Προς το περιεχόμενο

Φρεζα χορτοκοπτικου αποψεις?


KOSTASKOYRK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Φίλε αν το έδαφος είναι σκληρό  ακαλιέργητο  και απότιστο δεν κάνει δουλειά.Ξεχορτάριασμα σε πρόσφατα καλιεργημένο έδαφος κάνει.Τα αρωματικά φυτά συνήθως θέλουν σκληρά εδάφη και ελάχιστο πότισμα από όσα ξέρω για καλό αποτέλεσμα.

Βέβαια μία δοκιμή θα σε πείσει εξάλλου δεν είναι και κάποιο πανάκριβο εξάρτημα 50-60 ευρώ κάνει.Δοκίμασε και μπορεί να σε εκπλήξει.

Εδώ βλέπω και ένα διαφορετικό και θα το προτιμούσα έστω δοκιμαστικά για τη δουλειά που το θες.

Φίλε θα σου πω ότι χορτοκοπτικό έχω ένα κινέζικο πάνω 10 χρόνια από τον μακαρίτη τον Alex Pak :D.Το τι δουλειά ρίχνει κάθε χρόνο δε λέγεται. 2-3 στρέματα εξοχικού 5-6 στρέμματα ελιές το τι κόψιμο χορταριών-βάτων  κάνει δε λέγεται.Σκυλί.

Πέρισυ μου έκανε κάτι κόλπα και δεν σταματούσε ο μηχανισμός της μεσηνέτζας να περιστρέφεται όταν άφηνα το γκάζι.Επειδή μαστόροι δεν τα αναλαμβάνουν (προτιμούν Ιάπωνα ή Σουηδό να πάρουν από 50-80-με τόσα παίρνω καινούργιο:P) με λίγο ψάξιμο στο youtube είδα ότι είναι τα ελατήρια του συμπλέκτη που σπάνε από τη χρήση.Φυσιολογική φθορά.Το έβγαλα πήγα στο μαγαζάκι που σου είπα βρήκα ένα πλήρες καινούργιο με 12 ευρώ το έβαλα πάνω και συνεχίζει να με εκπλήσει ευχάριστα ο Κινέζος.Και με τριπλή μεσηνέτζα 3,3 τετράγωνη παρακαλώ.:)

Edit.Τους Ρώσους να παρακολουθείς σε τέτοια εργαλεία στο youtube.Είναι δαίμονες.

ποσα αλογα ειναι το μηχανακι απο το αλεξ? η αληθεια ειναι οτι οσα εχω παρει κι εγω απο εκει εχουν βγει σκυλια..

εγω το δουλευω με 4πλη τριχα 3,9 mm και δεν κολωνει καθολου..δεν νομιζω να βγαινει και πιο μεγαλο σε ιππους μηχανημα...

τωρα για την δουλεια που θελει ο φιλος, γιατι δεν κοιτας για κανεναν καλλιεργητη μικρο, βενζινη ή ρευμα? ειχε φερει και το λιντλ προ καιρου στα 60 ευρω και ηταν αξιοπρεπες για αυτη την δουλεια..απλα επειδη εχεις πολυ χωραδι καλυτερα βενζινη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, opcorsa είπε

ποσα αλογα ειναι το μηχανακι απο το αλεξ? η αληθεια ειναι οτι οσα εχω παρει κι εγω απο εκει εχουν βγει σκυλια..

εγω το δουλευω με 4πλη τριχα 3,9 mm και δεν κολωνει καθολου..δεν νομιζω να βγαινει και πιο μεγαλο σε ιππους μηχανημα...

τωρα για την δουλεια που θελει ο φιλος, γιατι δεν κοιτας για κανεναν καλλιεργητη μικρο, βενζινη ή ρευμα? ειχε φερει και το λιντλ προ καιρου στα 60 ευρω και ηταν αξιοπρεπες για αυτη την δουλεια..απλα επειδη εχεις πολυ χωραδι καλυτερα βενζινη..

50 cc είναι το μεγάλο όχι το μικρό που έφερνε.Για άλογα θα σε γελάσω συνήθως γύρω στα 2,5 είναι τα κινέζικα λίγο πάνω λίγο κάτω.Κρύο παίρνει μπροστά άνετα.Τελευταία ζεστό αν το σβήσω μερικές φορές με παιδεύει να ξαναπάρει.Μάλλον γέρασε σαν και μένα και βγάζει και αυτό κουσούρια.:D

Από την άλλη και οι μεγάλες μάρκες τις κάνουν και αυτές τις παγαποντιές τους.Βγαίνει π.χ. αλυσοιπρίονο husgvarna ή still προσφορά στα 200 ή στα 250 ευρώ.Υποβαθμισμένο και μικρές διαφορές από τα κινέζικα που κάνουν 50.Για να πάρεις καλό πρέπει να δώσεις πάνω από 400.Στην Ελλάδα της κρίσης ποιος τα έχει να τα δώσει.Και αν σου το κλέψουν θα κλαίς με μαύρο δάκρυ.Άσε ξέρω ότι τα δικά μου δεν είναι κορυφαία, αλλά από τη στιγμή που ξέρω να τα συντηρώ ώστε να  παίρνουν μπροστά γρήγορα και χωρίς να με παιδεύουν βολεύομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...