Προς το περιεχόμενο

Linux από 10 euro


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
re paidia soz gia to asxeto alla afto me to enydrio ti akrivos einai?!?!?!? :? :? to exo dei se polla posts kai den mporo na to katalavo... :(

Mhn agxonesai einai apo palio "kalo" anekdoto. :P

-

Tora se oti afora thn x ekdosi linux otan sovarevtoun k 3eperastoun ta provlimata symvatotitas hardware ktl k sympliro8ei o epi8imitos ari8mos apo usrs DB - Usrs tote 8a einai oi perisoteres dianomes epi pliromi like suse. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tora se oti afora thn x ekdosi linux otan sovarevtoun k 3eperastoun ta provlimata symvatotitas hardware ktl k sympliro8ei o epi8imitos ari8mos apo usrs DB - Usrs tote 8a einai oi perisoteres dianomes epi pliromi like suse.

 

Να δω τί άλλο θα ακούσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπαράδεκτες οι τιμές. Απορώ τι άλλη δικαιολογία θα σκεφτούν για να χρεώνουν 10 και 20 Ευρώ. Αμα είναι να δώσεις 10 Ευρώ το κατεβάζεις και μόνος σου και τα δίνεις στον ΟΤΕ.

 

Καλά σοβαρά μιλάμε τώρα;;; Είναι ακριβά 10 & 20 euro;;; Άσε δε που τα έξοδα αποστολής συμπεριλαμβάνονται στην τιμή!!!

Είναι εξωφρενικό να λέμε ότι είναι ακριβές οι τιμές...

 

Ένας ο οποίος έχει 56k modem θέλει :

 

650ΜΒ μέσα σε 1,4 μέρες (με μέσο όρο 5,5 kb/s)

χ3 = 4,2 μέρες (σύνολο 100,8 ώρες)

100,8 * 0,17953 = 17,73607 euro (ναι ναι έχετε δίκιο, γλυτώνουμε 3 euro!!!!) θα χρεωθεί στον ΟΤΕ και για τα 3 cd.

Εεεεεεε εγώ θα προτιμούσα να τα έδινα στην ΕΕΧΙ και να ξενοιάζω από τις 4+ μέρες ταλαιπωρίας...

 

Μην είμαστε και αχάριστοι!!!

 

Υ.Γ. Εαν έχω κάνει λάθος τους υπολογισμούς ας με διορθώσει κάποιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia na mh pare3igi8o apo merikous pou vlepoun mono oti katalavenoun 8elo na po oti se kamia periptosi de 8eoro akriva ta 10-20€ pou 8eloun gia na stiloun thn analogi dianomi...

To sxolio pou ekana pio pano peri x dianomi apla einai 1 snapshot apo to melon... etsi vlepo na kataligoun ta pragmata k einai ka8ara prosopiki apopsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μερικοί δεν έχουν καταλάβει την αξία των χρημάτων και πως 10 και 20 Ευρώ τα βρίσκεις κάτω. Ωραία λοιπόν ,δεν θές να τα δώσεις σε OTE? Πάς σε ένα internet cafe με 1,5 Ευρώ την ώρα και καθώς κατεβάζεις κάνεις και chat και παίζεις και Warcraft και μέχρι να τελειώσεις τα έχεις κατεβάσει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταχτε, κι εγώ θεωρώ πως οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπιμένες. Κι εξηγούμαι:

ναι μεν περίπου τα ίδια λεφτά θα μας κόστιζε να τα κατεβάσουμε από το σπίτι σας (μιας και στο δικό μου κατεβάζουμε με 3,5 :D ), αλλά τα παιδία over there δεν ξανακατεβάζουν κάθε φορά την κάθε διανομή. Τις έχουν κατεβάσει όλες μία φορά, έχουν κάνει ή θα κάνουν σύντομα την απόσβεση των downloads, και παρόλα αυτά χρεώνουν ουσιαστικά την αγορά των 3 κενών CD's και την αποστολή τους 20€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kernel, πολλοί μίλησαν με σιγουριά για το μέλλον και βγήκαν λάθος. Έχεις διαβάσει ποτέ τους όρους της GPL; Αν ναι, τότε θα ξέρεις ότι δε σε εμποδίζει κανείς να αντιγράψεις GPL'd software, καθώς και ότι αν κάποιο λογισμικό περάσει στο public domain υπό τη GPL δεν υπάρχει επιστροφή. Ακόμα και αν οι διανομές είναι επί πληρωμή, θα μπορείς νομιμότατα να αντιγράψεις το GPL'd software που περιέχουν. Η SuSE ακολουθεί την πολιτική της επί πληρωμή διάθεσης της διανομής, η οποία περιέχει και non-GPL'd sofrware, εδώ και πολλά χρόνια, ενώ η RedHat γύρισε προς τα εκεί προσφάτως. Όμως εκεί που γίνονται δύο διανομές πληρωτικές ξεπετάγονται άλλες 4 δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταχτε' date=' κι εγώ θεωρώ πως οι τιμές τους είναι λίγο τσιμπιμένες. Κι εξηγούμαι:

ναι μεν περίπου τα ίδια λεφτά θα μας κόστιζε να τα κατεβάσουμε από το σπίτι [b']σας[/b] (μιας και στο δικό μου κατεβάζουμε με 3,5 :D ), αλλά τα παιδία over there δεν ξανακατεβάζουν κάθε φορά την κάθε διανομή. Τις έχουν κατεβάσει όλες μία φορά, έχουν κάνει ή θα κάνουν σύντομα την απόσβεση των downloads, και παρόλα αυτά χρεώνουν ουσιαστικά την αγορά των 3 κενών CD's και την αποστολή τους 20€...

 

ΕΧACTLY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Entaksei re paidia oi ti mes einai ligo megales gia 1 h 2 cd. Kai osoi fagwnontai kai lene "exw modem ti 8a kanw" kai "8a glitwsw 2-3 eurw" ktl na pw kati. Modem exeis den exeis, otan 8a eisai net bale parallhla kai ena d/l manager na katebazei...kane kai ena limit so upload gia na mhn sernetai polu kai perimene...

Se mia bdomada den 8a exei katebei?

Egw basika to 8ewrw koroidia to na grafeis ena cd pou sthn xondrikh kanei 20lepta kai na to poulas 10eurw...

Allh lush, kanenan gnwsto filo suggenh den exete se ena tei panepisthmio?

 

tespa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν όλοι το προνόμιο να έχουν "κοντά" τους κάποιο Net Cafe ούτε φίλο που είναι σε UNI.

Εγώ πχ στην δουλειά μου έχω 16 mbit γραμμή οπότε ποσός με ενδιαφέρει...

Για σκεφτείτε ένα παιδάκι όμως ηλικίας 16΄, 17, 18... ετών που να θέλει να ασχοληθεί με το άθλημα που λέγετε "Linux" και να μην μπορεί να το βρεί "εύκολα".

Ένα παιδί ας πούμε στο χωρίο μου πχ (που υπάρχουν παιδιά που ασχολούνται με Ιντερνετ και γενικώς pc) που το μόνο που έχουν είναι μια 56k modem και αυτό χάλια γραμμή έτσι ώστε μαξ να κατεβάζει με 3-4 kb/s.

Μην σκεφτόμαστε λοιπόν μόνο εμάς που είμαστε σε λίγο καλύτερη θέση...

 

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

San ennalaktiki lisi kala einai (oso pio polles iparxoun toso kalietra).

Ta paidia ekana mia prospatheia, logiko einai na iparxei kapoio mikro kerdos....

(den nomizo na ta Redhat na einai pio ftina sta magazia).

 

Prosopika pantos, protimo oti xreiazomai na to katevazo monos (apo tin sxoli)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παιδί ας πούμε στο χωρίο μου πχ (που υπάρχουν παιδιά που ασχολούνται με Ιντερνετ και γενικώς pc) που το μόνο που έχουν είναι μια 56k modem και αυτό χάλια γραμμή έτσι ώστε μαξ να κατεβάζει με 3-4 kb/s.

Μην σκεφτόμαστε λοιπόν μόνο εμάς που είμαστε σε λίγο καλύτερη θέση...

 

Αυτά :)

 

Πάω πάσο τότε. Δεν μιλαγα όμως για τέτοιες περιπτώσεις αλλά έχει δίκιο για το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re pedia Re pedia...

Giati tosh grinia ? Irthe kanas logariasmos spiti sas na dwsete lefta

gia na agorasete ta legamena cd ? Thema epiloghs einai.

Thes ta skas, den thes den ta skas. Kai egw theorw oti ta audio cd

kanoyne polla lefta alla den griniazw, apla den agorazw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...