Προς το περιεχόμενο

Ζητειται Frontend Developer στη Πατρα


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

We're looking for a Front End Developer.

Requirements / Responsibilities

  • HTML/HTML5, CSS, JavaScript, MySQL, MongoDB, Node
  • Maintain and improve website
  • Optimize applications for maximum speed
  • Design mobile-based features
  • Collaborate with back-end developers and web designers to improve usability
  • Get feedback from, and build solutions for, users and customers
  • Write functional requirement documents and guides
  • Create quality mockups and prototypes
  • Help back-end developers with coding and troubleshooting
  • Ensure high quality graphic standards and brand consistency
  • Stay up-to-date on emerging technologies
  • Proficient understanding of code versioning tools such as GIT
  • Participates in testing and code review
  • Familiar with MacOS software

Required Qualifications

  • Proven work experience as a Front-end developer
  • Hands on experience with markup languages
  • Experience with JavaScript, CSS 
  • Familiarity with browser testing and debugging
  • In-depth understanding of the entire web development process (design, development and deployment)
  • Understanding of layout aesthetics
  • Knowledge of SEO principles
  • Familiarity with software like Adobe Suite, Photoshop and content management systems
  • An ability to perform well in a fast-paced environment
  • Excellent analytical and multitasking skills
  • University or College Degree in Computer Science or any other relevant degree
  • Equivalent work experience 2 years
  • Excellent Knowledge of the programming language Javascript, AngularJS and React Framework
  • Ability to adjust to meet deadlines
  • Team player as well as good interpersonal and communication skills
  • Fulfilled military obligations

What we offer

  • A relaxed working atmosphere
  • Personalised working station
  • Continuous training
  • Free tickets to seminars
  • Possible trips around Greece
  • All applications will be treated as confidential

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόθεση να προσβάλω τον όποιον έφτιαξε την αγγελία, αφού μπορεί να ήταν απλά κάποια HRού που έφτιαξε και γέμισε μια λίστα έπειτα από ερωτοαπαντήσεις με τους developers.

Το περίεργο είναι που δεν έβαλε ως απαιτούμενο στην μεγάλη αυτή λίστα και την "άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας", αφού η αγγελία και το σάιτ της εταιρείας είναι στα αγγλικά - εκτός του ότι ένας developer πρέπει να τα κατέχει σε κάποιον βαθμό (π.χ. για να μπορεί να κατανοεί το documentation που διαβάζει μεταξύ άλλων).

Απλά αφήνω την κριτική μου επειδή η αγγελία μου φάνηκε ψιλοαστεία. Μπορεί να φανεί χρήσιμη είτε στον εργοδότη ώστε να βελτιωθούν οι αγγελίες του είτε στον όποιο ενδιαφερόμενο ως απλή γνώμη που θα συμπεριλάβει στην δική του κριτική.

6 ώρες πριν, Predatorkill είπε

We're looking for a Front End Developer.

Requirements / Responsibilities

  • HTML/HTML5, CSS, JavaScript, MySQL, MongoDB, Node
  • [...]
  • Help back-end developers with coding and troubleshooting

Ψάχνουν λοιπόν για Front End Developer και είναι απαιτούμενο το να γνωρίζει (βλ. "requirements") και ενδεχομένως να είναι μέρος των καθηκόντων του (βλ. "responsibilities") οι MySQL, MongoDB και Node ;;;

Να έγραφε ότι θα εκτιμηθεί στα θετικά η γνώση αυτών να το καταλάβω, αλλά να είναι απαιτούμενα;;; Για την Node πες εντάξει - μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιεί κάποια build tools π.χ. Gulp, Grunt κ.λπ. αλλά και πάλι χρειάζεται κάποια διευκρίνιση. Και το "help back-end developers with coding" φαίνεται εξίσου περίεργο... το "collaborate with back-end developer" ναι εντάξει, αλλά "help...with coding";;;

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Required Qualifications

 

  • An ability to perform well in a fast-paced environment
  • Excellent analytical and multitasking skills
  • Ability to adjust to meet deadlines

What we offer

  • A relaxed working atmosphere

Fast-paced με multitasking ή relaxed τελικά; :P

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

What we offer

 

  • Continuous training

Με όλα αυτά τα qualifications που πρέπει να έχει κάποιος θα είναι ήδη well-trained για αυτήν τη δουλειά, οπότε αμφιβάλλω αν θα υπάρχει κάποιο training και μάλιστα continuous.

Δηλαδή ο άνθρωπος θα πρέπει να είναι ήδη τέρμα έτοιμος αφού θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει τελειώσει στρατό (βλ. " Fulfilled military obligations"), να έχει πτυχίο πανεπιστημίου (βλ. " University or College Degree in Computer Science or any other relevant degree"), να έχει δουλέψει αποδεδειγμένα - δηλ. μάλλον σε ιδιωτικό τομέα και όχι ως ελεύθερος επαγγελματίας - 2 χρόνια πάνω στο αντικείμενο (βλ. "Proven work experience as a Front-end developer" και "Equivalent work experience 2 years") και να έχει και αρκετές "required" (όχι "επιθυμητές") γνώσεις... και δηλ. το πιθανότερο 25άρης και πάνω.

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Required Qualifications

 

  • Excellent Knowledge of the programming language Javascript, AngularJS and React Framework

Και Angular και React και excellent; Δεν είναι παράλογο το να ζητείται γνώση και των δύο, αλλά φαίνεται παράλογη απαίτηση το "excellent".

Οι περισσότεροι τα τελευταία τρία+ χρόνια μετά την απογοητευτική Angular 2 έχουν στρέψει το ενδιαφέρον τους προς React... και τελοσπάντων έχουν εστιάσει σε ένα framework για να κάνουν τη δουλειά τους... και μιας και που δεν υπάρχουν και πολλά τέτοια frameworks (για SPA, front-end routing κ.λπ.) που να ξεχωρίζουν, αν κάποιος ξεκίνησε με React πριν 2-3 χρόνια δεν είχε λόγο να ασχοληθεί με Angular.

Αυτά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει να τραβάμε κάπου μια γραμμή ανάμεσα στην καλοπροαίρετη κριτική/feedback προς κάποιον που δεν είναι απαραίτητα top level recruiter (ειδικά εφόσον παρέχεται αυτοδικαίως και δημοσίως) και σε εικασίες που αφήνουν μια γεύση κουτσομπολιού στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, defacer είπε

Νομίζω ότι πρέπει να τραβάμε κάπου μια γραμμή ανάμεσα στην καλοπροαίρετη κριτική/feedback προς κάποιον που δεν είναι απαραίτητα top level recruiter (ειδικά εφόσον παρέχεται αυτοδικαίως και δημοσίως) και σε εικασίες που αφήνουν μια γεύση κουτσομπολιού στο τέλος.

 

 

Δεν υπάρχει καμία γεύση κουτσομπολιού. Η αγγελία είναι ότι να ΄ναι. Δυστυχώς όμως οι περισσότερες αγγελίες για δουλειά, έτσι είναι. Ζητάνε τον ουρανό με τα άστρα. Το γιατί εσύ δικαιολογείς τον κάθε recruiter είναι βέβαια ένα ερώτημα. Btw και εγώ προσλαμβάνω web developer. Θα πρέπει να έχει τα παρακάτω (lol) :

 

 

17523442_632906250231921_363820957408011226_n.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@_Theo_ αυτό εδώ είναι κουτσομπολιό:

13 hours ago, randomcat said:

Με όλα αυτά τα qualifications που πρέπει να έχει κάποιος θα είναι ήδη well-trained για αυτήν τη δουλειά, οπότε αμφιβάλλω αν θα υπάρχει κάποιο training και μάλιστα continuous

και εσύ ως συνήθως στην κοσμάρα σου. Δεν περιμένω να καταλάβεις αν δικαιολογώ ή τι άλλο μπορεί να κάνω εδώ ούτε αν σου το ταΐσουν με το ζόρι.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, defacer είπε

@_Theo_ αυτό εδώ είναι κουτσομπολιό:

και εσύ ως συνήθως στην κοσμάρα σου.

 

Την γνώμη του είπε ο άνθρωπος. Και έχει δίκιο. Στην κοσμάρα μου γιατί; Επειδή δεν κάθομαι να κυνηγάω τις (παράλογες) απαιτήσεις του κάθε εργοδότη. Αδίκως έχει κυκλοφορήσει στην πιάτσα η φωτογραφία που επισύναψα; Τώρα αν εσύ τα επικροτείς όλα αυτά, προφανώς κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, _Theo_ said:

Την γνώμη του είπε ο άνθρωπος. Και έχει δίκιο. Στην κοσμάρα μου γιατί; Επειδή δεν κάθομαι να κυνηγάω τις (παράλογες) απαιτήσεις του κάθε εργοδότη. Αδίκως έχει κυκλοφορήσει στην πιάτσα η φωτογραφία που επισύναψα; Τώρα αν εσύ τα επικροτείς όλα αυτά, προφανώς κάτι δεν πάει καλά.

Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να εξηγώ τα αυτονόητα σε παιδάκια που δεν ενδιαφέρονται να μάθουν αλλά μόνο να φέρουν αντιρρήσεις επειδή ψυχολογικά δεν ξεπέρασαν την εφηβεία.

Το γεγονός ότι (κατά δική σου δήλωση) έχεις αποτύχει παταγωδώς επαγγελματικά θα έπρεπε να σε προβληματίζει μήπως το πρόβλημα δεν είναι με την υπόλοιπη κοινωνία αλλά με σένα, και ίσως να σε κάνει να σκεφτείς λίγο παραπάνω πριν μιλήσεις, αλλά λέξη κλειδί σκεφτείς.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, defacer είπε

Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να εξηγώ τα αυτονόητα σε παιδάκια που δεν ενδιαφέρονται να μάθουν αλλά μόνο να φέρουν αντιρρήσεις.

Το γεγονός ότι (κατά δική σου δήλωση) έχεις αποτύχει παταγωδώς επαγγελματικά θα έπρεπε να σε προβληματίζει μήπως το πρόβλημα δεν είναι με την υπόλοιπη κοινωνία αλλά με σένα, και ίσως να σε κάνει να σκεφτείς λίγο παραπάνω πριν μιλήσεις, αλλά λέξη κλειδί σκεφτείς.

 

 

Αντιρρήσεις δεν φέρνω για να φέρνω. Έχω λόγους. Που είπα ότι απέτυχα επαγγελματικά; Ίσα ίσα που έχω δουλειά απλώς δεν είναι πάνω στο αντικείμενο. Όπως πολλοί νέοι στην ηλικία μου. Έχω τελειώσει Πληροφορική ΤΕΙ και έχω ελάχιστη εμπειρία, αυτό ισχύει. Και ναι για το γεγονός αυτό πιστεύω πως φταίνε κυρίως οι συνθήκες (οικονομική κρίση). Πως άραγε να βρεις δουλειά και να αποκτήσεις την εμπειρία όταν οι περισσότεροι σε απορρίπτουν επειδή δεν έχεις...εμπειρία; Αυτά είναι βασικά πράγματα που θα έπρεπε να τα γνωρίζεις ως recruiter. Άρα λοιπόν ή δεν τα γνωρίζεις και είσαι εσύ στην κοσμάρα σου ή τα ξέρεις και τα αγνοείς που είναι ακόμα χειρότερο καθώς δείχνει και το ποιόν σου σαν επαγγελματία. 

Βασικά πιστεύω ότι είσαι από τους λίγους που για κάποιο λόγο (τύχη , μέσον, συστάσεις, ποιος ξέρει) βρήκες δουλειά, απέκτησες εμπειρία και μετά δεν ήταν και τόσο δύσκολο να εδραιωθείς κάπου. Μόλις βρήκες τα σκούρα εδώ, λόγω κρίσης, την έκανες για Γερμανία όπου και πάλι λόγω εμπειρίας βρήκες δουλειά. Θα σου πώ όμως 2 πράγματα: α) ο έξυπνος άνθρωπος μπαίνει και στη θέση του άλλου και δεν μιλά εκ του ασφαλούς όπως κάνεις εσύ και β) Υπάρχουν κλάσεις καλύτεροι από εσένα εκεί έξω που δουλεύουν σε βενζινάδικα, delivery, σουβλατζίδικα κλπ. Φαντάζομαι για σένα έχουν και αυτοί αποτύχει επαγγελματικά... Πρόσεχε όμως γιατί η ζωή είναι μια ρόδα και γυρίζει και πιθανόν κάποια στιγμή να βρεθείς και εσύ σε παρόμοια θέση.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι το γυμνασιόπαιδο που κράζει τον καθηγητή επειδή "θα έπρεπε να γνωρίζεις πως οι αρνητικοί αριθμοί δεν έχουν τετραγωνική ρίζα", και συνεχίζει αναλύοντας γιατί κατά την άποψή του πέφτει ο τελευταίος σε τέτοια πλάνη. Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, defacer είπε

Είσαι το γυμνασιόπαιδο που κράζει τον καθηγητή επειδή "θα έπρεπε να γνωρίζεις πως οι αρνητικοί αριθμοί δεν έχουν τετραγωνική ρίζα", και συνεχίζει αναλύοντας γιατί κατά την άποψή του πέφτει ο τελευταίος σε τέτοια πλάνη. Cheers.

 

Ε όχι και καθηγητής! Για να γίνει κάποιος καθηγητής θέλει και κάποια προσόντα που εσύ δεν τα έχεις. Ε τώρα, αδικία δεν είναι ένα σωρό παιδάκια να δουλεύουν σε άσχετες δουλειές και εσύ να έχεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο (ΑΝ έχεις); Αλλά δεν πειράζει και αυτά μέσα στο παιχνίδι είναι. Είπαμε η ζωή είναι μια ρόδα. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, defacer είπε

Νομίζω ότι πρέπει να τραβάμε κάπου μια γραμμή ανάμεσα στην καλοπροαίρετη κριτική/feedback προς κάποιον που δεν είναι απαραίτητα top level recruiter (ειδικά εφόσον παρέχεται αυτοδικαίως και δημοσίως) και σε εικασίες που αφήνουν μια γεύση κουτσομπολιού στο τέλος.

Με την κριτική μπορεί να γίνει καλύτερος recruiter. Αν τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο δηλαδή.

Και μιλώντας για κουτσομπολιό - μιας και παρακολούθησα την συζήτησή σου με τον _Theo_ - εσύ δεν εργάζεσαι στην Ελλάδα σωστά;

Μήπως σου έπεσε κάπως δύσκολη η αγορά εργασίας εδώ ή κάποτε εργαζόσουν εδώ κάνοντας υπομονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, randomcat said:

Με την κριτική μπορεί να γίνει καλύτερος recruiter. Αν τον ενδιαφέρει κάτι τέτοιο δηλαδή.

Και μιλώντας για κουτσομπολιό - μιας και παρακολούθησα την συζήτησή σου με τον _Theo_ - εσύ δεν εργάζεσαι στην Ελλάδα σωστά;

Μήπως σου έπεσε κάπως δύσκολη η αγορά εργασίας εδώ ή κάποτε εργαζόσουν εδώ κάνοντας υπομονή;

Δεν είναι φίλος σου όμως, οπότε πριν την κριτική (ή τουλάχιστον πριν από ένα σημείο) ρωτάμε αν θέλει. Διαφορετικά υποθέτω μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου πόσο μαλάκας γίνεται κάποιος όταν π.χ. λέει στους άλλους που μόλις συνάντησε στο πάρκο πως να γαλουχήσουν τα παιδιά τους.

Ένας καλύτερος τρόπος για να το κάνεις, αν πραγματικά δε μπορείς να το αφήσεις στην ησυχία του, είναι ο εξής:

"Βλέπω ότι θέλετε... έτοιμος έμπειρος... οπότε δεν είναι προφανές [σημ. για να ακριβολογούμε: δεν είναι προφανές σε σένα] το τι εννοείτε continuous training -- αξίζει νομίζω να δώσετε κάποια παραδείγματα για τους υποψηφίους".

Αυτό είναι καλοπροαίρετη κριτική. Το νομίζω πως μας δουλεύετε δεν είναι.

Αυτό με την αγορά εργασίας θα πρέπει να βγεις έξω για να καταλάβεις πόσο τελείως ανάποδα το είπες, αλλά επειδή κάποιοι έχουν μια ψύχωση με το λόγο που εγώ προσωπικά έφυγα: δεν θέλαμε να μεγαλώσουμε παιδιά στην ελληνική κοινωνία, οπότε και γω και η σύζυγος παραιτηθήκαμε πριν γεννηθεί το δεύτερο και ήρθαμε κάπου που δε θα βρεις κανέναν να δικαιολογεί δημοσίως ότι έδειραν το δήμαρχο στο δρόμο χωρίς να τον πάρει ο διάολος.

Εκτιμώ το ενδιαφέρον σας για τα επαγγελματικά μου, αλλά υπάρχουν άλλοι που θα μπορούσατε να βοηθήσετε περισσότερο.

Επεξ/σία από defacer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Δεν είναι φίλος σου όμως, οπότε πριν την κριτική (ή τουλάχιστον πριν από ένα σημείο) ρωτάμε αν θέλει. Διαφορετικά υποθέτω μπορείς να καταλάβεις και μόνος σου πόσο μαλάκας γίνεται κάποιος όταν π.χ. λέει στους άλλους που μόλις συνάντησε στο πάρκο πως να γαλουχήσουν τα παιδιά τους.

Φυσικά και δεν θα ρωτήσω σε ένα ανοιχτό τεχνολογικό φόρουμ εάν κάποιος θέλει κριτική (εντός των κανόνων του φόρουμ φυσικά). Θα το σεβόμουν ίσως εάν το ζήταγε στο post του. Δεν ήξερα ότι συνομιλούμε μόνο με φίλους μας εδώ.

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Αυτό με την αγορά εργασίας θα πρέπει να βγεις έξω για να καταλάβεις πόσο τελείως ανάποδα το είπες, αλλά επειδή κάποιοι έχουν μια ψύχωση με το λόγο που εγώ προσωπικά έφυγα: δεν θέλαμε να μεγαλώσουμε παιδιά στην ελληνική κοινωνία, οπότε και γω και η σύζυγος παραιτηθήκαμε πριν γεννηθεί το δεύτερο και ήρθαμε κάπου που δε θα βρεις κανέναν να δικαιολογεί δημοσίως ότι έδειραν το δήμαρχο στο δρόμο χωρίς να τον πάρει ο διάολος.

Εκτιμώ το ενδιαφέρον σας για τα επαγγελματικά μου, αλλά υπάρχουν άλλοι που θα μπορούσατε να βοηθήσετε περισσότερο.

Πρώτον, δεν με ξέρεις. Δεύτερον, δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα επαγγελματικά σου. Απλά αναρωτιόμουν αν ο λόγος που έφυγες ήταν ότι δεν ήσουν ικανοποιημένος με την αγορά εργασίας εδώ οπότε και θα ήταν περίεργο που δυσανασχετείς με λίγη κριτική προς κάποιο κακώς κείμενο αυτής της αγοράς που σε έδιωξε.

Και έπειτα, με πολίτες της προαναφερθείσας κοινωνίας συνομιλείς ή/και έρχεσαι σε αντιπαράθεση σε όλα τα threads που συμμετέχεις. Υποθέτω ότι σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγάπη μόνο παιδιά. Έχετε απόλυτο δίκαιο, και τίποτα από αυτά που είπα δε σας φαίνεται χρήσιμο σαν σκέψη γιατί είστε ήδη πιο μπροστά. Όλα μια χαρά, ας συνεχίσουμε ο καθένας τη ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, defacer είπε

Αγάπη μόνο παιδιά. Έχετε απόλυτο δίκαιο, και τίποτα από αυτά που είπα δε σας φαίνεται χρήσιμο σαν σκέψη γιατί είστε ήδη πιο μπροστά. Όλα μια χαρά, ας συνεχίσουμε ο καθένας τη ζωή του.

Αν είχες αφήσει και εσύ τη δική σου κριτική επί του θέματος, ίσως και να ήταν χρήσιμη. Σύμφωνοι, moving on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...