Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΑΔΤ


omrtlegol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! 

Ρε παλικάρια, κάπου εχω χάσει την ταυτότητα μου.

Ειναι πάνω απο μηνα τωρα.

(Ηταν βεβαια σε κακο χαλι ουτως ή αλλως.)

Παω στην Αστυνομία με φωτογραφιες και βγαζω αλλη; 

Λεφτα χρειαζεται για την διαδικασια; Ξερει κανεις κατι; 

Καμια αντιστοιχη "εμπειρια" ? :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πας με φωτογραφίες και βγάζεις καινούρια δηλώνοντας απώλεια της παλιάς. Νομίζω πληρώνεις και κάνα 10ρικο επειδή την έχασες.

Μετά πας σε τράπεζες και εφορία να δώσεις την καινούρια. Η εφορία αν θυμάμαι καλά σου βάζει πρόστιμο αν δεν πάς μέσα σε κάποιο διάστημα αφού βγάλεις καινούρια να τη δηλώσεις.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βγάλεις φωτογραφίες ειδικές για ταυτότητα και να πας με έναν μάρτυρα ώστε να αιτηθείς καινούργια. Χρειάζεσαι ένα παράβολο υπέρ δημοσίου 9 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Μπορείς να το βγάλεις ηλεκτρονικά.

Όταν πας θα υπογράψεις εκεί μια δήλωση απώλειας και πληρώνεις ένα μικρό ποσό για χαρτόσημο ή κάτι τέτοιο αλλά τώρα δυστυχώς δε θυμάμαι το ακριβές ποσό. 

Βγαίνει αυτόματα πια, θα περιμένεις κάνα 20λεπτο και θα την πάρεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ή απλά μπορείς να πείς οτι στην κλέψανε, για να μην πληρώσεις.

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Silverage said:

Μετά πας σε τράπεζες και εφορία να δώσεις την καινούρια. Η εφορία αν θυμάμαι καλά σου βάζει πρόστιμο αν δεν πάς μέσα σε κάποιο διάστημα αφού βγάλεις καινούρια να τη δηλώσεις.

 

Σημαντικό! Ασχέτως με τι θα σου πουν στο τμήμα, το παραπάνω θα το κάνεις έτσι κι αλλιώς.

Εμένα πριν μια διετία περίπου μου είχαν πει πως η αλλαγή πάει αυτόματα στην εφορία, και εγώ ο βλάκας τους πίστεψα και δεν ασχολήθηκα. Μέχρι που είδα μετά από μήνες που έκανα δήλωση πως έχει μείνει η παλιά.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο ΑΤ που είχες βγάλει την χαμένη ταυτότητα, δεν θέλει μάρτυρα..Πάρε στο ΑΤ της περιοχής σου, στο τμήμα ταυτοτήτων και θα σε καθοδηγήσουν..Οι διαδικασίες είναι γρήγορες πλέον μην ανησυχείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Οπωσδήποτε δήλωση στην αρμόδια ΔΟΥ και στην ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ ΑΕ. 

Ακριβώς.

Πολύ κακώς περίμενες 1 μήνα μέχρι να την δηλώσεις και να ξεκινήσεις την διαδικασία έκδοσης καινούργιας. Αρχές του 2000 είχανε κλέψει ταυτότητα από την θεία μου και πήρανε δάνεια στο όνομά της από 2-3 τράπεζες, είχανε δηλώσει και το ΑΦΜ της και το τηλέφωνό της μολονότι δεν τις είχανε κλέψει κάποιο χαρτί ή λογαριασμό. Μετά από καιρό τηλεφώνησαν απ' την τράπεζα και της έλεγαν οτι χρωστάει. Για να μην πολυλογώ, αφού έγιναν μηνύσεις και νομικές ενέργειες ξεμπέρδεψαν μετά από μήνες αφού συνέλαβαν τον υπαίτιο, ήτανε κάποιο κύκλωμα ατόμων που την είχανε πατήσει και άλλοι 4-5, ένας υπάλληλος τράπεζας απολύθηκε γιατί έπεσε σε παράπτωμα. 

Όταν σας κλέβουν την ταυτότητα να την δηλώνετε οπωσδήποτε εκτός από το ΑΤ και στον ΤΕΙΡΕΣΙΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το Τειρεσία άραγε να σε ενημερώνουν στο ΑΤ όταν πας ;  γιατί πιστεύω οι περισσότεροι δεν θα το γνώριζαν ότι πρέπει να το κάνουν.  

Το καλό πάντως με τη κρίση και τη κατάρρευση του χρηματοπιστωτικού συστήματος είναι ότι ο τράπεζες δεν δίνουν πλέον δάνεια οπότε δε παίζει να πάρουν δάνειο στο όνομά σου όπως το 2000...  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα οπου πατε και σας ζητανε φωτοτυπια ταυτοτητας πρεπει να περνετε το αντιγραφο και να γραφετε επανω ημερομηνια και για ποια χρηση ειναι .

δηλαδη για ανανεωση vodafone αριθμου ταδε.

 

γιατι παιζουν παρα πολλα.

απο το να πατε σε κανα καταστημα κινητης να βγαλετε νουμερο και απο πισω να βγουν αλλα 5-6 νουμερα καρτοκινητης που τα αγοραζουν υποπτοι μεχρι οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί άμα θέλουν μετά δε μπορούν να καλύψουν την ημερομηνία και την χρήση και να βγάλουν νέα φωτοτυπία...  Το θέμα είναι να μην πέσεις σε τέτοια άτομα... ή να σταματήσει αυτό το αστείο ζητάμε φωτοτυπία ταυτότητας για κάθε βλακεία που υπάρχει. Επί τόπου επίδειξη πρωτότυπης και τέλος.  Ίσως κάποια στιγμή με τις καινούριες που θα βγάλουμε να υπάρχει δυνατότητα να τις χτυπάς σαν κάρτα.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...