Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΔΤ


omrtlegol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dhmak είπε

Ή απλά μπορείς να πείς οτι στην κλέψανε, για να μην πληρώσεις.

Δεν αξίζει τον κόπο για 10-15  ευρώ.Εξάλλου πρέπει να μπεις σε διαδικασία για μήνυση κ.λ.π. η οποία αν αποδειχθεί ψεύτικη θα έχεις συνέπειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tasep είπε

Αν πας στο ΑΤ που είχες βγάλει την χαμένη ταυτότητα, δεν θέλει μάρτυρα..Πάρε στο ΑΤ της περιοχής σου, στο τμήμα ταυτοτήτων και θα σε καθοδηγήσουν..Οι διαδικασίες είναι γρήγορες πλέον μην ανησυχείς.. 

Πηγα πριν λιγες μερες και ειχε απ` εξω ανακοινωση οτι σε περιπτωση απωλειας χρειαζεται μαρτυρας ανεξαρτητου ΑΤ εκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πας στην αστυνομία και τους πεις ότι σου έκλεψαν το πορτοφόλι και είχες την ταυτότητα μέσα, θα σου την βγάλουν δωρεάν επιτόπου στο τμήμα της περιοχής σου!!!! Μην τους πεις ότι την έχασες. Και αν σε ρωτήσουν αν είχες τίποτα άλλο στο πορτοφόλι πες ότι είχες 5-10 € μόνο και την ταυτότητα. Σου το πήραν από την τσέπη πες. 

Επίσης πρέπει να έρθει στο τμήμα και κάποιος της οικογένειας σου σαν "μάρτυρας" και είσαι οκ. 

5 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Πηγα πριν λιγες μερες και ειχε απ` εξω ανακοινωση οτι σε περιπτωση απωλειας χρειαζεται μαρτυρας ανεξαρτητου ΑΤ εκδοσης.

Ναι χρειάζεται. 2-3 ερωτήσεις θα σου κάνουν για τον μάρτυρα. Δηλαδή πχ αν έρθει μαζί σου ο μπαμπάς σου θα σε ρωτήσουν μερικά πράγματα γι αυτόν. Πχ πως λένε τον πατέρα του, την μητέρα του κτλ. Τέτοιες ερωτήσεις μου έκαναν εμένα και μέσα σε μια ώρα πήρα την νέα ταυτότητα και έφυγα. 

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν αξίζει τον κόπο για 10-15  ευρώ.Εξάλλου πρέπει να μπεις σε διαδικασία για μήνυση κ.λ.π. η οποία αν αποδειχθεί ψεύτικη θα έχεις συνέπειες.

Αν τους πει ότι του έκλεψαν όλη την τσάντα που είχε μέσα πράγματα και ταυτότητα θα έχει θέμα. Αν πει ότι του πήραν το πορτοφόλι από την τσέπη θα είναι οκ 

 

EDIT:-________________________

Θέλει και παράβολο που ξέχασα να το αναφέρω! 9€ αν θυμάμαι καλά. 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως προ 2 ετών μου είχαν κλέψει την ταυτότητα από το αμάξι και μια χαρά χρειάστηκε να πληρώσω παράβολο 9 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ζήτησαν και μάρτυρα στην επανέκδοση.  

Πέραν αυτού μην αμελήσεις να βγάλεις την καινούργια.  Εγω τοτε το άφησα κανα μηνα και αυτοι που μου εκλεψαν την ταυτοτητα την πεταξαν εκει που έκλεψαν ένα μηχανάκι. Και ένα ωραίο πρωινό με καλούν στο ατ της περιοχής μ και μου έκαναν και ερωτήσεις πως βρέθηκε εκεί η ταυτότητα μου και άντε να το αποδείξω.  Πάλι καλά είχα δηλώσει την απώλεια την ημέρα που μου την εκλεψαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, omrtlegol είπε

Ευχαριστω πολυ!  Αρα τα ποσα ειναι της ταξης των 10-15 ευρω, γιατι με φοβησαν σε στυλ 80-100 προστιμο κλπ!

80-100? Ούτε καν!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Πηγα πριν λιγες μερες και ειχε απ` εξω ανακοινωση οτι σε περιπτωση απωλειας χρειαζεται μαρτυρας ανεξαρτητου ΑΤ εκδοσης.

Γράψε λάθος τότε, συγγνώμη για την λάθος πληροφορία.. Έτσι θυμόμουν από τον αδερφό μου που ξαναέβγαλε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ladakis είπε

πρωτον εχω απορια, οχι οτι θα το εκανα γιατι ειμαι νομιμούλης (κατά το νοστιμούλης,λογιστούλης) αν πεις οτι στην κλέψανε, δεν έχει αναγκαστικά παράβολο για μήνυση κατ αγνωστων;

δευτερον, ρε παππού πώς να αποδειχθεί ψευδές ότι δεν σε έχουνε κλέψει; :lol::PB) θα σε περάσουνε από ανιχνευτή;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σε ρωτάνε αν θες να κάνεις μήνυση. Δεν σε πιέζουν. Ειδικά αν τους πεις ότι σου πήρανε μόνο το πορτοφόλι με την ταυτότητα και 10€ μέσα όλα κι όλα δεν μπαίνεις στην διαδικασία καν. Ειδικά αν τους πεις ότι στο κλεψανε στην Αθήνα μέσα στο μετρό δεν λένε τίποτα. Ξέρουν ότι χάνει η μάνα το παιδί εκεί μέσα. 

 

Τώρα αν πεις κανένα υπερβολικό ψέμα του στυλ  "μπήκαν κλέφτες στο σπίτι μου και μου το αδειασαν και μου πήραν και την ταυτότητα" τότε θα έχεις πρόβλημα. 

Εγω πήγα διακοπές στο χωριό μου και ξέχασα το πορτοφόλι μου με την ταυτότητα εκεί. Εντομεταξυ στο χωριό πάω κάθε 3-4 χρόνια οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω την ταυτότητα μου σύντομα από κει ούτε μπορούσα να κυκλοφορω χωρίς ταυτότητα. Πήγα στο τμήμα της περιοχής μου και τους ειπα οτι μου την κλεψανε στο μετρό και σε μια ώρα είχα νέα ταυτότητα. Το μόνο που με ρώτησαν ήταν αν είχα μεγάλο χρηματικό ποσό στο πορτοφόλι. Τους είπα ότι είχα 10€ περίπου. 

Αν τους πεις ότι την ΈΧΑΣΕΣ σου λένε περίμενε ένα μήνα μήπως τύχει να την βρεις και έλα μετά από 30 μέρες να δηλώσεις απώλεια. 

Επεξ/σία από lek88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, lek88 είπε

Αν τους πεις ότι την ΈΧΑΣΕΣ σου λένε περίμενε ένα μήνα μήπως τύχει να την βρεις και έλα μετά από 30 μέρες να δηλώσεις απώλεια. 

Αυτό δεν ισχύει. Τον Φεβρουάριο την άλλαξα. Σάββατο την έχασα, Τετάρτη πήγα κι έβγαλα την καινούργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Αυτό δεν ισχύει. Τον Φεβρουάριο την άλλαξα. Σάββατο την έχασα, Τετάρτη πήγα κι έβγαλα την καινούργια.

Φίλος που πήγε να την αλλάξει γιατί την έχασε πέρυσι του είπαν αυτό. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας η αν απλά βαριόταν να του την βγάλουν εκείνη τη στιγμή και τον έδιωξαν με δικαιολογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lek88 είπε

Φίλος που πήγε να την αλλάξει γιατί την έχασε πέρυσι του είπαν αυτό. Δεν ξέρω αν είναι κανόνας η αν απλά βαριόταν να του την βγάλουν εκείνη τη στιγμή και τον έδιωξαν με δικαιολογία. 

Οπως και να έχει σε 20 μέρες πεταω για εξωτερικο, αρα δεν νομιζω να μου την στερήσουν "προληπτικα".

2 ώρες πριν, katergaris79 είπε

Αυτό δεν ισχύει. Τον Φεβρουάριο την άλλαξα. Σάββατο την έχασα, Τετάρτη πήγα κι έβγαλα την καινούργια.

Ποσο περιπου στοιχισε θυμασαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Miracle Worker είπε

9 ευρω εχει το παραβολο και 8-10 οι φωτογραφιες, συν 25 λεπτα υπερ της Αστυνομιας.

Σουπερ! Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, omrtlegol είπε

Οπως και να έχει σε 20 μέρες πεταω για εξωτερικο, αρα δεν νομιζω να μου την στερήσουν "προληπτικα".

Ποσο περιπου στοιχισε θυμασαι;

Δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...