Προς το περιεχόμενο

F&U FL2D5504 55'' 4Κ SMART TV στα 379 Ευρώ [Mediamarkt]


Alxnks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KostasN είπε

Λοιπόν,στο κρυφό μενού έχουμε IMG_20180613_154230_HDR-min.jpg.3581aa8075fb996ad6e59385a79dc878.jpg

Όσον αφορά το πάνελ δεν κατάφερα να δω κάτι στο πίσω μέρος,μόνο ένα αυτοκόλλητο υπήρχε όπου δεν ανέφερε κάτι σχετικό.

Τώρα για τους πόντους η αγορά δεν έγινε ηλεκτρονικά αλλά στο κατάστημα και γιαυτό ανησυχώ,είχα ξαναπάει την επόμενη μέρα και μίλησα με τον πωλητή ο οποίος δεν είχε και ιδιαίτερη ιδέα αλλά μου είπε πως και τα 3 POS που υπήρχαν ήταν τα ίδια(κανένα της Εθνικής) οπότε δεν μπορούσα να πληρώσω και με άλλο τρόπο.Θα πάρω μάλλον ένα τηλ στην εξυπηρέτηση της Εθνικής μήπως και βγάλω άκρη.

Πόσο καιρό την έχεις; Γιατί έχει 1614 λεπτά TV life time?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Είσαι άτομο που μετέχεις ενεργά στο φόρουμ και γενικά ψάχνεσαι αρκετά για αυτό επιτρέψέ μου να πω τη γνώμη μου και εγώ που πήρα κάτι παρόμοιο.

Στα ~310 ευρώ που θα σου βγει με τους πόντους δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο, μάλιστα στα χρήματα αυτά βρίσκεις FHD τηλεοράσεις και μάλιστα αρκετά μικρότερης διαγωνίου. 'Έχω γράψει ήδη και σε άλλο νήμα ότι η συγκεκριμένη φαντάζει καλύτερη περίπτωση από το φετινό μοντέλο jvc του Κώτσου που έχει επίσης IPS panel αλλά δεν διαθέτει Bt (σε όλα τα άλλα είναι παρόμοιες) η οποία πουλιέται μάλιστα και ακριβότερα από τη συγκεκριμένη σε προσφορά.

Επομένως ΑΝ θέλεις πραγματικά μεγάλη τηλεόραση, αν ψάχνεις το πιο VFM τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, δεν έχεις τρελές απαιτήσεις αλλά είσαι προετοιμασμένος για κάποιες παραχωρήσεις και θέλεις να την βγάλεις οικονομικά,  δεν υπάρχει καλύτερη πρόταση αυτή τη στιγμή. :) 

Λοιπον...τη φορτωσα. Την πηρα με καρτα εθνικης και θα βγει 311. Κι εγω ειμαι αισιοδοξος για την αγορα.

Οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες. Τα βασικα. Αν ηταν κινητο τωρα θα ψειριζαμε τη μαιμου. Αλλα ευτυχως οι τηλεορασεις δεν ειναι μεσα στα ενδιαφεροντα μου.

Καθοριστικο ρολο επαιξε η 3ετης εγγυηση που περιλαμβανει δωρεαν παραλαβη και επιστροφη στο χωρο μου. Επειδη η τηλεοραση θα ειναι σε νησι, τη θεωρω σημαντικη παροχη. Να την εστελνα με δικα μου εξοδα σε τετοιο μεγεθος και βαρος , θα κοστιζε αρκετα.

 

Την 32αρα 10ετιας εχει νοημα να τη βαλω σε καμια αγγελια 'η να την παρκαρω στο παταρι για ρεζερβα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Λοιπον...τη φορτωσα. Την πηρα με καρτα εθνικης και θα βγει 311. Κι εγω ειμαι αισιοδοξος για την αγορα.

Οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες. Τα βασικα. Αν ηταν κινητο τωρα θα ψειριζαμε τη μαιμου. Αλλα ευτυχως οι τηλεορασεις δεν ειναι μεσα στα ενδιαφεροντα μου.

Καθοριστικο ρολο επαιξε η 3ετης εγγυηση που περιλαμβανει δωρεαν παραλαβη και επιστροφη στο χωρο μου. Επειδη η τηλεοραση θα ειναι σε νησι, τη θεωρω σημαντικη παροχη. Να την εστελνα με δικα μου εξοδα σε τετοιο μεγεθος και βαρος , θα κοστιζε αρκετα.

Την 32αρα 10ετιας εχει νοημα να τη βαλω σε καμια αγγελια 'η να την παρκαρω στο παταρι για ρεζερβα;

Kαλορίζικη και να την χαρείς! Να μας γράψεις εντυπώσεις όταν την δοκιμάσεις.

Την παλιά samy κράτα την, δεν αξίζει να την δώσεις για ψίχουλα. Όλο και κάπου θα χρειαστεί π.χ υπνοδωμάτιο ή σε γονείς αν έχουν κάτι πολύ παλιό.

 

23 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Πόσο καιρό την έχεις; Γιατί έχει 1614 λεπτά TV life time?

26 ώρες έχει παιξει η τηλεόραση, ίσως ο φίλος την έχει μερικές μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32αρα σε κάποιο υπνοδωμάτιο με χρονοδιακόπτη,να σε βοηθα στον υπνο.

απ'οτι κατάλαβα ips πανελ έχουμε. την τσιμπάω και εγω για το εξοχικό(για τους γονείς καλη πρέπει να είναι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Πόσο καιρό την έχεις; Γιατί έχει 1614 λεπτά TV life time?

Όπως είπε και ο lionheart και όπως ανέφερα στο αρχικό μήνυμα μου την έχω από την Παρασκευή,δηλαδή 5 μέρες και γενικά δούλεψε αρκετά το Σ/κ.

30 λεπτά πριν, stroumfita2 είπε

Γωνίες θέασης πως είναι πχ στις 160 μοίρες, χάνει πολύ σε φωτεινότητα? Το μαύρο της ?

Όπως είπα δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία για να κρίνω,αλλά στο μάτι μου είναι οκ,ίσως χάνει ελάχιστα,αλλά δεν πρόκειται να δω tv από τέτοια γωνία θέασης.Τα μαύρα είναι κάπως αχνά,αλλά δεν έχω πειραματιστεί και με τις ρυθμίσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η βασουλα ενταξει πρεπει να ειναι.(μονοαυτη μου εβγαλε στο εσοπ)

https://www.e-shop.gr/hama-108770-fix-3-stars-tv-wall-bracket-xl-32-56-black-p-PER.756032

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Αυτη η βασουλα ενταξει πρεπει να ειναι.(μονοαυτη μου εβγαλε στο εσοπ)

https://www.e-shop.gr/hama-108770-fix-3-stars-tv-wall-bracket-xl-32-56-black-p-PER.756032

Αυτή δεν έχει να στρίβει δεξιά και αριστερά. Είναι σταθερή 

 

Δεν βολεύουν και πολύ αυτές οι βάσεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, garros είπε

Πάρε τηλέφωνο για να βγάλεις άκρη και να μη χάσεις τα 78€ των πόντων. Αν σου έχουν μπει οι βασικοί (x4) πόντοι για αρχή τότε λογικά θα σου μπουν μετά και οι υπόλοιποι της προσφοράς.

Ευχαριστούμε και για τη φωτό. Ποστάρω δίπλα δίπλα τα κρυφά μενού των JVC 880 / F&U 5504 για να τα συγκρίνουν οι εμπειρότεροι. Με μια πρώτη ματιά φαίνονται παρόμοιες αν όχι ίδιες...

55comp.jpg

Η συγκεκριμένη καρτέλα δεν δείχνει και πολλά ως και τίποτα πρακτικά...

 

1. Αντε οκ ξέρεις ότι έχεις το MB130 σασί. Τι συνδεσιμότητες ή παραμετροποίηση φοράει από πλευράς software δεν είναι αντιληπτό για κανέναν πέρα από το εργοστάσιο που ξέρει να "αποκωδικοποιεί" τα νούμερα που γράφει το σεντόνι

2. Το πάνελ ούτε για πλάκα και πάλι δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να καταλάβει τι είναι! Οι κωδικοί VESxxxxx και όλο το σεντόνι τα νούμερα είναι εσωτερικής χρήσης τους. Αυτοί ΔΕΝ παράγουν πάνελ. Παίρνουν από άλλους τα open cell panel, κάνουν δική τους "σκάφη", βάζουν λεντόμπαρα, περνάνε και φιλμ και δίνουν κωδικό δικό τους για το σύνολο. Το αν το "σημαντικό" μέρος είναι είτε της LG, είτε τη CMO, είτε της BOE, είτε της Samsung (κινεζιές τύπου CSOT/Panda δεν τις δουλεύουν ούτως ή άλλως), από χλωμό ως κίτρινο κάποιος ποτέ να το μάθει.

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Αυτή δεν έχει να στρίβει δεξιά και αριστερά. Είναι σταθερή 

Δεν βολεύουν και πολύ αυτές οι βάσεις....

Σε τέτοια βάση εχω την 55άρα JVC του Κώτσου και την 5Oάρα j6200 στο υπνοδωμάτιο.

Αντίθετα αν την tv την βάλεις σε σημείο που έχεις άριστη οπτική επαφή χωρίς να χάνεις σε γωνίες θέασης (κάπου κεντρικά) είναι οι καλύτερες και συνάμμα οικονομικότερες βάσεις που υπάρχουν. Τολμώ να πώ ότι το αποτέλεσμα είναι και το ομορφότερο. 

Και αυτό διότι η tv εφάπτεται με τον τοίχο και προεξέχει στο ελάχιστο δυνατό, περίπου όσο δηλαδή είναι το πάχος της.

Όλες οι άλλες που κάνουν την tv να μπαινοβγαίνει και να αλλάζει γωνίες στρέψης είναι πανάκριβες για τόσο μεγάλες tv και προεξέχουν περισσότερο όταν είναι πλήρως μαζεμένες.

Επιπλέον μου έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου σε φιλικό σπίτι να φεύγει κομμάτι απο τοίχο και να πέφτει η tv στο πάτωμα απο το πολύ μέσα - έξω - δεξιά - αριστερά μετά απο 2-3 χρόνια χρήσης.

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, deadp είπε

Για αντικατάσταση μιας 42” Panny plasma του 2011 θα είναι ικανοποιητική;

Για μπάλα και τατουάζ τη θελουμε, δεν έχουμε τρελλές απαιτήσεις...

Δεν θα έχεις το μαύρο της plasma σε καμμιά περίπτωση αλλά προφανώς συγκρίνουμε και ανόμοια πράγματα.

Ασφαλώς και αξίζει. Μόνο η διαφορά στις διαστάσεις του panel είναι απο μόνη της τεράστια. 

Εφόσον την θέλεις κυρίως για τηλεοπτικό σήμα (αν και δεν πρόκειται να μείνεις εκεί με τίποτα), αποθηκεύεις μόνο τα ψηφιακά (HD) κανάλια της digea. 

Αναλογικά με την καμία μην κάνεις το λάθος να δείς διότι θα απογοητευτείς. Γενικά οι 4k πονάνε λίγο στο τηλεοπτικό.

Νομίζω πάντως ότι αν την πάρεις αξίζει να κάνεις και μια συνδρομή στο Netflix, έστω να μοιραστείς τα έξοδα με ένα φίλο και να παρακολουθείς σειρές και όχι μόνο.

Εμείς έχουμε μαζευτεί 4 φιλαράκια, έκανε το account ο ένας και παρακολουθούμε με 3 ευρώ το μήνα ο καθένας (premium λογαριασμός 11,99€ 4Κ ανάλυση σε 4 οθόνες).

Το smart κομμάτι τους αξίζει πολύ και πιστεύω θα ενθουσιαστείς. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος που θα την πάρει, έχει CosmoteTV για τη μπαλίτσα του....

Ελπιζω να μην απογοητευτεί.

Η Panny θα έχει καμία αξία σε αγγελία;  Συγγενείς κλπ, έχουν τηλεοράσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, deadp είπε

Ο φίλος που θα την πάρει, έχει CosmoteTV για τη μπαλίτσα του....

Ελπιζω να μην απογοητευτεί.

Η Panny θα έχει καμία αξία σε αγγελία;  Συγγενείς κλπ, έχουν τηλεοράσεις....

Όχι κάτι το ιδιαίτερο μιας και οι τηλεοράσεις πλέον έχουν φτάσει στο χώμα. Ας την κρατήσει την Plasma για κάνα εξοχικό ή για κανένα δωμάτιο.

Αν αποφασίσει τελικά να την δώσει, θέλει ψάξιμο (μοντέλο - χαρακτηριστικά, έτος αγοράς, κατάσταση που βρίσκεται κλπ) για να ορίσεις μια τιμή αλλά και πάλι μιλάμε για κάτω από 100 ευρώ λογικά, το πόσο κάτω εξαρτάται από τα 3 παραπάνω.

Επίσης θα πρέπει εφοδιαστεί και με υπομονή καθώς τα παλιά δεν φεύγουν εύκολα, εκτός και αν τα σκοτώσεις ή τα χαρίσεις.  

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με αυτά που λένε σε ένα τούρκικο φορουμ για τις Vestel, αν το πάνελ είναι IPS τότε μάλλον είναι LG (αν δεν είναι φτάει ο αυτόματος μεταφραστής😋)

Κώστα έλυσες το θέμα με τους πόντους για να ξέρουμε; Θα μπορούσες να ανεβάσεις και μια φώτο από το πλάι της TV για να δούμε το πάχος της;

Και φυσικά όποιος άλλος παρέλαβε ας μας δώσει ό,τι εντυπώσεις έχει ή ό,τι πληροφορίες βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Αν αποφασίσει τελικά να την δώσει, θέλει ψάξιμο (μοντέλο - χαρακτηριστικά, έτος αγοράς, κατάσταση που βρίσκεται κλπ) για να ορίσεις μια τιμή αλλά και πάλι μιλάμε για κάτω από 100 ευρώ λογικά, το πόσο κάτω εξαρτάται από τα 3 παραπάνω.

Είναι η Panasonic TX-42UT50, FullHD, 3D έχει και Wifi dongle... έχει και γυαλιά 3D (που είναι ακριβά της Panasonic από ότι θυμάμαι). Δεν έχει πολλές ώρες λειτουργίας (1-3 ώρες το πολύ καθημερινά).

Βρε μπας και είναι υποβάθμιση τελικά;

Επεξ/σία από deadp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...