Προς το περιεχόμενο

Φρεζα χορτοκοπτικου αποψεις?


KOSTASKOYRK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας.

Ενδιαφερομουν και κοιτουσα να αγορασω το εξης εξαρτημα φρεζας για το χορτοκοπτικό μου ( το οποιο ειναι komatsu 50cc 2.5 ιππους https://i.ytimg.com/vi/vw2f1RZi_i4/maxresdefault.jpg )

 

https://www.skroutz.gr/s/14562877/Nakayama-PB1000-%CE%95%CE%BE%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%A6%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B1%CF%82-015611.html

 

εχει καποιος το συγκεκριμενο να μου πει την γνωμη του διοτι στο skroutz δεν υπαρχουν σχολια.??

 

Επισης ισως αν εχει καποιος το Ιταλικό "MY tilla"  να μου πει τη γνωμη του: https://www.youtube.com/watch?v=f9J1H0Qahn8

 

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα μην περιμενεις πολλα πραγματα..

και το μηχανημα σου 2 μισι αλογα θα μπορει οριακα να ανταποδωσει..αν  ειχες 3 ιππων (πχ εχω εγω και σκοτωνει κυριολεκτικα, αλλα με μεσηνεζα μονο) θα το  συζητουσαμε.. καλυτερα μικρο καλλιεργητη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλεις να σκάβεις.

Το συγκεκριμένο είναι κυρίως για ξεχορτάριασμα-επιφανειακό σκάλισμα  κυρίως σε οργωμένα αμπέλια ή ανάμεσα από λουλούδια - τριανταφυλλιές σε κήπους.Φυσικά δεν κάνει για κήπους και θα το κάψεις το χορτοκοπτικό αν το βάλεις να σκάψεις σε βάθος. Εξάλλου το πλάτος του είναι μια πιθαμή περίπου.Μην το βλέπεις μεγάλο στη φωτογραφία.

Καλίτερη σίγουρα και γρηγορότερη δουλειά θα κάνεις με μία τσάπα παρά με αυτό.:P

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τι θέλεις να σκάβεις.

Το συγκεκριμένο είναι κυρίως για ξεχορτάριασμα-επιφανειακό σκάλισμα  κυρίως σε οργωμένα αμπέλια ή ανάμεσα από λουλούδια - τριανταφυλλιές σε κήπους.Φυσικά δεν κάνει για κήπους και θα το κάψεις το χορτοκοπτικό αν το βάλεις να σκάψεις σε βάθος. Εξάλλου το πλάτος του είναι μια πιθαμή περίπου.Μην το βλέπεις μεγάλο στη φωτογραφία.

Καλίτερη σίγουρα και γρηγορότερη δουλειά θα κάνεις με μία τσάπα παρά με αυτό.:P

χαιρομαι που υπαρχουν μυστες και γνωστες του αντικειμενου εδω μεσα..

δεν νομιζω να καει το μηχανημα παντως , εχει να κανει με το λαδι -βενζινη που του βαζεις και γενικα την κατασκευη..

συμβουλη- μονο ιαπωνια ή σουηδια στα μηχανηματα, και απαραιτητα συνθετικο λαδι husqvarna τουλαχιστον 2 %  και λιγο παραπανω να ειναι ολα καλα...

εχω δουλεψει τερμα το μηχανημα μου (Shibaura  , αν βρειτε προτιμηστε τα ) για 40 λεπτα , τερμα ομως χωρις καν να αφησω γκαζι και δεν μασησε καθολου

Επεξ/σία από opcorsa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, opcorsa είπε

χαιρομαι που υπαρχουν μυστες και γνωστες του αντικειμενου εδω μεσα..

δεν νομιζω να καει το μηχανημα παντως , εχει να κανει με το λαδι -βενζινη που του βαζεις και γενικα την κατασκευη..

συμβουλη- μονο ιαπωνια ή σουηδια στα μηχανηματα, και απαραιτητα συνθετικο λαδι husqvarna τουλαχιστον 2 %  και λιγο παραπανω να ειναι ολα καλα...

εχω δουλεψει τερμα το μηχανημα μου (Shibaura  , αν βρειτε προτιμηστε τα ) για 40 λεπτα , τερμα ομως χωρις καν να αφησω γκαζι και δεν μασησε καθολου

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μην ξεχνάς και μερικούς παραμέτρους.

1)Τα γιαπωνέζικα - σουηδικά  όλοι τα θέλουν αλλά ξεφεύγουν στην τιμή και 2)όταν τα αφήνεις σε εξοχική αποθήκη το πιο πιθανό να βρεις την αποθήκη ανοιχτή και να λείπουν ενώ αν είναι κινέζικα και ανοιχτή να είναι η αποθήκη τα εργαλεία θα είναι εκεί.:lol:

Υ.Γ. Τα κλεφτρόνια ξέρουν να εκτιμούν το καλό εργαλείο και δεν συμβιβάζονται με κινέζικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά μην ξεχνάς και μερικούς παραμέτρους.

1)Τα γιαπωνέζικα - σουηδικά  όλοι τα θέλουν αλλά ξεφεύγουν στην τιμή και 2)όταν τα αφήνεις σε εξοχική αποθήκη το πιο πιθανό να βρεις την αποθήκη ανοιχτή και να λείπουν ενώ αν είναι κινέζικα και ανοιχτή να είναι η αποθήκη τα εργαλεία θα είναι εκεί.:lol:

Υ.Γ. Τα κλεφτρόνια ξέρουν να εκτιμούν το καλό εργαλείο και δεν συμβιβάζονται με κινέζικα.

εγω τα εχω στην αποθηκη του σπιτιου οποτε δεν φοβαμαι, θα γεμισουν μολυβι που το εχω κοντα :P

αλλα εχω καει απο κινεζικα και δεν ξανα ακουμπαω... το χορτοκοπτικο μου πχ ειναι 10 χρονων με απειρες ωρες λειτουργιας αλλα αριστα συντηρημενο και καθαρο, παντα στην 3η μανιβελια με κλειστο αερα περνει μπροστα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λες το γιαπωνέζικο και το σουηδικό είναι σίγουρα κορυφή απλά εγώ σου είπα για ποιο λόγο τα αποφεύγω.Να μην τα κλαίω μετά.

Το καλό είναι ότι πιάνουν τα χέρια μου τα συντηρώ μόνος με ανταλακτικά αν χρειαστώ από ένα μαγαζάκι που έχω εντοπίσει στην  Αθήνα και έτσι είναι εύχρηστα.Για ερασιτέχνη που δεν πιάνουν τα χέρια του σίγουρα μακριά από κινέζικα γιατί ούτε μπροστά δεν θα μπορεί να τα βάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικη περιπτωση, κινεζικο ελαιοραβδιστικο που ειχα παρει, ειμασταν πανω σε δεντρο 50 χρονων 2 ατομα και ραβδιζαμε , μπουκωνε και εσβηνε, και τραβα κατεβα κατω βριζοντας χριστοπαναγιες να το ξανα αναψεις, 30 φορες την ημερα αυτο... χωρις προφανη λογο...

το εδωσα ανταλλακτικα, πηρα subaru robin 6.5 και τωρα 6 χρονια δουλευει ασταματητα μονο με αλλαγη λαδιου και καθαρισμα φιλτρου..ακομα με το εργοστασιακο μπουζι που το καθαριζω απλα...

ποτε ξανα κινα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καλό μηχάνημα σας το έχω στο αρχικό μου κείμενο. Ιάπωνας είναι. Komatsu 5000cl δείτε στο youtube. Είναι από τα πιο δυνατά εργαλεία. Βάζει κάτω αντίστοιχα stihl και husqvarna. Αφορά αρωματικά  φυτά. Καλλιεργητής μου κάνει δουλειά για τους διαδρόμους. Το θέλω για ανάμεσα στα φυτά για τα πρώτα χρόνια. Όπου υπάρχει κενό 20-30 πόντους. Δεν το θέλω για σκάψιμο ναι, το θέλω κυρίως για ξεχορταριασμα ένα απαλό ξύσιμο πάνω πάνω δλδ. Έχετε κάποια εμπειρία πάνω σε αυτά που έδειξα τα 2? Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 στρέμματα 😀. Φυσικά δεν θα δουλεύει μονοκοπανια. Ούτε και σε μια μέρα... Θέλω συντηρητικά να το δουλεύω να μην το ψοφησω και απλά να κάνω ανάμεσα στα φυτά. Απόσταση το ένα από το άλλο 20-30 πόντους όπως είπα. Ένα απαλό ξεχορταριασμα. Απλά δεν ξέρω τα συγκεκριμένα εξαρτήματα κατά πόσο κάνουν δουλειά και κατά πόσο κουράζουν το μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα ενα που δουλεψα (μαρκα δεν θυμαμαι παντως οχι επωνυμο) δεν εκανε δουλεια απλα εσπαγε.. τα χορτα. αν το εβαζα πιο βαθια ετρωγε ζορι και δεν νομιζω να αντεξει 4 στρεμματα.νομιζω θελεις κατι πιο μεγαλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, KOSTASKOYRK είπε

4 στρέμματα 😀. Φυσικά δεν θα δουλεύει μονοκοπανια. Ούτε και σε μια μέρα... Θέλω συντηρητικά να το δουλεύω να μην το ψοφησω και απλά να κάνω ανάμεσα στα φυτά. Απόσταση το ένα από το άλλο 20-30 πόντους όπως είπα. Ένα απαλό ξεχορταριασμα. Απλά δεν ξέρω τα συγκεκριμένα εξαρτήματα κατά πόσο κάνουν δουλειά και κατά πόσο κουράζουν το μηχάνημα

Φίλε αν το έδαφος είναι σκληρό  ακαλιέργητο  και απότιστο δεν κάνει δουλειά.Ξεχορτάριασμα σε πρόσφατα καλιεργημένο έδαφος κάνει.Τα αρωματικά φυτά συνήθως θέλουν σκληρά εδάφη και ελάχιστο πότισμα από όσα ξέρω για καλό αποτέλεσμα.

Βέβαια μία δοκιμή θα σε πείσει εξάλλου δεν είναι και κάποιο πανάκριβο εξάρτημα 50-60 ευρώ κάνει.Δοκίμασε και μπορεί να σε εκπλήξει.

Εδώ βλέπω και ένα διαφορετικό και θα το προτιμούσα έστω δοκιμαστικά για τη δουλειά που το θες.

 

6 ώρες πριν, opcorsa είπε

κλασσικη περιπτωση, κινεζικο ελαιοραβδιστικο που ειχα παρει, ειμασταν πανω σε δεντρο 50 χρονων 2 ατομα και ραβδιζαμε , μπουκωνε και εσβηνε, και τραβα κατεβα κατω βριζοντας χριστοπαναγιες να το ξανα αναψεις, 30 φορες την ημερα αυτο... χωρις προφανη λογο...

το εδωσα ανταλλακτικα, πηρα subaru robin 6.5 και τωρα 6 χρονια δουλευει ασταματητα μονο με αλλαγη λαδιου και καθαρισμα φιλτρου..ακομα με το εργοστασιακο μπουζι που το καθαριζω απλα...

ποτε ξανα κινα..

Φίλε θα σου πω ότι χορτοκοπτικό έχω ένα κινέζικο πάνω 10 χρόνια από τον μακαρίτη τον Alex Pak :D.Το τι δουλειά ρίχνει κάθε χρόνο δε λέγεται. 2-3 στρέματα εξοχικού 5-6 στρέμματα ελιές το τι κόψιμο χορταριών-βάτων  κάνει δε λέγεται.Σκυλί.

Πέρισυ μου έκανε κάτι κόλπα και δεν σταματούσε ο μηχανισμός της μεσηνέτζας να περιστρέφεται όταν άφηνα το γκάζι.Επειδή μαστόροι δεν τα αναλαμβάνουν (προτιμούν Ιάπωνα ή Σουηδό να πάρουν από 50-80-με τόσα παίρνω καινούργιο:P) με λίγο ψάξιμο στο youtube είδα ότι είναι τα ελατήρια του συμπλέκτη που σπάνε από τη χρήση.Φυσιολογική φθορά.Το έβγαλα πήγα στο μαγαζάκι που σου είπα βρήκα ένα πλήρες καινούργιο με 12 ευρώ το έβαλα πάνω και συνεχίζει να με εκπλήσει ευχάριστα ο Κινέζος.Και με τριπλή μεσηνέτζα 3,3 τετράγωνη παρακαλώ.:)

Edit.Τους Ρώσους να παρακολουθείς σε τέτοια εργαλεία στο youtube.Είναι δαίμονες.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...