Προς το περιεχόμενο

Πρέπει να δηλώνει κάποιος στην εφορία πωλήσεις από ebay?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Άμα ανοίξω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα στο Ebay και μεταπουλάω από aliexpress, θα πρέπει μετά να δηλώσω τα χρήματα που έβγαλα από πωλήσεις στην εφορία? θα πρέπει να δηλώσω ότι έχω κατάστημα? επίσης μπορώ να τρέχω τέτοιο κατάστημα χωρίς άδεια?

Γενικά πως δηλώνονται τα χρήματα που προέρχονται από ecommerce ή freelancing στο διαδίκτυο? απαιτούνται άδειες? επίσης πόσο είναι ο φόρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε ἐπαγγελματική δραστηριότητα φορολογείται κανονικά στήν χώρα τού τόπου κατοικίας. Δέν σού στοιχίζει κάτι νά πάς καί νά ρωτήσεις σέ κάποια ΔΟΥ (στό «εισόδημα»). Πωλήσεις στό ebay ή αλλού ΔΕΝ φορολογούνται μόνο στήν περίπτωση πού κάποιος πουλάει πράγματα τά οποία δέν χρειάζεται, ακόμα καί πράγματα τά οποία περιήλθαν στήν κατοχή του ως στόκ επιχείρησης τήν οποία έκλεισε (διότι φορολογήθηκε ήδη όταν έκανε αυτο-πώληση προκειμένου νά μηδενίσει τήν αποθήκη του). Η συνεχιζόμενη πώληση πραγμάτων τά οποία κανείς προμηθεύεται μέ σκοπό τήν μεταπώλησή τους εἶναι επαγγελματική δραστηριότητα και προϋποθέτει έναρξη επιτηδεύματος, τήρηση βιβλίων, έκδοση παραστατικών (αποδείξεων ή τιμολογίων), περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ καί τά τοιαύτα...
Αν παρ'όλα αυτά κάποιος επιλέξει νά πουλάει στό ebay.gr πράγματα τά οποία αγοράζει ή παράγει μέ σκοπό τήν πώληση, τότε παίρνει ρίσκο. Είναι πολύ πιθανόν από τίς κινήσεις τού τραπεζικού του λογαριασμού τό ΣΔΟΕ ή τό τελωνείο νά τόν εντοπίσουν καί τά διοικητικά πρόστιμα είναι εξοντωτικά (χιλιάδες έως και εκατοντάδες χιλιάδες Ευρώ γιά ψίλου πήδημα). Αν τό πρόστιμο ξεπεράσει τίς σαρανταπέντε περίπου χιλιάδες, τότε η μή καταβολή του συνεπιφέρει ποινική δίωξη μέ ποινές πού ξεκινάνε από ένα έτος φυλάκιση (καί τό χρέος παραμένει καί αυξάνεται με τόκους και προσαυξήσεις).

Έχουμε φθάσει στό σημείο τό ΣΔΟΕ νά θεωρεί επαγγελματίες ακόμα καί άτομα τά οποία λόγω τής στημένης οικονομικής κρίσης πουλάνε τά υπάρχοντά τους γιά νά επιβιώσουν. Κι ένας ιδιώτης είναι φυσικό νά κατέχει πολλά πράγματα, πχ. αν είναι συλλέκτης, αλλά τού αρέσει νά κάνει συνεχώς αναβαθμίσεις καί κρατάει καί τά παλιά μοντέλα, αν τού ΄χουν κάνει δώρα διαφορετικά άτομα. Χρειάζεται, λοιπόν, προσοχή. Υπάρχουν εκείνοι πού προσπαθούν νά επιβιώσουν αγοράζοντας πράγματα φθηνά από τό εξωτερικό ή ἄλλες πηγές καί προσπαθούν νά τά πουλήσουν μέσω προκλητικά διατυπωμένων αγγελιών πού «φωνάζουν» πώς ο άλλος είναι επαγγελματίας: Προκαλούν τήν τύχη τους καί η πιθανότητα νά βρούν μεγάλο μπελά είναι τεράστια.

 

 

Επεξ/σία από sipec
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, sipec είπε

 Η συνεχιζόμενη πώληση πραγμάτων τά οποία κανείς προμηθεύεται μέ σκοπό τήν μεταπώλησή τους εἶναι επαγγελματική δραστηριότητα και προϋποθέτει έναρξη επιτηδεύματος, τήρηση βιβλίων, έκδοση παραστατικών (αποδείξεων ή τιμολογίων), περιοδικές δηλώσεις ΦΠΑ καί τά τοιαύτα...
 

Δηλαδή για ένα μικρό πειραματικό dropshipping store στο ebay.com, θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω αλλιώς θα πάω φυλακή και θα με χρεώσουν τα κερατά μου κιόλας? σκέψου να μην είχα ρωτήσει και να προχώραγα. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις δουλειές? το ίδιο και οι ποινές? Π.χ αν δουλεύεις σαν Blogger σε άλλου το blog, πρέπει να κάνεις τα ίδια αλλιώς θα έχεις τις ίδιες ποινές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι υσχηει από νομικής απόψεως,  εγώ πάντως όταν είχα δοκιμάσει τοdrop shipping δεν είχα ασχοληθεί με αυτά.  Θα σου πρότεινα να το δοκιμάσεις και ΑΝ αρχίσεις να έχεις  σοβαρά έσοδα το ψάχνεις τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι γίνεται αν έχω τα λεφτά μου στο skrill ή στη payoneer? μπορούν να με πιάσουν αν δεν τα τραβήξω από τράπεζα αλλά αγοράζω μόνο από καταστήματα με τη κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 4:57 ΜΜ, aizensama24 είπε

Δηλαδή για ένα μικρό πειραματικό dropshipping store στο ebay.com, θα πρέπει να κάνω όλα τα παραπάνω αλλιώς θα πάω φυλακή και θα με χρεώσουν τα κερατά μου κιόλας? σκέψου να μην είχα ρωτήσει και να προχώραγα. Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις δουλειές? το ίδιο και οι ποινές? Π.χ αν δουλεύεις σαν Blogger σε άλλου το blog, πρέπει να κάνεις τα ίδια αλλιώς θα έχεις τις ίδιες ποινές?

1. Δέν λέω πως ο νόμος είναι σωστός ή δίκαιος ή ηθικός. Απλώς τόν επισημαίνω.
2. Μπορείς νά κάνεις όσα πειράματα θέλεις. Αν σέ πάρουν είδηση, οι συνέπειες είναι εξοντωτικές.
Κι άλλοι έκαναν πειράματα. Μερικοί στάθηκαν τυχεροί κι έφαγαν μόνο τής φάκας τό τυρί κι άλλοι στάθηκαν άτυχοι, τούς έπιασε η φάκα καί ψήθηκαν στήν θράκα (αν μού συγχωρέσεις τόν ποιητικό οίστρο).
Σέ συμβουλεύω νά τηρήσεις τόν νόμο (αν δέν σού ΄δινα αυτήν τήν συμβουλή θά διέπρατα τό αδίκημα τής ηθικής αυτουργίας ή τό αδίκημα που λέγεται εγκωμίασμός εγκληματικής πράξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει εγώ λογιστή (για μεταπώληση μέσο internet ebay, Blogger, γενικά έσοδα μέσω internet) πριν κανέναν χρόνο περίπου και επειδή αυτά που μου είπε μου φάνηκαν υπερβολικά ρώτησα και άλλους 2 και πάνω κάτω μου είπαν όλοι τα ίδια.

Χρειάζεται έναρξη εταιρία (ελεύθερος επαγγελματίας κ.τ.λ)
με ότι αυτό συνεπάγεται στην Ελλάδα φόρους που φτάνουν τα 70% και αν απλά βγάζεις ένα χαρτζιλίκι 2-3-4k το χρόνο πρέπει να πληρώνεις και από την τσέπη σου ασφάλειες κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σου πρωτινό να θες να κάνεις αυτήν την δουλειά να πας σε άλλη χώρα με χαμηλότερους φόρους, εδώ με 80-70% φορολογία όχι άπλα δεν αξίζει, άλλα αυτό που θα σου μένει δεν θα είναι αρκετό για να επιβιώσεις.

Επεξ/σία από mkp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικά πράγματα, δεν ήξερα ότι ήταν τόσο χάλια, σκοτώσανε το πόκερ με τους φόρους τους και βλέπω ότι έχουν διαλύσει και όλα τα άλλα, να πω εντάξει για το πόκερ αλλά οι ελεύθεροι     επαγγελματίες τι τους φταίνε? είναι αντιπαραγωγικοί? έχουν κάτι κακό αυτές οι δουλειές και δεν το ξέρω? διαβάζω για φόρους και γραφειοκρατεία στο εξωτερικό και ακούγεται σαν παράδεισος, εδώ πρέπει να περάσεις από 593949393 διαδικασίες για να μην καταφέρεις τίποτα και με φοβίζει το ότι πρέπει να πληρώσω ανεξαρτήτως αν έχω κέρδη ή όχι, στο εξωτερικό πάει με τα κέρδη μόνο νομίζω. Λέτε να αλλάξει τίποτα με ΝΔ? 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkp είπε

Εγώ σου πρωτινό να θες να κάνεις αυτήν την δουλειά να πας σε άλλη χώρα με χαμηλότερους φόρους, εδώ με 80-70% φορολογία όχι άπλα δεν αξίζει, άλλα αυτό που θα σου μένει δεν θα είναι αρκετό για να επιβιώσεις.

Προφανώς την παραπάνω δουλειά ο ts την ψάχνει για ένα χαρτζιλίκι. 

Αν σκοπεύει να πάει έξω τότε πρέπει το κέρδος που βγάλει μετά την αφαίρεση των φόρων της εκάστοτε χώρας να επαρκεί για κάλυψη των βασικών εξόδων διαβίωσης και του ενοικίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...