Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για σκηνη


MojoZo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Να βγει απλά το σπίτι επικίνδυνο χωρίς να πέσει υποθέτω αποκλείεται!

Εντάξει εγώ έπιασα τη χειρότερη περίπτωση για να δω το επίπεδο ετοιμότητας του ts.

2 λεπτά πριν, Whargoul είπε

Σε σκηνή 2x2 κάλλιστα μπορείς να μείνεις "άνετα" και για βδομάδα εάν χρειαστεί, όσο χάλια και να είναι φτάνει να είναι αδιάβροχη και να έχεις ένα σχετικά καλό sleeping bag για τον χειμώνα. Σε αυτοκίνητο δεν μπορείς να βγάλεις ούτε μια νύχτα τον χειμώνα. Όποιος έκανε έστω και μια σοβαρή άσκηση στο στρατό το ξέρει αυτό! 

Εννοείται ότι μπορείς να μείνεις σε σκηνή όσο θες, κι εγώ κάνω χρόνια camping ελεύθερο κι οργανωμένο και σκηνάκι στο στρατό έχω κάνει. Αν όμως πιάσει καταιγίδα, ή χειμώνας με θερμοκρασίες κάτω από 5 βαθμούς εγώ θα προτιμήσω το αυτοκίνητο από μια φτηνή σκηνή με ελλειπή εξοπλισμό (καλό χειμερινό sleeping bag, στρώμα κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2018 στις 1:02 ΜΜ, mindreader είπε

Ψαχνω για pop up tent, για 2 ατομα/ενηλικες (εστω στριμωχτα), χωρις να δωσω πολλα χρηματα και πολλες απαιτησεις.
Για περιστασιακη χρηση, πχ κανενα σεισμο! Γιατι καμπιγκ δεν προκειται να παω.

Αυτη που φερνει το lidl ειναι καλη;
https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=12273

Βρισκω pop up tents και στο ebay με τιμες απο 15 ευρω,

https://www.ebay.com/itm/Waterproof-2-Person-Camping-Tent-Automatic-Pop-Up-Quick-Shelter-Outdoor-Hiking/163068106729?hash=item25f79dd7e9:m:mqgoVSkzA-T9Yqzg3eJPI_A

αλλα πιθανολογω οτι του lidl οτι θα ειναι μαλλον καλυτερη/ποιοτικοτερη.
Αποψεις;

 

εχεις δουλεψει pop up σκηνη?

αν οχι πριν την αγορασεις δοκιμασε να την δουλεψεις στο ανοιξε κλεισε,

ενδεχομενως να την ανοιξεις και παπαλα και μετα σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tornado είπε

εχεις δουλεψει pop up σκηνη?

αν οχι πριν την αγορασεις δοκιμασε να την δουλεψεις στο ανοιξε κλεισε,

ενδεχομενως να την ανοιξεις και παπαλα και μετα σκουπιδια.

 

Οχι δεν εχω δουλεψει. Εχω δει ομως πως/ανοιγουν κλεινουν, κατι ημι-σκηνες/σκιαστρα, παιδικα και οχι μονο, για παραλια, παιχνιδια κλπ. Ουσιαστικα ειναι με ελασματα. Δεν καταλαβαινω πως λες οτι μπορει να χαλασει. Προφανως να σκιστει κανενα υφασμα; Γι'αυτο θα προτιμουσα την σκηνη απο lidl μαρκας crivit, εναντι μιας no name απο ebay, κι ας εχει του lidl στα 35 ευρω κοστος, τριπλασιο σχεδον απο τα 14 ευρω που βρισκω τις αντιστοιχες στο ebay. Ειδικα του lidl, αν και δεν θα βγω για χρηση στην εξοχη συντομα, θα την ανοιξω/κλεισω μες το σπιτι πολλες φορες, και αν χαλασει, θα την παω πισω και θα παρω τα λεφτα μου! Lidl, εγγυηση ποιοτητας, εγγυηση οτι αν γινει στραβη θα παρεις τα λεφτα σου πισω! Εγγυημενη αγορα. Τωρα αν χαλασει μετα απο χρονια, αυτο δεν ξερω να στο πω.

Αν ομως εχεις κατι αλλο συγκεκριμενο κατα νου, πες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindreader είπε

Οχι δεν εχω δουλεψει. Εχω δει ομως πως/ανοιγουν κλεινουν, κατι ημι-σκηνες/σκιαστρα, παιδικα και οχι μονο, για παραλια, παιχνιδια κλπ. Ουσιαστικα ειναι με ελασματα. Δεν καταλαβαινω πως λες οτι μπορει να χαλασει. Προφανως να σκιστει κανενα υφασμα; Γι'αυτο θα προτιμουσα την σκηνη απο lidl μαρκας crivit, εναντι μιας no name απο ebay, κι ας εχει του lidl στα 35 ευρω κοστος, τριπλασιο σχεδον απο τα 14 ευρω που βρισκω τις αντιστοιχες στο ebay. Ειδικα του lidl, αν και δεν θα βγω για χρηση στην εξοχη συντομα, θα την ανοιξω/κλεισω μες το σπιτι πολλες φορες, και αν χαλασει, θα την παω πισω και θα παρω τα λεφτα μου! 

Πρεπει να μαθεις να κλεινεις και να ανοιγεις τα ελασματα για καποιον ειναι παιχνιδακι για αλλον ειναι μαρτυριο πρεπει να μαθεις σε ποια κατηγορια ανηκεις ΠΡΙΝ την αγορασεις!

 Δεν σκιζεται κανενα υφασμα αλλα αν δεν μπορεις να την διπλωσεις θα την πεταξεις στα σκουπιδια τοσο απλα...

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/06/2018 at 18:53, tornado said:

Πρεπει να μαθεις να κλεινεις και να ανοιγεις τα ελασματα για καποιον ειναι παιχνιδακι για αλλον ειναι μαρτυριο πρεπει να μαθεις σε ποια κατηγορια ανηκεις ΠΡΙΝ την αγορασεις!

 Δεν σκιζεται κανενα υφασμα αλλα αν δεν μπορεις να την διπλωσεις θα την πεταξεις στα σκουπιδια τοσο απλα...

αν καποιος δεν μπορει να ανοιξει/κλεισει μια pop-up το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα καταφερει να φτιαξει ουτε κανονικη σκηνη με μπανελες.ειτε δεν θα μπορει να την φτιαξει ειτε θα σπασει  τις μπανελες.οποτε εκει εχουμε θεμα απλης κατανοησης πραγματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν καποιος δεν μπορει να ανοιξει/κλεισει μια pop-up το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα καταφερει να φτιαξει ουτε κανονικη σκηνη με μπανελες.ειτε δεν θα μπορει να την φτιαξει ειτε θα σπασει  τις μπανελες.οποτε εκει εχουμε θεμα απλης κατανοησης πραγματων.

 

Μα γι'αυτο θελω την pop up. Για να στηνεται σε δευτερολεπτα, και να την μαζευω ταχιστα. Δεν λεω οτι πιανουν τα χερια μου για πολλα, αλλα παει στην ευχη, ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να μαζευτει η pop up σκηνη;

Φανταζομαι παρομοιο με τα κουρτινακια του jumbo, και κατι παιδικες σκηνουλες που κλεινουν με μια κινηση, οπως εχω σε φιλικα σπιτια!

Κανω λαθος;
Αυριο λεω να παω lidl για την αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

αν καποιος δεν μπορει να ανοιξει/κλεισει μια pop-up το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα καταφερει να φτιαξει ουτε κανονικη σκηνη με μπανελες.ειτε δεν θα μπορει να την φτιαξει ειτε θα σπασει  τις μπανελες.οποτε εκει εχουμε θεμα απλης κατανοησης πραγματων.

καμια σχεση!

εχεις στησει και τις δυο σκηνες? μερικοι δεν στηνουν καμια, αλλοι ειτε την μια ειτε την αλλη και καποιοι τις στηνουν ολες...

Αλλα αν δεν γνωριζεις σε ποια κατηγορια ανηκεις, ισως καταληξεις να τις πεταξεις στα σκουπιδια.

Οι Popup εχουν ενα ιδιαιτερο στησιμο (το ανοιγμα δεν πιανεται) για το πως θα τις κλεισεις,

μπορει να προσπαθεις ωρα και το μονο που θα καταφερεις ειναι να την σπασεις.

Ξαναλεω λοιπον στο φιλο, απο εκει που θα την αγορασει, να πει στο πωλητη οτι δεν το εχει ξανακανει και να του δειξει.

Μετα να προσπαθησει μονος του και να την αγορασει ΜΟΝΟ οταν καταφερει και την κλεισει μονος του.

Στο καμπινγκ δεν θα ειναι εκει ο πωλητης για να του την κλεισει.

Για την ιστορια ενας εμπειρος μια popup την κλεινει σε 2 λεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα την πηρα! Το ανοιγμα θυμιζει λιγο σπορτ μπιλυ! Την αφηνεις, και εκτινασσεται και γινεται σε μεγαλο μεγεθος!

Το μαζεμα ομως με παιδεψε...αλλα στο τελος τα καταφερα. Πως; Σκαναρα το qr code της ετικετας, και ειδα το βιντεο απο το κινητο μου, στα ελληνικα παρακαλω. Αν δεν το εβλεπα, παροτι εχει και ετικετα ραμμενη στην θηκη για βοηθεια, δεν θα τα καταφερνα. Αλλα με το που ειδα το βιντεο, καταλαβα πως παει, αν και παλι, επειδη δεν εχω εμπειρια, μου φανηκε καπως.

Πιστευω οτι πρεπει να ειναι καλη επιλογη.

-----------

Για πειτε για κανενα φτηνο 'υποστρωμα', πειτε μου την σωστη ορολογια σε ελληνικα και αγγλικα, να βρω τιποτε φτηνο(ειπαμε, εντελως περιστασιακη χρηση), σε ebay ή jumbo, για να μπαινει μεταξυ του πατωματος της σκηνης και του εδαφους, και να προστατευει μην χαλασει η σκηνη απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mindreader είπε

 

Το μαζεμα ομως με παιδεψε...αλλα στο τελος τα καταφερα.

ειδες που σου ειπα οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται? υπαρχει κοσμος που προσπαθει να το κανει και ειτε του την διπλωνει καποιος που ξερει ειτε την πεταει στα σκουπιδια...

 

Υποστρωμα, δεν αξιζει να το παρεις απεξω, στο jumbo που ειπες θα καλυφθεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/06/2018 at 13:03, mindreader said:

Μα γι'αυτο θελω την pop up. Για να στηνεται σε δευτερολεπτα, και να την μαζευω ταχιστα. Δεν λεω οτι πιανουν τα χερια μου για πολλα, αλλα παει στην ευχη, ποσο δυσκολο μπορει να ειναι να μαζευτει η pop up σκηνη;

Φανταζομαι παρομοιο με τα κουρτινακια του jumbo, και κατι παιδικες σκηνουλες που κλεινουν με μια κινηση, οπως εχω σε φιλικα σπιτια!

Κανω λαθος;
Αυριο λεω να παω lidl για την αγορα.

καποιος που μπορει να καταλαβει τις οδηγιες που διαβαζει δεν ειναι δυσκολο.εκτος αν βλεπει σκηνη και δεν ξερει τι ειναι.υπαρχει παντα μια λογικη.

On 13/06/2018 at 17:48, tornado said:

καμια σχεση!

εχεις στησει και τις δυο σκηνες? μερικοι δεν στηνουν καμια, αλλοι ειτε την μια ειτε την αλλη και καποιοι τις στηνουν ολες...

Αλλα αν δεν γνωριζεις σε ποια κατηγορια ανηκεις, ισως καταληξεις να τις πεταξεις στα σκουπιδια.

Οι Popup εχουν ενα ιδιαιτερο στησιμο (το ανοιγμα δεν πιανεται) για το πως θα τις κλεισεις,

μπορει να προσπαθεις ωρα και το μονο που θα καταφερεις ειναι να την σπασεις.

Ξαναλεω λοιπον στο φιλο, απο εκει που θα την αγορασει, να πει στο πωλητη οτι δεν το εχει ξανακανει και να του δειξει.

Μετα να προσπαθησει μονος του και να την αγορασει ΜΟΝΟ οταν καταφερει και την κλεισει μονος του.

Στο καμπινγκ δεν θα ειναι εκει ο πωλητης για να του την κλεισει.

Για την ιστορια ενας εμπειρος μια popup την κλεινει σε 2 λεπτα.

να το ξαναδιατυπωσω πιο σωστα.η καθε μια σκηνη στηνεται /ξεστηνεται διαφορετικα και μαλιστα πολυ διαφορετικα απο την αλλη.ενας ανθρωπος που καταλαβαινει τα βασικα και ξερει να διαβαζει οδηγιες και να δει ενα videaki απο το ιντερνετ θα μπορεσει να στησει/ξεστησει και τις 2 .το ποσο γρηγορα θα το κανει ή με ποση ευκολια θα το κανει αυτο δεν μας απασχολει.οποτε αν ενα ατομο δεν εχει το μυαλο να στησει /ξεστησει μια Pop-up το ιδιο ατομο μπορει να ειναι που θα παει να στησει μια με μπανελες και θα σπασει καμια μπανελα για 1002 λογους.οποτε αν καποιος φτασει στο να πεταξει την σκηνη μαλλον δεν κανει για σκηνες γενικοτερα και μαλλον εχει θεμα στο να καταλαβει βασικες εννοιες αρα το προβλημα δεν θα ειναι μονο στην σκηνη αλλα στο να κανει πολλα πραγματα. οτι καποιος μπορει να στηνει την μια πιο γρηγορα απο την αλλη ή να εχει στησει μονο την μια δεν τον κανει να μην μπορει να μαθει πως να στηνει και την αλλη,Αν καποιος δεν μπορει να ΜΑΘΕΙ και το τονιζω το να μαθει να ακολουθει οδηγιες για να στησει οποιαδηποτε απο τις 2 σκηνες τοτε αστα να πανε. αν δεις video αν διαβασεις οδηγιες αν σου δειξει καποιος πως γινεται για οποιαδηποτε απο τις 2 σκηνες και εσυ μετα δεν μπορεις ακομα να την στησεις υπαρχει προβλημα αντιληψης.αυτο ακριβως ανεφερα και πιο πανω.οτι ναι μεν ειναι διαφορετικες σκηνες αλλα καποιος που ξερει τα βασικα και διαβαζει οδηγιες θα τις στησει και τις 2 χωρις θεμα.οτι μπορει τωρα να μην ξερει να την στησει μπορει να σημαινει οτι δεν ετυχε σε τετοια σκηνη αλλα αμα την αγορασει και δεν μπορει να την ξεστησει και την πεταξει ε οκ ας τον ξαναγυρισουμε στο δημοτικο για θεματα αντιληψης. ειναι το ιδιο ακριβως που τρελενομαι να βλεπω κατι να μην κουμπωνει να μην ταιριαζει και ο αλλος εκει να προσπαθει να το κανει να παιξει μεχρι που το σπαει.αν βλεπεις οτι η Pop up δεν μαζευεται ή οτι η κανονικη με τις μπανελες δεν στηνεται οκ ρωτα καποιον πριν την πεταξεις/σπασεις.δεν ειναι μοριακη βιολογια ουτε πυρηνικη φυσικη.οποτε ναι δεν δεχομαι κατα καποιο τροπο οτι καποιος ανηκει σε μια κατηγορια. οτι δεν ετυχε να μαθει την αλλη κατηγορια ναι αλλα οτι δεν μπορει να καταλαβει τηναλλη κατηγορια οχι.

15 hours ago, tornado said:

ειδες που σου ειπα οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται? υπαρχει κοσμος που προσπαθει να το κανει και ειτε του την διπλωνει καποιος που ξερει ειτε την πεταει στα σκουπιδια...

Υποστρωμα, δεν αξιζει να το παρεις απεξω, στο jumbo που ειπες θα καλυφθεις.

αυτα συνηθως ειναι τα ατομα που δεν διαβαζουν καν τις οδηγιες και πανε να την διπλωσουν σαν να βαζουν sleeping bag στην θηκη του. για τα υποστρωματα αυτα που ειναι σαν αφρολεξ αυτο το μαλακο υλικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα για απλη χρηση κανουν.υπαρχουν και αυτα που ειναι με αερα που ειναι πολυ καλυτερα και πολυ πιο ανετα αλλα πιο ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα ...Έχω ένα θηρίο terra apocalipsis(λογικά θα το πουλήσω) αλλα ο τύπος και οι χωροι της σκηνης δεν μου φτανουν πλεον με 2 παιδιά (10μηνών και 2,5 ετών) .Ξεκίνησα να κοιτάω για μεγάλες σκηνές 6-7 ατομων καθώς 99% θα χρειαστώ τον χωρο του προθαλάμου για το μωρό(παρκοκρεβατο,παιχνιδια ,κτλπ). Είδα κάποιες από Ελλάδα 1)https://www.skroutz.gr/s/14182135/Easy-Camp-Palmdale-600-Lux-2018.html 2)https://www.gadgetnow.gr/4082-skini-6-atomon-outwell-whitecove-6-montelo-2017.html και διάφορες άλλες παρόμοιες outwell και vango απο εξωτερικό.Η χρήση θα είναι αποκλειστικά καλοκαίρι για 20-30 μέρες συνεχόμενα.Budget ~max 700euro έχει κανείς εμπειρία από παρόμοιες σκηνές να προτείνει κάποια καθώς δεν υπάρχουν πουθενα στημένες να τις δεις ,στην Θεσσαλονίκη τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σου να στήνεις τέτοιο πράγμα, το έχω δει άπειρες φορές μπροστά μου και λυπάμαι τον φουκαρά που

γίνεται μούσκεμα από το παίδεμα. Έχω δει βέβαια και τρελαμένους campers/μαστόρια, που βλέπεις κάτι τέτοιες σκηνές-σπίτια και λες αυτό

θα θέλει 3 ώρες χαλαρά για να ξεστηθεί και μέσα σε μισή ώρα έχουν μαζέψει σκηνή/τραπεζάκια/ομπρέλες/κουζίνα και τα έχουν φορτώσει με ακρίβεια Tetris

μέσα στο τζιπάκι.

20 χρόνια κάμπινγκ πάντως, οποιαδήποτε σκηνή τέτοιου μεγέθους (και κόστους) έχω δει, δεν χαμπαριάζει από τίποτα, ούτε από κατακλυσμό που όλο

το κάμπινγκ να είναι σε mood πανικού.

Πιστεύω αν στάξεις 600 ευρώ και περάσεις το λούκι του στησίματος, μια τέτοια σκηνή μετά είναι σκέτη απόλαυση. Ειδικά για τα παιδιά που δεν έχουν το άγχος του στήσε/ξέστησε, είναι παράδεισος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Baator είπε

Χαρά στο κουράγιο σου να στήνεις τέτοιο πράγμα, το έχω δει άπειρες φορές μπροστά μου και λυπάμαι τον φουκαρά που

γίνεται μούσκεμα από το παίδεμα. Έχω δει βέβαια και τρελαμένους campers/μαστόρια, που βλέπεις κάτι τέτοιες σκηνές-σπίτια και λες αυτό

θα θέλει 3 ώρες χαλαρά για να ξεστηθεί και μέσα σε μισή ώρα έχουν μαζέψει σκηνή/τραπεζάκια/ομπρέλες/κουζίνα και τα έχουν φορτώσει με ακρίβεια Tetris

μέσα στο τζιπάκι.

20 χρόνια κάμπινγκ πάντως, οποιαδήποτε σκηνή τέτοιου μεγέθους (και κόστους) έχω δει, δεν χαμπαριάζει από τίποτα, ούτε από κατακλυσμό που όλο

το κάμπινγκ να είναι σε mood πανικού.

Πιστεύω αν στάξεις 600 ευρώ και περάσεις το λούκι του στησίματος, μια τέτοια σκηνή μετά είναι σκέτη απόλαυση. Ειδικά για τα παιδιά που δεν έχουν το άγχος του στήσε/ξέστησε, είναι παράδεισος.

Το στήσιμο δεν με προβληματίζει όπως το είδα θέλει περίπου 30-40λεπτά αλλά έτσι και αλλιώς και πριν τα παιδιά με την γυναίκα πηγαίναμε για 20-30 μέρες και κουβαλούσαμε ένα σκασμό πράγματα(χημικη τουαλετα,σκηνη τουαλετας,ντους 12v,ματι υγραεριου,ψησταριες κτλπ) και μέχρι να στηθούν ανθρώπινα έπερνε κανα 2ωρο, άσε και που η terra στην αρχη μου φαινόταν φασαριόζικη στο στησιμο αλλα πλεον την στηνουμε-ξεστήνουμε πριν προλάβουν οι άλλοι να στήσουν-ξεστήσουν σκηνή 2 ατόμων....

Το θέμα μου είναι η ποιότητα-χρηστικότητα και κυρίως αν η outwell θα παλεύεται σε θερμοκρασίες Ελληνικού καλοκαιριού... γτ σίγουρα περιμένω η outwell να είναι ανώτερη ποιοτικα από την easy camp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2018 στις 10:38 ΜΜ, tornado είπε

ειδες που σου ειπα οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται? υπαρχει κοσμος που προσπαθει να το κανει και ειτε του την διπλωνει καποιος που ξερει ειτε την πεταει στα σκουπιδια...

Υποστρωμα, δεν αξιζει να το παρεις απεξω, στο jumbo που ειπες θα καλυφθεις.

Δεν μπορεσα να το εντοπισω εδω (ή ειναι μπροστα στα ματια μου και δεν το βλεπω!), https://www.e-jumbo.gr/

για να ξερω αν βρεθω στα jumbo, πως να το ζητησω; Υποστρωμα για σκηνη καμπιγκ;

Ξερει κανεις ενδεικτικη τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...