλαχιστον) το γεγονος οτι ολοι θα ξερουν τα παντα για τους ιδιους ; Και εννοω τα ΠΑΝΤΑ.

Τι έγινε, χάθηκα στον χωροχρόνο; Απέκτησα υπερδύναμη deja vu; Οραματίστηκα το μέλλον;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, triapoulakiakathontan είπε

Ώπα συγγνώμη, νόμιζα τα είχατε ήδη όλα αυτά όλοι σας επειδή απλά πληρώνω την πίτσα και τις μπύρες με πιστωτική κάρτα

Αλλά δεν περίμενα τέτοια αποστομωτική απάντηση. Βγαλμένη Αντιγραμμένη από τα στέκια του /r/privacy. Περίμενα κάτι καλύτερο να πω την αλήθεια

Από εδώ και εμπρός θα περιοριστώ στην καραμέλα "δεν έχω κάτι να κρύψω". Τουλάχιστον θα το διασκεδάζω με τις ψευδο-επιστημονικές ρητορικές αναλύσεις που θα παίρνω σαν απάντηση

Α φιλε τρως και πιτσα και μπυρες.

Αρα εχουμε:

1. Λεφτα υπαρχουν αλα Γιωργακης (προς περαιτερω ερευνα-διασταυρωση)

2. Πιτσες: Ανθυγειηνη διατροφη ΑΡΑ δεν σε ασφαλιζω. Η μαλλον σε ασφαλιζουμε σαν κρατος αλλα θα μας δινεις επ-ασφαλιστρο στο μελλον.

3. Μπυρες: Ισχυουν τα παραπανω, συν φερε μας και ενα υπερηχο ανω κοιλιας να δουμε τι θα σου χρεωσουμε επ-ασφαλιστρο.

Γιατι εδω ειμαστε καλο μαγαζι. Δεν ασφαλιζουμε οτι - οτι.

Επισης βλεπουμε οτι παραγγελνεις απο διαφορετικες τοποθεσιες καθε φορα. Υποπτο.

...

Ενα μικρο σεναριο για να γελασουμε και να καταλαβεις οτι ουσιαστικα μας τρολλαρεις.

 

ΥΣΤ: Βλεπω οτι γραφεις με τεραστια γραμματα. Αν εχεις θεμα ορασης, αυξανεται το επ-ασφαλιστρο. Εμ, τι μας περασες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, QuitLife είπε

Α φιλε τρως και πιτσα και μπυρες.

Αρα εχουμε:

1. Λεφτα υπαρχουν αλα Γιωργακης

2. Πιτσες: Ανθυγειηνη διατροφη ΑΡΑ δεν σε ασφαλιζω. Η μαλλον σε ασφαλιζουμε σαν κρατος αλλα θα μας δινεις επ-ασφαλιστρο στο μελλον.

3. Μπυρες: Ισχυουν τα παραπανω, συν φερε μας και ενα υπερηχο ανω κοιλιας να δουμε τι θα σου χρεωσουμε επ-ασφαλιστρο.

Γιατι εδω ειμαστε καλο μαγαζι. Δεν ασφαλιζουμε οτι - οτι.

Επισης βλεπουμε οτι παραγγελνεις απο διαφορετικες τοποθεσιες καθε φορα. Υποπτο.

...

Ενα μικρο σεναριο για να γελασουμε και να καταλαβεις οτι ουσιαστικα μας τρολλαρεις.

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν πιο ωφέλιμο (για σένα) να επικεντρώνεις τις προσπάθειες σου στο να βελτιώνεις ικανότητες όπως κατανόηση κειμένου

Από την άλλη, πιστεύω ότι πρέπει να είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι γουστάρεις. Ακόμα και αν αυτό είναι να τρολάρεις ανεύ ορίου και να καταπιάνεσαι από πίτσες και μπύρες (που θα μπορούσε άνετα να ήταν fish and chips ή κινέζικο)

Τέλος, το point μου ήταν "κάνω τις συναλλαγές μου με κάρτες, το ινσομνια ή οι γείτονες μου δεν ξέρουν τίποτα για αυτές. Το πολύ να ξέρει ένας ISP πως με λένε, κι ένας εισαγγελέας. Αλλά σίγουρα όχι όλοι, ούτε η πλειοψηφία".

Φιιλ φριι να το καταρρίψεις με ερωτήσεις τύπου τι κάνω το βράδυ, από που ψωνίζω προφυλακτικά, τι καιρό κάνει έξω κλπ.....

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Heybro είπε

Δηλαδή είναι καλύτερο να τον σκίσουν από το να προσπαθήσουν να τον κάνουν να μην φοροδιαφευγει? Οι σωστοί φόροι και οι σωστοί πολίτες κάνουν ένα σωστό κράτος. Τα 300 ζώα της βουλής πρέπει να περνουν max 1000 το μήνα και όχι 22χιλιαδες που περνουν τώρα με αφορολόγητο 200χιλιαδες όταν εμείς έχουν 8500. Άχρηστοι που δεν έχουν ούτε ένα ένσημο τα ζώα. 

Χρήματα είναι αυτά χρήματα και αυτά που έχω στην κάρτα. Σε 5 λεπτά πληρώνω 10 λογαριασμους μέσω ebanking. Άντε πάνε να δεις στις τράπεζες όσοι στήνονται. Τα μετρητά στα κλέβουν κιόλας ενώ με την κάρτα είσαι σίγουρος και να στην κλέψουν την ακυρώνεις επιτόπου και τέλος. 

Απλά από περιεργια (και χωρίς ίχνος ειρωνίας) πόσο γρήγορα θα το καταλαβεις αν στην κλεψουν; Πόσο ασφαλής νοιωθεις και με την καρτα; Και ρωτάω εχοντας στο μυαλό που ενα αρθρο που διαβασα πριν καιρό παρόμοιο με το παρακάτω.

https://medium.com/@Vasco_bags/how-money-can-be-stolen-from-contactless-rfid-and-nfc-cards-cd74fea192a6

Αν καποιος "αντιγραψει" την καρτα και αρχίσει να κανει αγορές με 25αρες χρεωσεις; Θα μου πείς μικρό το κακό συγκρητικά με το ρίσκο να κουβαλας μετρητά αλλα.... και πάλι ρίσκο είναι.

Η κάρτα είναι ευκολία για εμάς και ενα τρόπος για να βλέπει το κρατος πόσα χαλας (για πάταξη της φοροδιαφυγής κλπ). Αν όμως αυριο πχ καταργηθουν τα μετρητά θα γίνει χαμός. Και αυτό γιατί ενα μεγάλο κομματι του πληθυσμού μας δεν είναι τόσο εξοικειωμένο με την χρήση και χρησιμοποιούν την καρτα σαν ενα μέσο για να βγαλουν χρηματα από τα ΑΤΜ. Και όταν βγάζουν χρήματα ή χρησιμοποιούν την καρτα πατανε το pin ελευθερα και χωρίς φόβο, κανοντας τον εαυτό τους πιο ευκολη λεία.

 

Για να καταργηθεί το φυσικό χρήμα και να γυρίσουμε στο πλαστικό (αν ποτέ γίνει αυτό) θα πρεπει πρώτα να καταλαβουν όλοι του κινδύνους και να μαθουν να το χρησιμοποιούν σωστά. Και αυτό θελει πολύ χρόνο.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...