Προς το περιεχόμενο

Αυστραλία: Τέλος στα μετρητά για συναλλαγές άνω των 10.000 δολ.


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Heybro είπε

Όλα εγκυμονούν κινδύνους. Ο καθένας τα ζυγίζει και πράττει ανάλογα. Μετρητο ούτε να βλέπω δεν θέλω γιατί εξαιτίας του υπάρχει όλη η φοροδιαφυγή στην Ελλάδα. Αν όλοι υποχρεούνταν να δουλέψουν κάρτες όλα θα φαίνονταν και κανείς δεν θα έκλεβε. 

Καλά,μη το πεις παραέξω αυτό όμως.

Τι νομίζεις,θα εμποδίσει αυτόν που θέλει να φοροδιαφύγει,να βρει έναν άλλο τρόπο.

όταν μια ζωή κανείς δεν κόβει/ζητάει απόδειξη

όταν μια ζωή όλοι κυνηγάμε τα μαύρα στην ζούλα

όταν μια ζωή κοιτάμε όλοι πως θα κλέψουμε,αντί να είμαστε τυπικοί 

όταν μια ζωή βασιλεύει η σαπίλα και το βόλεμα  και άλλα πολλά,το τελευταίο που θα μας πειράζει θα είναι ο τρόπος πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

Καλά,μη το πεις παραέξω αυτό όμως.

Τι νομίζεις,θα εμποδίσει αυτόν που θέλει να φοροδιαφύγει,να βρει έναν άλλο τρόπο.

όταν μια ζωή κανείς δεν κόβει/ζητάει απόδειξη

όταν μια ζωή όλοι κυνηγάμε τα μαύρα στην ζούλα

όταν μια ζωή κοιτάμε όλοι πως θα κλέψουμε,αντί να είμαστε τυπικοί 

όταν μια ζωή βασιλεύει η σαπίλα και το βόλεμα  και άλλα πολλά,το τελευταίο που θα μας πειράζει θα είναι ο τρόπος πληρωμής.

Εμένα με ενοχλεί που είμαι τυπικός παντού. Αν κοπεί το μετρητο όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από crypto που δεν ασχολούνται πολλοί. Θα αναγκαστούν να δέχονται κάρτες να περνάνε όλα μέσω τραπέζης που θα φαίνονται όλα. Αν δεν υπήρχαν αυτοί οι φοροφυγάδες δεν θα είχαμε αυτούς τους φόρους που αυτούς δεν τους νοιάζει γιατί δεν δηλώνουν τίποτα. Εγώ που δηλώνω τα πάντα όμως είναι ασυμφωρο το τι πληρώνω κάθε χρόνο δεν λέγετε. Και αν πάνε το αφορολόγητο 5500 εκεί να δεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2018 στις 7:23 ΜΜ, Heybro είπε

Ο πολιτισμένος κόσμος χρησιμοποιεί χρόνια μόνο κάρτα ebanking PayPal. Προσωπικά έχω να πάω σε τράπεζα χρόνια όλα τα κάνω από κινητο μέσω ebanking και μια κάρτα. Ευχρηστία όσο δεν πάει. Το μετρητο ξανά λέω είναι μόνο για τους φοροφυγάδες που δεν κόβουν αποδείξεις. Όπως Beach bar club που δινουμε 100 ευρώ το μπουκάλι χωρίς αποδειξη χωρίς τίποτα. Απατεώνες με λίγα λόγια και ο λόγος που η φορολογία μας είναι στο Θεό και την πληρώνουμε αυτοί που δεν φταίμε. 

Δεν είναι παραμύθι αλλά η πραγματικότητα. Γιατί να έχεις επιλογή όταν θα την έχει και ένας απατεώνας που δεν θέλει να φαίνεται που πάνε τα χρήματα ώστε να κλέβει άμεσα το κράτος και έμμεσα και τους Έλληνες? 

έτσι να πλουτίζουν οι τράπεζες και το paypal (με τις εξωφρενικές προμήθειες του) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, Heybro είπε

Αν κοπεί το μετρητο όχι δεν υπάρχει άλλος τρόπος πέρα από crypto που δεν ασχολούνται πολλοί.

Ο μαφιόζος ας πούμε (ονόματα δε λέμε) δε θα φοροδιαφεύγει με ηλεκτρονικό χρήμα. Όπως και τώρα δεν υπάρχουν λογαριασμοί σε εξωτικά νησιά με μαύρο (ηλεκτρονικό) χρήμα. Ούτε εταιρείες χρησιμοποιούν ένα σωρό ευφάνταστους νόμους που πρακτικά τους επιτρέπει πρακτικά να φοροδιαφεύγουν. Έλα ρε συ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Αν όμως γινόταν το κούρεμα θα σε επηρρέαζε πιό πολυ απο κάποιον που έχει συνδυασμό μετρητών + λεφτά στην τράπεζα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι οτι το ψηφιακό χρήμα δέν είναι χωρίς τους κινδύνους του. Με το να βάζεις όλα τα αβγά στο ίδιο καλάθι έχεις μεγάλη έκθεση σε κίνδυνο.

Ξέρεις οτι αν θελήσει το κράτος/εε κάνει κούρεμα κ στα μετρητά? Ή τα κανει ακομα κ κωλοχαρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kercyn είπε

Ο μαφιόζος ας πούμε (ονόματα δε λέμε) δε θα φοροδιαφεύγει με ηλεκτρονικό χρήμα. Όπως και τώρα δεν υπάρχουν λογαριασμοί σε εξωτικά νησιά με μαύρο (ηλεκτρονικό) χρήμα. Ούτε εταιρείες χρησιμοποιούν ένα σωρό ευφάνταστους νόμους που πρακτικά τους επιτρέπει πρακτικά να φοροδιαφεύγουν. Έλα ρε συ...

Άστον τον μαφιόζο. Πήγα σε club ανοίξαμε 2 μπουκαλια 200 ευρώ ούτε απόδειξη τίποτα. Καθαρά χρήματα. Πήγα σε Beach bar 20 ευρώ γρανίτες μπύρες κτλ ούτε απόδειξη τίποτα. Αν ήταν κάρτα θα φαίνονταν και θα πλήρωναν φόρο. Ο μαφιόζος είναι μαφιόζος δεν γνωρίζω τι γίνεται εκεί μιλάω για τον απλό κόσμο που κλέβει το κράτος. 

8 λεπτά πριν, ziaba είπε

έτσι να πλουτίζουν οι τράπεζες και το paypal (με τις εξωφρενικές προμήθειες του) 

Καμία προμήθεια για μένα. Μπαίνω ebanking και σε 5 λεπτά πληρώνω ότι λογαριασμό έχω. Η αγροτική έχει 50 λεπτά σε πληρωμή εφκα αλλά πληρώνω από εθνική που δεν έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Άστον τον μαφιόζο. Πήγα σε club ανοίξαμε 2 μπουκαλια 200 ευρώ ούτε απόδειξη τίποτα. Καθαρά χρήματα. Πήγα σε Beach bar 20 ευρώ γρανίτες μπύρες κτλ ούτε απόδειξη τίποτα. Αν ήταν κάρτα θα φαίνονταν και θα πλήρωναν φόρο. Ο μαφιόζος είναι μαφιόζος δεν γνωρίζω τι γίνεται εκεί μιλάω για τον απλό κόσμο που κλέβει το κράτος.

Εσύ στις δύο αυτές περιπτώσεις ζήτησες απόδειξη; Γιατί εγώ είχα πάει τις προάλλες σε μαγαζί στο κέντρο για φαΐ με παρέα και καθόμουν όρθιος όταν ήταν να φύγουμε μέχρι να μου φέρουν την απόδειξη. Το είπα στη σερβιτόρα, η οποία προφανώς θα είχε εντολή να μη δίνει σημασία σε αυτούς που ζητάν απόδειξη. Θα μπορούσα κάλλιστα αφού βλέπω ότι δε φέρνουν να σηκωθώ να φύγω, αλλά να πάνε να γαμηθούνε. Το ότι σε νοιάζει περισσότερο που κλέβει ο "απλός κόσμος" και όχι ο μαφιόζος δεν το βρίσκω σωστό πάντως. Το θέμα με την πάταξη της φοροδιαφυγής είναι να πιάσεις αν όχι όλους, όσους περισσότερους μπορείς και σίγουρα τους μεγάλους.

Ας πούμε ότι τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά και ο μαφιόζος που έχει μαγαζί δεν έχει τα κατάλληλα κονέ για να φάει κάτι, νομίζεις δε θα τα πάρει αλλιώς; Το πιο απλό, στα 200 που πλήρωσες θα έχεις ένα 25% καπέλο με το ΦΠΑ που δεν πλήρωνες μέχρι σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Εσύ στις δύο αυτές περιπτώσεις ζήτησες απόδειξη; Γιατί εγώ είχα πάει τις προάλλες σε μαγαζί στο κέντρο για φαΐ με παρέα και καθόμουν όρθιος όταν ήταν να φύγουμε μέχρι να μου φέρουν την απόδειξη. Το είπα στη σερβιτόρα, η οποία προφανώς θα είχε εντολή να μη δίνει σημασία σε αυτούς που ζητάν απόδειξη. Θα μπορούσα κάλλιστα αφού βλέπω ότι δε φέρνουν να σηκωθώ να φύγω, αλλά να πάνε να γαμηθούνε. Το ότι σε νοιάζει περισσότερο που κλέβει ο "απλός κόσμος" και όχι ο μαφιόζος δεν το βρίσκω σωστό πάντως. Το θέμα με την πάταξη της φοροδιαφυγής είναι να πιάσεις αν όχι όλους, όσους περισσότερους μπορείς και σίγουρα τους μεγάλους.

Ας πούμε ότι τα κάνουμε όλα ηλεκτρονικά και ο μαφιόζος που έχει μαγαζί δεν έχει τα κατάλληλα κονέ για να φάει κάτι, νομίζεις δε θα τα πάρει αλλιώς; Το πιο απλό, στα 200 που πλήρωσες θα έχεις ένα 25% καπέλο με το ΦΠΑ που δεν πλήρωνες μέχρι σήμερα.

Αν ζητούσα θα μου έδιναν? Θα με έγραφαν κανονικά η θα με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Δεν είπα να αφήσουν τον μεγάλο απλά αν δεν μπορούν να τον πιάσουν με τίποτα τι να κάνουν. Αυτοί παίζουν με offshore τράπεζες εξωτερικού. Ο απλός λαός είναι εκατομμύρια οι κατασχέσεις είναι εκατοντάδες κάθε μέρα την κυνηγάνε πολύ την φοροδιαφυγή εδώ και 2 χρόνια. Αν βάλει καπέλο θα παμε αλλού αυτός θα χάσει στο τέλος. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Heybro είπε

Καμία προμήθεια για μένα. Μπαίνω ebanking και σε 5 λεπτά πληρώνω ότι λογαριασμό έχω. Η αγροτική έχει 50 λεπτά σε πληρωμή εφκα αλλά πληρώνω από εθνική που δεν έχει. 

άσε τον εφκα και διάφορα τέτοια αυτά είναι μια φορά τον μήνα ... αναφέρομαι για περίπτερα, Σούπερ μάρκετ κτλ και για την προμήθειά που πληρώνει το κατάστημά όχι πελάτης ή μέσω ebanking πληρώνεις και κει?

η αγροτική? που την θυμήθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ziaba είπε

άσε τον εφκα και διάφορα τέτοια αυτά είναι μια φορά τον μήνα ... αναφέρομαι για περίπτερα, Σούπερ μάρκετ κτλ και για την προμήθειά που πληρώνει το κατάστημά όχι πελάτης ή μέσω ebanking πληρώνεις και κει?

η αγροτική? που την θυμήθηκες?

Εκεί με κάρτα πληρώνω στα μεγάλα μέσω ebanking κάνω μεταφορά. Πειραιώς πες με έχει κολλήσει η αγροτική που είχαμε τόσα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειραζει μανς μου να γινουν ολα ηλεκτρονικα να κλεισουν ολοι οι αλητες με τα τυροπιταδικα και τα μπιτσομπαρα  που δεν κοβουν αποδειξεις να τα παρουν οι πολυεθνικες  που ειναι τυπικοτατες να παμε να δουλεψουμε σαν ανθρωποι,αλλωστε εχουμε ενα σωρο στην ελλαδα.:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν , πραγματική ιστορία , που είχε πέσει σαν "ιδέα" στην Γερμανία , πριν λίγα χρόνια . Έχει έμμεσα κάποια σχέση με τα μετρητά.

Συζητούσαν στα πλαίσια του Hartz IV , που είναι το επόμενο κομμάτι της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης που ξεκίνησε το 2005 , και έχει φέρει σήμερα τις συντάξεις στα 658 ευρώ . Κατεβαίνει πρόταση για ριζικό περιορισμό της δημόσιας οδοντοιατρικής περίθαλψης. Κακώς πληρώνει το κράτος για σφραγίσματα , γέφυρες κλπ τους ανεύθυνους πολίτες . Εφόσον δεν προσέχεις τα δόντια σου , και χρειάζεσαι οδοντοιατρική φροντίδα , να πληρώσεις μόνος σου τον γιατρό , δεν έχουν καμία δουλειά να στον πληρώνουν οι φορολογούμενοι , λέγανε πολλοί στις επιτροπές στο κοινοβούλιο. Το ίδιο ισχύει για τους καπνιστές με τα καρδιακά κλπ . Παραλίγο να περάσει αυτή η πρόταση , το εννοούσαν σοβαρά . Το γράφω γιατί δείχνει προς τα που πάει το πράγμα γενικά και όχι μόνο στο θέμα των μετρητών . Αφήνουν πολύ λίγο ελεύθερο χώρο στον πολίτη πλέον , ό,τι κάνεις έχει και συνέπειες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια στην Αυστραλια ...αφου δεν εχει φοροδιαφυγη να μη παω.....

οτι ξερουν απο που γινεται η μεγαλυτερη φοροδιαφυγη ειναι γνωστο

οτι θα το καταφερουν σιγουρα αλλα θα παρει χρονος αλλα μιλαμε για μια οργανωμενη ηπειρο και οχι κρατος

μην συγκρινουμε Σουηδια με Αυστραλια ....ανομοια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ ολοι πρεπει να δουλευουμε για το κρατος? ας εχουν πιο μικρους φορους,με τοσο τεραστιους φορους ολοι προσπαθουν να κλεψουν πολυ λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...