Προς το περιεχόμενο

H Xiaomi δημιούργησε ένα νέο εσωτερικό τμήμα για να βελτιώσει την ποιότητα των φωτογραφιών στις συσκευές της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλά το λογισμικό του γούγλη κάνει μαγείες, όπως και στα μονοκάμερα πίξελ άλλωστε.. αν δεν είχαν αυτή την εφαρμογή σιγά μην θεωρούνταν κορυφαία camera-phones

 

από όσο έχω καταλάβει πρέπει να υπάρχει μια στοκ εφαρμογή που να υποστηρίζει διπλή κάμερα για να ελπίζουμε κι εμείς σε κάτι τέτοιο δεν μπορούν να το κάνουν οι port-αδες. και πάλι καλά να λες που το έκαναν να δουλεύει καλά στη συσκευή μας γιατί είναι κάμποσες στις οποίες δεν δουλεύει 

 

επίσης σε εμάς δεν δουλεύει το slow motion.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, το έχω μόνο 6 μέρες το κινητό. Όταν τραβάς μια φωτογραφία με την στοκ κάμερα (όχι πορτρέτο) χρησιμοποιεί και τις 2 κάμερες; Ή μόνο στο πορτρέτο για το βάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μόνο στο πορτρέτο ή αν χτυπήσεις το κυκλάκι με το  1Χ (και γίνει 2X) χρησιμοποιεί μόνο τη 2η και  κάνει zoom χωρίς να κάνει crop, έχεις δηλαδή οπτικό ζουμ στα κανονικά μεγαπίξελ που υποστηρίζει ο αισθητήρας και όχι μια πετσοκομμένη μαλακία, αν βέβαια κάνεις μεγαλύτερο ζουμ πας σε crop.

 

εγώ πιο πολύ αυτό θέλω από τον 2ο φακό γιατί το βρίσκω χρήσιμο αν τραβήξω κάτι μακρινό και δευτερευόντως  για ένα καλύτερο πορτρέτο

Επεξ/σία από logistoulis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να δουμε που θα πανε και οι τιμες των "φθηνων" χιαομι οταν αρχιζουν και πληρωνουν r&d για κανουν μια σοβαρη υλοποιηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, panossar95 είπε

Εγώ πάντως που έχω το redmi note 4x, είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν έχω γενικά τρελές απαιτήσεις, αλλά τουλάχιστον τη μέρα η ανάλυση είναι μια χαρά. Το βράδυ χάνει λίγο, οκ και το βίντεο του όχι κάτι ιδιαίτερο, όχι και κακό όμως. 

Γενικά νομίζω ότι έχει γίνει υπερβολικό το θέμα φωτογραφία με τα κινητά. Ζούμε στην εποχή των σοσιαλ, ολοι ανεβάζουμε, αλλά δε χρειάζεται να έχουμε και τη καλύτερη κάμερα του κόσμου για μια απλή φωτό. 

Παρόλαυτά, αν γίνει καλύτερη και κρατήσει σχετικά ίδιες τιμές, θετικό.

Τόσο ευχαριστημένος που έβαλες το κυριο χαρακτηριστικο των Xiaomi στο  nickname σου : panos-SAR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gnsX είπε

Τόσο ευχαριστημένος που έβαλες το κυριο χαρακτηριστικο των Xiaomi στο  nickname σου : panos-SAR

Το οποίο δε ξέρω καν τι είναι :P

Είναι απλα η αρχή από το επώνυμο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gnsX είπε

Τόσο ευχαριστημένος που έβαλες το κυριο χαρακτηριστικο των Xiaomi στο  nickname σου : panos-SAR

 

Ώπα γιατί η Huawei είναι αρκετά χειρότερη στο κομμάτι. Η Xiaomi , μόνο σε κανα 2 μοντέλα είναι ψηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2018 στις 9:36 ΜΜ, voltmod είπε

Σε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που απέστειλε ο Lei Jun, CEO της Xiaomi και το οποίο διέρρευσε, περιγράφεται λεπτομερώς η δημιουργία ενός νέου εσωτερικού τμήματος που θα αναλάβει την σχεδίαση και την ανάπτυξη τεχνολογίας κάμερας για smartphones.

O Lei Jun θεωρεί ότι η φωτογραφία είναι ένα από τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά των σημερινών smartphones και το νέο τμήμα θα επιτρέψει στις μελλοντικές συσκευές mi και Redmi να ανταγωνιστούν καλύτερα τις καταξιωμένες εταιρείες στον συγκεκριμένο τομέα.

Tο Xiaomi Mi Mix 2S (το πρώτο dual-camera smartphone στη σειρά Mix) έχει πάντως καταφέρει να αποσπάσει αρκετά καλή βαθμολογία και να βρεθεί ψηλά στην κατάταξη της DxO (βαθμολογία 97 και βαθμολογία ειδικά για τις επιδόσεις του στη φωτογραφία 101). Έχοντας μία ομάδα που θα εργάζεται αποκλειστικά πάνω στον συγκεκριμένο τομέα για να βελτιώσει τις δυνατότητες των συσκευών της, αναμένεται να δούμε πολύ καλύτερα πράγματα στο μέλλον από την Xiaomi.

email.jpg.623c88398c1e4cf612f67c5264a7ec9f.jpg

Aν και το πιθανότερο, στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, είναι ότι το επερχόμενο Mi 7 δεν επωφελήθηκε από την συγκεκριμένη εξέλιξη, αυτό ενδεχομένως να γίνει μελλοντικά με αναβαθμίσεις στο λογισμικό. Πάντως ο εξοπλισμός του, μοιάζει αρκετά εντυπωσιακός με dual-camera στα 16 Megapixels με σύστημα φακών f:/1.7 και 4-axis OIS και την δευτερεύουσα κάμερα να υποστηρίζει οπτικό ζουμ 2x.

GSMArena

 

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

 

Ευτυχως που έβαλες και screenshot απο το μήνυμα ώστε να γίνει ξεκάθαρο το περιεχόμενο του και να πιστέψουμε την είδηση!! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν βάζουνε επιτέλους μεγαλύτερο φακό. Έστω λίγο μεγαλύτερο θα κάνει τεράστια διαφορά, ειδικά σε βραδινές λήψης. Δεν μιλάω μόνο για Xiaomi, γενικά το λέω. Ας μας εξηγήσει κάποιος που ξέρει, αφού οι χρήστες είναι διατεθειμένοι να δεχθούν έναν λίγο μεγαλύτερο και λίγο πιο ογκώδης φακό, γιατί όλες οι εταιρίες βάζουν αυτές τις κουτσουλίτσες? Παρακαλώ, αν κάποιος ξέρει ας μας πει. PS, Δεν μιλάω για full-size φακό όπως στο K Zoom που έβγαζε κάποτε η Samsung, αλλά κάτι λίγο μεγαλύτερο από το στάνταρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stoilas είπε

Ο φακός δεν παίζει ρόλο στις βραδινές, ο αισθητήρας και το software παίζουν. Ηντελοςμπαντων δεν παίζει άμεσα.

...γκε εγκώ ντο ίντιο μπιζ-ντευω!

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, stoilas είπε

Ο φακός δεν παίζει ρόλο στις βραδινές, ο αισθητήρας και το software παίζουν. Ηντελοςμπαντων δεν παίζει άμεσα.

Αδερφέ μου, όσο μεγαλύτερος είναι ο αντικειμενικός φακός τόσο περισσότερο φως μπορεί να συλλέξει. Ειδικά το βράδυ, αυτή η λεπτομέρεια είναι που κάνει όλη την διαφορά. Φυσικά και τα άλλα δύο που αναφέρεις παίζουν σημαντικό ρόλο, αλλά είναι αλυσίδα και ο πρώτος κρίκος είναι το μέγεθος του φακού. Αν ξεκινάς από εκεί με λίγο φως, ο,τι αισθητήρα και software και να βάλεις μετά δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα, ειδικά το βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...