Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτου με δώρο έκπληξη!


Adrastus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν συμφέρει τον ιδιοκτήτη χωρίς συμβόλαιο,για τον λόγο οτι δεν μπορεί να κινηθεί νομικά διότι έχει ήδη παρανομήσει.Σε αυτή την περίπτωση τον βγάζεις με το ζόρι εσύ η στέλνεις άλλον.Γιατί πχ μπορεί να σου έχει κάνει ζημιές,μπορεί πολλά.

Πως τον βγάζεις όμως,λες οτι μπήκε μόνος του και έβαλε έπιπλα;Θα φέρει και αυτός μάρτυρες οτι μένει εκεί πχ 1-2 χρόνια,μάλλον εκεί περιπλέκεται η κατάσταση.

Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης είναι απροστάτευτος χωρίς συμβόλαιο.Θα το κάνει για να γλιτώσει τον φόρο.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ' αρέσει που δίνετε και συμβουλές σε νομικά ζητήματα εδώ στο insomnia εδώ και χρόνια κιόλας.Και μάλιστα με βεβαιότητα επί των προτεινομένων.Το θυμάμαι από πιο παλιά σε θέματα σχετικά με την πειρατεία κλπ..

Τέλοσπάντων, για να μην διαβάζουμε και άλλους τραγέλαφους, να πω δύο βασικά πράγματα.Δεν ασκεί καμία ουσιώδη επιρροή η ύπαρξη έγγραφης σύμβασης μίσθωσης ως προς τα δικαιώματα των δύο πλευρών. Η σύμβαση εξακολουθεί να υφίσταται και να είναι έγκυρη εάν πληρούνται και οι λοιπές προϋποθέσεις βεβαίως, καθόσον είναι άτυπη σύμβαση. Νοείται δηλαδή και προφορική σύστασή της.Το μόνο που αλλάζει είναι η αδυναμία του εκμισθωτή να εκδώσει διαταγή απόδοσης μισθίου χωρίς την ύπαρξη έγγραφου μισθωτηρίου.

Το πρόβλημα λοιπόν στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι ότι δεν υπάρχει μισθωτήριο.Το πρόβλημα είναι το κατά πόσον δύναται η εκμισθώτρια για κάποιο νόμιμο λόγο να καταγγείλει τη σύμβαση εφόσον είναι ακόμα ενεργή. Είτε έχει έγγραφο μισθωτήριο είτε όχι. Εάν ο μισθωτής καταβάλλει τα μισθώματα και δεν κάνει κακή χρήση του μισθίου, θα πρέπει να βρει κάποιον άλλο πολύ συγκεκριμένο και σοβαρό λόγο να το κάνει εάν μιλάμε για μίσθωση ορισμένου χρόνου. Εάν είσαι τυχερός και η μίσθωση είναι αορίστου χρόνου, μπορεί να την καταγγείλει πολύ πιο εύκολα.Για την ακρίβεια την καταγγέλει χωρίς να εξετάζεται το σπουδαίο του λόγου της καταγγελίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Malthador είπε

Είναι πολύ εύκολο για έναν ιδιοκτήτη να βγάλει έξω έναν ενοικιαστή εάν δεν έχουν συμβόλαιο: από τη στιγμή που δεν υπάρχει συμβόλαιο, τότε το ρεύμα και το νερό είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη, απλά πάει στις αντίστοιχες υπηρεσίες, κάνει διακοπή και στα δύο και μετά βγαίνει οικειοθελώς ο ενοικιαστής.

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα. Ο ιδιοκτητης πρέπει να κάνει υπευθηνη δηλωση οτι δεν μένει κανεις στο σπιτι. Αν ο παρανομος ενοικιαστης κάνει καταγγελία, μαντέψτε ποιος τη πληρωνει...Ναι οι παράνομοι ενοικιαστές βγαίνουν πολυ πιο δυσκολα από τους νομιμους. Γενικά στην Ελλάδα, οσο πιο νομιμος εισαι, τοσο πιο πολλά πληρωνεις. 

11 ώρες πριν, tsioulak είπε

Για το νερο δεν ξερω αλλα το ρευμα ειναι σχετικα ευκολο να το ξανα ανοιξει καποιος (παρανομα εννοω).

Πάρα πολυ εύκολο. Εχει συμβει σε γνωστο μου. Το ειχα γράψει εδω. Μπηκαν στο άδειο σπιτι του με το έτσι το θέλω μετανάστες, η αστυνομια δε μπορουσε να κάνει τιποτε χωρις εντολη εισαγγελέα και ολα εις υγειαν του κορόιδου. Εν τέλη τους τα έκοψε ολα, ζητησε απο τη ΔΕΗ και του ξηλωσαν τον μετρητη, με υπευθηνες δηλωσεις και ρισκο. Και του διέλυσαν και το σπιτι οταν έφυγαν.

Και τονιζω πως ειχε καλέσει δικηγορο και ο ιδιος ο δικηγορος του ειχε πει οτι θα χρειαστουν τουλάχιστον 6 μηνες για να τους διωξουν με εισαγγελέα.

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, pontez2 said:

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα. Ο ιδιοκτητης πρέπει να κάνει υπευθηνη δηλωση οτι δεν μένει κανεις στο σπιτι. Αν ο παρανομος ενοικιαστης κάνει καταγγελία, μαντέψτε ποιος τη πληρωνει...Ναι οι παράνομοι ενοικιαστές βγαίνουν πολυ πιο δυσκολα από τους νομιμους. Γενικά στην Ελλάδα, οσο πιο νομιμος εισαι, τοσο πιο πολλά πληρωνεις. 

Καταγγελία σε ποιόν; Αφού για να γίνει σύνδεση ζητάει συμβόλαιο η ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Καταγγελία σε ποιόν; Αφού για να γίνει σύνδεση ζητάει συμβόλαιο η ΔΕΗ. 

Η συνδεση μπορει να ειναι υπαρκτη σε άδειο σπίτι. Μπορει να μη θέλεις να το κοψεις. Ανεξάρτητα με αυτο, το ρευμα επανασυνδέεται πολυ ευκολα, παράνομα. Μονο αν αφαιρεθει ο μετρητής κάνεις δουλειά. Για να συμβει αυτο χρειάζεσαι υπευθηνη δηλωση και αναλαμβάνεις ολη την ευθυνη της πιθανοτητας να σε καταγγειλουν οτι εισαι ο κακός πολιτης που έκοψες το ρευμα στους καημένους που ηρθαν να ζητησουν άσυλο. Συνέβει σε δικο μου άνθρωπο και η αστυνομία ηταν κάθετη. Το ιδιο και η ΔΕΗ.

Φαντάσου οτι ηρθε ο δεητζης και έκοψε την παράνομη συνδεση ρευματος, αφου έγινε η καταγγελία και την ιδια στιγμη κατέβηκε ένας εκ των εισβολέων και το επανασυνδεσε...μπροστά στον Δεητζη, ο οποίος απλά κουναγε το κεφάλι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, pontez2 said:

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα. Ο ιδιοκτητης πρέπει να κάνει υπευθηνη δηλωση οτι δεν μένει κανεις στο σπιτι. Αν ο παρανομος ενοικιαστης κάνει καταγγελία, μαντέψτε ποιος τη πληρωνει...Ναι οι παράνομοι ενοικιαστές βγαίνουν πολυ πιο δυσκολα από τους νομιμους. Γενικά στην Ελλάδα, οσο πιο νομιμος εισαι, τοσο πιο πολλά πληρωνεις. 

Πάρα πολυ εύκολο. Εχει συμβει σε γνωστο μου. Το ειχα γράψει εδω. Μπηκαν στο άδειο σπιτι του με το έτσι το θέλω μετανάστες, η αστυνομια δε μπορουσε να κάνει τιποτε χωρις εντολη εισαγγελέα και ολα εις υγειαν του κορόιδου. Εν τέλη τους τα έκοψε ολα, ζητησε απο τη ΔΕΗ και του ξηλωσαν τον μετρητη, με υπευθηνες δηλωσεις και ρισκο. Και του διέλυσαν και το σπιτι οταν έφυγαν.

Και τονιζω πως ειχε καλέσει δικηγορο και ο ιδιος ο δικηγορος του ειχε πει οτι θα χρειαστουν τουλάχιστον 6 μηνες για να τους διωξουν με εισαγγελέα.

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πήγε στην αστυνομία, τους λέει μπήκαν στο σπίτι μου και αυτοί είπαν «δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα»;

Τι να πω, εμένα ο συναγερμός χτυπάει στο σπίτι μου και σε 10 λεπτά είναι εκεί οι μπάτσοι. Τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πήγε στην αστυνομία, τους λέει μπήκαν στο σπίτι μου και αυτοί είπαν «δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα»;

Τι να πω, εμένα ο συναγερμός χτυπάει στο σπίτι μου και σε 10 λεπτά είναι εκεί οι μπάτσοι. Τέσπα.

Aκριβως αυτο.

Ειχαν μπει μέσα, ειχαν αλλάξει κλειδαριά και ειχαν εγκατασταθεί. Η αστυνομία δε μπορουσε να τους βγάλει εξω χωρις εντολη εισαγγελέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, pontez2 said:

Aκριβως αυτο.

Ειχαν μπει μέσα, ειχαν αλλάξει κλειδαριά και ειχαν εγκατασταθεί. Η αστυνομία δε μπορουσε να τους βγάλει εξω χωρις εντολη εισαγγελέα.

Ωραία.

Στον εισαγγελέα πήγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις δοκιμάσει να πας έτσι απλά σε εισαγγελέα, χωρις να κάνεις πρωτα μυνηση? Μάντεψε λοιπόν τι του ειπαν στο αστυνομικο τμημα. Οτι δε μπορει να κάνει ούτε μυνηση!!!!Επισημη απάντηση.

-Μα ρε παιδιά έχουν εισβάλει σπιτι μου....

- Βάλτε δικηγόρο κυριε.

Ξεφυγαμε απ το θέμα. Αν θέλεις λεπτομέριες για τη περιπτωση του συγγενη μου ας τα πουμε σε προσωπικο μνμ,

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρήκατε στα λεφτά για ένα σπίτι που δεν έχεις δει μέσα;  και πως ξες την διαρρύθμιση; τυχόν προβλήματα που μπορεί να έχει;  γουρούνι στο σακί παίρνεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2018 στις 8:09 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το σταυρό της. Νόμιμη διαδικασία έξωσης πάντως χωρίς μισθωτήριο ΔΕΝ μπορεί να κάνει.

Ναι αλλα χωρις μισθωτηριο εξ αρχης νομιζω ουτε να μενει μπορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Ναι αλλα χωρις μισθωτηριο εξ αρχης νομιζω ουτε να μενει μπορει...

Μην μπερδεύεσαι, άλλο το τι προβλέπει ο νόμος και άλλο το τι γίνεται στην πραγματικότητα. Άσε που το μισθωτήριο δεν είναι απαραίτητο, η συμφωνία μίσθωσης εκτός από γραπτή μπορεί να είναι και προφορική.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο ειναι ενα απο τα thread που ο topic starter πρεπει να μας τρολλαρει δεν εξηγειται αλλιως ειλικρινα,μα να αγορασεις σπιτι χωρις καν να εχεις μπει μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greengr21 είπε

Aυτο ειναι ενα απο τα thread που ο topic starter πρεπει να μας τρολλαρει δεν εξηγειται αλλιως ειλικρινα,μα να αγορασεις σπιτι χωρις καν να εχεις μπει μεσα?

Κινέζοι το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...