Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση βερνικιού από καρέκλα βεράντας με δράπανο


DrNick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Θέλω να φρεσκάρω το ξύλινο σαλόνι της βεράντας μου. Όταν το αγόρασα ήταν βαμμένο με ένα βερνίκι νερού. Έτσι κάθε χρόνο το πέρναγα με το ίδιο. Στο κάτω μέρος (πόδια κλπ) και γενικά όποιο σημείο ήταν απροστάτευτο από νερό ήλιο κλπ έχει ξεθωριάσει και ασπρίσει. Ένας ελαιοχρωματιστής είπε ότι πρέπει να αφαιρεθεί το βερνίκι με ψιλό γυαλόχαρτο και να περαστούν με teak oil. Μάλιστα ξεκίνησε με τη μια καρέκλα για να μου δείξει! Έτσι έχω μείνει με μια καρέκλα μισοτριμένη και δεν έχω άλλη επιλογή.

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχει κάποιο εξάρτημα για δράπανο που να μπορώ να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά. Τόσο για τις "επίπεδες" επιφάνειες, όσο και για τα κενά ανάμεσα. Η εικόνα (ενδεικτικά) είναι η παρακάτω:

Spoiler

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± εÏιÏλα βεÏάνÏαÏ

 

Επεξ/σία από DrNick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις paint stripper και μετά ξύσιμο με το χέρι και μικρή σπάτουλα και μετά με το δράπανο με μαλακή βούρτσα συρμάτινη αλλά μην το παρακάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα ετριψα τα καγκελα με δραπανο και συρματοβουρτσα.Απλα επειδη ηταν σιδερο δεν το φοβομουν.Τωρα σε ξυλο σιγουρα θελει πολυ προσοχη.Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις αλλα λαου λαου μην φας ολο το ξυλο.Το πρακτικερ πηρα ολα τα μεγεθη γυρω στα 8 ευρω αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με remover και σπατουλα θα κανεις τη δουλεια που θελεις. Δεν ξερω κατα ποσο το teak oil θα κανει τη δουλεια που θελεις για τις καρεκλες , αφου η κυρια χρηση του ειναι σε teak deck σκαφους (εκτος αν ειναι και οι καρεκλες σου απο teak που δε νομιζω.. ) το οποιο βρεχεται με θαλασσινο νερο και πλενεται καθε 3 και λιγο. Θα  προτεινα καποιο βερνικι 2 συστατικων (δες της neotex ενα που εχει.. πολυ καλο υλικο!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τροχός και οι βούρτσες οι συρμάτινες δεν κάνουν για έπιπλα, ο λόγος είναι απλός, η βούρτσα δεν μπορεί να πάει παντού γύρω γύρω από το ξύλο, μετά το λούστρο δεν αφαιρείται με τη βούρτσα διότι έχει "ρίζες" μέσα στο ξύλο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βερνίκι που έχουν οι καρέκλες είναι απο αυτά που αφήνουν κρούστα ή εμποτισμού;

Αν είναι εμποτισμού, όσο και με ό,τι και να τρίψεις δεν υπάρχει ελπίδα να το αφαιρέσεις. Απλά τρίβεις ελαφρά για λείανση και περνάς το νέο χέρι. :)

 

(Συνήθως ο τύπος των επίπλων που δείχνεις, είναι περασμένα με teak μόνο. Απλά παίρνεις teak και αφού τρίψεις τα περνάς-με σφουγγάρι για πιο εύκολα.)

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Είναι ένα χρώμα που αφήνει να φαίνονται τα νερά, αλλά δεν είναι διάφανο. Στα σημεία που καταπονούνται περισσότερο από ήλιο και νερό ασπρίζει και ξεφλουδίζει. Ηλπιζα ότι θα υπήρχε κανένα πρόσθετο για δράπανο για να κάνει πιο εύκολη τη δουλειά, αλλά τα γυαλόχαρτα που βρίσκω είναι χοντρά (40-80) ενώ μου έχουν πει πιο λεπτά (180-220). 

Βάζω φώτο από μια καλοδιατηρημένη επιφάνεια, μια ταλαιπωρημένη και το μπράτσο που έτριψε ο μπογιατζής.

Spoiler

Σχετικά διατηρημένη επιφάνεια:

image.png.d937a31481cab4a2dfafe12e800c68f2.png

Spoiler

Ταλαιπωρημένη επιφάνεια (πόδι)

image.png.20e55c94aec3d539c2d960770fd225ac.png

Τριμμένη επιφάνεια. Οι περιοχές που φαίνονται πιο κόκκινες δεν οφείλονται στη φωτογραφία ή την επεξεργασία, είναι όντως πιο κόκκινα κάποια τμήματα (πχ μερικά μπράτσα κλπ)

(Δε χωράει, επόμενο ποστ)

Εδώ το τριμμένο μπράτσο.

Spoiler

image.png.4dde87763d4caf0428636be0dee3ac5e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α κρούστας είναι το βερνίκι, αναγκαστικά καλό τρίψιμο-αν οχι με το χέρι, τότε με https://www.skroutz.gr/c/948/triveia/f/424631/polytriveia.html?from=autocomplete&o=πολυτριβεια&order_by=pricevat&order_dir=asc και φρεσκάρισμα με μυκητοκτόνο βερνίκι ξύλου(πχ https://www.homework.com.gr/showprod.php?id=7808)

Για τα γυαλόχαρτα ναι, χρειάζονται ψιλά(no180-220). Πώς δεν βρίσκεις; Τί χρωματοπωλείο είναι αυτό; :blink: Δεν υπάρχει άλλο να πας; (στην ανάγκη πάρε no100 με 120 και τρίψε τα μεταξύ τους ώστε να φαγωθούν και να μετατραπούν σε ψιλά)

 

Υ.Γ. Οι κοκκινίλες είναι θέμα ξύλου, δυστυχώς. Οφείλονται στο οτι σε 'κείνα τα σημεία παρέμεινε ένα ποσοστό των φυσικών υγρών του ξύλου κάνοντας χημική αντίδραση με το βερνίκι που περάστηκε... :(

Επεξ/σία από sargio01
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω ανταπτορα για δράπανο που παιρνει στρογγυλά γυαλοχαρτα. Σαν αυτό

https://www.kentrovidas.gr/m/showprod.php?id=8077

Δε βρίσκω αντίστοιχα στρογγυλά ψιλά γυαλοχαρτα 180-220. Τετοια νούμερα βρίσκω μονο φύλλα η ρολο για τάκο/τριβειο.

Βέβαια αν με 22€ βρίσκεις κανονικό τριβειο τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...