Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ - 15% Έκπτωση συνέπειας


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ξέρει κανείς επί ποιού ποσού υπολογίζεται η έπτωση του 15%;

Μου έρχονται ότι να 'ναι οι εκπτώσεις και δεν βγάζω άκρη. Σε φάση ότι σε €900 λογαριασμό μου ήρθαν €130 έκπτωση, ενώ σε €1400 μου ήρθαν €65 έκπτωση. Τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 - σου έρχεται εναντι για τον μήνα Α , η ΔΕΗ δεν ξέρει πόσα έχεις κάψει

2 -  σου έρχεται εκαθαριστικός για τον μήνα Α, η ΔΕΗ ξέρει πόσα έχεις κάψει (για το τετραμηνο) και αν τον πληρώσεις εμπρόθεσμα , σου δίνει 15% στο ρεύμα που έκαψες (όχι στον λογαριασμό)

3 - σου έρχεται εναντι για τον μήνα Β, σου βάζουν την προηγούμενη έκπτωση στον λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Η έκπτωση που αναγράφεται στο λογαριασμό, αφορά στην προμήθεια ρεύματος του προηγούμενου λογαριασμού μήπως;

Αφορά τον προηγούμενο εκκαθαριστικό, και πιο σωστά εφαρμόζεται πάνω στις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος(δλδ όχι στις ρυθμιζόμενες, όχι στου δήμου, όχι στην ΕΡΤ κτλ) του προηγούμενου εκκαθαριστικού. Στο επόμενο link έχει κάτω κάτω αναλυτικό παράδειγμα:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/ekptwsi-15-kai-evnoikis-rythmisis-ton-ofeilon/ekptwsi-15-se-epaggelmaties-epixeiriseis-noikokuri

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όλοι οι λογαριασμοί μου εκκαθαριστικοί είναι, οπότε πρέπει να έχω έκπτωση σε κάθε λογαριασμό (εφόσον πληρώνω εμπροθεσμα).

Εντάξει κατάλαβα τι υπολόγιζα λάθος. Λάμβανα υπόψιν τον τρέχοντα λογαριασμό, ενώ η έκπτωση αφορά την προμήθεια ρεύματος του προηγούμενου.

Σας ευχαριστώ όλους για τη διαλεύκανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...