Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μητρική ή τροφοδοτικό;


1988panos2171

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες το pc στα καλά καθούμενα σταμάτησε να δουλεύει. Πατώντας το κουμπί ενεργοποίησης ανοίγουν όλα τα φουρφούρια ωστόσο δεν κάνει το χαρακτιριστικό ''μπιπ'', δεν ανάβει το λαμπάκι του σκληρού, δεν ανάβουν ποντίκι και πληκτρολόγιο (το οποίο ωστόσο πατώντας κάποιο κουμπί ανάβει για 1sec ο φωτισμός του) και φυσικά δεν υπάρχει εικόνα στην οθόνη.

Τα αποσύνδεσα όλα, έκανα clear CMOS αλλά τίποτα. Αύριο ίσως έχω ένα τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών για δοκιμή, μητρική δυστυχώς δεν υπάρχει. Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να προσέξω ή να δοκιμάσω; Με όλα αυτά τα συμπτώματα κλείνουμε προς μητρική;

Το σύστημα έχει:

PSU THERMALTAKE SPS-630MPCBEU SMART SE SERIES 630W CM 87+

 ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA-970A-DS3P RETAIL

CPU AMD FX-6300 3.5GHZ 6-CORE BOX 

RAM G.SKILL F3-1600C9D-8GAB 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-12800 1600MHZ ARES DUAL CHANNEL KIT 

GPU Sapphire Radeon 290

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update....

Σήμερα δοκίμασα τα πάντα πλην επεξεργαστή καθώς δεν υπάρχει διαθέσημος για δοκιμή. Όλα είναι οκ, το PSU και η GPU δούλεψαν σε άλλη μητρική. Αντίστοιχα άλλο PSU και άλλη GPU δε μπορούσαν να δουλέψουν στη μητρική μου. Συνεχίζω να μην έχω ''μπιπ'' οπότε να αποκλείσω και τον επεξεργαστή και να πάω σε μια καινούργια μητρική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Βασικά έχει 4, εγώ χρησιμοποιώ τη 2η και 4η θέση. Η αλήθεια είναι ότι δε δοκίμασα την πρώτη αλλά δε θυμάμαι αν πέρνει και εκεί τις RAM. Είχα την εντύπωση ότι για κάποιο λόγο δε χρησιμοποίησα τα slots 1 και 3.

Επεξ/σία από 1988panos2171
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανο να ειναι μητρικη παντως, ειδικα εφοσον εχεις AMD (επαθα το ιδιο πραγμα ακριβως με 2 οικονομικες μητρικες mATX για AMD περισυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανος ειναι η μητρικη τοτε, εφοσον δοκιμασες GPU και PSU σε αλλη και δουλευουν κατα 97% ειναι η μητρικη σου.. ενα 3% ειναι του CPU που ειναι πολυ σπανιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και τις RAM σε όλα τα slots σήμερα και πάλι τα ίδια οπότε πάω σε καινούργια μητρική.  Και βρήκε να χαλάσει 4 μήνες μετά την εγγύηση....:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζονται δοκιμές με μνήμες. Βγάζεις εντελώς κάρτα γραφικών και μνήμες και αν δεν κάνει συνεχόμενα μπιπ(εφόσον φυσικά υπάρχει Speaker κουμπωμένο στη μητρική) τότε έχει θέμα μητρική/cpu.

11 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Πολυ πιθανο να ειναι μητρικη παντως, ειδικα εφοσον εχεις AMD (επαθα το ιδιο πραγμα ακριβως με 2 οικονομικες μητρικες mATX για AMD περισυ).

 Fixed.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Δεν χρειάζονται δοκιμές με μνήμες. Βγάζεις εντελώς κάρτα γραφικών και μνήμες και αν δεν κάνει συνεχόμενα μπιπ(εφόσον φυσικά υπάρχει Speaker κουμπωμένο στη μητρική) τότε έχει θέμα μητρική/cpu.

 Fixed.

Φτιαχνω μηχανηματα τα τελευταια 27 χρονια, 3 φορες εχω δει χαλασμενη μητρικη σε μηχανημα Intel ειτε δικο μου ειτε που εχω φτιαξει για φιλο.
Μεσα σε 1 χρονο (πέρισυ) εφτιαξα 2 μηχανηματα με AMD (δυστυχως ο οικονομικος παραγοντας για καποιους μετραει πολυ) που μεσα σε ενα 6μηνο εβγαλαν το ιδιο προβλημα με του φιλου απο πανω.
Δλδ επειδη προφανως και καποιοι εισαστε AMDακιδες θελετε ο κοσμος να θεωρει κατι τετοιο τυχαιο; Φυσικα δεν ειναι ολες οι μητρικες ιδιες αλλα ειδικα σε οικονομικα μοντελα γυρω στο 100αρικο οι μητρικες με τσιπακια AMD ειναι πραγματικα ελεινες, αν καποιοι δεν το βλεπετε αυτο δεν ειναι αναγκη να περιμενετε το ιδιο και απο τους αλλους.

ΥΓ: Στα 27 αυτα χρονια ζητημα να εχω στησει 10 μηχανηματα με AMD (3 απο αυτα ηταν για δικη μου χρηση) αλλα εχω στησει πανω απο 100 με Intel, και αυτο για μενα μετραει πολυ (3 προβληματα στα 100+ και 2 στα 10, δε χωραει Fanboyism σε αυτο το θεμα για εμενα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 5 συστήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου ήταν το 1ο ΑMD και το πρώτο με αυτό το θέμα. Προσωπικά δεν έχω κάποιο λόγο να αμφισβητίσω αυτό που λες πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1988panos2171 είπε

Στα 5 συστήματα που έχουν περάσει από τα χέρια μου ήταν το 1ο ΑMD και το πρώτο με αυτό το θέμα. Προσωπικά δεν έχω κάποιο λόγο να αμφισβητίσω αυτό που λες πάντως.

Για να ειμαι δικαιος μπορει να φταινε οι κατασκευαστες μητρικων για αυτα τα θεματα, σαν καταναλωτης ομως θα κοιταξω στην AMD και στην Intel περισσοτερο αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...